בית פורומים עצור כאן חושבים

שעשני כרצונו - דברי הרב טאו על נשים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-1/8/2012 13:41 לינק ישיר 

אמשלום,
כמו שפתחתי - הלוואי, וכולי האי ואולי.

הר"מ,
מבחינה אישית לא אכפת לי כלל מי ילמד, למה ילמד ומה יעלה ממה שלומד. מבחינה דתית, חשובה לי נקודת המבט השונה. בוודאי שהלומדות עצמן, כל אחת לומדת מסיבתה היא, כשם שר' חיים למד מסיבותיו הוא, ומבחינתה מובן שאין לה כל עניין לכתחילה למלא את רצוני ובצדק רב.

תוקן על ידי נחלת_דוד ב- 01/08/2012 13:41:55
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 14:25 לינק ישיר 

הרי אחד מגדולי ישראל [מי?] טען שלבנות יש יותר שכל ישר כי הם לא לומדים גמרא בישיבות.
אז מה יהיה עכשיו, גם הם ילמדו גמרא, נאבד גם את זה?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 14:28 לינק ישיר 

יהי הגזמת 'עפרא לפומיה'.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 14:28 לינק ישיר 

הבנות תחמניות באופן טבעי.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 14:30 לינק ישיר 

צבי, לא להגזים. זה אכן נאמר על ידי רב כלשהו (גם אני איני זוכר). אין צורך להיבהל מבדיחה, אפילו אם יש בה משהו.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/8/2012 14:35 לינק ישיר 

אני קצת חנון אני מצטער, כשכתבתי גם ידעתי שזה מוגזם, ואני מבין טוב מאוד למה הכוונה, אבל בכל אופן הוא צריך לומר את זה בצורה אחרת, שהלימוד של הגמרא במתכונתו הנוכחית וכוו' מביא הרבה פעמים לעקימות השכל.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 14:50 לינק ישיר 


תלמוד בבלי מסכת סוטה דף כא/ב
ר' אליעזר אומר כל המלמד את בתו תורה מלמדה תיפלות: תיפלות ס"ד אלא אימא כאילו למדה תיפלות א"ר אבהו מאי טעמא דר"א דכתיב אני חכמה שכנתי ערמה כיון שנכנסה חכמה באדם נכנסה עמו ערמומיות.

רואים שהתורה מכניסה ערמומיות בכולם, גם בגברים וגם בנשים. רק בנשים חששו מפני זה, משא"כ בגברים.
והוא הדבר אשר אמרתי.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 14:52 לינק ישיר 

תקציר ספרה של רופאה, ד"ר לואיז בריזנדיין, שכתבה על הבדלים מוחיים בין גברים לנשים ואשר תורגם לעברית: http://matarbooks.co.il/printbook.php?book=1493&nav=4

1) "משך רוב שנות המאה העשרים הניחו מרבית המדענים, שנשים הן ביסודו של דבר גברים קטנים, מבחינה נירולוגית ומכל בחינה אחרת, למעט תפקודי הרבייה... מאחר שלמדתי באוניברסיטה בתקופת השיא של התנועה הפמיניסטית... נקטתי את העמדה האופיינית לשנות השבעים, ותליתי את האשמה בגישה הפטריארכאלית של תרבות המערב; היא זו שדיכאה את הנשים וכבלה את ידיהן".

היסטוריה - היא מתארת שההבדלים בין גברים לנשים, נפטרו בהתחלה (שהיו על רקע מהפכת שיווין המינים, ועליית התנועה הפמיניסטית) כדבר שבא על רקע פטריארכאלי (דהיינו חברה שנתונה תחת משטר של שליטה גברית במוסדות חברתיים כלשהם), ורק אח"כ בעקבות המחקרים התפיסה השתנתה. 

2) "בתקופת התמחותי בפסיכיאטריה מצאתי עניין רב בעובדה ששיעור הדיכאון בקרב נשים כפול משיעור הדיכאון בקרב גברים". 

