בית פורומים עצור כאן חושבים

בא לחשוב אצלנו!

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-14/6/2004 11:22 לינק ישיר 
בא לחשוב אצלנו!

לעיתים קרובות עולה כאן השאלה כלפי אישים 'חריגים' החיים במגזר החרדי, הכיצד, בחרו הללו להמשיך ולהיות חלק אינטגרלי ממנו ולא לעמוד נגדו.

כשלעצמי, אני חושב שהדיון בשאלה, כשהוא ממוקד באישיות ספציפית, מחמיץ את מטרתו. חייו של אדם מושפעים מגורמים נוספים מעבר לגורם החברה הראויה אליבא דאמת.

כמו כן, אדם שחי כל ימיו בחברה מסויימת ויודע שגם בחברה אחרת יהפוך לחריג, יעדיף, מטבע הדברים, לשמר את הקיים.

השאלה שלי היא דוקא לחברים המגדירים עצמם חרדים ואשר חיים בתוך החברה החרדית:

האם הייתם ממליצים לאדם 'מן החוץ' לעבור ולחיות בתוך החברה החרדית, דווקא?

אם כן ואם לא, אשמח לשמוע את נימוקיכם.

האם הייתם ממליצים לאדם כזה לחנך את ילדיו בחינוך החרדי, ואם כן באיזה סוג חינוך?

או אולי לשיטתכם סוג החברה חסר משמעות, ורק דרכו של האדם כפרט היא המשמעותית?

אולי אף לשיטתכם אינכם רואים כל עליונות בדרך זו או אחרת ורואים את כל הדרכים שוות?

לתשובותיכם אשמח.

בשלב זה, הייתי מעוניין לשמוע את העמדה החרדית. אם זה יילך, אולי ננסה את זה גם על מגזרים וזרמים אחרים.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 11:31 לינק ישיר 

באופן מאוד כללי -

איני נכנס להגדרת מוסדות חרדיים, אך בהחלט מן הראוי לחנך ילדים במקום שהאידיאל המוסרי מקודש ועומד בראש מעייניו של הילד.

באשר לחברה לאיש המבוגר, זה תלוי יותר בצרכים האישיים-חברתיים שלו, יש אדם שנושאי שיחתו ומחשבתו לא ימצאו ביטוי בציבור חרדי, ואם כן למרות שיוכו ההלכתי לציבור חרדי, יהא טוב עבורו וגם ראוי, למצוא לעצמו את החברה בה הוא יכול לפתח את אישיותו שמעבר לממסד המצומצם יותר, וכן ע"ז הדרך "והכל לפי העניין".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 11:35 לינק ישיר 

יהוסף
למה אתה מתכוון ב"שיוך הלכתי לציבור החרדי"?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 11:58 לינק ישיר 

ממללא

חס ושלום לא תהא כזאת בישראל ! על הראשונים אנו מצטערים ואתם באים להוסיף עליהם ?! הדבר פשוט וברור כביעתא בכותחא שכל המשיא לחבירו עצה שאינה הוגנת לעבור ולחיות בתוך החברה החרדית ובפרט המלצה לשלוח את ילדיו ל'חינוך' הזה ח"ו , הרי הוא עובר על לפני עיור לא תיתן מכשול .

הכ"ד מייציץ לבית ונפגע .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 12:01 לינק ישיר 

מציץ,
כל כך נפגעת מהחינוך הזה?
אולי תפרט לנו במה הוא כ"כ גרוע.
אישית, למרות שאיני חרדי מוצהר אני מתפעל מההצלחה שלהם, במיוחד בחינוך הבנות.

מנסיוני, לפחות החינוך בגיל הרך מוצלח.

תוקן על ידי - אריק123 - 14/06/2004 12:05:25

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 12:33 לינק ישיר 

בב"ת

כוונתי מי שמבחינת שמירת מצוות, החומרות, ההנהגות וכו' שייך לחברה זו.

