בית פורומים עצור כאן חושבים

שדים (היסטוריה, פילו', התפתחות ההל')

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-11/4/2003 13:54 לינק ישיר 

להעיר

אני סבור שאם תקבץ מספר מקרים שבהם ידיעותינו סותרות את ההנחות שעליהן לכאורה מתבססת ההלכה תפתח הזדמנות לדיון מעניין ופורה ביותר.
אני רק מבקש שתעשה זאת באשכול חדש.

הנה כמה דוגמאות, שחלקן הזכרת בעצמך:

א. מים שלנו.
ב. נטילת ידים נגד שדים ורוחות.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 15:03 לינק ישיר 

אניגמטי: שדים ורוחות ושאר ירקות

שלום לחברי הפורום המלומדים

תמיד עניין אותי נושא השדים ורוחות ביהדות ,האם חוץ מהרמב"ם היו עוד רבנים שלא האמינו בזה
הכיצד כל כך הרבה רבנים האמינו אז בשדים ורוחות ,ואם בזה האמינו ובטעות ,במה עוד טעו ?

הכיצד זה שעם התפתחות הטכנולוגיה ואמצעי התיעוד ,נתקפו כל השדים והרוחות ועוד תופעות על טבעיות
בחרדת-פפראצים עצומה כל כך ,שאין אף צילום אמין שלהם ?

מדוע אסור לפי היהדות ללכת בלילה לבד בבית קברות ,האמנם הרוחות מסתובבות שם ? ומה יש לשומר בית הקברות להגיד על כך ?

מואדיב:

.

שלום אניגמטי וברוך הבא.

שאלת את עצמך מדוע תמיד עניינו אותך השדים והרוחות ביהדות? האם הדבר נובע מעניין כללי בשדים וברוחות, ואז בגלל שאתה יהודי אתה מתמקד ב"השדים והרוחות שלנו", או שמא יש לך עניין כללי ביהדות, ואז בגלל שאתה מה שאתה, אתה מתעניין בשדים וברוחות?

מדבריך אני מבין שאתה שולל את קיומם של שדים ורוחות. האם אין הדבר מוזר בעיניך שאתה מתעניין תמיד במשהו שלמעשה אינו קיים? האם יש עוד דברים שאינם קיימים אך הם מעסיקים אותך כבר הרבה זמן?

אתה רוצה לספר לנו מעט יותר על עצמך ועל עניינך בשדים וברוחות?

אניגמטי:

2 סיבות

תמיד עניינו אותי דברים מוזרים ומסתוריים וסיבה שניה מעניין אותי יחס היהדות /הרבנים לנושא הזה

אני לא לגמרי שולל את זה כי קשה מאד מדעית לשלול משהו ,אני מאד סקפטי לגבי קיומם.

בינתיים כמו יהודי טוב ענית לי בשאלה ולא אמרת מה אתה סבור ,הם קיימים או לא ?

אם לא ,איך הגמרא מלאה בסיפורים עליהם ,יש קמעות שאמורים לפעול נגדם וכו' ?

לפי דעתי כל הנושא הזה הינו נגזרת רחבה יותר שאליה רמזתי של תופעות מוזרות בעבר שלכולן מכנה משותף אחד :
הם נעלמו וניטשטשו ככל שהטכנולוגיה התפתחה ,מדוע ?

מאד מעניינות אותי דעות חברי הפורום שמשלבות ידע תורני נרחב (הידע התורני שלי פחות נרחב)
בשילוב עם ידע מדעי וראש פתוח.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 15:08 לינק ישיר 

זאב58: יש שדים זכרים ונקבות, גיטין סח 18/9/2008

בגיטין סח ע"א שאמרו חכמים לשלמה המלך שיביא שידה ושידתין כבשינהו אהדדי, רש"י פירוש שיכוף אותם ביסורין, אבל לפ"ז קשה למה צריך זכר ונקבה, וקשה למה התעלם רש"י מלפרש למה צריך בכלל לשנים אף לכוף ע"י יסורים אם יביא רק אחד,  ולולא פירושו היינו יכולים לפרש שהוא ענין של משגל, וגם זה צריך ביאור אז אם יכוף הזכר על הנקבה כבר יספרו לו הכל?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 15:14 לינק ישיר 