אומנם בדבריה היא טוענת שהדברים קשורים, בין היתר, למצבה ההורמונאלי של האישה (דהיינו למצב שהיא מכנה: "תסמונת מוח קדם־וסתית קיצונית"). ואני מצאתי הערה מעניינת בדבריו של המוהרא"ש (הרב אליעזר שלמה שיק מיבנאל), וכך הוא כותב: "וזה ידוע, שעיקר אחיזת העצבות והמרה שחורה הוא בבחינת האישה... ועל-כן אצלה שכיח ביותר העצבות והמרירות... וזה שאמרו חז"ל (מסכת ראש השנה, דף ו, ע"ב): "אישה בעלה משמחה"... וכן בפרטיות – האישה, שהיא תמיד במרירות ועצבות... והאיש צריך תמיד לשמח את אשתו להרחיב דעתה ולמלא חסרונה וכו', ולהפוך את יגונה ומרירותה וכו' אל תוקף השמחה, שזה עיקר הייחוד". (מוהרא"ש, מקור השמחה, דף קפ"ג).    

3) "הקמתי בשנת 1994 את המרפאה למצבי רוח והורמונים של האישה במחלקה לפסיכיאטריה של אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנציסקו. המרפאה הזאת הייתה בין המרפאות הראשונות בארצות הברית שבדקו את המצבים של מוח האישה, ואת השפעותיהם של התהליכים הכימיים במערכת העצבים ושל ההורמונים על מצבי הרוח. מצאנו שהשפעות ההורמונים על מוח האישה גדולות עד כדי כך, שאפשר לומר שהן יוצרות את המציאות של האישה. ההורמונים יכולים לעצב את הערכים והמאוויים של אישה ולקבוע בעבורה, מדי יום ביומו, מה חשוב. נוכחותם מורגשת בכל שלב בחיים, כבר מן הלידה".

4) "מדענים לתעד מגוון מדהים של הבדלים - מבניים, כימיים, גנטיים, הורמונאליים ותפקודיים - בין מוח האישה למוח הגבר. למדנו שגברים ונשים שונים אלה מאלה ברגישויות המוח למצבי עקה (לחץ – (stress או עימות. הם משתמשים באזורים ובמסלולים שונים במוח לצורך פתרון בעיות, עיבוד שפה, כדי לחוות רגש עז ולשמור אותו בזיכרון. נשים עשויות לזכור את הפרטים הקטנים ביותר של הפגישה הראשונה עם בני זוגן או של המריבה הקשה ביותר איתם, בעוד שהבעלים כמעט אינם זוכרים שהדברים הללו התרחשו. מקורם של הבדלים אלה במבנה המוח ובכימיה שלו".

אישה שמה לב לפרטים קטנים! הדברים מפורסמים בדברי חז"ל: "נתן הקב"ה בינה יתרה באשה יותר מאשר באיש" (מסכת נידה, דף מ"ה, ע"ב)[1].

* "מתחת לעדשת המיקרוסקופ או בסריקת MRI מתברר שההבדלים בין מוח הגבר למוח האישה מורכבים ונרחבים... פירוש הדבר שנשים, בממוצע, מיטיבות לבטא רגשות ולזכור את הפרטים של אירועים רגשיים".

הרגש הוא כוח דומיננטי באישה! וכך כתב הרב בן ציון אבא שאול זצ"ל: "לא יחשוב האדם כי האיש והאישה נבראו בתכונה אחת, כי הבדל יסודי יש בין זה לזו, ואם ידע זאת יחסוך לעצמו הרבה כעס מיותר. כי באישה פועל בעיקר כוח הרגש, ובאיש שולט יותר השכל. וחילוק זה מחלקם בכל תחומי החיים, החל מקניית בגדים שלפעמים מתפלא האיש מה בין זה לזה, ואילו האישה רואה בזה חזות הכול, שדבר זה כמעט העיקר בעיניה". (זיכרון הדסה – חכמה ומוסר, עמ' קפ"ו).  

