בית פורומים עצור כאן חושבים

התמונה שתפתח את הדיון בליל "ניטל"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-30/12/2009 11:31 לינק ישיר 

מואדיב

יש הבדל בין  הרצון להבדל מהיהודים, לבין אנטישמיות- שהיתה אבל לא אצל הנוצרים שכאמור באותה תקופה עדיין הגדירו את עצמם ברצינות -היהודים החדשים,

אנטישמיות כבר היתה בתקופה הרבה יותר  קדומה- כל דבריו של בלק  ותוכניתו היו אנטישמיים - כי הרי לא נשקפה לו כל סכנה טריטוריאלית, הפסוק מתאר שנאה אנטישמית פרופר.

_________________

מודה ועוזב
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/12/2009 12:05 לינק ישיר 

.


ירוחם, חוששני שאינך מתכוון לקרוא חומר כלשהו, על כן אני מביא לפניך שתי עובדות בלבד. לאחר מכן - עצלנותי תגבר עלי ואחדל.

בשנת 306, אחת מהחלטות ועידת אלווירה: לנוצרים אסור להתקשר בקשרי נישואין עם יהודים, אסור להם לקיים עמם יחסי אישות או לאכול איתם ביחד.

בשנת 325, כאת מהנגזרות של ועידת ניקאה שהזכרתי למעלה: על היהודים להמשיך ולחיות תמיד במצב של השפלה כחלק מהוכחת צדקתה של הנצרות. כמו כן, על הכמורה נאסר לקיים אפילו שיחות עם יהודים.
_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/12/2009 12:36 לינק ישיר 

אני מתכון לקרא- קראתי ואקרא, הבעיה ביננו היא בהבנה או בפרשנות,  יש הבדל בעייני בין שנאה אנטישמית - שנובעת מרגשות  לא רציונליים, לבין שנאה רציונאלית, של פחד טריטוראלי כלכלי דתי- איום על הדת שנמצאה בראשית התהוותה. וכל רעיון אחר עלול לעררו,
 מה עוד שהיהודי הוא בעצם יסוד הדת השונה, שאותה  השונא- מנסה להפיץ, המלחמה חיבת לעסוק בהשפלת היהודי- מסיבה מוגדרת מאד, הוא מושפל כי הוא לא השכיל לקבל על עצמו את האמת של המשיח שהיה מבני עמו. (את זה קראתי כי היה כתוב אני מקווה שגם אתה קראת את זה)

לאחר מאות שנים הסיבות נעלמו- ונשארה האנטישמיות- כלומר השנאה הלא רציונלית .

_________________

מודה ועוזב
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/12/2009 13:16 לינק ישיר 

מואדיב,

אתר "קלוח" עדכן אותי, ש-31 בדצמבר שנת 335 חל בכ"ח בטבת*, ולפיכך אין זה הגיוני שטיגנו ביום זה סופגניות. לכל היותר, חיממו במיקרוגל כמה סופגניות שנשארו בפריזר.


------
* ואל תתחיל כמו אחי לעיל, לדקדק בלוחות מדוייקים כאלה ואחרים. כתוב באינטרנט, אז זו האמת!_________________

אוי לשכן
ואוי לשכנו
דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
מחובר
נשלח ב-31/12/2009 22:56 לינק ישיר 

מואדיב
"לנוצרים אסור להתקשר בקשרי נישואין עם יהודים, אסור להם לקיים עמם יחסי אישות או לאכול איתם ביחד"

אם זו הדוגמא שלך לשנאה, מה דעתך על המשפט הזה:
"ליהודים אסור להתקשר בקשרי נישואין עם נוצרים, אסור להם לקיים עמם יחסי אישות או לאכול איתם ביחד"?


[אני נזכר בסיור ביד ושם של קבוצת בני נוער יהודים מארצות רבות ושונות, בו שימשתי כמתורגמן לפני מספר שנים. הגענו לפינה בה הוצגה השפלתם של גרמני ויהודיה שהעזו להינשא. המדריכה הדגישה בחריפות יתרה את הברבריות שבפסילת את הנאצים את נישואי התערובת, ואף ניסתה את כוחה באנגלית מגומגמת כשהבחינה שאני מתחמק מתרגום מדויק של דבריה. לעצמי הרהרתי האם מסר של זעזוע עמוק מחוסר היכולת להתבוללות הוא המסר הנכון לבני נוער מחו"ל.

