בית פורומים בחדרי חרדים

"חצי מיליארד ש"ח התגלה בחשבונו של הבבא"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-30/5/2004 11:21 לינק ישיר 
"חצי מיליארד ש"ח התגלה בחשבונו של הבבא"

חודש לאחר שעתרה לבג"ץ נגד ההסכם שנחתם בין אגף מס הכנסה של משרד האוצר ובין הרב המקובל אלעזר אבוחצירא (בבא אלעזר) משכה השבוע התנועה הרפורמית את עתירתה, בהמלצת בג"ץ, השופטים אליהו מצא, אדמונד לוי ומרים נאור פטרו את עצמם מדיון בעתירה שאיימה להפוך דיון בתחום המיסוי למלחמה בין עדות ובין זרמים ביהדות.

הרב אבוחצירא נכדו של הבבא סאלי מנתיבות, נחשב לאחד מגדולי המקובלים היום, סדרת כתבות של יוסי בר מוחא בארץ ב1977 חשפה כי במשך שנים צבר הרב כחצי מיליארד ש''ח מתרומות שקיבל, חקירה פלילית שפתחה המשטרה בעניינו נסתיימה בסגירת התיק, אך במקביל לה החלו רשויות המס לנסות למצוא דרך לחייב את הרב לשלם מס על התרומות הרבות שהוא מקבל, לפני כחצי שנה לאחר יותר משש שנים של משא ומתן מתיש, הגיעו חצר הרב ונציבת מס הכנסה, טלי ירון אלדר, להסכם, הסדר זה קבע במפורש כי הסכומים שיעביר הרב למס הכנסה לא יהוו אישור לכך שהוא אכן חייב כסף לרשויות המס, כמו נכתב בהסכם כי התשלומים מתבצעים ביוזמתו של אחד מחסידי הרב כדי להבטיח את סיומם של חילוקי הדעות בין הצדדים, על פי ההסכם, ישלם אבוחצירא למדינה בשני אופנים :סכום מסוים יעביר הרב למס הכנסה, וסכום אחר הוא יעביר ישירות לעמותות העוסקות בבריאות, חינוך, רווחה וסעד, גובה הסכומים, כמו גם זהותן של העמותות שאליהן יעביר הרב את יתרת הכסף, הוא מידע חסוי לפי פקודת מס הכנסה.

בעקבות פרסום דבר ההסכם בין אבוחצירא למס הכנסה פנתה התנועה ליהדות מתקדמת, בראשות ענת הופמן למשרד האוצר, ולנציבות מס הכנסה וליועץ המשפטי לממשלה, ודרשה לקבל פרטים על הסכום שחייב אבוחצירא למדינה לפי חישובי מס הכנסה ועל הסכום שישלם בפועל לפי ההסכם ביניהם, חברי התנועה טענו כי הנתונים שבידם מלמדים כי מס הכנסה קבע שעל אבוחצירא לשלם 100 מיליון ₪, אך במהלך המשא ומתן התפשר על תשלום של 20 מליון ₪, וניאות לסגור את התיק בעניינו של הרב תמורתם, בפנייתם לאוצר דרשו הרפורמים לבטל את ההסכם משום שלטענתם הוא אינו סביר, עוקף את החוק, מתעלם מהקריטריונים שקבעה המדינה לחלוקת תמיכות ונוגד את האינטרס הציבורי.

משרד האוצר דחה את טענות הרפורמים, וטען כי הסכם התבצע בהתחשב בנסיבות המיוחדות של המקרה ובמסגרת ההליכים המקובלים במס הכנסה, כמו כן טען האוצר כי בשל חובת הסודיות הקבועה בפקודת מס הכנסה, הוא מנוע מלמסור פרטים על ההסכם, שתי פניות נוספות של הרפורמים למס הכנסה כדי לקבל את פרטי ההסכם עלו בתוהו לאחר שנדחו על ידי משרד האוצר, לאחר מכן , כאמור, עתרה התנועה לבג"ץ.

שתי טענות העלו הרפורמים בפנייתם לבג"ץ, הראשונה היא שיש לבטל את ההסכם משום שחוקי מס הכנסה אינם מאפשרים למשרד האוצר להגיע להסדרים שלפיהם ישלמו חייבים חלקים מחובותיהם לגופים שאינם קופת המדינה, בניגוד להסכם עם אבוחצירא, נוסף על כך טענה התנועה כי משרד האוצר אינו מוסמך לקבוע לאילו עמותות יחולקו הכספים, וכן ששיעור המס שהוטל על אבוחצירא אינו עומד ביחס סביר של שיעור המס שכל אזרח אחר יידרש לשלם על סכומים בסדר גודל זה.

