בית פורומים בחדרי חרדים

ובתפקיד המגיד-שיעור: הזמר אברהם פריד

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-14/11/2003 15:49 לינק ישיר 

ציינגאלע,

חוץ מהפסקות קצרות לצינגלע קטן, הבחורים בישיבה יושבים ולומדים. האולם מלא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/11/2003 19:01 לינק ישיר 

ציינגאלע

בתור אחד שרואה אתה צריך משקפיים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/11/2003 19:45 לינק ישיר 

זה ברור שאברמ'ל פריד אינו בן תורה אמיתי. גם תלמידי הישיבה אינם בני תורה אמיתיים.

כי אם הם היו כאלה - הם היו דורשים 'סידור מלא', למשל. היות והם אינם דורשים ואינם גורמים התקף-לב ל'שווער' - הרי שאין הוכחה גדולה מזו שהם אינם בני תורה.

וכעת קצת יותר ברצינות:

לחברה טובה של אחת מאחיותי יש אחות. בחורה טובה מכל בחינה. טובת לב, מצויינת במידות טובות. נאה.

רק חיסרון אחד בולט יש לה, לנערה: אין להוריה ממון.

אמנם הם אנשים המתפרנסים מיגע כפיהם. אבל, כסף כדי 'סידור מלא' לחתן אין להם. קורה. גם במשפחות טובות.

ויהי היום - למעשה זה קרה בשבוע שעבר - ולנערה הוצע בחור טוב. יצאו השניים וימצאו חן האחד בעיני השנייה.

אלא שאז הגיע טלפון מראש הישיבה של הבחור הנעלה: ומה בדבר דירה למעולה?

סיפרו ההורים את האמת: שאין להם.

קבע ראש הישיבה: אז אין שידוך.

ואין שידוך.

הנערה בוכה. ההורים עצובים. מאוד. הם הרי האשמים. מי הרשה להם להיות עניים?

ואני הקטן שואל:

זו דרך התורה? זה חינוך? זה ראש ישיבה? זה בן תורה אמיתי?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/11/2003 23:51 לינק ישיר 

דוד שבוע טוב,

הנושא אינו קשור לנושא האשכול. הלכת רחוק

לדון ולשוחח על הנושא שהעלית רצוי באשכול חדש ולא כאן. לא נראה לך??

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 00:01 לינק ישיר 

מצידי אפשר לדון על כך איפה שתרצה. ממש לא משנה.

נושא אשכול זה לא היה על מהותו של בן תורה. אתה סובבת את האשכול לזווית הזו של 'בן תורה אמיתי', אז התייחסתי.

הדברים כואבים כאן ובאשכול אחר באותה מידה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 00:26 לינק ישיר 

ההודעה הרביעית של האשכול שנכתבה על ידי הכינוי "השייח" היא:יפה ומרנן את הלב. בן תורה אמיתי!
ועל זה באתי לדבר. לא האם הוא בן תורה או לא. אלא על אמיתי. מה זה בן תורה אמיתי.

הבאתי את הנכתב בחוות יאיר על ההגדרה של תלמיד חכם זה נראה לי שווה לבן תורה אמיתי. האם הגדרות הלכתיות אלו השתנו?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 00:30 לינק ישיר 

גם אני באתי לדבר על מה זה בן תורה אמיתי.

ואני שואל, לאור המקרה שהבאתי:

זו דרך התורה? זה חינוך? זה ראש ישיבה? זה בן תורה אמיתי?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 00:55 לינק ישיר 

הנכון הוא שיש רצוי ויש מצוי. יש עשירים ויש עניים. עשירין יכולים לתמוך בילדיהם יותר ואילו עניים יכולתם פחותה בתמיכה בילדיהם. וכל אחד לפי מדרגתו ומדרגת ערכיו בחיים.

לפי שבוע היתה בר מצוה ב"אולם הקונגרסים" בירושלים ורק להופעות הזמרים כולל "נשוא" האשכול הוצא שם 55,000 דולר. (למי היה שם זמן לאכול, "הפקת" הבר מצוה היתה מעבר לדמיון) אדם רגיל ונורמלי לא היה משקיע בבר מצוה דבר כזה.

