בית פורומים בחדרי חרדים

האיש ששולט בועדת הרבנים לענייני תקשורת מרוויח מיליון ש"ח בחודש

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-5/7/2019 12:48 לינק ישיר 
האיש ששולט בועדת הרבנים לענייני תקשורת מרוויח מיליון ש"ח בחודש


שמו של הנוכל: יהודה דוויק.
מישהו שמע\מכיר את הנבל הזה?

ויש עוד נוכל: יונתן לבקוביץ.דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/7/2019 12:50 לינק ישיר 

האיש ששולט בסלולרי של מיליון ישראלים - ומה יקרה אם תחייגו ממספר שמתחיל ב-052-76?

האיש ששולט בסלולרי של מיליון ישראלים - ומה יקרה אם תחייגו ממספר שמתחיל ב-052-76?


העסקנים החרדים שהשתלטו על שוק הטלפונים הכשרים - וגוזרים קופונים במיליונים

ענקיות התקשורת בעולם סופגות אש על כל ניסיון צנזורה במשטרים כמו איראן וסין ■ אלא שפה, ממש מתחת לאף, חברות התקשורת המקומיות מאפשרות לשוק ענק להתנהל תחת שליטה דרקונית של קבוצת עסקנים ■ זה כל כך הצליח להם, עד שהם החליטו לנצל את ההזדמנות להכנסות של מיליונים ■ ועדת הרבנים לענייני תקשורת: "כל ההאשמות מקורן בגורמים אינטרסנטיים בלבד"

"יש לי ילד קטן בן 10, חולה סוכרת. שמו לו עכשיו סנסור ומשאבה ואני לא מסתדר עם זה. הערכים כל הזמן קופצים. מישהו יכול לעזור לי עם זה?" כך נפתחת אחת ההודעות בשירות הטלפוני "הקו המתוק", קו תוכן המיועד ל"בני התורה הסוכרתיים", חרדים הסובלים מסוכרת נעורים ומחפשים דרכים להתמודד עם המחלה.

רוב המגזר החרדי אינו חשוף לאינטרנט, אבל הטכנולוגיה, במתכונת אחרת, הגיעה גם אליו. התחליף הפופולרי הוא שירותי תוכן קוליים: במגזר פעילים שורה של גופי תקשורת קטנים שמציעים עדכונים בנושאי חדשות, תחבורה, פיננסים ואפילו אירועים משפחתיים או הלוויות - והכל באמצעות חיוג לקו טלפון ייעודי.

מתנדב בשם שמעון (השם המלא שמור במערכת), חולה סוכרת נעורים בעצמו, החליט לנצל את אפיק התקשורת הזה והקים בהתנדבות מערכת מידע טלפוני. ב"הקו המתוק" יכולים חולי סוכרת חרדים לקבל עדכונים, הרצאות, מתכונים, אפשרויות להתייעץ עם חולים נוספים ואפילו לאמירת פרקי תהילים לחולים במצב קשה.

למרבה ההפתעה, מי שינסה להתקשר למספר של "הקו המתוק" מטלפון "כשר", שזכה להיתר מוועדת הרבנים לענייני תקשורת, יגלה להפתעתו שהמספר חסום. לחולי סוכרת חרדים בעלי טלפון כשר אין יכולת לקבל מידע או לדבר זה עם זה. מישהו בוועדת הרבנים החליט שקו המידע הזה הוא קו תוכן פסול ויש לחסום אותו.

הקו המתוק הוא לא המקרה היחיד. ועדת הרבנים לענייני תקשורת, הגוף המוסמך ששולט בכל תחום התקשורת במגזר החרדי, הוא זה שמכריע לאיזה קו תוכן ייחשף המגזר החרדי. חברות התקשורת מעניקות לנציג הוועדה הרשאה לממשק ניהול מיוחד, שבו הוא מוסמך לחסום כל קו טלפון לפי ראות עיניו. הקמת קו חדשות ועדכונים פוליטיים? תנותק. קו טלפון שמאפשר רק שיחת ועידה משפחתית? לא אצלנו.

ועדת הרבנים לענייני תקשורת היא גוף כשרות שהוקם לפני 15 שנה. הרבנים ראו מול עיניהם את המהפכה הטכנולוגית מכה בבני הנוער ומאפשרת נגישות למידע ולתכנים שאינם הולמים מבחינה דתית, והחליטו להגביה את החומות. הכשרות ניתנת רק למכשירי טלפון המנותקים לחלוטין מהאינטרנט, בלי מצלמה ובלי נגן מוסיקה. אפילו שירות ה-SMS הוצא מחוץ לגדר, משום שהוא שימש ערוץ פרסומות לשירותי היכרויות.


הצעדים הראשונים נעשו תוך מפגן אחדות מרשים של רוב הפלגים בציבור החרדי וגם חלק מהציבור הדתי-לאומי - אירוע נדיר בפני עצמו. רבנים מכל החוגים שיגרו נציגים לעמותה שהוקמה ונקראה ועדת הרבנים לענייני תקשורת, ואלה הוסמכו לנהל משא ומתן עם חברות הסלולר. חברה שלא סיפקה טלפון כשר הוחרמה. כל עיתונות המגזר החרדי נשאבה לקמפיין חסר תקדים נגד "מפגעי הטכנולוגיה" ובעד טלפונים כשרים. רחובות הערים החרדיות כוסו באינספור פשקווילים נגד כל מי שמעז להסתובב עם טלפון "טמא". מי שייעץ לוועדה בהתנהלותה המשפטית היה עו"ד יעקב וינרוט המנוח.

"החסימה" של שירותיים בעייתיים היתה כפולה - ברמת המכשיר וברמת ה-SIM. חברות הסלולר הציעו לקהל החרדי מכשירים כשרים, חסומים לשירותי תוכן, אינטרנט ו-SMS, עם חותמת כשרות של הוועדה. במקביל, הוקמה "קומה כשרה" - מספרים בעלי קידומת משותפת, שכל מי שמשתייך אליהם נחסם לשירותי אינטרנט ו-SMS גם ברמת הרשת הסלולרית. כלומר, אם הוא ניסה להכניס את ה-SIM שלו למכשיר לא כשר - הקו נחסם.

לקוחות בחנות אפל מחזיקים אייפון
לקוחות מחזיקים אייפון. ניסיון להכניס את ה-SIM למכשיר לא כשר - מוביל לחסימת הקוSHANNON STAPLETON/רויטרס
זה התחיל עם חברת מירס (שנבלעה לאחר מכן ב-HOT), אבל אט-אט כל חברות הסלולר, וגם ספקי הטלפון הקווי, נאלצו לשתף פעולה כדי לא לוותר על קהל של יותר ממיליון איש. כיום כמעט כל חברות הסלולר מציעות קומה כשרה של מספרי טלפונים החסומים לאינטרנט ול-SMS. בסלקום, למשל, הקומה הכשרה מתחילה ב-052-76, ואילו בפלאפון ב-050-41. אי-אפשר לעבור מהקומה הכשרה לקומה הפסולה בלי להחליף את המספר, ואי-אפשר לנייד מספר בין החברות ולעבור לשירות "לא כשר".


