בית פורומים בחדרי חרדים אלעד

*** כל האמת על המדידות ***

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/4/2007 16:25 לינק ישיר 

קוראים אלעד או קורעים אלעד?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2007 16:35 לינק ישיר 

תזכורת: היה גם מי שמתח ביקורת וטען כי הוסתר ממנו מידע בישיבת המועצה.

מכתבו הרשמי של ה'מם-מם' לראש המועצה ודרישותיו האולטימטיביות לבדיקה מחודשת של המהלך ולביטול המדידות, נענו בזלזול ובהתרסה, בניחוח פוליטי צעקני, כמיטב המסורת המקומית.

את מחיר הפוליטיקה הקטנה הזאת, האטימות וחוסר ההתחשבות (ב'מם-מם ובתושבים כאחד), משלמים תושבי העיר "המד(ו)דה" בימים אלו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2007 16:37 לינק ישיר 

מכתבו הרשמי של ה'מם-מם' לראש המועצה ודרישותיו האולטימטיביות לבדיקה מחודשת של המהלך ולביטול המדידות, נענו בזלזול ובהתרסה, בניחוח פוליטי צעקני, כמיטב המסורת המקומית.

את מחיר הפוליטיקה הקטנה, האטימות וחוסר ההתחשבות (ב'מם-מם ובתושבים כאחד), משלמים תושבי העיירה "המד(ו)דה", בימים אלו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2007 16:40 לינק ישיר 

את מחיר הפוליטיקה הקטנה, האטימות וחוסר ההתחשבות (ב'מם-מם ובתושבים כאחד), משלמים תושבי העיירה "המד(ו)דה", בימים אלו.

--------------------------------

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2007 17:29 לינק ישיר 

היה גם מי שמתח ביקורת וטען כי הוסתר ממנו מידע בישיבת המועצה.

מכתבו הרשמי של ה'מם-מם' לראש המועצה (המובא לעיל ע"י 'אלעדי_ותיק') ודרישותיו האולטימטיביות לבדיקה מחודשת של המהלך ולביטול המדידות, נענו בשעתו בזלזול ובהתרסה, בניחוח פוליטי צעקני, כמיטב המסורת המקומית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2007 17:53 לינק ישיר 

צביקה כהן פשוט לא מפספס שום בור, פשוט מדהים הכשרון שיש לאיש הזה להזיק לעצמו, הוא צריך להיות נושא למחקר.

(בכל מקרה, ציפי כבר אמר לי להכין עתירה בנושא.)

ציפי החליט(ק) - שמגיע לי ניק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2007 17:54 לינק ישיר 

הי  אדון אלעדי ותיק
אפשר לשאול למה איפשר להגיב לאשכול שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2007 18:18 לינק ישיר 

אדון/גב' עד ראיה.

מכיוון שכבר קיים אשכול בנושא, האשכול ההוא נחסם ע"י "כתב מהשטח".

אני בטוח שתמצא עוד אשכולות שיעניינו אותנו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2007 18:25 לינק ישיר 

המדידות, זה הדרך הכי טובה לסדר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2007 23:45 לינק ישיר 

מתוך דוח מבקר המדינה - ביקורת על הרשויות המקומיות 2005 (הדוח המלא)

ציטוט:

"משרד מבקר המדינה מעיר, כי קביעת שכר טרחה למודדים על בסיס ההצלחה בהגדלת הארנונה היא תופעה פסולה, משום שהיא מתנה את קבלת התמורה בתוצאות ה מדידה . מודד הוא איש מקצוע ועל תוצאות עבודתו לשקף במדויק, ללא שיקולים זרים, את הנתונים שעליהם מתבססת עבודתו. משנקבע שכרו של מודד על בסיס אחוזי ההצלחה של תוצאות ה מדידה נוצר אצלו ניגוד עניינים בין העניין עליו הופקד, שהוא ביצוע מדידה מדויקת וחסרת פניות, לבין עניינו האישי בקבלת שכר טרחה גבוה."

