בית פורומים עצור כאן חושבים

שו"ת בנושאים הקשורים לחב"ד [להלבן]

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-3/6/2004 19:15 לינק ישיר 
שו"ת בנושאים הקשורים לחב"ד [להלבן]

כפי שהציע הלבן באשכול "מאורות הפורום" וכפי שהסכים באישי, הריני פותח אשכול זה בניסיון לליבון הבנת תנועת חב"ד לקהל העוצרים-החושבים ויה"ר שיתקדש שם הווה!

אמור להיות למותר לציין שהמגמה היא דיון ענייני ולא פוליטי וכל שכן שלא עם תחרות עדתית ו/או מגזרית. פעם צוטטו בפורום דברי כומר בשבח היהודים: ש"חתירתם לאמת כה טהורה, שלו היו מכירים באמיתת הנצרות היו מקבלים אותה". כך ראוי כל דיון להיפתח על כל עדה או מגזר, במוכנות לקבל את דרכו אם יתברר כאמת הווה ית'!

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 19:30 לינק ישיר 

מספר שאלות לצורך הדיון
כשאתה אומר דיון בהבנת חב"ד לאיזו תקופה אתה מתכוון
? האם חב"ד של היום ?וא"כ לאיזה מן הפלגים?
או שרצונך לדלג מעל , ולדון רק בתורת חב"ד ללא קשר להשלכות שהיה לתורה זו על מאמיניה ומתנגדיה.

ביזען קרעצ'מע דארפמען אייכט א גלעזעל....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 19:44 לינק ישיר 

אפתח במשהו שמציק לי.

התחושה שלי, שבחב"ד 'גאוות היחידה' שקיימת בכל קבוצה דתית חורגת מכל פרופורציה. יהודי שאינו חבדניק הוא כביכול אוטומאטית במדריגה יותר נמוכה.

סיפר לי פעם חבדניק שבחבד אנשים לא אוכלים משחיטה של שוחט שאינו חבדניק, והסביר זאת בכך שאדם שלא לומד תניא יש בו חסר ביר"ש.

האם הגישה הזו אכן מודעת ומכוונת?

מה המקורות לה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 19:52 לינק ישיר 

קל"מ,

כל שהגישה אינה פוליטית/חתרנית לגיטימי לנגוע בכל נושא ולפי מיטב ידיעתי הלבן הוא הכתובת בכל תחומי חב"ד!

אך כמובן עדיף שנשמע את פיו שסה"כ "שלחיותיה קא עבדינא" [את שליחותו אני עושה].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 20:31 לינק ישיר 

וטו
אין לי מושג למה כונתך ב"פוליטית" האם אוכל למשל לתקוף את המשיחיות החבדית לדורותיה?
ממללא
כאחד שמכיר היטב את חב"ד כמו גם את כל החסידיות הליטאיות
לא נותר לי אלא להסכים עם ניתוחו של הנ"ל
אבל מחלה זו אינה מיוחדת לחב"ד אלא לכל החסידויות הליטאיות אם כי נכון שחב"ד שכללו את התחושה הזו טיפה יותר מהשאר.
הסיבות לכך רבות ומגוונות.
בקיצור אמנה חלק מהן, ואאריך בהזדמנות.
א) ההתעסקות בחב"ד ובאלוקות.
ב)המאבק בלמדנות של המתנגדים.
ג}והמאבק על עליונותם בתוך החסידות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 20:41 לינק ישיר 

קל"מ,

למה "לתקוף"? ניתן לטעון בצורה עדינה! ואם לא ניתן לטעון אלא לתקוף, סימן שאין הטענה מבוררת דיה, אם כן מהו יריבך כי תלין על חוסר בהירותו?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 20:45 לינק ישיר 

ווטו
המילה לתקוף,(לא להתקיף) אינה כה תקיפה ופוגענית, ובודאי לא לכך היתה כוונתי,אפשר לשמוע בהיכלות החכמה משפט כדוגמת "אפשר לתקוף את הענין מזוית שונה" .
שלך

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 20:46 לינק ישיר 

הבנתי! "מתקיף לה ר' קלמאה..."

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 20:57 לינק ישיר 

ווטו,
רק עכשיו קראתי את הודעתך בפתח האשכול.
"כל עדה ומגזר"? ממש-ממש כל אחת?

אידך גיסא

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 21:25 לינק ישיר 

ממלא וקעלמער
בקשר לרגש עליונות, מסתמא יש בזה משהו מן האמת, ואולי הסיבה לזה כי הם עוסקים כל הזמן במרץ להשפיע על הזולת, ובאופן טבעי זה נותן להם רגש של עליונות.
דבר ברור הוא, שפעילותם בארגון השליחות היא במס"נ ובצורה שאין לה אח וריע.
דבר ברור הוא, שמסירות נפש חסידי חב"ד בגזירות רוסיה הסובייטית, היא בצורה שאין לא אח וריע.
וגם זה גורם באופן טבעי רגש של עליונות.

