בית פורומים בחדרי חרדים

בבוסתן הגליל אסור להיות גזען, בביתר זה שונה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-5/8/2021 18:18 לינק ישיר 

muki28 כתב:
יש מצב שכותב המודעה ספרדי שלא מעוניין בשוכרים ספרדים?

בדיוק כמו בישיבות, יש המון ישיבות ספרדיות, אבל חלק גדול מהספרדים אינו רוצה ללמוד בהם, אלא נדחק בכוח לישיבות אשכנזיות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 21:24 לינק ישיר 

יוחנןש כתב:
גא"מ שאין שום פסול בהנהגת הבוסתני כמו גם הנהגת הביתרי. רשאי האדם (מבחינה אתית) לבחור את השוכרים שלו ואת השכנים שלו. אמונים אנו על הצו 'איני דר אלא במקום תורה', ולפיכך רואה כל אדם את סיכוניו/וסיכוייו לגדל בנים בתורה בדרך הייחודית שבחר לו, ואי אפשר להכניס שכנים שמקלקלים את האיזון ואת הסביבה הטהורה לדעתו. כמו"כ גם האח הפוקר החילוני רוצה פוקרים כמוהו, קשה לו אחרת.

ואכן כל הבעיה היא בשפה ובהתנפלות שהיא מגלה שנאה בשל שנאה.

כאשר אשכנזי מצוי מבקש להשכיר את דירתו לאשכנזי כמוהו, כי כך יהיה טוב לו וטוב לסביבה מכל סיבה שהיא, אין בכך שום פסול. (כידוע 'גזענות' מצויה הרבה בתורתנו הקדושה - כל מיני מעמדות גנטיים וסביבתיים; כהונה לויה, עמלקים וכנענים וכדומה, רצח תינוקות בגלל שהם עמלקים וכו', ועל הרהורים סביב צדקת הדבר בטלה מלכות שאול המלך הצדיק).
אך 'שנאה' לאחר, בפרט בין אחים יהודיים, בפרט בין חרדים לדבר ה' ותורניים, זה פסול ומאוס. מה לו לספרדי לשנוא לאשכנזי או להיפך. 
אבל כל עוד שלא מדובר על שנאה כי אם על 'בחירת הדומה' כמו בשידוכים - ליטאי לליטאית חסידי לחסידית וכן הלאה - זה חלק ממרקם החיים שלנו. והכל בסיידר.

אם באמת יתברר באיזה זמן מן הזמנים, שסגנון החיים התורניים אינו שונה לגמרי, מחוג למשנהו, מעדה לעדה, אזי יהיה גם בזה טעם פגום, לבחור שכנים ממין מסויים, דומה למי שמחפש רק שכנים לא ממושקפים או דווקא ג'ינג'ים, זה באמת מאוס. שהרי אין שום הבדל אליבא דאמת.

אבל כל עוד שיש הבדל בסוג החיים, בלבוש, בהופעה, בקול, בדרכי החיים, בדרכי החינוך, (ושוטה מי שמכחיש את המציאות הידועה הזאת, שלא טרנדי לדבר על זה בגלוי בכל מקום), רשאי האדם לבחור ולעצב את קרייתו, שכונתו, בניין המגורים שלו, בית תלמודו בית מדרשו וכדומה. כי זה לא סתם בחירה ב'טעם של דגים' אלא בסביבה תומכת לחינוך שלו (כמה כואב להורה חסידי כאשר צאצאיו נחשפים ללובשי גופיות שלייקס ועוד רבעי בגדים, במרפסת הגלויה לעין הכל. כאשר יש מגזרים ועדות אשר לא יבינו בכלל מה הבעיה, ולדידו מדובר בהוללות על סף הפריצות החמורה)

כ"ד האשכנזי המוקף באופן מיוחד (יחסית לסביבתי) בידידים ספרדיים שיש לי איתם חברות עמוקה ותורנית. ורואה את עצמו חדור עם תפיסות חסידיות ותפיסות ליטאיות גם יחד. כפי שעיניו רואות. אך מכיר ועוד איך בהבדלים.