הדו"ח המלא (עמודים 263-265)

התקשרויות הרשויות המקומיות עם חברות מדידה

לאור העובדה שבסיס נתוני השטחים של מחנות צה"ל שלפיו נגבתה ארנונה בשנות התשעים היה חסר ובלתי מדויק, התקשרו הרשויות המקומיות, בשנים 2002-2004, עם משרדי מדידה שיעדכנו אותו כדי לתבוע תשלומים על פי שומות מס עדכניות. בהתקשרויות נקבע, כי בתמורה ישלמו הרשויות המקומיות באחוזים משיעור הגידול בחיוב הארנונה השנתי של משרד הביטחון לשנה אחת, הנובע מעדכון נתוני השטחים. להלן נתונים בנוגע להתקשרויות האמורות:

ס"ה החיוב בש"ח

שיעור שכר הטרחה שנקבע בהתקשרות
(לא כולל מע"מ)

מועד ההתקשרות

שם הרשות המקומית

1,800,000

25%

1.1.2003

עיריית ראשון לציון

1,149,034

12.8%*

4.7.2002

עיריית טירת הכרמל

837,734

19%

26.3.2000

עיריית עפולה**

774,073

10%

25.3.2002

מ.מ. כפר יונה

616,784

12%

3/2002

עיריית רמת השרון

526,100

25%

10.7.2000

מ.א. מגידו

טרם חויב

15%

3/2004

מ.מ. מזכרת בתיה

10%

24.11.2000

מ.א. גזר

5,703,725

ס"ה

* כולל מע"מ.

** התקשרות עם חברת גבייה שביצעה את המדידות.

*** בתיקי הרשות המקומית לא נמצא תיעוד של התמורה ששילמה המועצה לחברה.

1. מקצוע ה מדידה מעוגן בחקיקה בפקודת המדידות (להלן - הפקודה).

הפקודה דורשת שבמקצוע ה מדידה יעסוק רק אדם בעל רישיון ונקבע בה, כי העוסק, או מתיימר לעסוק, ב מדידה ללא רישיון עובר על החוק וצפוי לקנס. תנאי הסף לקבלת רישיון נקבעו בתקנות

המודדים, ולפיהם דרוש תואר ראשון במדעי הגיאודזיה או בהנדסה אזרחית והשלמת כל קורסי החובה הנדרשים בהנדסה גיאודזית בטכניון, ולחילופין סיום לימודים במדעי הגיאודזיה או בהנדסה גיאודזית במוסד אחר להשכלה גבוהה שהכיר בו שר הבינוי והשיכון. על המבקש רישיון לעבור תקופת התאמנות של שנתיים, ולעמוד בבחינות לפי תוכנית שאישר מנהל אגף המדידות במשרד הבינוי והשיכון.

להלן פרטים על תעריפי שעת עבודה (בש"ח) של מודדים בעלי רישיון הנהוגים במגזר הציבורי[28] ובמשרד הביטחון[29]:

מחיר יום עבודה במשרד

מחיר יום עבודה של צוות מודדים בשדה

תעריף משרד הביטחון(**)

תעריף משרד

הבינוי והשיכון(*)

תעריף משרד הביטחון(**)

תעריף משרד

הבינוי והשיכון(*)

3,205

1,109

3,205

2,624

* המחירים נכונים לסוף 2004.

** בהתחשבנותו עם מודדים נוהג משרד הביטחון לפי תעריף מתכננים ויועצים. החישוב נעשה לפי תעריף לשעת עבודה של צוות מדידה , נכון לינואר 2004.

משרד מבקר המדינה מעיר, כי קביעת שכר טרחה למודדים על בסיס ההצלחה בהגדלת הארנונה היא תופעה פסולה, משום שהיא מתנה את קבלת התמורה בתוצאות ה מדידה . מודד הוא איש מקצוע ועל תוצאות עבודתו לשקף במדויק, ללא שיקולים זרים, את הנתונים שעליהם מתבססת עבודתו. משנקבע שכרו של מודד על בסיס אחוזי ההצלחה של תוצאות ה מדידה נוצר אצלו ניגוד עניינים בין העניין עליו הופקד, שהוא ביצוע מדידה מדויקת וחסרת פניות, לבין עניינו האישי בקבלת שכר טרחה גבוה. מן הראוי שמשרד הפנים יקבע אמות מידה ברורות לשיטת חישוב שכר הטרחה למודדים המועסקים על ידי הרשויות המקומיות.

