בית פורומים עצור כאן חושבים

האם לקיבוץ ולמדינה יש דת?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-17/11/2007 19:50 לינק ישיר 

מבלי להגרר לויכוח הראשוני, מה יעשה המחוקק וירצה לגרום לשביתת כל העסקים בשבת? ב'עסק פרטי' הוא יפנה למפעיל ו'בגוף שיתופי' הוא יפנה לחבר. זה מה שעשה המחוקק בענייננו וזו האמצעי היחיד שהמחוקק יכול לפנות לגוף שיתופי, ובהחלט כי זהות חברי הגוף היא שתקבע את הגדרתו החוקית, שכן במקרה זה, החבר הוא בעצם המפעיל, כמובן בהתאם לסעיפים האחרים  (כגון, מספר התושבים שאינם יהודים הנדרשים וכו').

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-17/11/2007 20:01 לינק ישיר 

לא בפעם הראשונה מתברר שסעיפי השבת בחוק שעות עבודה ומנוחה הם אות מתה. אכיפתם חסרת סיכוי והמשפט שממנו התחיל האשכול הזה אינו אלא קרב מאסף. יש עוד חוקים כאלה, לא רק אצלנו, ופעמים רבות הם תוצאה של נסיונות לכפות על הציבור דרך חיים שרצויה למיעוט. במקרים כאלה בתי המשפט נוטים לפרשנות מצמצמת של החוק*. בהתפתחות ההלכה יש דוגמאות דומות. ראינו כבר שמנגחים את ההלכה ומחזיקיה בגין הערמות וכאן באשכול מחזיר מיכי לבתי המשפט מנה אחת אפיים.

* החוק הישראלי קובע פיצויים גבוהים מאד על הלנת שכר. הפיצויים האלה כל כך דרקוניים שבתי המשפט מצאו לנכון להמציא תירוצים יצירתיים כדי לפסוק הרבה פחות. כך הסביר לי פעם מומחה לדיני עבודה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-17/11/2007 20:51 לינק ישיר 

פרוטגורס

נראה לי שלא הבנת מה הויכוח כאן. מיכי עוסק בטענה מאד ספציפית שעלתה בדיון שלתאגיד בתור שכזה אין דת מוגדרת ולכן הוא לא כלול בחובות השביתה. לחבר בתאגיד יש דת מוגדרת וממילא אין בעיה והוא לא קשור לכאן. מיכי רצה לטעון שכאשר נאמר בסעיף א' שבעל בית מסחר לא יעסוק במסחר , הרי ש"בעל בית מסחר" כולל תאגיד ולכן גם אם אין טענה כלפי התאגיד מבחינת העסקת עובדים (שזה בודאי אסור גם על תאגיד שהרי זה תלוי בדתו של העובד ולא של המעסיק) וגם אם אין חובה על החבר באגודה השיתופית להימנע מלעסוק במסחר (הלאקונה שבסעיף ב') , הקיבוץ מחויב לשבות כ"בעל בית מסחר" . אם מיכי טועה בכך הרי שאם המחוקק היה רוצה לכלול גם תאגיד בסעיף א', היה מן הסתם חייב לומר שתאגידים מחויבים לשבות לפי דתם של רוב החברים , משלא עשה כן ומכיוון שהחוק מדובר על ישים מהסוג שניתן לייחס להם דת, הרי שתאגידים אינם כלולים במחלקת הישים שעליהם חלה סעיף א' של החוק. או לחילופין היה יכול לפרש גם בית מסחר בסעיף ב' (אם מקבלים שבאמת יש כאן לאקונה).

אגב, מדברי מואדיב למעלה הבנתי שאגודה שיתופית היא סוג מאד מיוחד של תאגיד ולא כל תאגיד בכלל , האם זה נכון? אם כך הרי שבכל מקרה יש לנו שאלה לגבי תאגידים שאינן אגודות שיתופיות, האם יש עליהם חובות מכח סעיף א'  (בניגוד לסעיף העוסק בהעסקת עובדים).

_________________תוקן על ידי מציץ_ונפגע ב- 17/11/2007 20:58:16
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-17/11/2007 21:03 לינק ישיר 

אם נאמץ את הפרשנות התכליתית של אהרן ברק, לענ"ד,  יצדק מיכי.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-17/11/2007 21:09 לינק ישיר 

אז יש לי שאלה , בהינתן שיש סוגים שונים של תאגידים ולכל תאגיד מאפיינים משלו , האינך סבור שהיו צריכים להיות סעיפים מפורטים בחוק כיצד לקבוע מהו דתו של תאגיד בכל מקרה ומקרה ? טוב, אני מניח שתמיד ניתן להרים טלפון למיכי שיכריע בנידון.

_________________תוקן על ידי מציץ_ונפגע ב- 17/11/2007 21:09:20
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-17/11/2007 21:22 לינק ישיר 

מדוע נוסח החוק באופן מצומצם 'אגודות שיתופיות' בלא שהורחב יותר, היא שאלה טובה. בסעיף 27 דלהלן נזהרו אכן יותר בניסוח, לענ"ד, בתוצאה המעשית אין נ"מ הלכתית

27. אחריותם של חברי ההנהלה ושל מנהלים

(א) חברה, אגודה שיתופית או כל חבר אנשים אחר, שהעבידו בניגוד לחוק זה או שלא בהתאם לתקנות או להיתר שניתנו לפיו, רואים כאחראי לעבירה גם כל חבר הנהלה, מנהל או פקיד של אותו חבר אנשים ואפשר להביאו לדין ולהענישו כאילו עבר הוא את העבירה, אם לא הוכיח אחד משני אלה:
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > האם לקיבוץ ולמדינה יש דת?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 סך הכל 3 דפים.

2009 © כל הזכויות שמורות לבחדרי חרדים. קטגוריית אקטואליה וחדשות: עשרות פורומים הכוללים חדשות נעייס, מה קורה בחצרות חסידים, חדשות מחסידויות שונות בארץ ובעולם, דיונים בנושאי אקטואליה, פוליטיקה, בטחון ועוד.