* "מוח האישה ניחן בכישרונות ייחודיים גדולים - זריזות מילולית יוצאת דופן, יכולת ליצור קשרי ידידות עמוקים, יכולת, כמעט לא טבעית, לזהות רגשות ומצבי רוח על פי הבעות פנים ונימת דיבור והיכולת ליישר הדורים. כל הכישרונות האלה טבועים במוח האישה. אלה הם הכישרונות שנשים נולדות איתם".

אישה מכרת באורחים! "יכולת... לזהות רגשות ומצבי רוח על פי הבעות פנים ונימת דיבור". (וכבוד הרב האריך בדבר בספרו 'מפתחות' עמ' 182, בחלון "בינה באשה"). 

5) "במחקר שנערך בגרמניה, ביצעו החוקרים סריקות מוח של גברים ונשים שסובבו בעיני רוחם צורות מופשטות תלת־ממדיות. מבחינת הביצועים לא נראו הבדלים בין הגברים לנשים, אבל נראו הבדלים מובהקים, תלויי־מין בין המסלולים המוחיים שהפעילו הגברים והנשים לשם ביצוע המשימה. 7 נשים הפעילו מסלולים מוחיים הקשורים לזיהוי חזותי והקדישו זמן רב יותר מהגברים לציור החפץ במחשבתן".

נשים שמות לב לדברים חזותיים! הדברים מפורשים בדברי חז"ל במדרש: "רוצה אישה בבתים מצוירין ובבגדים מצוירין מלאכול עגלים מפוטמים". (מד"ר, אסתר, ג'). רואים מכאן שלאישה יש רצונות מסוימים שבאים לידי ביטוי בדברים חיצוניים וחזותיים – מבנה הבית ותכנונו, קניית ריהוט וסידורו, תליית תמונות וקישוטים.  

6) "המדענית קורי בארגמן, סיפרה לי שרבות מחברותיה המוכשרות ביותר ויתרו על עיסוק במדע ופנו לתחומים שנראו להן חברתיים יותר. החלטות כאלה הן החלטות ערכיות הנובעות מההשפעות ההורמונאליות על מוח האישה, השפעות הדוחפות אותה ליצור קשרים ותקשורת".
 נשים יותר מחפשות את תקשורת וחברה [או תחומים בעלי ערך חברתי] – פחות מדע ומתמטיקה! הרב זמיר כהן, בספרו 'מפתחות' (עמ' 179), הביא ציטוט מספרו של ד"ר סיימון ברון כהן, ונצטט את העיקר לעניינינו: "מוחות נשיים יעדיפו קפה של בוקר, או ארוחת ערב משולבת בשיח על בעיות ביחסי אנוש ומשפחה, טיפול בבעלי חיים, ועבודה התנדבותית בהאזנה לבעיות נפשיות של נזקקים". [1] האריך בדבר הרב זמיר כהן, בספרו 'מפתחות' עמ' 182, ובהגה מספר 20, על אתר. 
דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
מחובר
נשלח ב-1/8/2012 14:53 לינק ישיר 

יהי,
זה אני בטוח שאף אחד לא יכל להבין מתוך דבריך, וברור שאין הכוונה בגמרא ערמומיות היפך השכל הישר, אני כבר פירשתי את דבריך בדרך אחרת כמו שכתבתי למעלה, אבל איך שלא יהיה מיתקתי את הדברים.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 15:00 לינק ישיר 