2. הבדיקה העלתה גם, כי חברות ה מדידה ששירותיהן נשכרו (למעט אחת), לא ערכו מדידות פיזיות בשטחי המחנות כלל. מבחינה של היקף העבודה של החברות עם נציגי צה"ל ומשרד הביטחון עולה, כי הדוח שהגישו נכתב על סמך פגישות אחדות שנערכו עם נציגי משרד הביטחון. פגישות אלה, שנמשכו כמה שעות, התקיימו במשרדי מרכז בינוי של צה"ל, ונעשו בהן מדידות על גבי מפות ותצלומי אוויר, במטרה לאשר את נתוני המדידות של משרד הביטחון. נוסף על כך נפגשו אנשי החברות עם בעלי תפקידים (גזברים ויועצים משפטיים) ברשויות המקומיות שהעסיקו אותם, לצורך גיבוש וסיכום הנתונים.

על פי הערכה של משרד מבקר המדינה הייתה התמורה שקיבלה כל חברת מדידה מהרשויות שפורטו בטבלה שלעיל, עשרות אלפי ש"ח לשעת עבודה. יוצא, אפוא, כי בפועל שילמו רשויות מקומיות למשרדי מדידה פי כמה יותר מהתעריפים שנקבעו על ידי גופים במגזר הציבורי. פער זה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/4/2007 01:55 לינק ישיר 

ציפי, הולכים לביהמ"ש?! סכם עם עמרוסי על המימון...

ציפי החליט(ק) - שמגיע לי ניק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/4/2007 16:36 לינק ישיר 

כל השבוע פנו אלי חברים ושאלו אותי, למה אתה מרכז את האש לכיוון שלך?

עניתי ואמרתי "אני מנסה להגיע לחקר האמת ואני צריך את עזרת החברים - אחר כך אסביר את עמדתי".

בפתיחת האשכול אף ציינתי שכדי ליצר דיאלוג שקרוב למציאות אתן את עמדת המועצה (ולא את עמדתי), כשלא ידעתי מה תשובת המועצה לשאלה שנשאלה, הרמתי טלפון ושאלתי.
אני מודע לזה שחלק גדול מהחברים דילג על הפתיחה וזה הגיע עד לכדי כך שברקוביץ הטיח בי "אתה מגעיל אותי".

שתקתי בניסיון לאסוף כמה שיותר נתונים. היום שהתמונה די ברורה אפשר כבר לספר הכל.

לפני כשנה שהגיע נושא המדידות לשולחן המועצה ניסיתי בדרכים שלי למנוע מהמועצה ללכת בדרך שנראתה לי אז (והוכחה היום) כהתאבדות פוליטית-ציבורית. לצערי לא הקשיבו לי. 
בשבוע שלפני ישיבת המועצה פורסמה כתבה ב"קוראים אלעד" בה זרקנו את העצם הראשונה "דוח מבקר המדינה". הייתי בטוח שדי בפן הזה כדי להקים את כל חברי המועצה על הרגלים האחוריות. לפני ישיבת המועצה נוכחתי לראות שהנושא אפילו לא עולה לדיון מסודר, לקחתי את חבר המועצה בן חורין הצידה והראתי לו את החומר, יש לציין שהוא מיד לקח את החומר בשיא הרצינות וביקש להעלותו לדיון אפילו שהוא לא היה על סדר היום. שוב לצערי זה לא עזר הרבה.

לאחר הישיבה ביקשתי מראש המועצה להכנס לחדרו לשיחה בארבע עיניים והתרעתי שוב שמבחינה ציבורית הנושא לא יעבור, צביקה שמע את הטענות בכובד ראש. אבל אמר שהוא כבול להתחייבות למשרד הפנים וחייב לבצע את המדידות.
ביקשתי ממנו לשקול תשלום לחברה לפי מדידה ולא לפי אחוז מהעלאה והוא טען שהמועצה לא יכולה להרשות לעצמה לחתום על התחייבות כספית כזו ומשרד הפנים לא יאשר הוצאה כזו. 