אני יודע שזה מופיע בגמרא ,אבל שאלתי מדוע זה לא קיים במציאות של ימינו
מדוע אין אף צילום אותנטי של זה ?
דודה מבוגרת שלי טענה שהם פוחדים מחשמל ! נו באמת אז שלא יילכו יחפים
האם ישנם עוד רבנים חוץ מהרמב"ם שכפרו בקיומם אז ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 15:24 לינק ישיר 

מיימוני: ניתוח אירוע: השדים תקפו עם שחר 25/5/2004

הסיפור הבא הופיע ב-YNET

הרוחות הרעות תקפו; ראש העיר "גייס" מכשפים

זוגות אוהבים ונשים צעירות שבילו בניאמיי, בירת המדינה האפריקנית ניז'ר, דיווחו לאחרונה על רוחות רעות בדמות נשים בלבוש חושפני, התוקפות בלילות. ראש העיר בעל התושייה גייס מכשפים לטיפול במשבר: "התושבים יכולים להיות רגועים", אמר.

העיר ניאמיי, בירת ניז'ר שבמערב אפריקה, מתמודדת לאחרונה עם תופעה מוזרה: תושבים מפוחדים מדווחים מדי לילה על "רוחות רעות" המופיעות ברחובות ומטילות אימה.

בעקבות הדיווחים פנה אמש (ב') ראש העיר, ג'ולס אוגואט, בבקשת סיוע ייחודית אל מכשפים "מוסמכים", וקרא להם לגרש את הרוחות הרעות.

הדיווחים על הרוחות החלו להתרבות לאחרונה, והם מגיעים בעיקר מזוגות אוהבים שבילו בעיר. אלו מדווחים כי דמויות נשים מופיעות לפתע "משום מקום", מקללות ומאיימות, ואז נעלמות כלעומת שבאו. הרוחות, העוטות לבוש חושפני, מטרידות בעיקר נשים צעירות.

"לאור השמועה בשבועות האחרונים על תופעות מוזרות של זרים האורבים לנשים צעירות, הוריתי לזקני ניאמיי להקריב את הקורבן המסורתי כדי לעצור את הקללה", אמר אוגואט.

"אנשים יכולים להיות רגועים. אם ישנן רוחות רעות - נטפל בהן", אמר ראש העיר בעל התושייה.

כישוף ואמונות תפלות הן פרקטיקות מוכרות ונהוגות במערב אפריקה. לרבים מהמקומיים מיוחסות לעיתים קרובות יכולות מיסטיות של כישוף.

עם זאת, ייתכן גם כי "התופעה המוזרה" אינה אלא ניסיון לסחוט כספים מעוברי אורח תמימים. מכשפים מוכרים בניאמיי פסלו את האפשרות, אך בניז'ר - אחת המדינות העניות על פני כדור הארץ - גם פרקטיקת השוד אינה כה נדירה.

(25.05.04, 01:13)

ובכן,

האם יש כאן שדים ממש?

או שיש כאן דמיון סוער מדי של מטיילים בלילה?

או שיש כאן כנופיות שמחפשות להרויח כסף, או להעלות את המדינה העניה על המפה?

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

אישציפור:

מי יכול לדעת???

עם זאת ברור שבלי רמה מסוימת של דמיון א"א לחוש או לדמות את קיומם של אלה . (מצד שני לכל אדם יש איזו רמה של דמיון , לא ?)
חג שמח .

ווטו1:

מיימוני,

הידוע לך על מנטליותם של בני ניז'ר?

שאגתשביט:

ברור שאינם גולשים בעכ"ח.

מסתברא:

המשל מובן - כולנו בני ניז'ר ובמיוחד המקובלים הבעל דמיון המפותח שבינינו.

מיימוני:

מסתברא

אתה קולע אל השערה ולא מחטיא, ומבין מה שאני רוצה לומר עוד יותר טוב ממני ולפני שאני מספיק להבין זאת בעצמי...

אם אאמץ את פרשנותך לדברי, אזי אני מציע נוסח מתון יותר:

לעולם יחשוד אדם את עצמו שהוא מבני ניג'ר.

ובחשד זה יש גם לכלול את אלו שפוחדים מאד לגלות שיתכן שבני ניג'ר צודקים, ויש דברים שאינם מוכרים בפילוסופיה של הורציוס.