אלא שתגובת חצר הרב הסיטה את הדיון לכיוונים אחרים לגמרי, "התקפות העותרים על ההסכם הן בגדר התקפה רעיונית על אורחות חיים של ציבור שלם המונה מיליוני אנשים בעולם היהודי" נכתב בכתב התגובה שהגיש בבא אלעזר לבית המשפט העליון באמצעות עו"ד פרופ' דוד גליקסברג, "עתירה זו נועדה להטעות את בית המשפט בכך שהיא מבקשת ממנו הכרעה בסוגיית מס, בעוד שהיא נושאת אופי של עימות דתי עם בבא אלעזר ואורחות חייו,וזאת בהיותו אישיות דתית ורוחנית חשובה, מוכרת ומוערכת בציבור, ועם אורחות חייה של הקהילה החרדית אורתודוקסית, העתירה טעונה במתח בין הזרם הרפורמי ובין הזרם החרדי אורתודוקסי, וכל זאת בהסוואה של דיון בתחום דיני המסים".

עורך דינו של בבא אלעזר לא הסתפק בהצגת העתירה כמחלוקת בין זרמים דתיים, אלא אף הזהיר כי התערבות בי ת המשפט בעניין תוביל לסערת רוחות גם במישור העדתי, "עניין לנו בדמות רבנית שנטועה היטב בקהילה המזרחית הצפון אפריקאית, המהווה חלק משושלת רבנים ידועה ומוכרת", כתב עו"ד גליקסברג, וטען גם כי רבנים ואדמו"רים אשכנזים רבים נהנים ממתנות דומות לאלו שקיבל בבא אלעזר, אך המדינה לא נוקטת נגדם פעולות דומות עובדה, כתב, שעלולה גם היא לגרום לסערת רוחות, "כספי התרומות" טען עו"ד גליסקברג, "מעולם לא מוסו קודם לכן, והפנייה לרב אבוחצירא היתה הפעם הראשונה ובינתיים גם האחרונה שבה ניסו לגבות מס ממתנות, רשויות המס פעלו נגדו בחוסר שוויון בכך שהפעילו עליו לחץ שהביא לתשלום כספים לאוצר המדינה לפנים משורת הדין".

"הטענות האלו כל כך מגוחכות", אומרת עו"ד אורלי ארז-לחובסקי מהמרכז לפלורליזם יהודי, "ואנחנו חושבים שאלו טענות שמקומן לא יכירן, עתרנו לבג"ץ כי ההסכם נראה לנו בלתי ראוי בלי קשר לדמות שאיתה נחתם ההסכם, זה הסכם לא ראוי מבחינה משפטית בלי קשר לצדדים, והוא לא צריך היה להיחתם, הם בעצמם הודו שבמסגרת ההסכם הועברו כספים לכל מיני עמותות במקום למס הכנסה, דבר שאינו תקין, משכנו את העתירה בתגובה להצעת בית המשפט שנפנה לשר האוצר במסגרת הליך של הסרת חיסיון מההסכם, וזה מה שנעשה בקרוב".

חצרו של בבא אלעזר סירבה השבוע להגיב להחלטת בג"ץ, עו"ד גליקסברג הסכים לומר רק כי הם מרוצים מההחלטה, והפנה את העיר לדברים שכתב על הרב בתגובה שהגיש לבית המשפט העליון :"הרב אבוחצירא רכש לו מעמד של רב ומנהיג גדול בתורה, יש לו חסידים רבים מכל שכבות הציבור במדינה והוא משמש מנהיג רוחני, הוא מעניק את ברכתו לפונים אליו בחפץ רב וללא דרישת תמורה כלשהי, למרות זאת ישנם אנשים המעוניינים , מתוך נדיבות לבם, לתת לו מתנה, המתנה מוענקת מתוך תפיסה רוחנית ודתית עמוקה, ללא כל תלות בברכה, ונוגעת למהות היחסים בין הרב לחסידיו, יש להדגיש כי לא קיימת כל תלות בין קבלת הברכה ובין מתן המתנה, חסידים רבים מעניקים לו מתנות בלי לקבל ברכה או לראות את פניו, הם מעניקים את מתנותיהם בהיותם סומכים עליו, שיעביר את הכספים ליעדים ומטרות לפי ראות עיניו ולמיטב הבנתי, הרב אבוחצירא אינו עושה במתנות שקיבל שום שימוש אישי, והוא חי בסגפנות תוך לימוד תורה והנהגת קהל חסידיו, הרב אבוחצירא בחר לשלם סכום זה מרצונות הטוב , לפנים משורת הדין, כדי לסיים את הפרשה, ורשויות המס הסכימו לכך".

