בית פורומים עצור כאן חושבים

מיתוס ואמת היסטורית

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/7/2013 18:59 לינק ישיר 

אש, אחנתון חי במאה ה14, אחרי מתן תורה לפי המסורת (480 שנה לפני בנין הבית הראשון) ינוח, אברהם השליך פסלים של ה' לכבשן האש? איפה קראת על כך? אצל אש אוכלה? אין שום מקור לאיסור עשיית פסל ומסכה שלא לעבודה זרה. ולגבי ההתגלות, אפשר להתווכח מה זה, אבל לפי המסורת משהו שנקרא התגלות היה שם. אפשר להכחיש אותה, אבל לא לטעון שגם לפיה לא היה כלום.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/7/2013 23:35 לינק ישיר 

ישיבישעאר כתב:
אברהם השליך פסלים של ה' לכבשן האש? איפה קראת על כך?

השליך פסלים אליליים, לפי המסורת.
"פסלים של ה'" לא יכולים להיות כי אין דמות פיזי לא-ל.

***אין שום מקור לאיסור עשיית פסל ומסכה שלא לעבודה זרה.***
מסכים, גם עכשיו מקווה שעושה מסכה, נגיד בפורים.

***אבל לפי המסורת משהו שנקרא התגלות היה שם.***
גם לאבות הייתה התגלות. 

_________________

לְיִשְׁרֵי-לֵב שִׂמְחָהתוקן על ידי ינוח ב- 23/07/2013 23:39:52
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/7/2013 23:43 לינק ישיר 

הרעיון שלא יכולים להיות פסלים של ה' הוא זה שנאמר לראשונה במתן תורה, ועוד נאמר שם שאין לעשות שום פסל ומסכה אפילו אם מישהו יחשוב שיש בהם איזה סמל לאל. --------לא הבנתי מה הבדיחה של פורים קשורה לכאן ------------והתגלות לאבות היתה, אבל כאן היתה התגלות לכל העםדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/7/2013 13:54 לינק ישיר 

ישיבישעאר כתב:
הרעיון שלא יכולים להיות פסלים של ה' הוא זה שנאמר לראשונה במתן תורה

כדי לקבל את הרעיון היה צריך להבין אותו קודם, להיות מוכן לקבלו. המעמד היה יכול להיות סיכום לעבודת הכנה לפניו. לא קיבלו את הרעיון מפני ששמעו אותו מדוד מזוקן מאוד, אלא מעבודת הגיון לב אשר קדמה לו. ואם קיבלו כי מישהו עשה אטרקציה עם הוקוס-פוקוס, אז לא היה שווה הרבה אטרקציון כזה.

למשל, אם אני אגיד רעיון כי אמונה במשיח ללא חטא היא אמונה בלתי קבילה, הרעיון הזה עלול לא להתקבל כאן אצל אנשים מאוד מזוקנים. אותו דבר לגבי אמונות בבן אדם נצחי (אחרי תחיית המתים כביכול), גן עדן עלי אדמות (חיים גשמיים בלי חטא ורע), הפרות חוקי הטבע. כדי לקבל את הרעיון הזה הוקוס-פוקוס לא יעזור, תידרש ישרת לבב. ומשיח, אם כבר, הוא האדם, אשר יגרום לאנשים מזוקנים להתפטר מאשליות כאלה. 

_________________

לְיִשְׁרֵי-לֵב שִׂמְחָהתוקן על ידי ינוח ב- 24/07/2013 14:00:43תוקן על ידי ינוח ב- 24/07/2013 14:01:15
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/6/2014 18:32 לינק ישיר 

אברם_העברי כתב:
איך מהסכמה על כך שהסיפורים לא סבירים ...... 
מגיעים למסקנה ההחלטית שהטענה אודות כהנים ששכתבו את האירועים ההיסטוריים (למשל, משפחת עבדים קטנה שברחה ממצרים וראתה איזו תופעת טבע מדהימה שהתפרשה על ידם כהתגלות האל), אין לה על מה לסמוך? 

האיזכור החוזר של כ"ק הר' אורי שרקי הזכירתני שכבר עניתי בזמנו לטענות כאלו שהועלו ע"י בחור בשם present (בבחינת "מתנת שכיב-מרע"...):
http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?topic_id=2897178&whichpage=4&forum_id=1364#R_3
ולעניות דעתי לא הוא ולא אתה באמת טרחתם להתעמק בדברים, אלא הסתפקתם בהרצאות אוונגליסטיות כשל ישראל פינקלשטיין (שהוא, אגב, איש מקצוע מעולה וידען גדול - אבל הפופוליזם גובר..) ושות'.
אז הנה קצת חומר קריאה לשבת (והמחמיר בביטול תורה, יקרא בט' באב:)

* עמיחי מזר (ארכיאולוגיה ומקרא) - "ההכרה כי הטקסט המקראי עבר גלגולים ושלבי עריכה רבים עדיין רחוקה מראייתו כיצירה ספרותית מאוחרת גרידא":
http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=9663&author=488


* יואל בן-נון (תקופת האבות) - "ספרי התורה משקפים את מציאות זמנם, ספרי הנביאים את תקופת המלוכה והפער ביניהם ברור ביותר"
http://www.ybn.co.il/mamrim/PDF/histurih.pdf

