בית פורומים עצור כאן חושבים

ויקיפדיה-יהדופדיה; בהקשר עצכחי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-4/8/2009 22:14 לינק ישיר 

לאחר עיון שם אפשר לומר שמהפורום פה יכול לצאת דבר גדול מזה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2009 22:21 לינק ישיר 

תפתחו את זה !
לשם מה פורום עם מימון כשיש את זה ?

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-4/8/2009 22:31 לינק ישיר 

לא הבנתי את טענת כבודו,איך נפתח בלי לבנות אתר?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2009 22:39 לינק ישיר 

כוונתו לפתח מלשון פיתוח.

פתח ערכים, ערוך והכנס תוכן לערכים קודמים וכו'.
אפשר לנעוץ אשכול כאן, ולבקש כל פעם מהחברים לפתוח עוד ערך וכו'.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-4/8/2009 22:45 לינק ישיר 

תודה וסליחה על חוסר ההבנה.
מ"מ לפי האשכול הזה נראה שחברי הפורום יעדיפו אנציקלופדיה שתהיה תחת פיקוחם ותוך העלאת הדברים לליבונם כאן במקרה הצורך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/10/2009 13:30 לינק ישיר 

http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?cat_id=4&topic_id=2699451&forum_id=771

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/10/2009 13:15 לינק ישיר 

שלום רב.
האנציקלופדיה היהודית החדשה -יהדופדיה ברוח הפורום דכאן יוצאת לדרך,הנכם מוזמנים להיכנס
ולערוך.
http://yahadupedia.wiki.co.il/index.php/%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7%93_%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/10/2009 03:30 לינק ישיר 

שלום וברכה אמע"כ חברי הפורום!

שמחה גדולה שמחתי בראותי רעיון ה"יהודפידיה" מתגשם. רעיון נפלא. מלבד השמחה על עצם הרעיון, יש לי גם שמחה אישית, מפני שכמה חדשים לפני כן הצעתי רעיון כזה לפני חברינו מיימוני המרומם. תקותי כתקותכם שנצליח מאוד להגשים את הרעיון להגדיל תורה ומדע ולהאדירה.

ברצוני לצטט איזה קטעים מחליפת המכתבים ביני ובין מיימוני, והקוראים יחליטו ויעיינו איזה דרך נכון ביותר להצלחת הענין:

=======
אברבנאלי (תאריך: 13/05/2009 5:59:00) שלום לך מיימוני המרומם,

זה יותר מעשר שנים שאני מלקט ליקוט נפלא על עניני אמונות ודעות בסגנון האנציקלופדיה התלמודית, וכוונתי בעיקר שיהי' מיוחד לנוער המתחילים בסקרונם לשוט במעייני החכמה, שיאיר להם הדרך ילכו בה.

עכשיו הנני מתכונן לשלב ההגהה, ותקותי שבעוד חמש שנים אוכל להדפיסו ברוב פאר והדר.

לפני שהנני נכנס לעבודת הסידור, צריך אני לברר שלא חסרתי איזושהוא ערכים מעוניינים וחשובים, לכן ברצוני לשאול ממעלתך אם תוכל לפנות בשבילי הע"ט והע"ת ובמשך שנה הבאה לסדר לי ערכים/וסניפי הערכים כדי שיצא בעז"ה דבר נאה ומתקבל.

כמובן שא"צ להאריך בחשיבות ספר כזה ותועלתו.

שלום רב,
אברבנאלי

השב: אנציקלופדיה לעניני אמונות ודעות - מיוחד לנוער

שלום וברכה

נראה לי שמפעל כזה יהיה יוצא מהכלל. אמנם יש לברר את הגישה (וכמה גישות באות בחשבון). האם יש לך דעה מסויימת לגבי האמונות והדעות הנכונות לעומת שאינן נכונות (נניח בעימות פילוסופיה קבלה אם כי זה מאד כללי) או שרצונך להיות פלורליסט ולהציג הכל בצורה הטובה ביותר והלומד ילמד והבוחר יבחר.

שנית, מדוע הגיל הוא דווקא לבני נוער? אם תאמר שהמטרה היא שהכל יהיה קל וברור ופשוט, זה טוב ונכון אבל דבר כה מוצלח עתיד לשמש גם גדולים בגיל ומדוע לא גדולים בידע ובתובנה.