הקומה הכשרה לא נועדה רק לשימוש פנימי של חברות הסלולר. היא משמשת בעיקר לצורכי זיהוי פנים-חרדיים, ומסייעת לבצע מעין "צעדת בושה" וירטואלית לכל מי שמחזיק ברשותו קו טלפון שאינו מהקומות הכשרות. יש ברשותך קו לא כשר? ילדיך לא יתקבלו למוסדות חינוך חרדיים, ולעתים גם תגלה את דלתות בית הכנסת בקהילתך נעולות בפניך.

עם השנים יותר ויותר קהילות חרדיות, גם אלה המשתייכות לזרמים מתונים יותר, החלו לצרוך אך ורק טלפונים ומספרים כשרים. כיום, לפי ההערכות, יש כבר כחצי מיליון מספרים כשרים. בשנים האחרונות פלשה המגמה הזאת גם לקהילות חרדיות בחו"ל. אפשר להתרעם על ההקצנה ועל חוסר הפתיחות בפני השינויים הטכנולוגיים, אבל בחברה החרדית ברור לכל כי המניע לפעילות הוועדה היה אידיאולוגי ונבע ממחויבות דתית עמוקה.

אלא שב-15 השנים האחרונות הדברים השתנו. תחקיר Markerweek, המבוסס על מסמכים פנימיים, דו"חות שלא פורסמו עד כה ושיחות עם עשרות גורמים המעורבים בעניין, מגלה כיצד נהפך יהודה דוויק, צעיר תושב בני ברק, לאיש ששולט בלעדית בזרימת המידע למאות אלפי בני המגזר החרדי - לעתים באופן שרירותי וללא כל נימוק, ומעלה סימני שאלה קשים לגבי מניעיו.

יותר ויותר קהילות חרדיות, גם אלה המשתייכות לזרמים מתונים יותר, החלו לצרוך אך ורק טלפונים ומספרים כשרים. 
בד בבד, דוויק מינף את פעילותו בתחום הכשרות לעסק משגשג בבעלות רעייתו. באמצעות הסמכות שקיבל מידי ועדת הרבנים, הוא מנסה כיום להשיג שליטה בלעדית בכל פעילות השיווק וההפצה של מכשירי הטלפון הכשרים. הוא מחתים את השחקנים בענף על חוזים דרקוניים, שעשויים לכאורה להיחשב הסדר כובל. דוויק עצמו הוא זה ששולט בכשרות המכשירים, בעוד עסק בתחום הסלולר שבבעלות אשתו מגלגל מיליוני שקלים בשנה. בוועדת הרבנים טוענים כי ההשתלטות על מערך השיווק נועדה להביא לירידה במחירי המכשירים, אלא שבפועל, גם בוועדה מודים כי לפחות בחלק מהמקרים המחירים רק עלו.

בעוד חברות ענק כמו גוגל ופייסבוק מסרבות לאפשר למשטרים בסין או באיראן מנגנון צנזורה, בישראל חברות הסלולר ומשרד התקשורת עושים זאת בלי לעורר התנגדות. כמיליון איש מבני הציבור החרדי נתונים תחת צנזורה של אדם אחד. הם עשויים לגלות לפתע כי שירותים בסיסיים נחסמים להם בטלפון ללא הודעה מוקדמת. לעתים החסימה היא ללא סיבה נראית לעין, רק משום שהתוכן כולל שיח פוליטי או ביקורתי.

מי מרוויח מפעילות למען כשרות?

יהודה דוויק, הנמצא בשנות ה-40 לחייו, נראה כמו אברך חרדי מן השורה. הוא נמוך וצנום, לראשו כיפה שחורה גדולה ועל לחייו זקן מקורזל. המראה השברירי והחיוך על פניו עשויים להטעות. למעשה, מדובר באדם נחוש ומחוספס, שלא בוחל באמצעים כדי להשיג את מטרותיו. מביתו, ברחוב צדדי במרכז בני ברק, הוא מנהל מעצמת תקשורת. בעזרת מחשב נייד וטלפון נייד - כשר כמובן - הוא שולט בשוק התקשורת החרדי.

עוד לפני שהיה פעיל בוועדת הרבנים לענייני תקשורת, דוויק כבר היה חתום על מאבקים פנים-חרדיים בקריאה להחרים את קווי התוכן הקוליים ואת העיתונות שאינה מפלגתית, "השבועונים", שאינם אדוקים במידה מספקת לדעתו. הוא זה שהתרוצץ מחצר לחצר ומרב לרב כדי להחתים אותם על מכתבי חרמות נגד קווי החדשות והשבועונים, והוא זה שדאג שיפורסמו מודעות ענק ברחובות ובעיתונות הממסדית נגד אותם שירותים.

מאחורי הקלעים פועלת דמות משמעותית הרבה יותר - יונתן לבקוביץ, אחד משני המזכירים של ועדת הרבנים לענייני תקשורת. הוא משתייך לחסידות גור, שבה חבר גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. מאז 2016 לבקוביץ אינו מורשה חתימה בוועדת הרבנים, אך נוכחתו משפיעה על התנהלותה. "הוא הבוס האמיתי", אומר גורם חרדי המכיר היטב את פעילות הוועדה.

חברי העמותה, שהוקמה ב-2005, היו נציגי חצרות הרבנים המובילים. לוועדה מונו שני מזכירים, נציגי שני הפלגים המרכזיים - לבקוביץ וחיים לנג. הוועדה אמורה היתה להתנהל באופן שוויוני שבו ההחלטות מתקבלות על דעת כל הרבנים. בשנים האחרונות התברר כי התנהלות הוועדה בעייתית במיוחד, והביאה לדו"ח חמור של רשם העמותות - שמבקש לפרק אותה.

הדו"ח האחרון של רשם העמותות, שנכתב במארס 2019, מפרט את ההתנהלות עמותת ועדת הרבנים, הפועלת בניגוד לחוק העמותות, תוך הצגת גרסאות סותרות ובעיקר עם סימן שאלה גדול - האם יש מישהו שמרוויח סכומים מהותיים מפעילות שהיתה אמורה להיות ללא כוונת רווח?

פעילות הוועדה מומנה בתחילת דרכה באמצעות תשלום ישיר מחברות התקשורת. הדו"ח הכספי של העמותה ל-2007 מעיד על הכנסות של 620 אלף שקל מפעילות סלולר באותה שנה. ההכנסות הגיעו ישירות מחברות הסלולר, ששילמו לעמותה הן עבור תעודת הכשרות למכשירים והן עבור הפעלת מוקד שניטר קווי טלפון "בעייתיים", שסיפקו למשל שירותים אירוטיים, וחסם אותם לקומות הכשרות.

ב-2007, למרבה ההפתעה, אף שפעילות הוועדה נמשכה כרגיל, הכנסותיה של העמותה צנחו ל-20 אלף שקל בלבד. לאן נעלם הכסף? לפי הגרסה הראשונה של הוועדה, כפי שהופיעה בדו"ח העמותה ל-2007, פעילות הוועדה הועברה לגופים עסקיים הפועלים בשוק התקשורת שאין לה קשר אליהם או למי מבעליהם, ואילו הוועדה עצמה עוסקת רק במתן הכשרות ובהסברה לקהילה החרדית.