בלי קשר, תחום המקרא מרכז סביבו מחקר בינ"ל בסדר גודל מרשים, הכולל עשרות כתבי עת שאישור פרסום בהם לוקח בין 3 חודשים (VT) לשנה וחצי (JBL) [בניגוד, אגב, לקבצי חידו"ת, בהם איש הישר בעיניו יעשה...] - וחלק גדול מהכותבים מתנגדים בתוקף לשיטה המינימליסטית שנראה שאתה דוגל בה.
בקיצור - זיל גמור!הקפצה 2דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/6/2014 21:41 לינק ישיר 

יפה כתב אותו אברם_העברי!
שכן אותו present טען את טענת פינקלשטיין ושות' (="המינימליסטים"), שניתן לתמצתה במילה אחת: להד"ם. כלומר, רוב התנ"ך, עד ימי עזרא ונחמיה בערך, הוא המצאה פנטסטית המבוססת על כלום בערך.
כנגד הטענה הזו כתבתי את שכתבתי ואני עדיין עומד מאחורי הדברים - למרות שהם נכתבו לפני יותר משנתיים :)
ובצירוף מקרים מופלא, (=איזכורו של פינקלשטיין), לפני דקות ספורות העליתי לאוויר העולם את הפוסט הבא, עליו עבדתי די הרבה זמן, בו אני מנסה להסביר במה אני מאמין ובמה אני לא מאמין -ושים לב לתמונה הראשונה בפוסט!
http://tinyurl.com/ntoel6tדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/6/2014 07:50 לינק ישיר 

ואגב, אם כבר היית צריך להקפיץ את הקטע הבא שיצא ממקלדתי ב- 7/6/2011:

לביקורת המקרא ה"ווכחנית" אין כל הסבר מי ביצע את פשע הזיוף הנטען על ידה, איך ניתן היה לעשות זאת בקנה המידה בו מדובר, ולמה מישהו טרח לבצע זאת. 
בעולם המדע (אליו מתיימרת ביקורת המקרא להשתייך) מקובל שלא מחליפים "תיאוריה עובדת" בתיאוריה אחרת בגלל קשיים, אלא אם יש תיאוריה חלופית שמסבירה את העובדות טוב יותר
לכן מבחינה מדעיתהתיאוריה התקפה כיום היא "התיאוריה המסורתית", כיוון שהיא היחידה שמסבירה את מציאותו של עם ישראל והמקרא כפי שהם לפנינו, על השפעתם הכלל-עולמית - זה שיש קושיות זה בסדר, אבל מה האלטרנטיבה? 
אם ניקח את תורת התעודות למשל - הלא מדובר בהשערה פרועה, שהרי ב-150 שנה מאז הופרחה, לא נמצא ולו ממצא אחד המאשש אותה! השערות ספרותיות אינן מדע במובן שאליו מתיימר חקר המקרא להשתייך, וכך לגבי שאר ההזיות מבית מדרשם של זנד או קנוהל, שנדמה והושפעו יתר על המידה מ"שר הטבעות" או "הארי פוטר" לפני שכתבו את ספריהם


אמנם מאז למדתי והחכמתי, וגיליתי שישנם הסברים אפשריים להיווצרות המקרא בתהליך ארוך, ואפילו שיש ביסוס אמפירי להשערת התעודות בגרסתה המצומצמת (ואכמ"ל, בקרוב עוד פוסט...) - אבל זה ודאי לא טיעון "מדעי", אלא טיעון ספרותי בעיקרו, וודאי שאין כל תימוכין לביקורת ה"ווכחנית" כמו שקראתי לה, שטוענת למפעל שכתוב אדיר שבוצע בימי שיבת ציון.
אותו דבר לגבי התיאוריות אודות מוצאו של עם ישראל (פרוטו-כנענים + מצרים) שהופרחו ע"י פינק-נוהל בע"מ - הן מעניינות אבל כ"כ לא סבירות שעדיף כבר להישאר עם מה שכתוב במקרא כפי שהוא, בהתאמות המתבקשות (ושוב אכמ"ל).דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/6/2014 09:15 לינק ישיר 

אברהם כתבת בפוסט שלך
"וחלקם נוספו במהלך השנים ע"י אנשי רוח מעם ישראל – וכל אלו נכתבו\נאספו יחדיו בתהליך ארוך שהתחיל בתקופת השופטים והסתיים בימי שיבת ציון. "
הם יש לזה הוכחה מבחינת התחביר והשימוש במילים.
אם כל התהליך נגמר בשיבת ציון ונמשך במשך זמן רב היינו אמורים לראות בליל שלם של סגנונות מילים מתקופות שונות ובקיצור סלט שלם.
האם זה אכן כך?


תוקן על ידי דייר ב- 23/06/2014 09:15:23
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > מיתוס ואמת היסטורית
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 ... 9 10 11 סך הכל 11 דפים.

2009 © כל הזכויות שמורות לבחדרי חרדים. קטגוריית אקטואליה וחדשות: עשרות פורומים הכוללים חדשות נעייס, מה קורה בחצרות חסידים, חדשות מחסידויות שונות בארץ ובעולם, דיונים בנושאי אקטואליה, פוליטיקה, בטחון ועוד.