בית פורומים עצור כאן חושבים

משולה התורה לבית (התפתחות ההלכה)

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/11/2002 10:32 לינק ישיר 

מיימוני

זאת לא הכחשתי שהתורה מעניקה חומר בסיסי להתפתחות בכל המישורים, אבל כפי שהובהר בפורום, העניין הוא למצוא את העקרונות הנצחיים ולהבין מעצמנו איך ליישמם בכל הנסיבות.

לכן צודקת הדרישה למוצג ספרותי של מודל קדושית.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-19/3/2007 10:59 לינק ישיר 

מבית כלא לבית ספר -

http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=1501266&whichpage=6#R_7

_________________


בברכה
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-19/3/2007 11:39 לינק ישיר 

אולי כדאי להוסיף כאן את המשל של עמוס עוז במאמרו 'העגלה המלאה והעגלה הריקה' (בתוך 'כל המחשבות' וכו'). הוא מדבר על מעמד הר סיני כעל מפץ גדול שיצר חדר, ומאז ממלאים אותו ברהיטים, ואף אחד אינו מעיז להוציא רהיט מהחדר, וכך אנו שוקעים באיבון וקופאים למוות. אין מקום לזוז.
לעומת זאת, הוא מציע, באופן מפתיע ומאד מקורי ויצירתי, לבחור רהיטים כרצוננו, להוציא ולהכניס ולסדר את החדר מחדש, וכך להמשיך את היצירה התורנית שלא קיימת היום (לדעתו קיימת יצירה יהודית רק בעולם הספרות העברית - סליחה אם שומעים את הנחירות שלי. מעניין מתי הוא קרא לאחרונה מאמר תורני, ואם בכלל הוא מסוגל לכך).
ישנה כאן טעות יסודית, לא בהבנת התורה (שזה בהחלט היה צפוי מצדו) אלא בהבנת מושג היצירתיות. מי שחופשי להכניס ולהוציא רהיטים כרצונו אינו יצירתי. חופש אינו מסגרת ליצירתיות אלא לואקום. יצירתיות היא פעילות מקורית בתוך מגבלות נתונות. ללא מחוייבות אין יצירתיות. לכן סידור החדר מחדש אכן נדרש וחשוב, אבל הוצאה והכנסה של רהיטים כרצוננו היא ערובה בטוחה לריקון התהליך הזה מכל תוכן שהוא.

_________________

מיכי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-19/3/2007 17:34 לינק ישיר 

רוני

אני מסכים לגמרי עם תגובתך אלי (מלפני כמעט 5 שנים - היו ימים)!

אבל מה עושים כשאלה הממונים על עיצוב הבית מתו (חתימת התלמוד) והבאים אחריהם לא יודעים איך לעצב ואפילו לא שצריך בכלל לעצב? קח את הלינק של לינקי ותחשוב על המצב היום שרוב בני הבית זקוקים יותר לבית ספר מאשר לבית כלא ואיפה הבית ספר? הוא תופס רק כמה צנטימטרים במרתף וירטואלי שאסור להזכיר את שמו!

אני חושב שאתה זה שזעקת 'ווי וואנט קדושית נאו'. כל שלא יהיה מי שייענה לזעקה ומוכן לשלם את המחיר להיענות הזו, הבית ישאר בעיקר בית כלא!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/4/2008 19:28 לינק ישיר 

משולה התורה לספינה. לאן אנו נוסעים? (מיימוני)
http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=516136

_________________

בברכה
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-21/7/2008 08:30 לינק ישיר 

עט_מלחמה: דינאמיות ההלכה - האומנם?

שמועה שמעתי ובאתי...
אני מניח שמן הסתם עסקתם כאן מתישהו בסוגיה זו אך בכל אופן אשמח לשמוע את דברי החכמים שוכני קודש בעניין זה.

האם ההלכה היא אכן כלי ביד היוצר - ברצותו יוצר וברצותו נמלך?
האם דינאמיות זו יש לה על מי ועל מה לסמוך?
האם ההלכה היא כלי פוליטי ביד המנהיגים או אמצעי הכרחי לשימור עיקרי הדת הנתון בידי המנהיגים?
האם מנהגי הצניעות דימינו (כמשל בלבד) שווים הם למנהגים מקדמא דנא עליהם אנו מקפידים בקלה כבחמורה כאיסורי כרת ואם לא - מהו ההבדל?
האם יכול להיות שהלכות ומנהגים נועדו בכלל להבדילנו מהסביבה החילונית/ההדוניסטית/הכפרנית שבסופו של דבר היטמעות ביניהם תביא להחלשת הדת ואם כן, בדלנות = אחד מעיקרי הדת?
האם תופעת ההחמרות היא תופעה הכרחית כיום בשונה מדורות עברו, אז הבדלנות הייתה חלק אינהרנטי של הקבוצה היהודית-דתית ולכן נדרשה פחות לסייגים וכו'?דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-21/7/2008 22:46 לינק ישיר 

זה עתה חזרתי משיעור בגמרא גיטין סוף פרק חמישי שם עוסקים באפשרויות השונות של חבר להפקיד בידי עם הארץ את עיסתו או לעסוק עם ע"ה בהכנת העיסה תוך חשש מכך שע"ה יטמאה או יחליפה בעיסה אחרת שאינה מעושרת או שנטמאה. הגמרא אומרת שיש היתר לגבל (אדם שתפקידו היה לגבל את העיסה ולהפריש התרומה ממנה) ולבדד (אדם שתפקידו היה ההתעסקות בזיתים בעת המסיק והפרשת תרו"מ) לקבל את העיסה או את הזיתים בשלבים הראשונים בהם עדיין לא הוכשרו לקבל טומאה, להפריש התרומה ולתתה בכלים מיוחדים אותם ייקח ע"ה. והגמרא שואלת ומדוע שלא נחשוש שע"ה ייגע בהם אז ועונה - משום כדי חייו של גבל ושל בדד. דהיינו כדי שיוכלו לעסוק בפרנסתם הקלנו קצת בחומרות מתבקשות. היינו גם בתוך תילי תילים של חומרות נשמרה היכולת לסגת קמעה כדי להתאים לצרכי החיים המשתנים.
יש לי תחושה כי אם היו היום נשמרים הגדרים של חבר וע"ה היינו מגיעים לקטסטרופה חברתית מכיוון שאיןבנמצא כוחות הוראה שיזרימו דם בעורקי ההלכה וייספקו את אותה דינמיות נדרשת.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-6/1/2009 13:59 לינק ישיר 

בנין העולם (אורבערפל)
http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=215989

_________________

בברכה
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-16/7/2009 12:58 לינק ישיר 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3747242,00.html

תגובה 231

_________________

בברכה
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-24/8/2009 18:28 לינק ישיר 

'בית לא עוזבים! הביוב עלה על גדותיו? סתום את האף ביד אחת וביד השניה חפש אינסטלטור! (פרסומת של אינסטלטור)דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > משולה התורה לבית (התפתחות ההלכה)
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 סך הכל 2 דפים.