כאשר ברשם העמותות ביקשו להבין כיצד עמותה מעבירה את פעילותה לגורם פרטי, העמותה שינתה גרסה: לטענת העמותה, היא אינה פעילה עוד מבחינה כספית והפסיקה את פעילות המוקד לחסימת שיחות טלפוניות - ולכן אין לה יותר הכנסות. כל פעילות העמותה, לטענתה, מסתכמת כיום בהסברה ובהפצה של מסרים בקהילות חרדיות, ללא פעילות כספית. רשם העמותות הבהיר כי זו תשובה "מתחמקת" שאינה מספקת מענה לשאלות.

הגרסה השנייה של הוועדה תמוהה, בעיקר משום שחברות התקשורת ופעילי הוועדה עצמה מודים בשיחות עמם כי פעילות מתן הכשרות, כולל מוקד החסימות, נמשכים כרגיל. הוועדה, באמצעות נציגה דוויק, היא זו שמקבלת הרשאה מחברות התקשורת לחסימת מספרי הטלפון - ולא אף אחד אחר. כל תלונה על חסימת קווים נשלחת לחשבון מייל של הוועדה עצמה. גם הכסף ממשיך לזרום. לפחות 200 אלף שקל מוזרמים מדי שנה מחברות הסלולר לגופים פרטיים חסויים באופן לא שקוף, ותמורת הכנסה זו מנהל דוויק את מערך הצנזורה הענק של המגזר החרדי.

שיעורי תורה? תגיש טופס

חוסר השקיפות הוא הבעיה הקטנה ביותר בהתנהלות הוועדה. דוויק והבכירים מעליו בוועדה הם בעלי שליטה מוחלטת בזרימת המידע למאות אלפי חרדים - באישור מוצהר של חברות הסלולר ומשרד התקשורת. חברות הסלולר לא מעוניינות לעסוק בעניין ומאפשרות לדוויק לשלוט ללא כל הסתייגות. מבחינתן, הקהילה החרדית מעוניינת במתן כשרות על ידי הוועדה, ולכן הן מסמיכות אותה לחסום מספרי טלפונים, כאשר הכל נעשה כחוק ואין לאיש זכות לערער על כך. אלא ששורת הליכים משפטיים, מסמכים ומידעים שהגיעו לידי Markerweek מעלים כי לא בטוח שהציבור החרדי מודע לאופן הריכוזי, המעורר שאלות בנוגע לאינטרסים זרים לכאורה, שבו מתנהל גוף הכשרות.

הוועדה הרחיבה משמעותית את תחום פעילותה, ובהנחיית הרבנים היא חוסמת כל קו תוכן שאינו שירות חיוני או שיעורי תורה. למעשה, לא כל קו תוכן נפסל. לידי Markerweek הגיעו מסמכים המגלים כי בעבר פעל קו תוכן בתחום החדשות שהיה פתוח למשתמשים החרדיים, ובמקביל קיים תיעוד כי שולמו מדי חודש לוועדה 2,100 שקל עבור "כשרות".

כיום דוויק הוא זה שמנהל את מנגנון חסימת המספרים במנגנון הפוך: רשימה לבנה. הכל חסום - חוץ מרשימה של קווים שקיבלו הכשר. הוא מאתר בשיטות שונות קבוצות מספרים החשודים בעיניו כקווי תוכן. באבחה אחת חוסמת הוועדה לעתים עשרות אלפי מספרים רק כי עולה חשש שיש ביניהם קווי תוכן כלשהו. קו המידע שלך כשר למהדרין? תגיש טופס - ותמתין בסבלנות. הוועדה לא מספקת הסברים. "קבלת כשרות… אינה מחייבת אותנו, נותני הכשרות, למסור דין וחשבון אודות שיקולינו", נכתב במייל רשמי של הוועדה לאחד הגופים.

עדות להתנהלות השרירותית ניתן היה לגלות גם בפרוטוקול דיון שנערך בבית דין רבני, בד"ץ העדה החרדית בירושלים, לפני כשנה וחצי. אדם שהפעיל קו תוכן לעדכון על לוויות בעיר - שירות שאין בו כל מרכיב בלתי צנוע - גילה לפתע שהוועדה חסמה את הקו. "יש לי נזק כספי מזה", אמר מפעיל הקו בבית הדין הרבני.

משרדי חברת פרטנר. השליטה המוחלטת בזרימת המידע למאות אלפי חרדים - היא באישור מוצהר של חברות הסלולר ומשרד התקשורתAMIR COHEN / REUTERS
דוויק, הנתבע, ניסה שוב ושוב להתחמק. "אני חתכתי לך את החוטים? מה עשיתי לך?... למה אתה לא תובע את הפקיד בפרטנר שסגר את הטלפון הזה?" התובע ניסה להבהיר שוב ושוב שדוויק הוא האדם האחראי לחסימות, ולכן הוא הנתבע בתיק. ואז דוויק סיפק תשובה שמאפיינת את התנהלותו - הוא לא צריך לתת הסברים לאף אחד: "בנספח לקומה הכשרה (המסמך שעליו חותמים לטענתו הלקוחות החרדיים; נ"ט) כתוב שאני צריך לתת דין ודברים?" שאל.

לאחר שהבד"ץ שמעו את דוויק בנפרד, ללא התובע, הם החליטו לטובתו של דוויק. נקבע כי התובע יגיש בקשה לאישור הקו, ושדוויק כלל לא אמור להיות הנתבע אלא ועדת הרבנים - אף שכאמור הוא-הוא ועדת הרבנים. בדיקת Markerweek העלתה כי השבוע היה הקו חסום.

חוסמים את האזעקות

גם במקרה של חסימות המספרים צריך ללכת אחרי הכסף. שירותי מידע קוליים, שמושכים שיחות רבות, מאפשרים לבעלי הקו הכנסה משמעותית באמצעות מודל של חלוקת רווחים בין מפעיל הקו לבין חברת הטלפוניה. הדיון סביב חסימות המספרים כרוך כנראה בלא מעט כסף. מצד אחת החברות בתחום - חברות טלפוניה, חברות ה-IVR (שירותי תוכן קוליים) ומפעילי הקווים - מרוויחים לא מעט מהנוהג שפשט במגזר החרדי לצרוך שירותי תוכן קוליים. מצד שני, חברות הסלולר היו מעדיפות שהמגזר החרדי יצרוך כמה שפחות שירותי תוכן קוליים, משום שהן נאלצות לשלם דמי קישוריות בהיקפים גבוהים לחברות הטלפוניה. משרד התקשורת נכנס לעניין ומנסה לבטל את האפשרות לחלוקת רווחים מקווי תוכן, ובאחרונה הוגשה בעניין עתירה לבג"ץ.

אחת החברות הגדולות במגזר החרדי הפעילות בתחום הקמת שירותי IVR היא חברת ימות המשיח. החברה נמצאת בבעלותו של מנחם לנצ'ר, המשתייך לחסידות חב"ד, שלה אין נציגות בוועדת הרבנים לענייני תקשורת. היא הקימה לא מעט קווי תוכן למגזר החרדי, אבל מזה שנים היא מנהלת מאבק בוועדת הרבנים, לאחר שהיא מגלה שוב ושוב שהוועדה בוחרת באופן שרירותי, "משיקולים זרים ולא ענייניים", ומבלי לנמק, לחסום קווים שהקימה לכל המנויים החרדים.