צבי
לא זכיתי להבין מה שכ"ת כותב.
ברור מהגמרא, שכל לימוד חכמה ותורה מביאה איתה בעיה שנקראת ערמומיות. מה זה? תפרש איך שאתה רוצה [עי' רש"י ושאר מפרשים על אתר.]
בעיה זו מובן שאינה מיוחדת לנשים דווקא, אלא שלגבי נשים משום מה חששו ממנו יותר [עי"ש במהרש"א]. אבל סביר מאד שזה פוגע גם אצל גברים במדת מה.
על כן הרי זה בדיוק כמו שטענתי [בצחוק], מספיק שהגברים סובלים את הבעייה הזאת, צריך שגם הנשים יסבלו ממנו?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 15:09 לינק ישיר 

נחלת_דוד כתב:
ביליצר,

באגדה אינני יודע. ובהלכה למעשה נכון הוא, שהרי אין שם אלא פרטים לידע. במקור ראשון פורסם לפני זמן מה על יוזמה בה נשים לומדות כולל נידה בכדי לשמש משיבות הלכה, ולא יצטרכו השואלות לעסוק בנושאים אינטימיים אלו עם רב גבר, ובוודאי דבר זה ראוי ומבורך.


מה זה תלמוד בבלי אם לא אגדה והלכה,
האם הפילפול היא הנותנת?אכן יש בבבלי הרבה ניסוחים על נשים שיקוממו אותן,
ההצעה שציטטת על פוסקי הלכות נדה בנשים יכולה להיות מבורכת ,בבחינת יבואו טהורות ויתעסקו בטהורות ולא טהורים שיתעסקו בטמאות,
בכל אופן מבחינה הלכתית על אף שהאמינו את האשה לומר טהורה אני ,יש לדון אם פסיקת הלכות מראות על ידן לאחרות הוא בגדר שררה שאין מעמידין עליהן נשים להפלות בין דם לדם ,
ועוד נקודה שובניסטית ,אם לא יהיה בנשים קנאת טמאות וטהורות אחת לזולתה ויחמירו להן יותר כפי שמוצאים בכל מיני אופקים שהן בשליטת נשים,ואולי רק מגיל 50 פלוס כשתהיינה לנשים את פתם בסלם באופן מוחלט יתנו בהן אימון יותר מוחלט,


תוקן על ידי ביליצר ב- 01/08/2012 15:11:18
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 15:36 לינק ישיר 
Die Drei K - Kueche Kirche und Kinder

קראתי גם אני, בעתון, על דעתו של הרב טאו.

לפני שאגיב עליהם ראוי להעיר על עניין אחד. עולם הקריירה המודרני באמת יש בו כדי להזיק למסגרות חיים ובעיקר לחיי המשפחה. הוא פוגע גם בהשכלה כיוון שאנשים לומדים היום מקצוע באוניברסיטה אבל הם חסרי השכלה בתחומים אחרים, חיוניים לא פחות. העולם הזה מזיק לגברים ונשים כאחת. אבל הנושא הזה אינו הנושא שלנו.

הדבר הראשון שנזכרתי בו הוא שלשת ה 'ק'  קיכה, קירכה אונד קינדר. מטבח, כנסיה וילדים. אלו שלשת המטלות המיועדות לאישה [לדעת הגברים כמובן], והיא אינה אמורה לדחוף אפה לענינים לא לה. זו הדעה שרווחה בגרמניה של סוף המאה ה 19.

אבל אחרי המאה ה 19 באה המאה ה 20, והנשים, הרבה מאד מהן, השתחררו, מצאו שאינן נופלות מן הגברים, ודרשו בזכות את המקום הראוי להם בחברה. מתברר כי הטיעונים הישנים, שהומצאו על ידי גברים לצורך שליטתם בנשים, הם שיקריים.

 הטענה כאילו הגברים הם בעלי שיקול דעת של תבונה, והנשים, מה לעשות, חיות בעולם רגשני, טענה זו היא שיקרית, הזויה ומרושעת. מרושעת משום שהיא מבקשת לשמור על שלטון הגבר על האישה ללא שום הצדקה אוביקטיבית. שיקרית והזויה, כיוון שכל קורא הסטוריה חובבן, ימצא נחילים של אנשים בעלי שיקול דעת מעוות, רגשנים, שוטים, שמשכו אחריהם המונים רבים והמיטו עליהם חורבן וכליון. ומאלו לא חסרו גם יהודים 'גדולים וטובים', בימים ההם וגם בזמן הזה [דוקא לא החשמונאים. הם דוגמה הפוכה].