לגבי סיוע, אם אתה צריך סיוע מדוע לא. אך צריך להגדיר יותר מהרצונך לעשות ומה כבר קיים ברשותך. הרי גם עצם הקלדת החומר היא עבודה רבה ביותר. האם יש לך ערך לדוגמא?

אולי תעדיף למייל שלי. @GMAIL.COM

ומה אתה מצפה שאעשה? לבנות מפתח? להכין את רשימת הערכים שכדאי וראוי שיהיו? בינתים זה תיאור שאין לו קצבה, כלומר לא ברור מה תפקיד זה אמור להקיף. (וזה מעורר עוד שאלה ברשותך: אם מדובר בזמן רב, האם זה אמור להיות פעולה בתשלום?).

לגבי עצם המפעל, הרעיון ראוי לשבח והביצוע ראוי לשבח. ואשמח לסייע בזה, ורק צריך להבהיר יותר מה נדרש ושאר הפרטים.

כל טוב
ויישר כוח 

אברבנאלי (תאריך: 14/05/2009 6:40:00)

מיימוני המרומם,

תודה רבה על התשובה המהירה, אני מאד מאושר שרעיוני מתגשם, ושיהיה לי שותף כה חשוב לעזור לי. אין לי ספק, שאי אפשר לי למצוא בכל העולם נבון ואיש אשכולות כמוך שהולמתו משימה כזו.

החומר שצברתי עד הנה אינו מוכן כלל, והוא עוד בכתיבת ידי, כמו"כ אינו מסודר כלל בערכים.

כן, זה יהיה תועלת גדול גם לגדולים, אבל כוונתי בזה היתה לעזור להבחור הנבוך – המסופק – והסקרן, שעפ"י רוב מרגיש את עצמו כנאבד בלי תקוה. יש לו כשרונות ברוכות, אולם אינו לו מהלך, אין דרך, ואין לו מורה הדרך. בעזר אנציקלופדיה זה יוכל למצוא על כל ענין ידועות חשובות ו"מוכרחות", ויתאפשר לו לבחור איזה שיטה הוא בשבילו. והעיקר ש"לא יתעלם ממנו שום ידיעה" הנצרך בעד בניית עולמו – עולם דעתו ומחשבתו.

כמובן שאי אפשר "שלימות" בענין אין סופי כזו, אבל יכולין ליצור יצירה חשובה מאוד שלא יחסר ממנו אף אחד מעיקרי הידיעות והשיטות בעניני אמונות ודעות.

ככל אנציקלופדי' המטרה הוא רק להגיש אל הקורא האינפרמציה, והוא יעשה בו כרצונו. כמובן שה"רוח" יהיה בדרכנו בעצכ"ח, אבל על כל ענין צריך להביא "כל" השיטות והדעות האמור בענין. ו"כל" הכוונה אף לדברים הרחוקים מאוד ממחנינו. [ולדוגמא, לערך אלהי-ם, להביא שהכנענים היה להם אלהים בשם "אל", ועבדו לשבעים בניו שהיו "בני אלים"].

מטרתי עכשיו הוא לצבור "ערכים" וסניפי הערכים, וכשיהא זה בידי יהא נקל מאוד להכין ולסדר החומר, וגם לבקש עזר מעוד חברים.

אין די רק בערכים וסניפי ערכים כבכל אנציקלופדי', לפי שלמשל לערך "אלהי-ם" לא יהיה די ערך אחד, ולכן כמה ערכים יתקשרו לסניף של "ענין" אחד.

אני מתכונן עכשיו software שנוכל לעבוד ביחד online, ושנוכל להבא לעשות לינקים בתוך הטקסט.

אבקש שרעיון זה ישאר כסוד בינינו, לעת עתה.