מדובר בשירותי תוכן שאמורים להיות כשרים למהדרין: למשל, לפי כתב טענות שהגישה לבית משפט, קווי מידע של זמני תחבורה ציבורית, קו מידע של עיריית בני ברק, ואפילו קווי מידע שמכילים רק שיעורי תורה וקו לאמירת תהילים עבור ילד חולה. לצד ימות המשיח פועלות עוד שתי חברות בתחום: קול כשר וקרויס תקשורת. מי שמתקשר לוועדה מגלה בהודעת הפתיחה כי היא ממליצה לאלה שמעוניינים להקים שירות קולי על שירות חלופי לימות המשיח - חברת קול כשר. מדובר בחברה שנמצאת בבעלות יהודה אריה ליצמן, אחיינו של שר הבריאות ליצמן.

שוק הטלפונים הכשרים (הערכות)


ההתנהלות האגרסיבית של הוועדה מול ימות המשיח הביאה ללא מעט הליכים משפטיים, שבהם נחשפת דרך הפעולה של הוועדה. ההליך העיקרי כיום הוא המרצת פתיחה (תביעה בהליך מהיר) שהגישה ב-2018 ימות המשיח נגד חברות הסלולר ונגד ועדת הרבנים, שבה נטען כי כל הליך חסימת השיחות אינו חוקי וכי קיימת אפליה ברורה בין היחס של ועדת הרבנים אליהם לבין היחס לחברה שנהנית מ"קרבה לצלחת" - שבבעלות משפחת ליצמן - כך לפי כתב הטענות.

שירותים כמו וואטסאפ משפחתי (מעין קבוצת וואטסאפ קולית שבה ניתן להעלות הודעות), קווי חדשות וקו עדכונים לתחבורה ציבורית - כל אלה נאסרו בימות המשיח, אבל קיימים באין מפריע במודל דומה בחברת קול כשר. שירות של שיעורי תורה בשם "חבורת תמימי דרך" נחסם בימות המשיח ונפתח לאחר מכן, בדיוק באותה מתכונת לפי כתב הטענות, תחת חברת קול כשר.

ימות המשיח ניהלה כמה מהלכים משפטיים נגד הוועדה אחרי שנחסמו שירותים מסוימים שלה. במקרה אחר ב-2014 חסמה הוועדה מספר טלפון שסיפק "גל שקט" לשידור אזעקות בתקופת מבצע צוק איתן, והוועדה חזרה בה. במקרה נוסף חסמה הוועדה עשרות אלפי מספרי טלפון, וגם אז נטען בתגובה כי בוטלה החסימה.

ליצמן בכנסת, השבוע
יעקב ליצמן. חברת קול כשר נמצאת בבעלות האחיין שלואמיל סלמן
ב-2014 חסמה ועדת הרבנים אפילו את המספר של נציג ימות המשיח, כך שלקוחות חרדים כלל לא היו יכולים ליצור קשר עם בית העסק, אך לאחר פנייה להליכים משפטיים הוועדה חזרה בה. בשני הליכים אחרים הטענות של גופים שנפגעו על ידי הוועדה נדחו מטעמים טכניים - לאחר שנקבע כי ימות המשיח היתה זו שעמדה מאחורי ההליכים.

בהליך אחד שנוהל בוועדת הבחירות המרכזית סביב חסימת קווי טלפון של מפלגת זהות, החליט יו"ר ועדת הבחירות, חנן מלצר, לדחות את הבקשה לפתוח את הקווים, משום שלא נעשה גילוי כראוי כי עורך הדין הוא גם זה שמייצג את ימות המשיח. בנוסף, בפברואר האחרון הוגשה לבג"ץ עתירה ובקשה לצו ארעי דחוף נגד משרד התקשורת, חברת פרטנר וועדת הרבנים עצמה. העתירה הוגשה על ידי בעלים של בית דפוס, שטען כי החברה חסמה את מספר הטלפון שלו ללא סיבה.

המבקש הגיש בקשה בהולה לאחר שהתברר כי ללא קשר אליו, חסמה הוועדה את מנויי הקומה הכשרה בפרטנר למיליון מספרים, ובהם מספרים של בתי חולים, מרפאות, כיבוי אש ושירותים חיוניים אחרים, משום שטווח המספרים הזה נחשד כנראה על ידי הוועדה ככזה שמיועד לקווי תוכן. "מדובר בסכנת חיים של ממש", נכתב בעתירה, ונטען כי המעשה מנוגד לחוק ופוגע בחופש הקניין. פרטנר לא הכחישה כי הוועדה אכן חסמה מיליון מספרים, אך לטענתה החסימה היתה ליממה בלבד ולאחר מכן הקווים נפתחו מחדש.

בהמשך הוגשה בקשה לצו ארעי נוסף לאחר שנטען כי הוועדה חוסמת גם קווים המיועדים לנפגעי תקיפה מינית. בינתיים המספרים האלה נפתחו, אבל גם במקרה הזה נדחתה העתירה על הסף, לאחר ששופטי בג"ץ קבעו כי ההליך כולו מועתק מהמרצת הפתיחה של ימות המשיח בלי שדווח על כך.

ומה טוענים בוועדת הרבנים? לטענתה, בתגובה להמרצת פתיחה, מטרת ימות המשיח היא אך ורק להרוויח כסף מדמי הקישוריות, וכי כל מהותה של הפנייה "הקנטרית" היא לבטל כליל את קיומה של הכשרות שנחוצה כל כך לקהילה החרדית. "המחוקק קבע כי החלטתה של ועדת הרבנים יכולה להיות ללא נימוק", נכתב בתשובת הוועדה. "מתן כשרות חייב להיות על בסיס השקפת ואמונת נותן הכשרות וללא כל התערבות חיצונית".

בוועדה הסבירו ואף הציגו דוגמאות למאות קווי תוכן שאושרו על ידה כאשר הועבר טופס בקשה מסודר ובו פירוט מלא של תוכן הקו והמפעילים שלו. אלא שימות המשיח, כך לפי הוועדה, מעוניינת לאשר "קווים המלאים ברכילות, לשון הרע וליצנות" האסורים על פי הרבנים. לפי הוועדה, ימות המשיח מפעילה קווי תוכן שנראים תמימים, כמו לחלוקת סלי מזון לנזקקים, אך בתוך התפריט הקולי מסתתרת "מנהרה המגיעה עד לקווי חדשות, רדיו ובדיחות". הוועדה הכחישה כי היא מפלה את ימות המשיח לרעה והציגה דוגמאות לקווי תוכן כשרים הפעילים גם במערכת ימות המשיח.

מנגד, בימות המשיח אומרים לנו כי כבר שנה וחצי הוועדה כלל לא מאשרת לה מיוזמתה אף בקשה, על אף שנשלחו כ-1,000 טפסים של שירותי תוכן שונים שעומדים בכללי הוועדה. בימות המשיח גם דוחים לחלוטין את הטענות כי בקווי התוכן המופנים לקומה הכשרה במגזר החרדי יש תפריט המאפשר גישה לחדשות או לתכנים האסורים לפי הוועדה.

