בית פורומים בחדרי חרדים

יום השואה גמ"ח זכרון שמואל חושף מידע

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-19/4/2004 00:16 לינק ישיר 

גמח זכרון שמואל על שם אביו של צבי ביאלסטוצקי
הוא גמח ארכיון ויודאיקה המרכז בתוכו חומר רב ועצום שהרב צבי ביאלסטוצקי השקיע בו מיליוני דולרים , פשוט כך , שאפילו לגנזך קידוש השם וליד ושם אין אפשרות גישה אליו , לאחרונה הרב צבי ביאלסטוצקי חושף מאוצרותיו , מידע אותנטי על יהדות פולין לפני השואה , הרב צבי חשף רשימות של למעלה מארבעים אלף [!!!] חסידי אלכסנדר " ארבעים אלף בתי אב " לפחות, ברשימות האותנטיות שנחשפו רשומות מסודרות וערוכות , לא להאמין , כפי הנראה זה הגיע אליו מרשימות שהוחזקו בקופות רמבע"הנ בירושלים להם נהגו לפני השואה , חסידים בפולין לתרום , כי מקובל היה שהיהדות החרדית בירושלים סובלת ממצוקה כספית וחיי דחק בלתי ניסבלים ,

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 00:21 לינק ישיר 

איזו כותרת בומבסטית...

קבלן, פעם הבאה, שים את השם ביאליסטוצקי בכותרת, כך שזה יצבור הרבה כניסות בזמן מועט...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 00:35 לינק ישיר 

איזה גמ"ח יש בגמ"ח שאינו חושף את ממצאיו.
לי זה מזכיר את דברי הגמרא על הרומאים: "כל מה שעשו לא עשו אלא להנאת עצמן".
וזה די מתאים לבעל הגמ"ח.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 02:08 לינק ישיר 

קבלן דעות,

אומרים, ויש כנראה בסיס מוצק לאמירה זו, שחסידות אלכסנדר הייתה הגדולה בפולין.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 09:23 לינק ישיר 

היכן ניתן לראות את הרשימות הללו?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 10:48 לינק ישיר 

למי שתמה מאיפה החומר הרב ...

צבי ב. הוא מגדולי הרוכשים של פריטי יודאיקה בכל מכירה פומבית. הדבר ידוע לכל הסוחרים.
ברור לי שהוא שילם ביושר ובכסף רב, על אוצרותיו שרכש בעשרות השנים האחרונות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 11:03 לינק ישיר 

צודק מאירקה .
ממקור ראשון מאחד מסוחרי היודאיקה.

תפסיקו להטפל לאב.

zivonit - תמיד באמת !

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 12:15 לינק ישיר 

דוד,
מי אלו אותם אומרים ?

עד כמה שידוע לי,
אומרים שחסידות גור היתה הגדולה מכולם.
ופשוט הוא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 12:40 לינק ישיר 

מתפעל,

ובכן, סבא שלי בא מאלכסנדר. הסבתא מגור (המשפחות לא דיברו ביניהן). הוא אמר לי כמה פעמים, עוד בהיותי נער צעיר, ש"כך היה ידוע בפולין". את הדברים שמעתי מעוד כמה הבקיאים בהיסטוריה של פולין. ברור שאין דרך ברורה להכריע בשאלה. בפרט לאור העובדה שחסידות אלכסנדר נכחדה כמעט כולה. אני לא בטוח שגם אז ניתן היה להכריע.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 12:46 לינק ישיר 

עוד על השואה

http://www.hydepark.co.il/hydepark/topic.asp?topic_id=901391

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 13:17 לינק ישיר 

נראה לכם ? לדעתי זה לא רלוונטי מי יותר גדול
לדוגמא נניח שיש ויכוח עם צרפת ואיטליה מי גדולה יותר

שניהם גדולות ומכובדות אחת נכחדה , [ול...מה זו כבר שאלה אחרת ]

בנושא שהוזכר לעיל אכן אלכסנדר היתה חסידות מסודרת יותר ולכן נשארו ממנה רשומות , גור בקטע הזה לא איי איי איי קחו את המדריך הכי מעודכן של גור הנקרא מדריך ישפ"א יש שם אולי [רק]חצי מהרשומות של גור , למה ? ככה ! עניין
של הרגל ואופי.

אבל שנאה אכן, שנאה עצומה ולא ברורה היתה ביניהם שנים שהסתובבה אגדה כי בפוילין נרצח חסיד אלכנדר על ידי חסידי גור אין לי חצי מושג מאיפה היא יצאה האגדה .

מה שברור שאלכנסדר התייחסה יותר להנהגה של ר' יצחק מוורקי הנהגה של אהבת אדם סובלנות ואחווה

וגור לקוצק מעיין שני הפכים אם אפשר לומר

לפי מידע בדוק שיש בידי שבלודז' [ שם רבו חסידי אלכנסדר על גור - מעוזה של גור היה וורשא דווקא] שכידוע היתה עיר תעשייתית עם הרבה תעשיינים חרדים ברובם חסידי אלסנדר אמידים

היה תעשיין שנרצח בשואה שלא אזכיר את שמו כרגע שייצר וופלים ומיני מתיקה ולוופל שהוא ייצר הוא קרא 'פישינגר' , מעיין הנקניקיה שמר פיקנטי [ז"ל]קרא לה טומי
סתם אנקדוטה מימים שהיו וכנראה לא יחזרו.