תוקן על ידי יוחנןש ב- 05/08/2021 17:29:51

תוקן על ידי יוחנןש ב- 05/08/2021 17:31:36

צר לי מאד, יוחנןש

אבל כל דבריך מנוגדים בהחלט לתורת משה

"וכי תמכרו ממכר לעמיתך או קנה מיד עמיתך" – מכאן שיש להקפיד לקנות ולמכור לכתחילה עם יהודים.

ומי נקרא "עמיתך" – עם שאיתך בתורה ובמצוות.

אני מסכים שהדומה משתדך בדומה אבל כאן מדובר על שכירות, לא על שידוך!

תינח יהודי יר"ש שאינו רוצה להשכיר ביתו למחללי שבתות, אבל יהודי המתיימר להיות שומר תומ"צ ואינו רוצה להשכיר דירתו להחרדים הפרענקים? שבעיניו הטרוטות יצאו כולם מכלל עמיתך?

האם לכך התכוונה התורה?

זה מכבר אני חש שהחרדיות הזו נשענת על תורת משה כאותו סולם הנשען על קיר – אבל אינו חלק מהקיר... 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 22:49 לינק ישיר 

קלעפער כתב:

כל ה"טונה בייגל'ס" דוברי יידיש...

היידיש של הטונא-בייגעלס מהוקצעת מאוד...
הם לא יבינו כזאת מודעה עילגת.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/8/2021 03:29 לינק ישיר 

שחור_כתום כתב:
צר לי מאד, יוחנןש

אבל כל דבריך מנוגדים בהחלט לתורת משה

"וכי תמכרו ממכר לעמיתך או קנה מיד עמיתך" – מכאן שיש להקפיד לקנות ולמכור לכתחילה עם יהודים.

ומי נקרא "עמיתך" – עם שאיתך בתורה ובמצוות.

אני מסכים שהדומה משתדך בדומה אבל כאן מדובר על שכירות, לא על שידוך!

תינח יהודי יר"ש שאינו רוצה להשכיר ביתו למחללי שבתות, אבל יהודי המתיימר להיות שומר תומ"צ ואינו רוצה להשכיר דירתו להחרדים הפרענקים? שבעיניו הטרוטות יצאו כולם מכלל עמיתך?

האם לכך התכוונה התורה?

זה מכבר אני חש שהחרדיות הזו נשענת על תורת משה כאותו סולם הנשען על קיר – אבל אינו חלק מהקיר... 

צר לי מאוד מר שחור כתום, אבל אם לשים דברים על השולחן, ציבור הספרדים, חלקם אנשים טובים לומדי תורה, אבל חלק גדול מאוד מהם פגע רע כפשוטו, שכנים רעים בכל מובן, וילדיהם מהוים פגיעה של ממש הן מבחינת התחצפות וקולניות ובעיקר בגלל הדוגמא והפגיעה בחינוך הילדים שלך, אז אל תביא לי פה פסוקים על עמיתך וכל זה.
וכאחד שמשכיר דירות הרבה שנים, אוכל להעיד שאכלתי הרבה .. עם ציבור זה, הורסים ומשאירים אותך עם חובות ארנונה חשמל ועוד ובמקרה הגרוע יותר - עם כמה חודשי שכירות שלא שולמו, שוב, בלי הכללה מלאה, לא כולם ככה, אבל יש הרבה כאלו בציבור הזה, ואני חושש להתעסק איתם, ומבין לגמרי כל מי שלא ירצה להשכיר להם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/8/2021 06:18 לינק ישיר 
קלעפער

פיינשמקער כתב:
קלעפער כתב:

כל ה"טונה בייגל'ס" דוברי יידיש...

היידיש של הטונא-בייגעלס מהוקצעת מאוד...
הם לא יבינו כזאת מודעה עילגת.

נשלח מהאנדרואיד שלי

נו, זו הייתה הרי תגובה לדברי ירושלמי שאמר שאידיש זו רמה של פרומקייט...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/8/2021 07:35 לינק ישיר 

מכיר בירושלים יהודי ספרדי מפורסם שמשכיר מס דירות אך ורק לאשכנזים, לטענתו הרבה בעיות נחסכות ממנו ולא פירט,

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > בבוסתן הגליל אסור להיות גזען, בביתר זה שונה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 סך הכל 2 דפים.