בתגובת חברות הסלולר להמרצת הפתיחה נכתב כי הוועדה, במסגרת מאבקה בקווי התוכן הרבים, אכן חוסמת באופן שרירותי עשרות אלפי מספרים אחרים, ואין להן בעיה עם זה. לפי החברות, הן פועלות על פי הדין, מאחר שחוק התקשורת מאפשר לקבוצת מנויים לדרוש לחסום חלק מהשירותים, ולקוחות הקומה הכשרה החרדים המעוניינים לרכוש את המכשיר הכשר חותמים על מסמך מיוחד שבו הם מאשרים כי מספרים שונים יהיו חסומים בהתאם להחלטת ועדת הרבנים.

הרב צבי פרידמן. התנגד לחסימה הסיטונית
הרב צבי פרידמן. התנגד לחסימה הסיטוניתאביי ורבא
פועל בשני כובעים - ומרוויח

הכסף הגדול לא נמצא בתחום שירותי התוכן, אלא דווקא במכירת מכשירי הסלולר. בתחום הזה ועדת הרבנים עצמה, או לפחות נציגיה, מבצעת בשלוש השנים האחרונות צעדים דורסניים שעיקרם להשתלט על כל מערך השיווק וההפצה, תוך גריפת הכנסות של מיליוני שקלים. מי שלא משתף פעולה מוצא את עצמו בלי כשרות - ואף עם טלפון חסום.

עד 2009 שיווק מכשירי הסלולר בישראל נעשה כמעט אך ורק באמצעות חברות הסלולר. ועדת הרבנים העניקה כשרות לחברות, ששיווקו גם את המכשיר וגם את ה-SIM, ונהנתה מהכנסות שמקורן בחברות עצמן. ב-2011 הוביל שר התקשורת לשעבר, משה כחלון, רפורמה שניתקה את הקשר בין חברות הסלולר לשיווק המכשירים, ובישראל צמח שוק חדש של יבואני מכשירים, משווקים וחנויות סלולר.

גם בזירה החרדית צמחו יבואנים שביקשו להציע למגזר החרדי מכשירי סלולר בכשרות הוועדה. אלה נאלצו לעמוד בדרישות הוועדה, ולשלם לעתים כמה עשרות אלפי שקלים עבור כל יבוא של מכשירים, לעתים במודל של 3-2 שקלים עבור כל מכשיר.

חנות טלפונים סלולריים בירושלים
חנות טלפונים סלולריים בירושלים. לא בטוח שהציבור החרדי מודע לריכוזיות בתחום כשרות מכשירי הסלולר. למצולמים אין קשר לכתבהאמיל סלמן
מקורות בתחום במגזר החרדי אומרים כי כבר לפני יותר מחמש שנים היה לבקוביץ מעורב בשיווק ומכירה של מכשירי סלולר שלהם הוא נתן כשרות. אלא שמאז 2017 הכל נהפך לפומבי: דוויק מוביל מהלך חסר תקדים להשתלטות על כל שרשרת הערך של שוק הסלולר החרדי. הוא עשה זאת באמצעות שני כובעיו: מצד אחד הוא נציג ועדת הרבנים, שזוכה לגיבוי מהאיש החזק בוועדה, לבקוביץ; מצד שני, אשתו של דוויק, רחל, היא עוסק מורשה בעסק הקרוי "שפי", שפעיל בתחום הסלולר.

דוויק כופה על היבואנים לשווק ולהפיץ את המכשירים שמקבלים את כשרות הוועדה אך ורק באמצעותו. מביתו בבני ברק הוא מפעיל מערך שיווק לכל דבר: יש לו שליחים שמסתובבים בכל רחבי הארץ ומקבלים הוראות ממנו לשנע חבילות של מכשירים כשרים ממקום למקום. ההסכם שעליו מחויב לחתום היבואן, שהגיע לידי Markerweek, נראה דרקוני במיוחד, ועשוי לכאורה גם להיחשב הסדר כובל והתניית שירות בשירות.

היבואן מתחייב לשווק את המכשירים הכשרים "רק על ידי משווק שיוסמך לכך על ידי הוועדה". בפועל, השיווק נעשה על ידי בני הזוג דוויק - היחידים שמוסמכים על ידי הוועדה. היבואן מצהיר כי אם יעבור על אחד הכללים - שחלקם עוסקים בתחום השיווק והמכירה בלבד - לא תהיה לו כל טענה על הסרת הכשרות.

במקביל, כדי להשיג שליטה גם על נקודת המכירה, שלפי הוועדה צריכה להיות נקייה לחלוטין, החליטה ועדת הרבנים לפתח עוד תעודת כשרות. לא די בכשרות ל-SIM ולמכשיר, אלא יש גם תעודת כשרות נפרדת לחנות סלולר כשרה שמוכרת אך ורק מכשירים כשרים על פי הוועדה. מודעות ענק בריכוזים החרדיים קראו לציבור לרכוש רק בחנות עם תעודת כשרות של הוועדה. דוויק, שנאבק כדי לשלוט בכל מערך השיווק וההפצה, לא משווק מכשירים לחנויות שלא מקבלות את הכשרות שלו.

בצד של חנויות הסלולר מתנהל דוויק בצורה דומה. כך, בהודעה ששיגר דוויק לחנויות ב-2018, הוא בישר להן על שורה של התניות לקבלת הכשרות והמכשירים: נאסר עליהן להעביר סחורה מחנות לחנות ללא אישור מראש, ועל כל מכירה של מכשיר יש חובה לדווח לוועדה את שם הלקוח וכתובתו, מספר הנייד שלו וגם מספר ה-IMEI, כלומר "תעודת הזהות" של המכשיר. למספר הזה ולחשיבות שלו עבור דוויק עוד נגיע בהמשך. גם את היבואנים מחייב דוויק לחתום על סעיף שלפיו ימכרו את המכשירים הכשרים אך ורק בחנויות שעומדות בפיקוח הוועדה, ולא בשום מקום אחר.

"חנות שלא יקפיד (כך במקור; נ"ט) על הכללים, לצערנו לא נוכל לשווק לו מכשירים, וכן לא נאשר לו לקבל מכשירים מחנות אחרת", הזהיר דוויק באמצעות חשבון המייל "שיווק סלולר". במייל אחר מאוגוסט 2018, הפעם באמצעות מייל של הוועדה, הובהר לבעלי החנויות הכשרות כי דגם חדש קיבל כשרות, אך "האישור מתייחס רק למכשירים הנמכרים דרך השיווק שבפיקוחנו" - כלומר העסק של בני הזוג דוויק.

חנויות הסלולר החרדיות נאלצות לעמוד בתנאים ומשלמות לבני הזוג דוויק, באמצעות חשבון בבנק הבינלאומי. ההכנסות של בני הזוג מתחום הסלולר מגיעות, בחודש טוב, ליותר ממיליון שקל בחודש. שני הכובעים של דוויק משמשים אותו כדי לשלוט ביד רמה בשיווק המכשירים לחנויות הכשרות. ניסיון של יבואן או של חנות לשווק מכשירים כשרים שלא באמצעות הוועדה נתקל בתגובה חריפה - הסרת הכשרות של החנות ולעתים גם הודעה כי המכשיר עצמו אינו כשר, אף שהמכשיר כבר קיבל את כשרות הוועדה בכל הקשור לחסימה.