 דוגמאה מיצגת בתנ'ך להעדר שיקול דעת הוא גולית. איש ענק, רב כח, חמוש היטב. מולו עומד נער חלש ועלוב. אבל גולית לא חושב 'מה חושב דוד, מה הוא מתכנן'. אין ספק שמתחת לקסדה של גולית לא היה ראש. אבל גולית מייצג מחשבת אבירות של דורות רבים. הליכה קדימה בראש זקוף, לחימה על פי כללים מוכתבים של כבוד, ואם נחוץ למות בכבוד.

 דוגמה לאדם אשר סחף עם שלם אחריו והמיט שואה איומה על העולם הוא היטלר. האם הוא היה כל כך רציונלי? האם שקל היטב את מצב הענינים? בתחילה, מ 1933 עד 3.9.1939, נדמה היה שהוא אשף ההגיון הצרוף, המיטיב לנתח ולהבין את המציאות. בשל כך זכה בנצחונות ללא אף יריה אחת [חבל הריין, אוסטריה, הסודטים, צ'כיה].

'כל חיי הלכתי על הכל או לא כלום' [א. קרשו, 'היטלר', תר. י. מילוא, הוצ' ע'ע 2006 כרך ב, ע' 224] וכל ההשגים בזכות 'נצחון כח הרצון' [שם ע' 223] רצון והימור אינם שיקול דעת.

 הנה שתי דוגמאות.

[דוגמה 1] למרות כל האזהרות נשענו כל תוכניותיו [של היטלר] ... על הנחתו שבריטניה לא תצטרף למלחמה. ... כאשר קיבל היטלר את האולטימטום של הבריטים ב 3 בספטמבר בבקר [1939] פנה בכעס אל ריבנטרופ ושאל: "ומה עכשיו?" [שם, ע' 219[.

[דוגמה 2] צרפת, המעצמה הגדולה, התמוטטה בקלות מפתיעה, [מאי 1940] המדינות המערביות הקטנות נמחצו קודם לכן. המלחמה הגדולה החלה עם הפלישה הגרמנית לרוסיה, 22.6.1941. בצד שיקולים גאופוליטיים עמד הרעיון המנחה היסודי. הגרמנים הארים הם עילית האדם. הרוסים הסלאבים הם הנקלים באדם. לכן הם אמורים להפסיד מהר במלחמה ולהתפורר. חצי שנה מאוחר יותר, 29.11.1941 בא היטלר לביקור חטוף בברלין, כשהוא 'מלא ביטחון ואופטימיות, ... מופע האופטימיות של היטלר נועד להוליך שולל את גבלס, - או את עצמו. ... באותו היום סיפר לו וולטר רולנד, - הממונה על יצור הטנקים, שחזר זה עתה מסיור בחזית, - בנוכחות קייטל, יודל, בראוכיץ', לב [מבכירי הצבא] ועוד מפקדים, על עדיפות יצור הטנקים של הסובייטים. הוא אף התריע, מתוך הנסיון שקנה לו בביקורו בארה'ב בשנות השלושים, מפני פוטנציאל הנשק העצום שיופנה נגד גרמניה אם תכנס אמריקה. גרמניה תפסיד אז במלחמה, טען רולנד. פריץ טודט, אחד השרים המוכשרים והנאמנים ביותר של היטלר, ... הוסיף באותה פגישה ואולי בשיחה פרטית לאחריה : 'במלחמה הזרת אי אפשר עוד לנצח ניצחון צבאי'. היטלר האזין לו בלי הפרעה ואחרי כן שאל: 'אם כן, איך עלי לסיים את המלחמה?' טודט ענה שהדבר אפשרי רק בדרכים פוליטיות. 'כמעט איני רואה דרך להגיע לסיום בדרכים פוליטיות', השיב היטלר'. [שם ע' 388-9]. ב 7.12.1941 תקפו היפנים את פרל הרבור, ואמריקה נכנסה למלחמה. 'היטלר חשב שיש לו סיבה טובה לשמוח. 'איננו יכולים להפסיד במלחמה כלל,' קרא, רעכשיו יש לנו בעל ברית שלא נוצח 3000 שנה.' ' [שם ע' 390].