אך שוב חזרנו לגודווין. אללי לי.]דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/1/2010 07:16 לינק ישיר 

לא יודע מה זה ליל ניטל
אבל הסילבסטר היה עשר.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/1/2010 11:00 לינק ישיר 

האם כוונתך כי 2010 יהיה עשר? כי בעברי אנחנו רק- תשע- כמעט עשר.

אבל אתה באמת קוסם, אם הצלחת לחגוג את הסילבסטר, כשהחגיגה מתחילה ב0.0  והלאנ-וכבר עם הנץ קמת להספיק להגיב כאן  ב07  מעשי קוסם.

_________________

מודה ועוזב
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/1/2010 12:28 לינק ישיר 

להללבן שחר

. "ואף ניסתה את כוחה באנגלית מגומגמת כשהבחינה שאני מתחמק מתרגום מדויק של דבריה"

לדעתי לא היתה צריכה להיות לך בעיה לתרגם את הדברים.

לאחר התרגום יכולת לציין את ההבדל התהומי שבעוד שלצעירה היהודיה שרצתה להינשא לגרמני לא היה פתח של התגרמנות מפני שהאיסור היה מסיבות של גזע הרי שגויה שרוצה להינשא ליהודי תמיד קיימת בפניה האפשרות להתגייר.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/1/2010 12:41 לינק ישיר 

צענע
שגויה שרוצה להינשא ליהודי תמיד קיימת בפניה האפשרות להתגייר.


באמת? ממש אפשורויות קלות ומכובדות- ואיך הסביבה החרדית תתיחס אלי בהמשך? ממש בכבוד!

_________________

מודה ועוזב
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/1/2010 12:51 לינק ישיר 

מה הקשר?

האם כל חולי הקיים בחברה החרדית מהווה הוכחה למשהו?
האם כל מתגירת רוצה בכלל להיות חרדית?

הרי עמרם בלוי נישא לגיורת שהתגיירה כדת וכדין לפי חוקי הגיור הקפדניים  של נטורי קרתא.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-1/1/2010 14:28 לינק ישיר 

צענע

דוגמה נפלאה הבאת- הכרתי גם את החתן וגם את הכלה, פנאטית למרות שהיתה אשה מקסימה חכמה ובעיקר יפה,
 
החתן ר' עמרם - הרף מעמדו הרם ואולי בגלל זה, נאלץ לספוג זמן רב חרפות וגידופים ונאצות, בגין כלתו רות בן דוד. לא עזר לו כלום הוא גורש מהעדה.

ואם את לא יודעת איך הוא יצאה מזה בשיניים- הוא טען כי בתש"ח במלחמת העצמאות הוא נפגע- והפך לכרות שפכה,  וכך אין כל חשש שהוא יקיים עם הגיורת מצוות פרו ורבו, ויטמא ח"ו את המחנה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-1/1/2010 20:53 לינק ישיר 

ירוחםשמ כתב:
האם כוונתך כי 2010 יהיה עשר? כי בעברי אנחנו רק- תשע- כמעט עשר.

אבל אתה באמת קוסם, אם הצלחת לחגוג את הסילבסטר, כשהחגיגה מתחילה ב0.0  והלאנ-וכבר עם הנץ קמת להספיק להגיב כאן  ב07  מעשי קוסם.

_________________

מודה ועוזב
לשאול שאלות כאלו זו נחלתה הבלעדית של "ריב" בפורום, אבקשך לא לתפוס את מקומה:) אלא אם כן, שלושתיכם אותו אדם:)

והתירוץ :  לא ישנתי בכלל.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-6/1/2011 20:36 לינק ישיר 

שחמט בליל ניטל? לא בחסידות ויז´ניץ
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/1/2016 13:23 לינק ישיר 


"אמש חל החג החסידי, "הניטל הגדול" (או "הניטל השני").

למי שלא מכיר, יש מנהג חסידי על פיו לא לומדים תורה בערב שבין 24-25 בדצמבר, או בערב שבין 6-7 בינואר. בערב זה נוהגים לשחק שחמט, או קלפים, יש שעושים פעילות מיוחדת חוויתית לילדים, וכיוצ"ב.

מה מקורו של המנהג? בלילה הזה חוגגים הנוצרים את חג המולד, כריסטמס בלע"ז. בימים עברו, היה מסוכן לצאת לרחוב ביום שכזה, אנשים פחדו לצאת לבית הכנסת לשיעור הקבוע במשניות או עין יעקב, מחשש שאיזה גוי שיכור יטפל עליהם ויכלה בהם את זעמו, ולכן תקנו ביטול תורה במהלך החג.