כך למשל, ב-16 במאי הוציאה הוועדה הודעה לחנויות הכשרות שבה נכתב: "באחרונה מספר יבואנים מרשים לעצמם לזייף ולהשתמש בחותם הכשרות ללא קבלת האישור... ומזה כמה חודשים הפרו את הכללים ואת ההתחייבות שעל פיה ניתן הכשרות". מיד לאחר מכן הציגה הוועדה שורה של מכשירים שנאסר לשווק. אלא שחלק מהמכשירים האלה נושא את תעודת הכשרות של הוועדה - כלומר חסומים לאינטרנט ולהודעות SMS. הסיבה היחידה שהכשרות הוסרה מהם היא שהיבואן החליט לעקוף את בני הזוג דוויק ולמכור את המכשירים ישירות לחנויות.

כרזה על לוח מודעות במאה שערים, ירושלים
כרזה על לוח מודעות במאה שערים, ירושליםגיל כהן-מגן
זה לא מסתיים בהסרת הכשרות. ועדת הרבנים שולטת גם במספרים הסידוריים של המכשירים, שמאפשר להם לזהות את המכשיר ולחסום אותו גם ברמת הרשת הסלולרית. ב-2018 היה לדוויק סכסוך עסקי עם יבואן של נוקיה, שמכר בעבר דגם כשר באמצעות הוועדה ולאחר מכן בחר לשווק מאות מכשירים מאותו דגם בדיוק ישירות לחנויות. דוויק הגיב בתוקפנות באמצעות כובעו האחר כנציג הוועדה והאחראי על חסימות השיחות: הוא פשוט חסם מאות מספרי הטלפון של אנשים פרטיים שקנו את מכשירי הנוקיה שלא שווקו דרכו.

לוועדה יש גרסה אחרת לחסימת המספרים. לטענתה, במכשירים אלה, אף שנעקרה מהם האנטנה, התגלה כי ניתן להאזין להם ברדיו אם בעל הטלפון עומד בזווית מסוימת בצמידות ליציקת ברזל. מאחר שבתנוחה מוזרה כזו אפשר להאזין לרדיו והעניין לא היה בפיקוח הוועדה - המכשירים נחסמו. לאחר שהעניין טופל (באמצעות עקירת מרכיב הרדיו בלוח האם או של שקע האוזניות במכשירים שנרכשו) הקווים נפתחו מחדש.

הריכוזיות מגיעה לסלולר החרדי

מדוע החליטו בוועדת הרבנים להשתלט על שיווק המכשירים? גורמים הקשורים בוועדה טוענים שוב ושוב כי המטרה היתה טובה: לאפשר לקהילה הענייה לרכוש מכשירים בזול. לטענתם, התחרות בין היבואנים למשווקים הביאה לעליית מחירי המכשירים. היבואנים והמשווקים גם ניסו בעבר "לדחוף" ללקוחות מכשירים חדשים ויקרים יותר. לכן, הוועדה השתלטה על השיווק וכפתה על היבואנים להוריד מחירים ולהפסיק את השיווק האגרסיבי. כחלק מזה גם הוקמו במגזר החרדי מעין תחנות חלוקה ביתיות וחנויות שהתחייבו למחיר נמוך במיוחד - וזכו לתמיכת הוועדה בפרסומים שונים.

שימוש בטלפון כשר. למצולם אין קשר לכתבה
שימוש בטלפון כשר. למצולם אין קשר לכתבה
משיחות עם יבואנים עולה כי דוויק דורש מהיבואנים תשלום כפול: תשלום חד-פעמי עבור כשרות המכשירים, ועשרה שקלים על כל שיווק והפצה של מכשיר. בלי הסכם על שיווק המכשירים אין כשרות. עם זאת, מדובר בעלות שיווק נמוכה יחסית לעלות השיווק של משווקים אחרים.

כמה מגלגל השוק? לדברי אחד היבואנים, "יש כמויות היסטריות של מכירות מכשירים כשרים. אלה טלפונים זולים מאוד ומתחלפים מהר. המגזר שצורך את זה גדל במהירות". ההערכות הן כי כל אחד מ-500 אלף המנויים הכשרים מחליף מכשיר בממוצע פעם בשנתיים - כלומר כ-250 אלף מכשירים כשרים בשנה. בהנחה שכל מכשיר עולה בהערכה שמרנית כ-300 שקל, מדובר בשוק שמגלגל כ-75 מיליון שקל בשנה, כאשר כולו, לפי השאיפות של דוויק, אמור להתנהל באמצעותו.

גורמים ותיקים בענף הסלולר אומרים כי בתחילה, עם כניסת הוועדה כמשווק בלעדי לשוק, אכן היתה מגמה של ירידת מחירים, בעיקר באמצעות יבוא של כמה מכשירים זולים יותר ללא כל אחריות ושירות. אלא שעד מהרה החלו יבואנים ומשווקים להשיב מלחמה ולהיאבק בגורם הריכוזי שניסה להשתלט על פעילותם.

כיום מתנהל בבית הדין של העדה החרדית הליך שבו שלושה יבואנים תובעים את הוועדה ודורשים את הפסקת ההתניה של הכשרות גם בשיווק של הוועדה. היבואנים אינם מעוניינים לשרוף את כל הקשרים ולא תובעים בבית משפט אזרחי, אף שלדברי אחד מהם "יש פה משהו שנראה פלילי".

במקביל, יבואנים מגלים ל-Markerweek כי בסופו של דבר הוועדה אינה מסוגלת לשלוט בשוק והמחירים דווקא במגמת עלייה. לדברי אחד היבואנים, כאשר הוא מתנהל באופן תחרותי מול משווקים מנוסים הוא נאלץ להוריד מחירים, אך מול הוועדה הוא מצליח למשוך את המחיר כלפי מעלה. "ברגע שפעם אחת אתה לומד לעבוד עם הוועדה, אתה יודע אחר כך לגלם בתוך המחיר הבסיסי את כל הרווח שלך", מסביר היבואן.

יבואן נוסף אומר מסביר כי "ליבואנים דווקא נוח להמשיך במצב הנוכחי ולהתנהל מול הוועדה. הוועדה מתמחרת את המכשירים מעל המשווקים, כך שמתח הרווחים שלי הרבה יותר גבוה. מתח הרווחים בתחום החופשי עשוי להיות 6%-5%. בתחום המכשירים הכשרים אנחנו מוכרים ב-40%-35% יותר מהעלות. זה קורה כי הם יכולים ואנחנו יכולים".

גם בעלי חנויות מעידים על כך שמכשיר הנמכר דרך הוועדה יקר הרבה יותר מאשר מכשיר שמוכר היבואן. "הם לא חסכו שקל. הם מבלבלים את המוח. יש מכשירים שמחירם ירד, אבל כלל השוק התייקר", אומר גורם בשוק הסלולר. כך למשל, לפי אחד המשווקים, מכשיר נוקיה כשר מדגם 3310 נמכר על ידי דוויק ב-345 שקל, בעוד משווק יכול לרכוש אותו ישירות מהיבואן ב-220 שקל בלבד; מכשיר בשם אפטק נמכר על ידי הוועדה ב-235 שקל, אבל משווק יכול לרכוש אותו ישירות מהיבואן ב-150 שקל.

