בית פורומים בחדרי חרדים

מעלותיהם הטובות של הפורומים החרדיים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-11/3/2004 11:56 לינק ישיר 
מעלותיהם הטובות של הפורומים החרדיים

פורום בו כותב חרדי מרגיש 'בבית', הוא מקום שיש בו תועלת רבה, מכמה וכמה בחינות:

א. גם חרדי משכיל, לא נחשף בסביבתו למגוון כה מרשים של דעות ורעיונות. בדרך כלל, אדם רואה ושומע את אותם אנשים, במצבים דומים. לכן, ישנה חשיבות רבה לפורום כעין זה, המאפשר לאדם לקלוט כל הזמן דברים חדשים, המאתגרים אותו מבחינה שכלית, מבלי שהוא יכול לומר לעצמו: "אה, שמענו אותו כבר. מכירים את דעתו מאז ומקדם". למרות שגם כאן, בפורום, מופעלים מנגנונים כאלו, עדיין עוצמתם פחותה - בסופו של דבר, אדם קולט מתוך שיגם ושיחם של האחרים את הגיחוך שב'הינעלות' על דעה מסוימת. זהו המפתח לחכמה, גם מבלי להזדקק לפריצת גדרי הנושאים העולים לדיון. כלומר - אפילו אם נשארים בטווח מסוים של נושאי 'טאבו', עדיין הם משמשים ככלי להעצמת יכולת הניתוח והחכמה של הדנים בהם (בענין זה אני חלוק במקצת על דעתם של חכמי עכ"ח, והאמת והשלום אהבו).

ב. הפורום גרם לאנשים רבים לנצל יותר את זמנם. עד כמה שהדבר יישמע מופרך, ולמרות שישנם כמובן כאלה שאינם עומדים בהגדרה הזו, היא נכונה. הענין פשוט: בין אם הגולש עושה זאת מביתו, ובין אם ממקום העבודה, הוא מספיק פחות או יותר לעמוד במוטל עליו באותה שעה, למרות שיטוטיו בפורום. בשלב מסוים, גם חלשי-האופי שבין הגולשים לומדים לאזן בין דחף-הגלישה לבין המטלות שעליהם לבצע. רובם, על כל פנים.

אין כמעט מי שהעבודה שלו היא כה תובענית, עד שהיא דורשת פעילות אינטנסיבית בכל רגע נתון. לפני בואו לפורום, היה העובד בוהה ברגעיו הפנויים בנקודה סתומה, לוגם תה וקפה או מדבר בטלפון.

תחת זאת, הוא לומד כיום, באותן דקות בלתי-מנוצלות, להתנסח כיאות (כפי שיוכל להעיד החבר *פנטון*), וגם מעשיר את השכלתו במושגים חדשים ובדברי-חכמה שלא ידע קודם. אפילו אם מתוך ים-אשכולות שלם הוא מצא שתיים-שלוש פנינים כאלו, כדאי הדבר.

ג. הזכרתי קודם בקצרה את נושא הניסוח התקין. כעת ארחיב בו.

לאדם חרדי מן השורה, הלוקה בחסך לשוני, אין הזדמנויות רבות לשפר אותו. לכל היותר הוא מתמחה בכתיבה של סכומים, באותיות ובמספרים, על גבי צ'קים. ואילו בפורום הוא מקבל במה הגורמת לו להשתדל לכתוב את דבריו במילים נכונות ובשפה נאותה, פן יהיה ללעג. זהו בית-ספר רב ערך שקשה למצוא דוגמתו בחיי היום-יום. מספיק שגולש רואה מילה כמו 'אינטרפרטציה' באשכול של *התבהרות*, כדי שהדבר יגרום לו לנסות ולברר את פשרה. זהו יתרון שאין למצוא בשום עיתון חרדי אחר - אלה משתדלים בדרך כלל להתאים את הרמה ליכולתם הממוצעת של מרבית הקוראים, והיא דלה למדי, למרבה הצער.