בנוגע לתשלומין, לא לזה כיוונתי, כי לדעתי תוכל לספוג הרבה סיפוק מעבודה כזו. אולם, מוכן אני לשלם בעד העבודה בזעיר אנפין, וכשיהיה הערכים נשלם, יש לי הרבה קשרים ואוכל למצוא נדבנים רבים להשלמת עיקר העבודה. נא להודיענו כמה הנך רוצה בעד עשיית ה"ערכים", כמדומני שטוב שהתשלומין יהיה בעד כל ערך וערך איזה תשלום, וכשנגמר לדוגמא, חמש מאות ערכים, תשלום גדול. ברצוני שיהא הכל מגודר רק ליסודות עיקרי עניני אמונות ודעות, ולדעתי עשר אלפים ערכים הוא מטרה חשובה להגיע אליה.

באישור רב,

אברבנאלי

השב: אנציקלופדיה לעניני אמונות ודעות - מיוחד לנוער

העתק של מה ששלחתי אבל לפי מה שמופיע אצלי בתיבה כאילו לא נשלח.
הרווחים הענקיים בגלל שהעתקתי מוורד.
אם לא יצליח אשלח כמכתב עצמאי. טוב שהכל יהיה יחד כי זה נותן תמונה מלאה.

אברבנאלי היקר ביותר

שלום וברכה

נראה לי, לפחות מבחינתי, שאני זקוק להבהרות ולסידור שיטתי של הנושא.

אסכם אם כן מה שהבנתי ומה שטעון בירור.

א. מטרת הספר: להביא לידיעת הקורא הצעיר והנבוך את הנאמר בתולדות ישראל בשאלות הרוח והאמונה.

ב. היקף הספר. כאן חסר הרבה. אבל המטרה היא לסכם את המצוי, גם מה שאינו לפי רוחי (נניח) או לפי רוח עצכח (ומהי אבל לא ניכנס לזה).

כאן בבירור יש לעשות רשימות רשימות. ומסתבר שכל עוד העבודה תימשך יהיה מקום להסתפק מה לכלול ומה לא.

ג. בחירת הערכים. אני מבין שיש ערכים ברורים (אלקים) אבל הכנת רשימות היא בעיצומה.

ד. בנית הערך. מה ייכלל בו? אני מבין שכל ערך יהיה בנוי מפתיחה עם הצגת הנושא (עדיין איני מצייר לעצמי כיצד, ואולי זה משתנה מנושא לנושא, וכמובן כדאי לבדוק איך זה נעשה באנציקלופדיות אחרות וכדלקמן). ואחר כך ציטוטים נבחרים או סיכום משנה של הוגה/פילוסוף/מחבר/רב/מקובל.

יש שקל להביא משיטתם ויש שלא (הרמב"ם!).

ה. גבולות האורתודוכסיה. האם אנו מתייחסים לטענות שהועלו ב"זמן החדש"?

ו. מה היקף הספר (הוא נראה רב כרכים, אבל אולי אפשר לצמצם ל"עיקר"). איך הוא יוגש לקהל? (הדפסה? באינטרנט? בתקליטור?).

ז. מימון. מהיכן? (חסכון, תרומות, משקיעים). כאן גם צריך לדון בעבודת הדפוס וההפצה וכו'.

ח. רווחים. מי יקבל את הכנסות המכירה. למי הזכויות?

ט. ניהול העבודה. צריך להכין תוכנית מה נעשה ואיך. מה יש עד היום ומה יש להוסיף. ובמיוחד: איך נעבוד יחד אם הקשר בינינו הוא רק וירטואלי? זה יכול להספיק אבל בשלב כלשהו צריך לטפל בהדפסה.

מה אני מוכן ויכול לעשות: אשמח להשתתף ולעזור בל"נ. אם הספר יימכר על שם בעליו, אשמח להיות שותף בזכויות (בחלקן כמובן, שהרי הרעיון שלך והרבה כבר נעשה על ידך).

אשמח לשמוע מה יש לומר בכל אחת מנקודות אלו. וייראה לי שמה שחשוב לנו הוא בניה ופיתוח של נקודות ראשיות כמו פה ואחר כך אפשר לעבוד על המילוי.

ועוד: כדי שנראה איך בכלל זה מתקדם, האם תוכל לשלוח לי מדגם של ערך שהכנת?

כל טוב

ולהתראות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/10/2009 03:45 לינק ישיר 

עוד נקודה:

לדעתי, בשלב זה לא יכתוב שום חבר מאמרים ביהדופידי', רק "נושאים" ו"ערכים", ואחר כמה חדשים כשיצטבר די נושאים, ונשוחח באשכול זה באיזה דרך ננקוט להצלחת הענין, יתחילו לכתוב מאמרים.