המגזר החרדי עובר זעזועים דרמטיים בעשורים האחרונים. ההנהגה הרבנית שהובילה בדורות האחרונים הלכה לעולמה, והותירה את המגזר מפורד ומפוזר. כל חוג וחצר, או כל אדם פרטי, בוחרים לעצמם את סגנון ההתנהלות. תחום התקשורת נותר המעוז האחרון עד כה שבו "הקומה הכשרה" נשלטת בלעדית על ידי כמה עסקנים. במקום שתהיה אפשרות בחירה, פרטית או קהילתית, בסוג הכשרות ובתוכן שאותו יצרוך כל לקוח של הקומה הכשרה, חברות הסלולר ומשרד התקשורת מאפשרות לעסקנים לשלוט לא רק בתודעה של הציבור - אלא גם בכיסו.

"הסוסים כבר ברחו מזמן מהאורווה", אומר גורם פוליטי בכיר מהמגזר החרדי. "המגזר צורך כיום חדשות ועדכונים בכמויות גדולות דרך הטלפון. אין בזה שום בעיה. במקום לאפשר את זה למי שרוצה, הוועדה נסחפת ומצייתת לזרם הכי קיצוני, חסידות גור, שאוסר את כל התוכן. זה לא הגיוני".

חברים בוועדת הרבנים מותחים עליה ביקורת

לא בטוח שהרבנים החברים בוועדת הרבנים לענייני תקשורת מסכימים עם התנהלותה הנוכחית. למעשה, אחד מחמשת רבני הוועדה, הרב צבי פרידמן - פוסק הלכה ידוע ונציגו של מנהיג הפלג הליטאי לשעבר, הרב יוסף שלום אלישיב שהלך לעולמו ב-2012 - אף שיגר מכתב לראשי חברות התקשורת ובו הודיע כי הוא אחד משני חברי הוועד המנהל וכי הוא מתנגד לחסימות הסיטוניות של טווחי מספרים ודורש שינויים בעמותה לאור הממצאים של רשם העמותות. פרידמן אף הצטרף לאחד ההליכים בית המשפט, שם הבהיר כי הוועדה חייבת לפרסם אמות מידה שוויוניות שיבהירו מתי פוסלים קו תוכן ומתי מאשרים.

התגובה לא איחרה להגיע: הרב הסורר שהעז למתוח ביקורת על העסקנים מצא את עצמו בחוץ. ב-28 באפריל התכנסה האסיפה הכללית של חברי העמותה והחליטה להדיח את פרידמן מחברות בוועד המנהל של העמותה. במקומו מונה לתפקיד חיים לנג, מזכיר הוועדה, שאמור לייצג את הזרם הליטאי. הרב פרידמן משוכנע כי ההדחה היתה אך ורק "כתגובה לניסיונות לתקן את הליקויים החמורים בפעילות העמותה" - כך כתב עורך דינו יונתן ברמן לבית המשפט, בהליך של ימות המשיח שבו הביע את עמדתו כי הוא מתנגד למנגנון חסימות המספרים של הוועדה.

פרידמן אינו היחיד שמותח ביקורת על העמותה. לידי Markerweek הגיעה הקלטת שיחה של הרב עמרם אופמן, נציג העדה החרדית בעמותה, שבה גם הוא מבהיר כיצד הדברים עובדים. כאשר נשאל על דעתו על חסימות המספרים הסיטוניות הוא השיב: "אין לי כבר קשר עם הוועדה יותר משנה. אין להם היום שום רב. רק המזכיר (יונתן לבקוביץ; נ"ט) מחליט הכל. הוא זרק את כל הרבנים. אין שם שום רבנים. הוא מנהל את כל הוועדה היום".

אופמן, חבר בעמותה בעצמו, יצא חזיתית גם נגד ההתנהלות הכוחנית של הוועדה בכל הנוגע לפסילת מכשירים בדיעבד רק משום ששווקו שלא באמצעות סוכנות הוועדה. בעוד נציגי ועדת הרבנים החליטו לפתע כי מכשיר כשר מדגם MTK יהיה פסול משום שלא שווק דרכם, אופמן, מתוקף תפקידו כדיין בבית הדין של העדה החרדית, הפך באחרונה את ההחלטה והבהיר כי המכשיר כשר. עם זאת, אופמן מביע תמיכה ברוב החלטות הוועדה. זה לא נגמר בכך. בשבוע האחרון ביקש גם הרב יוסף בנימין הלוי וואזנר, רב בכיר החבר בעמותה ואחד ממייסדיה, לעזוב את הוועדה, לאחר שגם לו היו טענות על אופן התנהלותה. עם זאת, גורמים בוועדה טוענים כי פרישתו של הרב וואזנר נובעת רק מכך שאין לו זמן ויכולת נפשית להמשיך לעסוק בכך.

ועדת הרבנים: "גורמים אינטרסנטיים מנסים לגרוף הון על חשבון הציבור החרדי"

מוועדת הרבנים לענייני תקשורת נמסר כי "הוועדה נוסדה על ידי גדולי ישראל ומוכוונת על פי הוראותיהם בלבד. כל ההאשמות מקורן בגורמים אינטרסנטיים בלבד. כל לקוח שרכש מכשיר כשר עשה זאת מבחירתו החופשית, ובחר להיכפף להוראות הרבנים ולהגן על עצמו ובני ביתו מפגעים רוחניים. כל גורם הפוגע במטרה יסודית זו מונע את חירותו של הלקוח, ומנסה לנצל את תמימות הצעירים, או שמא את חולשת המתמודדים, בפיתויי צריכת דקות בכמות מופרעת לתכנים שנאסרו על ידי הרבנים, וזאת על פי רוב באמצעות צלצול-ניתוק טלפוני טורדני. אין זכות לאף גורם להחדיר במוצר של כשרות מסוימת אופציות שאינן באישור הגורם המכשיר".

עוד נמסר מהוועדה כי "חברה שחרתה על דגלה לחבל במוצר כשר, ועוד לגרוף הון כלכלי, לא תתהדר בטיעונים שכביכול נמנע מהציבור לקבל את המגיע לו בזכות. היא מנגישה לציבור מפגעים רוחניים באמצעות קווים ופונקציות טכנולוגיות לתכנים שנפסלו על ידי הרבנים".

בנוגע לשיווק המכשירים נמסר מהוועדה כי מאז הרפורמה שניתקה את הקשר בין המכשיר לקו, "השוק החל להתפרע במחירים. בדרך כלל תחרות מיטיבה עם הלקוחות, אך במקרה הזה לא אחת יצרו היבואנים קרטל מחירים ו/או תיאום עמדות לגרוף הון על חשבון הציבור החרדי שהינו קהל לקוחות שבוי. רמת המחירים עלתה באופן לא הגון והוגן. בהמשך יצאו לשוק גם זיופים שונים ומכשירים שאינם כשרים שנמכרו כ'תומך כשר'. ראשי הקהילות ראו בכך פגיעה ערכית במכשיר הכשר ודרשו בעצת רבניהם למסד יבוא ושיווק מפוקח, לרבות רמת מחירים סבירה. למצער, גם כאן ננקטה דרך לא הוגנת, שבסופו של תהליך גרמה נזק לקהל הלקוחות".