ד. ההזדמנות להתבטא - זהו כמובן אחד היתרונות היותר מבורכים של המקום. תחת מעטה של אנונימיות, יכול אדם חרדי, אשר ייתכן שהוא ביישן גדול בחייו החברתיים, להרשות לעצמו להביע את דעתו בשלל הנושאים העומדים על הפרק. זהו אקט שיש לו חשיבות מכרעת באשר לחיזוק בטחונם העצמי של הכותבים, גם בתחומים אחרים, והגברת תחושת המסוגלות שלהם.

ה. הפורום הינו גם מאגר עצום של ידע ומידע, במרבית העניינים החרדיים. כאן, יכול אדם להפריח שאלה לחלל ולדעת בבירור שהתשובה לה תגיע, במקרים רבים, תוך זמן קצר להפליא. כמו כן, הוא יכול לחפש בארכיון חומר אודות עניין מסוים שהוא עוסק בו באותה שעה. מיותר לציין איזה ערך יש לדבר מעין זה, אשר טרם מיצה לחלוטין את פוטנציאל ההתפתחות שלו. כבר הטיב פעם אחד-החברים לתאר את כוחו האדיר של הפורום, בעניין זה ובעניינים אחרים.

ו. דווקא עקב-האכילס של הפורום - האווירה החברתית הפתוחה השורה בו - הוא גם זה ההופך אותו לחיוני כל-כך. הפורום, על חבריו הרבים המייצגים קשת-השקפות כה רחבה, עשוי להוות קן מבורך של יחסי-רעות תקינים. אין עוד בית-כנסת שיש בו מתפללים רבים כל-כך, המשוחחים ביניהם בצורה ידידותית כל כך.

ז. כשלעצמי, די לי בעובדה שהפורום מאכלס בתוכו עושר כה איכותי של חברים ברמה-גבוהה, כדי להתגאות בהמצאותי בו. במובן זה, אני שש להמנות על קהילה שבה חברים אנשי-דעת וחכמה כמו *מיימוני* (המצוין גם במידותיו הנדירות), *אקדמאי* ו*דוד10*, כותבים בעלי רגש-דתי מיוחד כמו *פראזניק*, *גינגית* ו*מרכא_כפולה* (על שאר מעלותיהם המיוחדות), מגיבים שנונים בעלי לשון-חדה ומענגת כ*קפוטה*, *אקונה_מטטה*, *סיינפלד* ודומיהם, ושאר מוכשרי עמך ישראל.

מבחינה זו, הפורום הוא קיבוץ נדיר של כותבים-איכותיים, בעלי-כשרונות מבהיקים ומיוחדים.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 12:33 לינק ישיר 

כל מילה פנינה

רק היה כדאי שבאותה הזדמנות גם תעבוד על שיפור כתב היד שלך שיהי יותר קריא וברור

תוקן על ידי - שלומיק_נ - 11/03/2004 12:34:01

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 12:35 לינק ישיר 

r

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 12:54 לינק ישיר 

חזקל,

אני מבין שזה "קונטרה" לאשכול של פנטון על דרך של רבי יצחק מברדיצב. לא כך?
לגבי סעיף ב' שלך- אני חולק עליך מנסיון אישי.
זה תלוי בכל אחד ואחד ואופי גלישתו.
סעיף ז'- תוסיף גם את עצמך. זה בסדר. מגיע לך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 12:58 לינק ישיר 

אמת,אבל מי אמר שכל האמור לעייל מצדיק את תופעת ה"משפחות הנפלאות שהתפרקו כלא היו"??

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 13:02 לינק ישיר 

כמו כל דבר בעולם, יש צדדים לכאן ולכאן...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 13:06 לינק ישיר 

חז'קל

הבה נהיה קצת הוגנים.

אם כדברי, שאכן הפורומים גרמו לנזקים הרות אסון, (שאגב, עם פתיחת האשכול ההוא, התגלו עוד סיפורים לרוב, בת-יענה תמשיך לטמון ת'הראש בחול, אבל הדברים קורים מתחת לפני השטח, וכן, ניקים 'מכובדים' מאד), האם דבריך מהווים כלל בסיס למחשבה של 'אולי בכל זאת?'.

האם בשביל להעשיר את הידיעות לא די לקרוא הגיגים בבקהילה משפחה ויתד?

אינני רואה שום צעד רוחני בהעשרת ידיעות על חשבון נזקים רוחניים, תהיינה הידיעות אשר תהיינה.