בקשר לשחיטה, יש כאלו המדייקים בזה, אבל בד"כ לא ולא.
המקורות לזה הוא נושא "שחוטי חוץ" בכל ספרות ימי הביניים. וגם כעת נשאר במקומות מסויימים, לאכול רק מהכשר הקהלה שאתה שייך לה.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-3/6/2004 21:26 לינק ישיר 

ווטו. אני מקוה שלא "מתקיף ליה ר' חלמאה....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 21:53 לינק ישיר 

דער וייסער...
ברוך בואך
תודה, שבחב"ד גם מפתחים את הרגש הזה. לדוגמא, (ורבות הדוגמאות תחת ידי) אחד מחשובי רבני חב"ד בשיחה לכלל הציבור, ציטט את הרש"ב, שמי שלא לומד את יחודא עילאה גם יחודא תתאה אין לו, וה"שמע ישראל" שלו לא שווה.
דבר המבדיל את חב"ד אפי מחסידויות אחרות.
ואת שכתב הריי"ץ על עליונות חב"ד על חסידות פולין אני מקוה שלא צריך לצטט לך(אדרבה אולי תביא אתה את דבריו.)
בברכה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 21:53 לינק ישיר 

איד"ג,

לא רק על כל עדה ומגזר אלא גם על כל דת וצורת חשיבה, כל שדנים בצורה אובייקטיבית לגופו של נושא. לכל דעה, השקפה אובייקטיבית בבסיסה, הניתנת לבדיקה [שאל"כ, לא היה ניתן לבנות עליה שיטה]. הניתן לדון הוא אם ואיך נופחה האובייקטיביות הבסיסית הזו אל מעבר לפרופורציה.

בדו שיח ענייני ניתן גם לדון על השקפותיו של היטלר [אך כמובן לא איתו מאחר ואינו מעונין לדון אלא לכוף את רצונו].

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/6/2004 22:06 לינק ישיר 

קעלמער
הציטוט של אדמו"ר מוהרש"ב נ"ע הוא עניני ולא אישי או קבוצתי כלל. והוא בא לעורר את החסידים והתמימים להתבונן ביחו"ע.
ההבדל בין חסידות חב"ד לחסידויות אחרות התחיל מיד אצל בעל התניא, ששם דגש על לימוד החסידות בהבנה והשגה כפי האפשר.
היו כמה מתלמידי המגיד ממעזריטש שטענו שלא שמעו דרך זו אצל המגיד, ולכן הם כינו את חסידי בעל התניא בשם "חב"ד". ושם זה התקבל הן בחב"ד עצמה והן בכלל.
ההזכרה הראשונה של שם התנועה חב"ד, היא במכתב שכתב בעל התניא בשנת תקס"ה; אשר עד אז היה בעל התניא הממונה הכללי על אוסף מעות ארה"ק ברוסיה ופולין, ואז התחלקה הקבוצה, וכפי שכותב בעל התניא באותו מכתב: "בקשו ממני לבטל כל השלוחים במדינתינו מכל המעמדות הישנים, רק שיסבבו בעצמם ויעשו להם מעמדות חדשים מאוהבים אמיתיים שאינם מכונים בשם חב"ד".
אמנם בעל התניא, וחבריו, ובראשם הרה"ק רבי לוי יצחק מבארדיטשוב, טענו שאדרבה, היא היא הדרך שלימד אותנו המגיד ממעזריטש.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-3/6/2004 22:53 לינק ישיר 

אחדד את דברי, הגם שלא נראה לי עיקר, בדיון על חב"ד.
המחשבה השלטת בחב"ד, וזאת אני אומר מידיעה.
שרק מי שלומד את תורת חב"ד, הוא הוא המשיג ,והיודע ,ועובד ה' באמת.
ולפעמים חסידי חב"ד לא חלים ולא מרגישים, בהקרנתם החוצה את תחושתם זו. ובזאת אסיים את דברי בנושא זה.
שאלה לי אליך מה דעתך, על דעתו של הרבי (האחרון) בענין "ממוצע המחבר". "והרבי הוא הא-ל ,כפי שנתלבש בגוף" אשר אם ידוע לך לרבים מהליטאים,
ואפי חסידים, הוא הגשמת הא-ל ממש ואשמח אם תוכל לפרט בענין זה .
ואנא הבא את הציטוט המלא כי אין לי את ה"שיחה" תחת ידי.
למותר לציין שאני איני מתכוון לקנטר,(אני יודע שזה רגיש בפורום זה) גם אם אחלוק עליך או על רבותיך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/6/2004 00:15 לינק ישיר 

קעלמער,

סליחה שאני אתחוב את אפי באשכול שייך להלבן, ובאמת אין כמו הלבן לענות על כל השאלות. אך בכל זאת אענה את חלקי כלשון ספרי הדרוש.

כל קבוצה אידלוגית להבדיל מקבוצה שבטית או קהלתית סוברת שכל מי שאינו דוגל בשיטתה חסר לו כל היהדות כולו. אני בטוח שכך סברו בקלם ובסולובדקה ושאר חוגי המוסר וכן סבורים כאן ב'עצור כאן חושבים' שכל היהדות כולה הם בורים ובערים מאמיני כישוף ופרימטיבים והנה כאן התהווה קומץ אנשים שהשכל הוא נר לרגלם וביושר אנטלקטואלי ללא מורא וחת (אם כי תחת מסיכת הניק) מבררים את היהדות ומנקים אותה מכל פסולת (לא באתי לקנתר חלילה רק לשם דוגמא.

חב"ד הינה השקפת עולם שלימה המחדירה אצל אנשיה שרק הבנת היהדות על פיה היא הבנה הנכונה וכל מי שאינו מבין אחדות כמוה הריהי בדקות הרי חסר לו בהבנת אחדות ה' וממילא בדקות הוא אלילות.

ובאמת גם כיום יש הרבה חוגים אליטסיטים הסבורים כך בריסק בפרט עולם הישיבות בכלל, חסידות סלונים יש להם חוברת פנימיות שכתב האדמו"ר המנוח רבי שלום נח על מהותו המיוחדת והבלעדית של סלונים.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > שו"ת בנושאים הקשורים לחב"ד [להלבן]
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 94 95 96 לדף הבא סך הכל 96 דפים.