במשך השנה האחרונה טיפטפנו כתבות כדי להזכיר לציבור כל הזמן שהנושא יכול לצוץ כל רגע וכדי שלא ישכח בלחץ האירועים היומיומיים.

שנגמרו המדידות והתחיל הפיילוט לשליחת התוצאות, זה היה הטריגר להחליף הילוך ולקדם את הנושא.
מבדיקה שערכתי כולל ישיבות במועצה, בגביה, סיורים בשטח וכן בדיקת התוכנה ודרך הדיווח הקיימת היום הצלחנו לגלות שהמועצה בניגוד להתחייבות קודמת התחילה לחייב שטחים שלא היו מחוייבים עד היום (קרי כניסות מקורות ומחסנים). שהוצגו הנתונים למועצה החליטו שם מיידית לא לחייב שטחים אלו.
בניגוד לכל הגיכוכים שנשמעו עד היום מדובר בסכום לא מבוטל של בין 800,000-1,200,000 ש"ח שכל תושב זוכה בו לזיכוי ממטרים בודדים ועד למקרים של כ- 25 מטר ויותר. קיבלנו את עמדת המועצה שמראש לא התכוונו לחייב שטחים אלו והחיוב מקורו בטעות וויתרנו על כותרות של "בעקבות חשיפה" או "בלחץ של.." כי המטרה חשובה. חזרו בהם, מגיע להם את הקרדיט.

יש לציין שהייתי קרוב לגילוי של יניב שמראש לא בוצעו מכרזים (בעקבות פן אחר ושאלה אחרת שצצה) אך לא הייתי מודע לנקודה שהמועצה בחרה לדלג דווקא על שלב כה חשוב וטריווילי. ואכן שיצאה הכתבה השבוע נכתב בה "בעקבות חשיפה של תושב העיר". אף אחד לא לוקח קרדיט לעצמו על דבר שהוא לא גילה לבד.

כל נסיון לריב בין שני העיתונים של מי הסקופ ומי מוביל את הנושא, מיותר וקטנוני. כל אחד בודק מנקודת מבטו והמטרה פחות או יותר משותפת, טובת התושב. זאת עמדתי וזאת הייתה העמדה עד היום לפי מיטב ידיעתי של "קוראים אלעד" ואשמח עם אקבל גם אישור מיניב לעמדה זו.

עד כאן העובדות ועכשיו עמדתי בנושא המדידות:

1. צורת הדיווח היום ע"י קבלנים היא שערורייתית ואינה עומדת בקנה אחד עם עקרון השיוויוניות והצדק, איש הישר בעיניו
    ימדוד ויתן נתונים לפי ראות עיניו.
2. המדידות מעיקרם לא פסולות ויש להבדיל בין כמה סוגי תוצאות.
    א. בתים שלא שילמו עד היום על רכוש משותף - הגיע הזמן שישלמו כמו כולם.
    ב. מחסנים פרטיים (בנויים בתוך המבנה) שהיו משוייכים לכל הבניין ושולמו על ידי כלל הדיירים יש לשייך אותם לבעליהם.
    ג. תושבים שבנו ולא דיווחו לאגף הגביה - אין חולק שיש לחייב אותם במטרז הנכון.
    ד. ישור קו לפי אותה צורת מדידה לפי עקרון השיוויוניות הוא דבר מתבקש והכרחי. (זה הסעיף הבעייתי ונחזור אליו יותר
       מאוחר).
3. על החברה המודדת לקבל לפי מטר/דירה ולא לפי אחוז מההגדלה.
4. כמובן שחייבים לקיים מכרז כחוק בין החברות המודדות ובמקרה של בקשת פטור ממכרז ההליך גם ידוע ומקובל.