וכן, גם אם אני מאד מאד אוהב את הגיגיך ואת הגיגי חבריך, (כולם שהזכרת, ועוד) זה עדיין לא עומד מול האפשרות של היכולת להינזק.

היית אומר לי שניתן לשבור מידות רעות כתוצאה מהפורום, מילא...

היית אומר לי שניתן להגיע למעלות רמות בדרכי היראה דרך הפורום, מילא..

אתה בסה"כ בא ואומר שמאד נחמד כאן לקרוא דעות מגוונות ולהעשיר ידיעות, זה נכון, אבל ברור שאינו שם את הבעיות האמיתיות בקרן זוית.

ובכלל, רוב המוכשרים הפסיקו מזמן לכתוב כאן הגיגים, אז על מה אתה מדבר בכלל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 13:13 לינק ישיר 

צודקת שלי. יש צדדים לכאן ויש צדדים לכאן. יש אנשים שבאמת יכולים למצות את הטוב שבפורומים ובפתיחות שהאנונימיות מאפשרת להם, להשתמש במדיה הזו לקירוב רחוקים, להאדרת שמו של בורא עולם וכולי. יש לעומתם אנשים שמנצלים זאת לרעה ומרשים לעצמם בשם הפתיחות, ומאחורי מסיכת האנונימיות שלהם, לדרוך על כל מי שעומד בדרכם לחטא ואחר כך מתהדרים בחסידות.

ודבר נוסף. שאף אחד לא יגיד לי שהוא מצליח להתקדם בעליה רוחנית כל זמן שהוא קורא וכותב בנט. אני יודעת על עצמי שזה מקשה מאד ומעכב עליה, ואני רואה מאחרים פה שזה גורם לנפילה. לכן אני חייבת לציין שדברי פנטון הם הנכונים יותר למצב, ולו יכולתי למצוא תחליף להעברת הזמן בעבודה, הייתי מזמן מפסיקה להכנס לפורומים.

תוקן על ידי - גינגית - 11/03/2004 13:19:16

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 13:30 לינק ישיר 

ושוב, חז'קל

לא אמרתי לרגע לסגור את הבאסטה, זה כנראה לא יקרה לעולם, אבל...

פתרונות

פתרונות חייבים לחפש, ולזה כמובן צריכים בראש ובראשונה קוצנזוס רחב ככל האפשר, שאנשים אכן יתפכחו קצת ויתחילו להבין, שלא הכל כאן אפור, ישנם הרבה קורבנות מהפורומים הללו, זה תורגם למציאות הכל כך הזויה, ואכן נשמע מדומיין כאילו נלחק ממחוזות לא לנו, אבל אלו הם פני הדברים, בעלי הדבר לעולם לא יבואו לכאן להודות בדברים, אבל בחדרי חדרים ישפכו הם את ליבם על מר גורלם אשר מצאתם בעקבות הפורומים.

כשם שמאמינים שאפשר לקלקל, כן נאמין שאפשר לקלקל, בדלת שנכנסנו, גם נצא, כן, אני עדיין מאמין שניתן למצוא פתרונות מעשיים, ו...שיהיה מקובל על כולנו.

קודם לכל זה, חייבים את המודעות לבעיה, ולא, לא אני האדם הראוי, בשביל זה ישנם את האנשים המוכשרים לדבר, רבנים ואנשי חינוך, שיחפשו הם פתרונות, לכך הם נולדו, ובע"ה הם גם יפעלו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 13:49 לינק ישיר 

בעוד כמה שנים נבין כולנו שהרבנים שאסרו את האינטרנט כבר לפני כמה שנים ידעו כבר אז והבינו שאין פתרון לאינטרנט גם אם מנסים להכשירו ע"י גלישה כשרה/פורומים כשרים ועוד.

חלק של הבעיה של האינטרנט נקרא התמכרות גם אם יהיה אינטרנט כשר ללא שום מראות אסורות ותכנים פסולים, ההתמכרות של לאינטרנט ע"י הצאטים, מסנג'רים, ICQ, פורומים ודומיהם הם שורש הבעיה ויסוד החורבן, כמו שהמחנכים אוסרים כיום על ילדים לראות סרטים גם כשרים או לשחק משחקים במחשב בגלל ההתמכרות כך האינטרנט, רק זה לילדים וזה למבוגרים.