בוועדה טוענים כי "היבואנים סיפרו למשווק על מחיר מסוים למכשיר, ובמקביל הוציאו לשוק מכשירים במחיר מופחת, וזאת כדי להמשיך לשלוט במחירים. השיווק באמצעות גורם שאושר על ידי הוועדה עמד על מחיר זעום ומגוחך של כ-10 שקל למכשיר. היבואנים גם החרימו יוזמה עצמאית לשיווק מכשירים באמצעות תחנות חלוקה מוזלות".

מפרטנר נמסר: "חסימת הקווים הכשרים מבוצעת בהתאם להוראת ועדת הרבנים ובהתאם להסכם שנחתם עמם ומוכר למשרד התקשורת. לקוחות הקווים הכשרים מיודעים לנושא זה והוא מפורט בהסכם ההתקשרות עמם".

מרמי לוי נמסר: "רמי לוי תמשיך לפעול עבור המגזר החרדי בכפוף להנחיות ועדת הרבנים. הוועדה עושה עבודתה נאמנה והוסמכה על ידי כלל הציבור לטיפול בנושא חסימות מספרים. נמשיך לשתף פעולה עם הוועדה חרף פניות אינטרסנטיות כאלה ואחרות".

מגולן טלקום נמסר: "גולן טלקום פועלת על פי הרגולציה של משרד התקשורת".

פלאפון, סלקום ו-HOT מובייל סירבו להגיב.

ממשרד התקשורת נמסר: "ועדת הרבנים היא גורם עצמאי שבהתאם להסדרה שקבע משרד התקשורת, קיבל הכרה של כלל מפעילי הסלולר. המשרד אינו צד למחלוקות הפנימיות בין הזרמים השונים במגזר החרדי בעניין זה".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מסר כי אינו מכיר את חברת קול כשר וכי מעולם לא שוחחו עמו על ענייני החברה.
https://www.themarker.com/amp/advertising/.premium-MAGAZINE-1.7449384
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/7/2019 13:44 לינק ישיר 

אם באמת מנכ"ל חברת קול כשר הוא אחיין של ליצמן, ובכל זאת ליצמן "לא מכיר את החברה", נראה שהוא מתחיל ללקות במחלות של נתניהו שגם "לא יודע שום דבר" על מה שקורה מסביבו...דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/7/2019 16:49 לינק ישיר 

רק אניח זאת פה.נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________

כשאדם גדול טועה טעות קטנה. אצלו היא טעות קטנה!
אך אצל האחרים היא
טעות גדולה!
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/7/2019 16:55 לינק ישיר 

אם חשבתם שועדת הרבנים לעינייני תקשורת נועדה להגן מפני פגעי הטכנולוגיה התחקיר הזה מגלה שמדובר במכונה להדפסת כסף ותאוות בצע בלבד.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/7/2019 17:21 לינק ישיר 

מצד אחד צודקים ועדת התקשורת שהקו הכשר נועד לשמור על הציבור החרדי החזק מבודד ומנותק

מצד שני צודק הציבור שכיום הקו הכשר לא באמת מספק את צריכיו, לאדם שאינו אברך כולל יום שלם ואשתו מורה/גננתמה שבטוח קו כשר לא מעיד היום כלום על בעליו

אפילו ליהודה דוויק יש מחשב מחובר לאינטרנט בנוסף ל"מכשיר הכשר"


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/7/2019 17:26 לינק ישיר 

חריף_ומקשה כתב:
האיש ששולט בועדת הרבנים לענייני תקשורת ומרוויח מיליון ש"ח בחודש


שמו של הנוכל: יהודה דוויק.
מישהו שמע\מכיר את הנבל הזה?

ויש עוד נוכל: יונתן לבקוביץ.


האם שני הברנשים הם חסידי גור ??
ועדת התישקורת שמורכבת מחסידי גור שצוחקים בדרך אל הבנק!!
ומאשרים מסלולים ותוכניות !! לפי התשלום שהם מקבלים מחברות הסלולר!!
לכאורה ידוע לי מקרוב על מסלול שלא אושר רק בגלל שהסכום שהציעו חברות הסלולר לא סיפק את הדרישות של חברי ועדת התישקורת !!!


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/7/2019 18:33 לינק ישיר 

מי הם אלו? ואיך הצליחו להשתלט ולשלוט על השוק הזה ולהלך אימים על כל מי שאינו צורך מכשיר שלהם?

זה נראה מדי חלק, ואני ממש לא מבין, אולי מישהו ינתח את הכח הרב שצברו, ואיך.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/7/2019 19:15 לינק ישיר 

בכל קרטל יש שחיתות נוראית

אין מצב לקרטל שמתנהל בהגינותבדיוק כמו חברת החשמל, רכבת ישראל, הנמלים

וכמעט כל המשרדים הממשלתיים
נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/7/2019 23:32 לינק ישיר 

בקיצור!
מצאו מישהו שחור.
שעושה את העבודה השחורה...


נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________

כשאדם גדול טועה טעות קטנה. אצלו היא טעות קטנה!
אך אצל האחרים היא
טעות גדולה!
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/7/2019 07:46 לינק ישיר 

התגובה שלהם בכתבה היא כוחנית אגרסיבית מתנשאת, לא מובן למה נתנו את הכח הזה בידי אנשים בעלי אינטרסים אישיים.
<*><*>דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/7/2019 08:36 לינק ישיר 

אולי צריך בשקט בשקט לשבת עם א' מחברות התקשורת ולהבטיח להם כמות רצינית של מנויים בתנאי שיפתחו קו כשר ללא החטוטרת של השרטלנים.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/7/2019 14:55 לינק ישיר 
טיןטין1

timobl כתב:
אולי צריך בשקט בשקט לשבת עם א' מחברות התקשורת ולהבטיח להם כמות רצינית של מנויים בתנאי שיפתחו קו כשר ללא החטוטרת של השרטלנים.
רק חסידות גדולה יכולה לעשות את זה, כזו שיש לה מספר קווים מובטח. אחרת אך חברה לא תסכיםדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/7/2019 15:40 לינק ישיר 

צריך תורם רציני שיהיה לו אינטרס להשקיע הרבה כסף

ולהציל את הציבור החרדי


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/7/2019 17:17 לינק ישיר 

תורם לא בטוח יעזור, איך תגרמו לעשרות אלפי אנשים להחליף את מספר הטלפון שלהם ששבוי בידי הוועדה?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/7/2019 18:45 לינק ישיר 

אם יהיה קומה כשרה עם שיחות והודעות בלבד
בלי חסימות מוזרות של קווי תוכן
עם אישור של רבנים

לא יהיה מישהו שלא יעבור לזה

אם יהיה גישה לסמס זה יוריד כמעט את כל הצורך במכשיר עם וואטסאפ וכו'

נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > האיש ששולט בועדת הרבנים לענייני תקשורת מרוויח מיליון ש"ח בחודש
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.