מה ניתן לעשות היום לאחר מעשה:

1. מכיוון שהחברה כבר מדדה, כדי להפריך את החשד הציבורי שדבק בהליך יש להביא חברה אחרת שתבדוק אחוז מדגמי
    מהדירות כדי לראות האם באמת יש נטיה כלפי מעלה או שחשדנו בכשרים.
2. כדי לנקות עצמה מהחשד שכל המדידות נעשו לשם העלאת הארנונה ולא לשם עשיית סדר וצדק בעיר, על המועצה ליזום 
   הורדת הארנונה בשיעור ממוצע של העליה בעקבות המדידות כך שהסכום הסופי לתשלום ישאר אותו סכום, אבל הוא יהיה
   מחולק בצורה שווה ואמיתית בין תושבי העיר. (סעיף זה בא לפתור את הבעיה בסעיף 2ד').
3. כדי לשמור על הסדר הטוב יש לחייב כל קבלן עם קבלת טופס 4 להביא את החברה הנבחרת לשם ביצוע מדידות לפי אותה
    שיטה, ככה נדאג שלא נצטרך לחזור על ההליך כל כמה שנים.

עד כאן דעתי, אם אני עדיין מגעיל מישהו, זה כבר בעיה שלו ולא שלי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/4/2007 17:01 לינק ישיר 

נו, עדיין לא קראתי את הכל, אבל אם אני צריך להתנצל, אז עדיף מוקדם......
כמובן שהתייחסתי לעמדה שאתה מציג שנתפסה כתמיכה במדידות ובהעלאת הארנונה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/4/2007 17:35 לינק ישיר 

אני נזהר מאוד מאוד שלא להיכנס לדמגוגיה בתגובה הבאה. אם אני חורג, אנא תשומת לבך אלעדי ותיק.

ראשית כל, למרות הכפייה של משרד הפנים, אין דרך להגיש לציבור גזירות ולספר להם כאילו זה טוב. פשוט אין! יתירה מכך, עיתון שנוהג באופן כזה, חוטא לעבודתו. לחצים על המועצה מלמעלה אינם צריכים לעניין את התושבים. נקודה.

דבר נוסף. משום מה, יש תחושה כאילו המועצה לוקחת בקלות רבה מידיי את כל הנושא הזה, של הכבדת נטל המס. כאילו מדובר במשהו.. אין לי הגדרה קולעת. אטום? מרושע?

כשהמועצה רצתה לעלות את הארנונה ב-5 אחוזים בזמן תוכנית ההבראה, התקוממו כאן משתתפי הפורום ו"קוראים אלעד" נתן את הבמה כמו שצריך, העיקר לעצור את הסחף. התוצאה הייתה: הארנונה לא הועלתה והמועצה הבינה שכל חשיבה פיננסית-עצמית בכיוון הזה, סופה שתעורר את דעת הקהל לשלילה מוחלטת. בזמן תוכנית ההבראה, היה למועצה קשה הרבה יותר מאשר עכשיו, למרות שההחלטה הנוכחית, גם היא התקבלה בזמן תוכנית ההבראה (אני מקווה שזה ברור מספיק).

אז בא נסכם שאסור לעיתון לעצב את דעת הקהל ו/או להסביר את המועצה, מבלי שניסה את כל הדרכים העומדים לרשותו לעצור את זה. נכון, אנחנו לא "ידיעות אחרונות" או "מעריב", אין לנו 20 תחקירניות על כל נושא, אין לנו מספיק מדליפים ומשת"פים, אין אופוזיציה.. הכול נכון. אבל העיתונים אמורים להיות הפה של התושבים. אני מקווה שאתה מסכים.

כתבתי באשכול אחר, ואני חוזר על זה גם כאן: גם השיטה לשתף פעולה ולמזער נזקים היא מצוינת. אבל, וכאן האבל הגדול, כשמדובר בפגיעה בכיס, ולא ממש צריך להזכיר לך כמה מחורר הוא הכיס של רוב תושבי העיר הזאת, צריכים לעמוד על הרגליים האחוריות.

ברור לחלוטין שלמועצה יש גם דרישות הגיוניות. ברור גם שזה יהיה אסון לגור בעיר בה משלמים ארנונה לפי קומבינות. אבל אתה יודע מה? עם ההתנהגות של חברת הגבייה "מילגם", האטימות של המועצה והכיס המרוקן של התושבים - אסור לתת לזה יד.