שומר פיו ולשונו
שומר מצרות נפשו

רחוב_גאולה:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2924802,00.html
"החברה לשעבר כישפה אותי והפכה אותי לאימפוטנט"

לינקזעצער:

אזוטריקה בתורה: כשפים, שדים ע"ז וכדומה (mdabraham)
http://www.hydepark.co.il/topic.asp?topic_id=1104872

מקורם של השדים (asher177)
http://www.hydepark.co.il/topic.asp?topic_id=1229560

מה זה 'לחומי רשף'? שדים ורוחות בתורה? (אלימאיר)
http://www.hydepark.co.il/topic.asp?topic_id=1228613

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 16:00 לינק ישיר 

הוא אשר אמרתי ,בכל מקום שיש בו רמה טכנולוגית מסויימת השדים נעלמים וההיפך.
זה גם קשור פסיכולוגית שמקום לא מפותח טכנולוגית האנשים יותר פתוחים לשייך כל דבר קצת מוזר לעל טבעי : שדים ,חייזרים וכדומה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 16:29 לינק ישיר 

.

מדוע אתה טוען שהשדים נעלמים כאשר יש סביבה טכנולוגית?

אגב, על סמך מה מבוססת הנחתך שאין אף צילום של שדים? למיטב ידיעתי, אין באינטרנט אף תמונה של הכלבה שמגדלים ילדי, ואע"פ כן, אני יכול להבטיחך נאמנה שעל המחשב, בחוצצים של הילדים, יש תמונות רבות שלה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 19:32 לינק ישיר 

בבריטניה יש ארגון  פראפסיכולוגיה- מהגדולות בעולם- לפני מספר שנים, הם פרסמו תמונות של רוחות- אמנםלא ברור אם הם היו שדים-
לפי מחבר המאמר, יש פיתוח של מצלמה מעין זו, זו לא מצלמה דיגיטלית- אולי מאז יש פיתוחים חדשים, מי יודע?
אפשר להכנס לאתר שלהם- כנראה שיש דבר כזה- ולהתרשם. אם וירטואלי אז וירטואלי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 20:11 לינק ישיר 

מואדיב
כיון שהדיווחים על שדים מופיעים כיום רק במקומות לא מפותחים טכנולוגית בהם קל לשייך
כל רעש קטן בלילה ,או תופעה חצי מוזרה לתחום השדים והרוחות
מדוע בעבר היו כל כך הרבה תקנות ואזהרות לשעות הלילה (לא יהלך יחידי ,אין עונים לו שמא הוא שד) אם לא בגלל שלא היו אמצעי תאורה נאותים והסיכוי לבלבול היה גדול ?

היום כל העולם הינו כפר קטן מבחינה תקשורתית ואינטרנט ,מדוע לא מופיעים כל יום
הרבה דיווחים על היתקלויות בשדים ורוחות ?

הדוגמא עם הכלב לא טובה ,כיון שלמרות שאיני יודע על קיומו של כלבך ,הרי יודע אני בוודאות על קיומם של כלבים (אחד גידלתי בעצמי ואחד נשך אותי ביד וזיכה אותי בימי חופש מהלימודים)

לגבי השדים איני יודע כלום מבחינה מחקרית ,היכן הם גרים ? ביולוגית לאיזה מחלקה הם משתייכים ?

האם אתה טוען לקיומם רק בגלל איזכורם בגמרא ? (טיעון לגיטימי לגמרי ,אם כי מבחינה מחקרית אינו מסייע לי)

ירוחם

בריטניה די חלוצה בתחום הזה ,וראיתי כמה סרטים שהם צילמו ,קשה ללמוד מהם הרבה

ואין לזה שום ערך מחקרי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 21:00 לינק ישיר 

ערך מחקרי????? לשטויות הללו!!!!!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 22:41 לינק ישיר 

אז בגמרא רשום שטויות ? והשטויות הללו מאוזכרות ביהדות במשך תקופה נרחבת ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 23:11 לינק ישיר 

ראה מה שהרמב"ם כותב על השדים, והוא ודאי ידע והבין, מה טפל ומה עיקר בגמרא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 23:16 לינק ישיר 

ירוחם ואניגמטי, אני מתפלא עליכם. השדים היו תמיד ועדיין נמצאים, הם רק השתכללו טיפה, בעבר היינו יותר ברברים והיינו מרקדים על חורבות בבל יחד עם בנות יענה, היינו שעירים יותר. כיום אנו מסתובבים ביניכם, משתמשים באפטר שייב, אבל אנחנו עדיין שדים משחת. שדים הם בני אדם ברברים וחייתיים, כפי שכתב הרמב"ם.
אני למשל שד ותיק מאד בעצכח, יש לי ניבים קצת ארוכים, והם עוזרים לי להקיש על המקלדת. מי הטיפש שיכול להכחיש את מציאותי??? תמונות שלי? יש הרבה, עם קצת מייק אפ אני נראה בדיוק כמוכם..