אולם יש דברים שכל אדם חושב את עצמו לעשיר או לפחות לנסות ולהגיע לחיים כמו עשיר, וזה הגמרא בפסחים דף מט ע"ב למעלה: "תנו רבנן לעולם ימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת תלמיד חכם. לא מצא בת תלמיד חכם ישא בת גדולי הדור. לא מצא בת גדולי הדור ישא בת ראשי כנסיות לא מצא בת ראשי כנסיות ישא בת גבאי צדקה. לא מצא בת גבאי צדקה ישא בת מלמדי תינוקות. ולא ישא בת עמי הארץ מפני שהן שקץ ונשותיהן שרץ ועל בנותיהן הוא אומר (דברים כז)ארור שכב עם כל בהמה." וגם אם היום אב הבת משיג את התלמיד חכם או הבן תורה, זה כדי לרומם את התורה ונעשה כדי להראות עד כמה קיום התורה חשוב בעיני אב הבת. להבדיל כמו אלו האומרים "הטובים לטייס" - והטייסים זוכים לשפע לא מצוי מכל הבחינות. האם הם נותנים יותר משאבים מאשר חיילים אחרים למדינה? ובכל אופן יש מסביבם איזו הילה של הצלחה ושל ראש מסוחרר. כמו כן יש בני תורה שבאמת ממתים עצמם על התורה, ומוכנים להשקיע הכל כדי לזכות בכיתרה של תורה.
וכמו בכל דבר, שיש כאלו שאינם זכאים, אולם האם זה סותר את העיקרון "שאדם מוכן למכור את כל מה שיש לו עבור תלמיד חכם"(כדברי הגמרא) מכיון שזה מהות חייו וזה מבטא מהות של חיים למען דבר נעלה.

אתה מביא סיפור של שידוך לא מובן אולי זה סיפור מצוץ מהאצבע, אבל לפי מיטב ידיעתי לא נפגשים שני הצדדים בגלל בעיות של חוסר הסכמה ממונית, ולמה להכניס את הנער והנערה לשיברון לבבות ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 01:03 לינק ישיר 

הדברים התרחשו. כמובן שלא הבאתי את כל הפרטים, כדי שלא ניתן יהיה לזהות את הנערה.

את הבחור ואת ראש הישיבה שלו, ממש לא איכפת לי שיזהו (רק שלא קיבלתי רשות לכך). הם מתוייקים אצלי כאנשים שפלים. את מה שאני מאחל להם, ולכל מי שתומך בהתנהגות כזו, איני רוצה להעלות על הכתב.

דוד10.

תוקן על ידי - בחדרי חרדים - 16/11/2003 1:05:21

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 01:13 לינק ישיר 

דוד

הגמרא הזאת נפסקה להלכה בשולחן ערוך אבן העזר סימן ב' סעיף ו' "לעולם ישתדל אדם ..ולהשיא ביתו לתלמיד חכם". גם הרמב"ם בהלכות איסורי ביאה פכ"א הלכה ל"ב: ולעולם ימכור אדם כל מה שיש לווישא בת תלמיד חכם .. וכן ישיא ביתו לתלמיד חכם".

יש לך משהו נגד דברי הרמב"ם או השו"ע שהביאו את ההלכה הזאת מהגמרא?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 01:25 לינק ישיר 

חלילה.

זה גם מה שרצה אותו יהודי. "להשיא בתו לתלמיד חכם".

איפה כתוב שהוא אמור לקבל התקף לב בדרך? איפה כתוב שבחור צריך להתחתן כמו פריץ? והאם שמעת על בחור תלמיד חכם שאביו מכר כל מה שיש לו כדי לישא בת ת"ח?

אתה חושב שלהתנהגות הזו התכוון הרמב"ם? השו"ע?