 השיחה ב 29.11.1941, ששה חודשים אחר תחילת המלחמה הגדולה, מעידה כי העובדות השקולות היו מונחות על השולחן, גלויות וברורות, התוצאה ידועה מראש, אבל אלו אינם קובעים את הדרך. ב 1942 נחסמה דרך הגרמנים למצרים והם הפסידו במלחמה בצפון אפריקה. בינואר 1943, נכנעו הגרמנים בסטאלינגרד, ומאז החלה המסיגה שלהם עד הסיום במאי 1945.

הארכתי בכוונה בסיפור האיום הזה, הנוגע, מן הסתם, אישית בכל קורא כאן. אתה, הקורא, נסה למצוא דוגמאות אחרות בעצמך, ואינך צריך להרחיק למקומות אחרים. איננו חסרים משלנו, מנהיגים חסרי שיקול דעת ראוי המונעים על ידי רגשות ואידאולוגיות 'מרחפות באויר', ועדרי מונהגים הנוהים אחריהם מבלי דעת. כך הוא בכל מקום. כך גם אצלנו. איננו יוצאי דופן. אולי דוקא בעלי נטיה חריפה למצב ענינים זה.  

תפיסתו וקביעתו של הרב בדבר טבע האישה היא חצופה ובזויה, מעשה בריונות מתועב. מי שמו לקבוע טבע האישה? לקבוע מעמדה? להיות אדונה? אחר כך מוסיפים הלכות כמו 'קול באישה' ומדירים אותן ממרחבים צבוריים, משעבדים אותן, דורסים את נשמתן, ואחר כך מגלגלים עיניים צבועות בדבר כבודה של בת מלך [=שיפחה] וטוענים שאינה מסוגלת, ששכלה שונה, שנפשה שונה.

חמור ממעשה הרב מעשה מעריציו ההולכים אחריו מתוך טמטום, ואינם נותנים דעת משל עצמם על העניין הזה וענינים אחרים. הם באמת מופת נעלה ל'כושר השכל, המחשבה ושיקול הדעת' של הגבר. של הגבר?, לא! של הציפור המכונה תוכי.

 לכל מי שנפגע משירת נשים, או שתפילתו מוזחת מנוכחותן, או שהוא מגורה יתר על המידה, אני מציע לפנות לטיפול נפשי, כיוון שהבעיה בו, לא בה. כל המדכא את האישה בגלל מומו שלו עושה מעשה תועבה ובריונות.

 אם תורת ישראל אמורה להיות תורת חיים ולא תורת מאובנים, חובה עליה להתפתח ולהתעדכן. היא בנויה לזה על ידי יציקת תכנים חדשים לתוך דפוסים עתיקים. זו המהפכה הגדולה שעשו ראשוני חז'ל. עלינו לחדול לצטט אותם אלא ללמוד ולהבין ולעשות את הראוי והישר לימינו אנו. 