תוקן על ידי - תחתית_הבאר - 19/04/2004 13:18:27

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 13:29 לינק ישיר 

תחתית,

קרא את הסיפור 'העלבון' שפירסמתי בגליון פסח של 'בקהילה'.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 15:12 לינק ישיר 

תחתית,

שוחחתי כעת עם אבא שלי. הוא אומר ש"אין ויכוח בכלל. גור היו יותר גדולים".

אלכסנדר היו מס' 2 ובעלז, שהיו בגליציה, מס' 3.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/4/2004 17:47 לינק ישיר 

דוד10 שלום
מאיפוא אביך שיחי' יודע להכריע בנושא זה???

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/4/2004 12:17 לינק ישיר 

מתפעל שלום וברכה,
אני מתפלא על דבריך!
מה זה המושג אין מה להשוות בין גור לאלכסנדר? לפי "ידיעותיך" כמה מנו חסידי אלכסנדר?
אתה מתבסס על מסמכים אוטנטיים כביכול שמביא סגל בספרו , אנא בבקשה הראה לי מסמך עם רשימת "האלף שטיבלאך" הוא כתב ואם הוא כתב אז מה ואולי היו אלף ושלש ואולי תשע מאות שישים ושבע, אולי ואולי.
אתה מניח הנחה שבכל שטיבל התפללו 80 איש בדיוק ממש ואולי 90 ואז החשבון היה אחר

תראה אין ספק שגור מנתה רבבות חסידים היא הייתה מספיק גדולה מבלי לקחת מהאחרים את מה שבאמת היו.!!!
אני מסתמך על מה שראיתי במסמכים כגון:
1. בעיתון פנורמה שהיה שבועון פולני מתאריך 1932 ושם מעריכים הגויים שבלאדז' בלבד חיים תחת מרות הרבי 45.000 חסידים. וזה בעיתון גוי!!! להגיד שזה בטוח נכון אני לא יודע אבל זה מה כתוב, והרי אתה מסתמך על פרסומים אז הנה בבקשה פרסומים.

2. אני ראיתי בעיני את המסמכים בגנזי שמואל עם רשימות תורמים בצורה מסודרת של חסידי אלכסנדר לכולל פולין בארץ ישראל, ושם אתה מגיע לרבבות שמות בלי הגזמה בכל רחבי פולין.

3. בקובצים שיצאו בפולין שם ראיתי רשימות עם קרוב לשלושים ערים שהיו שם ישיבות של חסידי אלכסנדר.

4. בעיתונים היהודיים בפולין שם ראיתי כתוב על השתתפות רבבות חסידים באלכסנדר בימי פגרא ושמחות למשל כתוב דיווח על השתתפות למעלה מעשרת אלפים באיזה סעודת אירוסין של אחד מהצאצאים וכדו', או על השתתפות של אלפים בקבלת פנים לרבי שהגיע לאיזה מחוז לבקר את חסידיו.

5. שמעתי מעדי ראייה שהיו באלכסנדר שבית המדרש של הרבי גדלו היה בערך 60X30 מטר מלבד החצרות מסביב ובצד אחד היה גן ענק עם עצים שממנה נשאר תמונה , ואפשר לבדוק זאת היום באלכסנדר, ולראות בדיוק איפוא עמד בית המדרש שהחריבו הנאצים ימ"ש כשלידו עומד בית מפואר בן שלש קומות הקיים עד היום שהיה ביתו הפרטי של הרבי הי"ד. (אורך הבית הוא כגודל כל בית המדרש של גור, בגור)
.
6. בדברי ימי החסידות של אלכסנדר מופיע רשימה שמית עם קרוב ל-70 אבות בתי דין ורבני ערים ולמעלה מ100 דיינים שנסעו לאלכסנדר בתקופה שלפני השואה.

אני איני חסיד אלכסנדר אבל מעודי עניין אותי הנושא של חסידות פולין ועברתי על עשרות ספרי יזכור של ערי פולין ושם אתה יכול לקבל אינדקציה מסויימת של התמונה בכללותה ושם תגיע למסקנה שההפרש בין גור לאלכסנדר בתקופות מסוימות היו בין 5-10 %. אני יכול להוסיף אבל אין כאן המקום. לסיכום גם בגור וגם באלכסנדר הסתופפו רבבות ואין הבדל כמה בדיוק, זה כמו שאתה תמדוד בין שני עשירים אם יש לאחד מיליון או מיליון ומאה.
לדאבון כולנו כולם עלו על המוקד וקדשו שם שמים בשנות השואה הי"ד.

[ותודה לרולנד]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/4/2004 01:38 לינק ישיר 

אדמונד,

אבי מומחה לתולדות פולין וגליציה (ולעוד הרבה דברים, אבל זה כבר לא שייך לאשכול זה).

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > יום השואה גמ"ח זכרון שמואל חושף מידע
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.