אריק

הצלחה מתוך דיכוי עצמאות, או תוך רמיסת צמיחת אישיות אישית, אינה "הצלחה" אלא הצלחה בתחומים מסויימים, אולי אפילו חשובים מאוד, אבל לא לזאת תקרא הצלחה, הצלחה היא זו שמאפשרת את המאה אחוז ולא זו המבטיחה שלא יצא ממנה מי שפחות משישים אחוז, אך אף אחד לא יותר משבעים וחמשה אחוז, קשה לי לפרט יותר כאן בכללי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 12:33 לינק ישיר 

אריק

קודם כל , כאשר מדובר בהמלצה לעבור לחברה החרדית יש את העניין של האפליה והיחס הגזעני כלפי חוזרים בתשובה . בתוך עמי אנכי יושב ועיני ראו ולא זר כיצד חוזרים בתשובה תמימים מכתתים רגליהם ממוסד חינוך למוסד חינוך ונדחים שוב ושוב בתואנות שונות . דבר זה חוזר ונשנה עבור כל ילד בנפרד (ואחרי החזרה בתשובה יש להם הרבה). וזה חוזר על עצמו בכל מעבר , מהגן לת"ת , מהת"ת לישבה קטנה , ומהישיבה קטנה לישיבה גדולה (אם בכלל החזיקו מעמד עד לשלב הזה) . כאשר הם זוכים להשתחל איכשהו למקום כלשהו , היחס של המלמדים והמחנכים והורי הילדים האחרים הוא כאילו מדובר מלכתחילה בפראי אדם שמה לעשות ויש להם מנטליות שונה . לצערינו נבואות נוטות להגשים את עצמם ואכמ"ל .

עכ"פ על הדברים האלה לא מספרים בסמינרים של ערכים . ומדובר פשוט בגניבת דעת .

אבל גם אילו כל זה לא היה כך הייתי אומר שמדובר בעצה שאינה הוגנת .

על איזה הצלחה אתה מדבר ? על היעדר מוחלט של השכלה כללית ? על קשיים בהבעה ? קשיים בהבנת הנקרא ? היעדר מוחלט של חוש ביקורת ? אמונה עיורת בגדולים וצדיקים ? חוסר מעורבות בחיי המעשה ? חיי עוני ? עוני תרבותי ?

חינוך טוב מורכב מהרבה דברים . על הכף האחת מונחת מה שציין יהוסף שהאידיאל המוסרי מקודש (אם כי גם זה לא בדיוק ככה , שאם אין דעת הבדלה מנין . אדם יכול להיות ירא שמים , אבל בלי כושר שיפוט כל זה אינו שווה) , על הכף השנית מונחים כל הדברים האחרים . קרוב הדבר בעיני לומר שמי שאינו מזהה להיכן נוטה הכף אינו כשיר לגדל
ילדים .

לגבי חלק מהדברים , המצב אצל הבנות טוב יותר , אבל הבנים מה יהא עליהם?

תוקן על ידי - מציץ_ונפגע - 14/06/2004 12:48:01

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 12:47 לינק ישיר 

יהוסף,

אני מסכים איתך שהחינוך החרדי על דרך ההכללה אכן מחנך למסירות מושלמת. ואולם, אני לא יכול לומר שהמסירות המושלמת היא לאידאל המוסרי. המסירות המושלמת היא לאידיאל החרדי, שאמנם, אין שני לו בנורמות מוסריות מסוימות, ואולם, באותה מידה הוא לוקה בהתעלמות מוחלטת מנורמות שנראות בעיני כמוסריות ואולי חשובות יותר.

לדוגמא: אין לי ספק שילד בת"ת מקפיד על דיני השבת אבידה ברמה מעוררת כבוד. ואולם, באותה מידה ילד כזה רואה בגוי, יצור נחות מיהודי, למשל.

מציץ,

גם אם הצורה בה אתה מתאר את העולם החרדי מדוייקת, הרי שיש לבחון אותה ביחס לעולמות אחרים ולא כשלעצמה. כל מגזר זרם או אורח חיים רווי ברפש שאם נתמקד בו נסלוד ממנו. ואולם, השאלה היא שאלה של סדרי עדיפויות 'מוסריים'.