ואולי, כשמוסיפון "נושא" חדש ביהדופידי' טוב לכתוב לינקים למאמרי עצכ"ח המדברים בנושא זה (ע"י חיפוש בפורום"), כך, שכשנתחיל לכתוב המאמרים יהי' ניקל ללקט מעצ"כ בענין ההוא.

כל טוב,
אברבנאלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/10/2009 20:34 לינק ישיר 

מעיון קצר ב'יהדו-פדיה' נתמלאתי מבוכה רבה, מה הקשר בין ר' זושא, לאלכסנדר מוקדון, לבין אמונה, או ליהדות.
לבינתיים הרשימה הראשונית שם, נראית כהצעות ליצירת ביוגרפיות.
ניתן למצוא שם את ר' שלמה זלמן, ואת ה'נטורי קרתא', וכל זה לפני שנרשמו ערכים בסיסיים כמו 'משיח' או 'השגחה' או 'עולם הבא' ו'תחיית המתים'.
מכיוון שזה המצב שם, אני מבקש הבהרה חוזרת מאברבנאלי, מהי מטרת יהדופדיה, ואיזה תכנים אמורים להכנס לשם. נכון לעכשיו, הקשר בין יהדופדיה לעצכ"ח הוא נע בין זניח ללא קיים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/10/2009 20:43 לינק ישיר 

אפשרי היקר.
עירוב רשויות ראית כאן.
אנוכי הקטן ואברבנאלי לא תיאמנו עמדות קודם,ומכאן תמיהתך.
כוונתי היתה לאנציקלופדיה מדעית יהודית שתתן נתונים אמיתיים על כל ערכי היהדות ובכללם כל הערכים הראשוניים בלבד שציטטת.
הקשר לפורום לענ"ד הוא בפונטציאל לעורכים שיתנו תמונת רקע מושלמת,תוך מתן מגוון דעות מקובלות ופחות מקובלות על ערכים כגון אלו שציינת וכגון ישעיהו ליבוביץ,הרב י. ד. סולובייצ'יק ועוד,שאגב הרבה מנושאים אלו נידונו כאן בפורום. 
אשמח להבהיר שוב אם הדברים עדיין אינם מובנים.
בברכה.

תוקן על ידי יהדופדיה ב- 17/10/2009 20:52:29

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/10/2009 07:07 לינק ישיר 

http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?cat_id=4&topic_id=2703928&forum_id=771

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/10/2009 01:07 לינק ישיר 

חבל על המאמץ שבהקמת אנציקלופדיה חדשה. מה גם שהיא בוודאי לא תצליח כמו ויקיפדיה בגלל כמות הכותבים המצומצמת.

כמו שניתן לצפות מראש, הסטנדרטים יהיו אחרים לחלוטין מוויקיפדיה, ואין כל סיבה שלא לסמוך על אנציקלופדיה קיימת; מנוסה, רחבה ומבוססת.

כמו שאומר הגר"ש חנוך:

"הדרכים הידועות בן באתי, שרשים עמוקים בזמן

הדרכים הידועות בן באתי, נראות לי אחרת מכאן".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/10/2009 15:25 לינק ישיר 

גוונא מ. נ.

מה טעם לא תתן סיכוי לרעיון שנועד בעיקרו גם לענות על הבעיה שהצגת בתחילת האשכול.

סה"כ מדובר בהרבה מאד נושאים שממילא נידונו כאן בפורום,וצריכים עריכה.

בכל אופן אפשרות העריכה פתוחה לציבור הרחב והשליטה תהיה ע"י רבני הפורום דכאן.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-28/10/2009 18:23 לינק ישיר 

שלום לחברי הפורם!

הנני מפרסם לכבוד בוני ה"יהדופדיה" החשובים, קובץ "נושאים" שהנני מציע שיוכנסו לערכי היהדופדי', כמובן שלא על הכל יסכימו כולם, וכן אני איני ברור על כולם שיוכללו, והבוחר יבחר.

תודה והצלחה,
אברבנאלי
////

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > ויקיפדיה-יהדופדיה; בהקשר עצכחי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.