עודדתוקן על ידי 932woland ב- 01/08/2012 15:52:42

 תוקן על ידי 932woland ב- 01/08/2012 15:56:55
תוקן על ידי 932woland ב- 01/08/2012 16:00:27
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 15:47 לינק ישיר 

עודד,
שתי הדוגמאות הללו הן טיעון חלש מאד. העובדה שיש גברים טיפשים וחסרי שיקול דעת היא חידוש קטן מאד. כאן מדובר על שאלה סטטיסטית, ולא פושטים אותה משתי דוגמאות, קיצוניות ככל שתהיינה (ואולי בעיקר בגלל הקיצוניות). טענתך שזוהי המצאה גברית לצורך שליטה לא יותר מבוססת מההמצאה הזו עצמה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/8/2012 16:54 לינק ישיר 
שלטה

כל העניין מתחיל מן השאיפה לשליטה. שליטה של אחדים על הרבים, ורבים אלו כוללים, כמובן, גם את הגברים, כפי שציינתי בדברי הקודמים. ושליטה של הגברים בנשים. לא רק בנשים שולט הרב טאו, אלא גם בגברים חברי הקהילה. דוגמאות יש רבות מספור, מן העולם העתיק, מימי הבינים ועד ימינו. חלק מן הגברים הקדים להשתחרר, והנשים במאה העשרים. חלק מהם, נשים וגברים, כבול עד היום.

 

הפרק על האינקוויזיטור הגדול ב'אחים קאראמזוב' של דוסטויבסקי הוא מופתי. 

והסבר מתוך מקור אחר:

"לכך שרוב רובם של בני האדם (ובהם כל בנות המין היפה) רואים בצעד אל הבגרות, לבד מן הקושי שבו, גם סכנה גדולה, לכך כבר דואגים האפוטרפוסים הללו, שקיבלו עליהם ברוב טובם את הפיקוח. אחרי שטימטמו קודם את בהמות הבית שלהם והשגיחו היטב שהיצורים השקטים הללו לא יעזו לצעוד אף צעד אחד מחוץ להליכון התינוקות שבו רתמו אותם, הצביעו לפניהם על הסכנה המאימת עליהם אם ינסו ללכת לבדם. ואולם הסכנה הזאת הן אינה רבה כל כך, שהרי בעקבות נפילות אחדות ודאי ילמדו לבסוף ללכת". [עמנואל קאנט, 'תשובה לשאלה: נאורות מהי?'. תר. ידידיה פלס. הוצ. הקיבוץ המאוחד תשנ'ז].

עודד
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/8/2012 17:47 לינק ישיר 

 

נחל"ד

לנקודה ב בהודעתך מ 12:30

לפעמים הנבואה יוצרת את המציאות. האיסור לנשים ללמוד גורם שזו שלומדת היא בדר"כ זו עם מטרות מסויימות.

אמש

(דברך ב 13:19)

אולי כדאי לבדוק האם אצל גברים פניה ללימוד תלמוד הינה אופציה נוצצת פחות מאשר אצל נשים. אולי זה חלק מהסיבה

עודד

קצת נמהר לדון מכמה דוגמאות (אפשר לדון למשל על פראו גבלס שהעריצה את היטלר עד מות – ועד בכלל)

כתבת - "תפיסתו וקביעתו של הרב בדבר טבע האישה היא חצופה ובזויה, מעשה בריונות מתועב. מי שמו לקבוע טבע האישה?"   מי ששמך.
יש כאלו ששירת נשים אינה מזיזה להם ובכל זאת היות ונפסק כי תפילה אסורה יחד עימה אינם חפצים בזאת, או שדתם אוסרת עליהם שמיעת שירת נשים -. אניסתם לוותר על דתם גם היא, כלשונך, הדרה, שעבוד ודריסה.

בכלל, לפעמים כדאי לנסות לחשוב מה השני חושב ולא ליצור דחליל, לייחס אותו לשני ולתקוף (בשורה זו איני מתייחס לדברי הרב טאו אלא להתקפתך שהיא כללית הרבה יותר).תוקן על ידי תלמידטועה ב- 01/08/2012 18:06:06
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > שעשני כרצונו - דברי הרב טאו על נשים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.