למשל, אין ספק שהחינוך החרדי ברובו מכוון לדלות תרבותית ובערות. ואולם, אין ספק שהוא מחנך לאהבת תורה ולגדלות בה במידה הרבה ביותר. השאלה היא מה יותר חשוב לטווח הארוך. או, איזה נזק הוא בלתי הפיך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 12:49 לינק ישיר 

מייציץ ,
בנוגע לחלק א' של דבריך אני מסכים איתך . (בנוגע לעצה הוגנת וכו')

בנוגע לחלק ב' , האם יש לדעתך אלטרנטיבה טובה יותר ?

אם כן תבוא השאלה הבלתי נמנעת למה אתה לא בוחר בה ? (בהנחה שאמנם לא בחרת בה...)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 12:53 לינק ישיר 

ושוב, הואיל ואיני חרדי מוצהר, וילדי לומדים לאו דווקא במסגרות חרדיות, אני מודע גם לבעיות שיש בשיטות האחרות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 12:53 לינק ישיר 

ממללא

מה זה ה'גם אם הצורה בה אתה מתאר את העולם החרדי מדוייקת' הזה ?! אתה חושב שלא דייקתי ?

ותאמין לי גם שאינני רואה את האהבה הגדולה לתורה. כנראה שכל חברה מוציאה מתוכה הרבה 'כשלונות' , אבל יש לי חשד שאצלנו יש יותר .

אישציפ

שאלות כאלה לא שואלים .

אריק

בעיות יש בכל מקום . גם לא ערכתי השוואה בין מקומות שונים . אבל אני חושב שבמקומות אחרים לפחות מנסים , אצלנו גם זה לא .

תוקן על ידי - מציץ_ונפגע - 14/06/2004 12:58:51

הוחלפה מילה לא מתאימה על ידי מיימוני.

תוקן על ידי - מיימוני - 15/06/2004 0:45:43

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 13:01 לינק ישיר 

איזה ??
הראשונה או השניה ?
או שלא משנה הסדר ???
בברכה .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 13:03 לינק ישיר 

האחרונה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 13:09 לינק ישיר 

אישציפ,

הקדמתי בדברי שראוי להשאיר את שאלת הבחירה האישית של כל אחד בצד, כיוון שהחיים טיפה יותר מורכבים, והבחירות שלנו לא נעשות אך ורק על סמך הראוי ובמנותק מחיינו.

וכמסופר על הרב סלובויצ'יק שכידוע אשתו לא הלכה בכיסוי ראש, וכשנאל על כך ענה: מה אתם רוצים שאעשה? שאגרש אותה? והרי אני אוהב אותה, ואכמ"ל.

מציץ,

כמובן שאיני מעז לפקפק בדברי רבי (בהשקפה). ואולם, אני מכיר כמה משפחות שחזרו בתשובה ונקלטו היטב בחברה החרדית לגווניה, אם כי ייתכן ויש לייחס זאת להיותם אנשים יקרים, וד"ל.

דומני שגם ידוענים חילוניים זוכים להתקבל ביחס אוהד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 13:12 לינק ישיר 

הנידון שב כאן ועולה מפעם לפעם והחיפוש לחינוך מאוזן מכל הבחינות הוא אחד המאפיינים של כותבינו.

הבעיה היא איך שומרים על התינוק בשפיכת המים הרעים או לפי משל אחר שהוזכר אין לזרוק את מסיכת החמצן בגלל שהרופאים והאחיות מתנהגים לא בסדר.

הפיתרון צריך להימצא בשילוב מסירות הישן עם פתיחות החדש [דבר שאפיין את רג"נ] וזה עניין תהליכי שסוג של קדושית יוכל לענות על הצורך בשילוב זה אך מסופקני אם ישנם מספיק המוכנים אפילו לאמץ את המחשבה מעבר לקיטורי ודיוני פורומים!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/6/2004 13:15 לינק ישיר 

ועל כל זאת היה אומר עקיבא ארנסט סימון ע"ה: "עם האנשים שאיתם אני מתפלל, אינני יכול לדבר; עם האנשים שאיתם אני יכול לדבר, איני יכול להתפלל"...

וזוהי בעצם השאלה אותה הציג ממללא: האם לחיות עם האנשים איתם אתה מסוגל להתפלל, או עם אה שאיתם אתה מסוגל לדבר?

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > בא לחשוב אצלנו!
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 ... 6 7 8 לדף הבא סך הכל 8 דפים.