"מילגם" עושה הכל, אבל הכל, כדי להקשות על מבקשי ההנחה את החיים. נדמה שהם עובדים בשיטת ה"בא נייאש אותם", והם אכן מצליחים. עכשיו באה לכאן חברת מדידות שמקבלת כסף לפי הצלחה(!). אם זו לא שערורייה, אינני יודע מה כן. ואם לא די בכך, החברה התקבלה ללא עריכת מכרז. אם זה לא היה עיתון, הייתי כותב שכדאי למשטרה לחקור.

יותר מידיי כספים נזרקים לפח בגלל תכנון לקוי. מעל ומעבר לכל פרופורציה. אולי רק ברשויות ערביות המצב גרוע יותר (תשאל את בן חורין ידידך מה הוא אומר על בזבוזי הכספים העצומים על מבני ציבור בגלל תכנונים כאלה). אלא מה? שעל זה אף אחד לא נותן את דעתו.

כמה פעמים שוחחתי איתך והסכמנו שהבעיה העיקרית של המועצה הנוכחית היא שכל מחלקה עובדת סולו ואין מי שיחבר בין כל הגורמים? זה הגורם מספר אחת לבזבזת הזאת. למרות זאת, אף אחד לא טורח למנות מזכיר למועצה (שזאת עבודתו).

את מה שניתן לייעל באמת, מזניחים. התוצאה היא, משרד הפנים דורש מהמועצה כסף, כסף ועוד כסף. אני לא אומר שהמועצה לא עשתה עוד פעולות, אבל היא חייבת להבין שהעלאת הארנונה היא הצעד האחרון בהחלט!

בשולי הדברים, חייבים לציין שכל ההגנה הזו על התושבים, אינה מתייחסת לאלה ש"עושים מיליונים" ובכל זאת מבקשים הנחה. אלה לא קשורים.

לגבי הסעיפים ב"עמדתי בנושא המדידות":

1. יכול להיות.

2.  א. תשובה נכונה, אבל בלי לתפוס טרמפ ולחייב גם על קווי המתאר של הבניין (לכולם!). ב. מסכים בכל לב. זה אפילו ייעול. ג. אין חולק. ד. ככה ככה. נתון לפרשנות...

3. מסכים לגמרי. מצידי שייצא לה יותר גבוה. עיני אינה צרה.

4. זה היה צריך להיות ראשון. למה? כי אולי כשמתנהלים חוקית, מתפוגגות הרבה בעיות.

סעיפי ה"מה ניתן לעשות היום לאחר מעשה":

1. חד וחלק נכון (תדאג שזה יהיה כתוב ב"קוראים אלעד", זה חשוב)

2. סעיף 2 יסתום את הפה להרבה ממורמרים, אני מאמין שגם לעיתונים.

3. אם זה אפשרי חוקית, למה לא? אבל שזו תהיה חברת מדידה בלתי תלויה.

ניתן להפוך, עם עבודה נכונה, את הסעיפים שלך (יחד עם פרשנות מתבקשת), לסמי-אמנה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/4/2007 19:56 לינק ישיר 

מצד אחד אני נהנה משני חברי הפורום המוצלחים ה"ה אלעדי ותיק וה"ה אאללעעדד  והחלפת הדעות הפוריה שלהם באינטרנט.

כה לחי  

מצד שני אני מחזיק את הבטן וצוחק

כולה, אתם מקסימום כתבים בעיתונים מתחרים.

העורכים האמתיים הם ה"ה טיברגר ו"ה  ליאני.

שניהם דואגים ל....

אאללעעד ואלעדי חבל על ההכחשות.

אאלעעדד  כבר הודה בזה בפורום ויש מספיק עדויות שזה היה הנושא בשתי הפגישות האחרונות.
חסוך לנו את ז.... המוח.

לגבי טיברגר. גם אתה אלעדי אל תתרח להכחיש. ראינו את זה בעיתונים החל מערב החג וכלה בעיתון האחרון.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים אלעד > *** כל האמת על המדידות ***
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 4 5 6 לדף הבא סך הכל 6 דפים.

2009 © כל הזכויות שמורות לבחדרי חרדים. קטגוריית אקטואליה וחדשות: עשרות פורומים הכוללים חדשות נעייס, מה קורה בחצרות חסידים, חדשות מחסידויות שונות בארץ ובעולם, דיונים בנושאי אקטואליה, פוליטיקה, בטחון ועוד.