'העיר'

http://www.hydepark.co.il/hydepark/topic.asp?topic_id=958521
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/5/2004 11:33 לינק ישיר 

עזבו לרגע את הרפורמים..
מה אתם חושבים על זה שלבבא (שבשביל המון אנשים לצערינו הוא הוא היהדות..) יש כל כך הרבה כסף??דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/5/2004 11:34 לינק ישיר 

בחור טוב ואיש עסקים מעולה!
מוכר כלום תמורת מיליונים!דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/5/2004 12:03 לינק ישיר 

לפני שבוע היתה בעיתון משפחה ראיון עם הרב מרדכי אליהו שליט"א שיצא נגד הבבות שעושקים את העשוקים ממילא, ומנצלים את חולשתו הנפשית של הפונה אליהם.

לפי מיטב הבנתי הוא בהחלט התכוון לבבות ממשפחת אבוחצירה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/5/2004 12:09 לינק ישיר 

לחשוב על מרי הנפש והעניים המרודים שכספם מנפח את חשבון הבנק שלו.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/5/2004 12:10 לינק ישיר 

שוב מזלזלים פה ברבנים.
אנשים רבים מעריכים אותו ונותנים לו כסף כי הם מעוניינים שהוא ישתמש בו כראות עיניו. עד כמה שהבנתי הוא אינו משתמש בו לעצמו, ואינו חי בראוותנות.

סמארט,
הרי אין לך שום כלי להבין למי בדיוק התכוון הרב אליהו. אתה מתכוון לומר שאתה *מקווה* שהרב אליהו התכוון גם לבבא אלעזר. זכותך.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/5/2004 12:19 לינק ישיר 

בלי להצדיק את מעשיו, ועל הדרך בה הוא צבר את הונו. אבל עדין לא הבנתי מה עניינם של אחרים מה קורה בחשבונו האישי, ועל זה שיש לו כסף.
גם לאדמו"ר מגור יש כסף, ולהרבה אדמו"רים נוספים ג"כ יש כסף. אז שגם לבבא יהיה כסף.
אני מפרגן לכולם.

תחשוב טוב יהיה טוב!!!!!!!!!!!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/5/2004 12:22 לינק ישיר 

עפר, אין צורך להתמם.
האנשים שפוקדים את הבבות נותנים להם כספים בתמורה לברכות.
הכסף הנ"ל נמצא בחבון הבנק האישי של הבבא ואם הוא היה מעביר אותו לצדקה, מס הכנסה לא היה מבקש ממנו שקל.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/5/2004 12:26 לינק ישיר 

נתנזון- הרבי מגור לוקח כסף עבור ברכות???דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/5/2004 12:30 לינק ישיר 

עפר,

אל תתפוס אותי במילה, אבל הוא דיבר בראיון על כך שהבבא סאלי זצוק"ל היה צדיק וקדוש בנוסף לכוחות שהיו לו, והוא דיבר על כך שלא מספיק לקבל כוחות בירושה, אלא צריך להיות צדיק וקדוש ולחיות בפרישות וכו'.

מכאן ואילך זו אכן פרשנות שלי. קשה לי לפרש אחרת...דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/5/2004 12:41 לינק ישיר 

הבאבות האלה הם אסון ליהדות.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/5/2004 12:44 לינק ישיר 

אולי חלאס לזלזל ברבנים?!

אני נדהמת כל פעם נוכח החוצפה שיש לרבים מכם להשמיץ אנשים שגדולים מכם .

מי אתם בכלל?!

איכס.

אני מכירה את הרב אלעזר.

האדמו"ר מבעלז הגדיר אותו לא אחת כאחד האנשים הצדיקים שיש לנו כיום.
ועל שמירת העיניים שלו אמר "הלוואי ואני אזכה להיות כמוהו".
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/5/2004 12:46 לינק ישיר 

חיפושון, אני רק התיחסתח למשפט שכתבת "מה אתם חושבים על זה שלבבא (שבשביל המון אנשים לצערינו הוא הוא היהדות..) יש כל כך הרבה כסף??".
ולא הצלחתי להבין מה מפריע כמה כסף יש לבבא.
ולגבי האדמו"ר מגור, אבא שלו עבד בשביל הכסף.

תחשוב טוב יהיה טוב!!!!!!!!!!!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/5/2004 12:47 לינק ישיר 

אכן, יוסי בר מוחא חי ונושם, על אף הספר הכל כך משמיץ שהוא הוציא " קדושים בע"מ ", על משפחת אבוחצירא לדורותיה.

אגב, באבא זוטא, יש לי שאלה: אם לבבא אלעזר יש חצי מיליארד ש"ח בחשבון האישי, אז ל"באבא זוטא ", יש לפחות חלק מהסכום הנ"ל...?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/5/2004 12:47 לינק ישיר 

חכמים היזהרו בדבריכם.

כותב שכינה את הרב אלעזר בכינוי גנאי נחסם !דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/5/2004 12:57 לינק ישיר 

מי זילזל ברבנים..?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > "חצי מיליארד ש"ח התגלה בחשבונו של הבבא"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.