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 23:38 לינק ישיר 

ירוחם
אוקיי אז הגענו לשאלה הראשונה שלי ,כמה רבנים חוץ מהרמב"ם הבחינו את ההבחנה הזו ?

כמה רבנים בעבר שנטען להיותם בעלי רוח הקודש ועוד כוחות וגילויים טענו לקיומם של השדים ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/10/2009 23:47 לינק ישיר 

חיפשתי אדם מיהודי תימן שראה שד ולא מצאתי.

שאלתי מבוגרים, שאלתי קרובים, מכל מיני צדדים משפחתיים, אבל אף אחד לא ראה שד למרות תנאי התאורה הגרועים שהיו שם בלילה (האנשים ששאלתי התגוררו בעיר הבירה צנעא, ובמרכז תימן, בערים השכנות לה מרחק יום הליכה מצנעא) .  

1- באחת ממסיבות החתן, נתקבצו להם אנשי "דור דעה" לשוחח שיחת רעים לאחר סעודת המצוה, ברשותי קלטת בה מספר איש "דור דעה" לחבריו, כי הוא פגש את פלוני אלמוני הטוען שיש לו שד בדלי, והראיה כי הוא ראה יד שעירה (מלאה שערות) בזמן שהוא נשא את הדלי, ואותה יד שעירה שפכה לו את המים, אותו איש "דור דעה" היתל כנגדו, ואמר לו אדרבה תן לי את הדלי ואשאנו, ואראה האם יש שד בדלי, וראה זה פלא, המים לא נשפכו, והדלי נישא על ידו בצורה ישרה, וגם המים הגיעו ליעדם.

2- עוד סיפר אותו מספר, כי חברו מאמין השדים טען שראה שד בלילה, אותו איש דור דעה אמר לו אדרבה אתלווה אליך לראות בעצמי את השד, הם הלכו יחדיו, וכשהגיעו למקום השד ברח המאמין בשדים, ואילו אותו איש דור דעה הלך ופגש שועל בלילה, והוא השד שראה חבירו המאמין. 

3- סיפור אחר סיפר לי אחד ממתפללי בית הכנסת שלנו, כי פעם אמרו לו חבריו המאמינים בשדים, כי אם הוא יעבור את החומה, וישהה מחוץ לעיר בלילה, הוא בודאי יראה שדים, אותו אדם היה בעל אומץ, ולא חת מפני כל, חבריו שלשלו אותו מחוץ לחומה, הוא שהה כל הלילה שם, ולא ראה אף שד עד אור הבוקר.   

4- סיפור אחר מפורסם המצוי בין מאמיני השדים, כי יש עמק בין 2 הרים, בו צועקים השדים שמות עבריים של בני אדם, משה יחיא סעדיה אהרן, ואסור להולך שם לענות להם כי הם יזיקוהו, ולפעמים ישברו השדים את הכדים שעל ראשי העוברים באותו עמק. פעם הזדמן לשם מאנשי דור דעה, וחבריו ספרו כי יש בגבהי ההרים שדים הצועקים שמות של בני אדם, אותו איש דור דעה ניחן באומץ רב, הוא אמר לחבריו להמתין לו קמעה בעמק, כי הוא רוצה לעלות לגבהי ההרים, הוא עלה לגובה ההר, ועשה שפטים בילדי המוסלמים, וראה זה פלא, השדים נעלמו מאותו הר, ושוב לא נשמעו בעמק קריאת שמות של יהודים, וגם לא התעופפו אבנים ששברו את הכדים. 

יש עוד הרבה סיפורים על שדים, אבל זה מה שזכור לי כעת. 

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > שדים (היסטוריה, פילו', התפתחות ההל')
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 4 ... 8 9 10 לדף הבא סך הכל 10 דפים.