דוד10

תוקן על ידי - בחדרי חרדים - 16/11/2003 1:28:36

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 01:43 לינק ישיר 

כמה שאלות כדי להבין אותך:
1) הכינוי "בחדרי חרדים" תמיד שווה לדוד10 ?
2) למה מיד להכליל את אותו ראש ישיבה כאנשים "שפלים"? האם מצאת אותם בעוד מקרים שלא לפי ההלכה או לפי "רוח ההלכה"?
3) לפי מיטב ידעתי הנפש הברדביצ'ת(הכוונה על תלמידי הרב הצדיק ר' לוי יצחק מברדיצ'ב) אמורה ללמד זכות על כל אדם באשר הוא. ובמיוחד לאחר קריאת פרשת וירא שם לימד אברהם זכות על אנשי סדום. למה יגרע אותו ראש ישיבה מלימוד זכות?
4) מי ביקש מהאבא להקשיב לתחנוני הבת שלו, אין לו אפשרות שינסה להשיא אותו לבחור אחר?!
5) איני מבין למה בחור אמור להתחתן כמו פריץ, האם דירה בפרוייקט זה כמו פריץ?
6) מי שמוכן להשקיע בבחור שנראה לו טוב, למה זה פחות מהשקעה במניות.במה פחותה השקעה בבחור טוב לבת שלו מהשקעה במניות הנושאת רווחים?
7) אם איני טועה, יש אנשים שהעול הכבד על הכתפיים שלהם זה בבחינת "למכור את כל מה שיש לו".

"למכור כל מה שיש לו" זה הוצאה ממונית די כבדה. זה ישנה לך 150,000 $ או קצת פחות? ואולי זה ענין של שיקול הדעת המסור לכל רא ישיבה ואותו ראש ישיבה חושב שלבחור הפלוני הזה מגיע כך וכל. אני משער שיש ראשי ישיבה ליטאים שאתה יכול לגשת אליהם ולשאול אותם על הדברים האלו. למה לך לדבר איתי, תדבר איתם ישירות ..

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 02:05 לינק ישיר 

א. כאשר אני עסוק בטיפול בתיבה של הפורום ובאישור כותבים חדשים, אני יושב על הניק 'בחדרי חרדים'. לא תמיד נוח להחליף כל הזמן.

ב. עבורי, כל מי שמסב צער כזה לנערה הוא איש שפל. אני מקווה שאתה מוצא בליבך מקום להבין את הצער של אותה נערה, כמו את הצער הצורב של כל משפחה שנאלצת לשמוע 'לא' רק כי אין בידם ממון.

ג. אני מתקשה למצוא לימוד זכות על תאבי-בצע. ומי שבחורה טובה, בעלת מידות טובות וכו' אינה מספיק מושלמת עבורו בלי דירה ותוספות - עבורי הוא ההגדרה הקלאסית של תאב-בצע.

ד. הדיון כאן אינו על האבא. הדיון הוא על בחור כזה ועל הראש ישיבה שלו.

ה. מה רע בסידור של חצי-חצי, לפי יכולת ההורים?

ו. מדוע האבא צריך להשקיע? האם לא נראה לך שההשקעה הכי טובה בבחור היא העובדה שהוא מוכן לתת לו בחורה טובת לב, נאה, בעלת מידות שהוא טיפח כל השנים? מה הבחור מביא איתו, חוץ מאגו? מדוע שהוריו של הבחור לא ישלמו?

ז. שמע, ההתנהגות הזו כל-כך מגעילה אותי שאני מעדיף לא להרחיב. עבורי, התנהגות כזו מייצגת תת-תרבות מאוסה.

ובמשפט אחד:

אלה הם אנשים שבדרך להיות בני תורה, שכחו להיות בני אדם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 02:06 לינק ישיר 

אני לא מבין מה זה העסק של הראש ישיבה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/11/2003 02:09 לינק ישיר 

דוד 10
דברים כדרבנות!
יישר כוח. מישהו צריך לקום ולזעוק את הזעקה הזאת בקול רם ויפה שעה אחת קודם!
אם ההורים לא יעשו את זה (לפני שיקבלו התקף לב) שיעשו את זה הילדים!
הבעת עמדה אמיצה וישרה. יישר כוח!

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > ובתפקיד המגיד-שיעור: הזמר אברהם פריד
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 4 5 6 לדף הבא סך הכל 6 דפים.

2009 © כל הזכויות שמורות לבחדרי חרדים. קטגוריית אקטואליה וחדשות: עשרות פורומים הכוללים חדשות נעייס, מה קורה בחצרות חסידים, חדשות מחסידויות שונות בארץ ובעולם, דיונים בנושאי אקטואליה, פוליטיקה, בטחון ועוד.