לא יודע אם זה הפתרון, אבל אני עצמי אינני מתקין תוכנות מסרים למיניהם ואינני נכנס לצאטים ולפעמים אני גוזר על עצמי אין כניסה לאינטרנט למשך כמה שעות וגם לפעמים לאחר שאני כותב תגובה במקום ללחוץ שלח אני לוחץ Back לא בכל נושא צריך לשמוע את הדעה שלי ולא חייבים להגיב על כל הודעה ע"מ שלא היכנס לטראנס של תגובות לתגובות וכו'.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 14:01 לינק ישיר 

יפה לך,
ליבוביץ.

באמת יישר כח!!!

גינגית,
אפשר לקנות ספר תהילים, למשל?!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 14:12 לינק ישיר 

אפשר...אבל כשמכורים למשהו והוא נמצא מול עינייך, ואין שום תעסוקה אחרת שתסיח הדעת... לצערי הרב, אני לא מצליחה לנתק עצמי. אני מודה, אני מכורה. אמנם חזרתי בתשובה דרך האינטרנט, אבל אני בהחלט מרגישה שאם אני רוצה להתקדם, אני צריכה להתנתק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 16:45 לינק ישיר 

חזקאל,כל הכבוד לך. היטבת להגדיר היטב, את הטוב שבפורומים החרדים.ועל זה תבורך מפי עליון!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 17:37 לינק ישיר 

לבד מהעובדה שהגיגי החצ'קל גרמו לי לנענועי ראש נלהבים, בעיקר בהגיעי לשורה השלישית מהסוף, קשה לי, למרות שעברו כבר יומיים, להבין מה עומד מאחורי הודעתו הדרמטית של המעורר. מבלי לגרוע, חלילה, מהזעזוע, ההלם והתדהמה שאחזו את יושבי פורום קדוש זה נוכח סיפורי הזוועה, קשה שלא להבחין בדרמטיזציה הפרועה, בהקצנה ובחוסר הפרופורציות בפשקוועיל הוירטואלי שניסח הפנטון.

האמת, שממש אין לי כח לפצוח כאן בדו קרב "היה או לא" עם המעורר הנסער, אך גם אם נניח וכל מילה מדבריו בסלע, קשה לי להבין את התועלת בפרסום הדברים ולמה, לעזאזל, התכוון המשורר. היחידים שחיים מסיפורי הכזב האלה הם אוכלי הנבילות לעניני חרדים, ואם הם אכן יפרסמו את הקשקשת הזו, אאלץ להסכים שאכן הפורום הזה הרסני.

הושמטו פרטים מזהים של כותב.

תוקן על ידי - בחדרי חרדים - 11/03/2004 17:59:55

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 21:32 לינק ישיר 

חזקל,
יותר משהיידפארק מסייעת לשיפור העברית החרדית היא חושפת אותה ברבים, ולא לכבודם של החרדים.
ויותר משהיא משמשת אפיק ביטוי לחרדים שיש להם מה לומר, היא משמשת אפיק לעידוד כתבנות סרק של מי שאין להם מה לומר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/3/2004 21:53 לינק ישיר 

xxxxxxxxxxxxxxx

הרגע הגעתי לתובנה הפשוטה ש"פנטון" פשוט רצה תשומי ! או בלשון העם תצומי.
אתם שואלים מה השתנה הלילה הזה מכל הלילות?!
אז הנה מה שחשבתי.
אם באמת היה לפנטון כואב עניין הבגידות שהוא מכיר ... אזי כל מה שהוא צריך לעשות זה לטפל באנשים אלה בשקט בשקט דרך התיבות האישיות שלהם, גברים ונשים כאחד.
מסקנתי, הכל בולשיט.

בלי שמות זה רק שמועות

See no evil
Hear no evil
Speak no evil
הושמט קטע פוגע
מרכא

תוקן על ידי - מרכא_כפולה - 12/03/2004 7:03:11

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > מעלותיהם הטובות של הפורומים החרדיים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.