בשנת 1582 גילו אנשי הכנסייה הקתולית ברומא, שלוח השנה שלהם שגוי. הם בדקו את יום השוויון, היום שבו היום והלילה אמורים להיות באורך שווה, וגילו שהיום והלילה אינם שווים. מבדיקות מדוקדקות, התגלה שהיום והלילה משתווים ב-11 במרץ, במקום בתאריך שבו זה אמור לקרות ע"פ הלוח, ה-21 במרץ.

אז מה הבעיה?! השנה הלועזית מייצגת היקף מלא של כדור הארץ סביב השמש, ואם חישוב השנה אינו מדוייק, הרי שמאמיני הכנסייה נושאים את תפילת חג המולד, ביום שבו ישוע כלל לא נולד, הם מציינים את הפסחא בתאריך שבו הוא לא נצלב, ומתפללים למריה הבתולה (ויסלחו לי אנשי עיריית ירושלים על המילה) ביום רגיל במקום ביום תרדמתה... נקל להבין את המהומה הנוראה שהשתררה על כס האפיפיור, שהבין ברגע זה מפני מה צרות רבות כל כך באות לעולם. הרי ברור לחלוטין ש"היפוך הצינורות" הלזה הביא עלינו את כל הצרה הגדולה הזו.

ובכן, ראשית לכל, הוחלט תיכף ומייד על תיקון הלוח. כרוז גדול יצא ברחבי האימפריה, והודיע כי היום שלמחרת ה-4 באוקטובר, אינו ה-5 באוקטובר, כי אם ה-15 בו. כך קרה שיהודים תמימים שהתחילו לחגוג את חג הסוכות ב-1 באוקטובר שנת שמ"ב, סיימו את שמחת תורה רק במוצאי ה-19 בחודש(!!). תיכף לשינוי זה, עמדו כל החכמים, גירדו בפדחתם וחישבו, והודיעו כי על מנת למנוע טעות שכזו שוב, חייבים לקצר את השנים הבעל"ט בשלושה ימים בכל 400 שנה. מכיוון שכך, עמדו וביטלו את ה-29 בפברואר בכל שנת 100 עגולה, מלבד שנה המתחלקת ב-400, והכל יבוא על זמנו בשלום.

(ראוי לציין, שכיום עם כל המיכשור האלקטרוני המדוייק, אנחנו יודעים שהם היו קרובים מאוד אל החשבון האמיתי, והלוח המתוקן סוטה מן האמת רק ביום אחד ל-3200 שנה בערך.)

החדשות המרעישות הללו הגיעו גם אל מעבר לתחום השליטה של הכנסייה הקתולית. אנשי הכנסייה המזרחית-פרובוסלבית, היושבים ברוסיה, נחלצו להגן על כבוד הדורות הקודמים, ואחרי שדנו בעניין החליטו שלא יתכן לומר שהדורות הקודמים טעו, ונכשלו חס ושלום בחילול יום החג "האמיתי". אי לכך, אין ספק שהלוח הקודם שריר וקיים. את השינויים במציאות הסבירו כנראה בהסבר של "שינוי הטבעים" או "נתקטנו הביצים", וכיוצ"ב, אבל משנה לא זזה ממקומה, וזמני החגים יישארו כחשבון דאשתקד.

כך נוצר מצב שבזמן שהגיע ה-24 בדצמבר 1582 ברומא, וכולם קישטו את ביתם בעץ אשוח (שהיה באותה שנה קטן קצת, מכיוון שהמגדלים - ששתלו אותו לפני התיקון - לא הספיקו לגדלו מהר יותר...) ובמנורות צבעוניות (שלא עבדו כל כך טוב, מכיוון שעדיין לא היה חשמל...), ברוסיה הפרובוסלבית אנשים הלכו לעבודה, והחתימו את הכרטיס על תאריך 14 בדצמבר. רק 10 ימים מאוחר יותר, ב-3 בינואר למניינם, הגיע ה-24 בדצמבר למניינם, והם החלו לחגוג את חג המולד.

כך נוצרו גם הניטל הראשון והשני. בזמן שהיהודים ברומא פחדו לצאת מהבית בחג המולד הראשון, יהודים ברוסיה דווקא יצאו כהרגלם, והם פחדו לצאת מהבית דווקא בתאריך חג המולד השני... ראו נא איך הגויים הרשעים בהבליהם, יוצרים פירוד ומחלוקת בין היהודים. טפו. אפילו לפחד ביחד לא מאפשרים לנו....

שנת 1700 הגיעה, והכנסייה הקתולית הפחיתה יום מחשבון השנה כנ"ל. החל משנה זו הקדימו הקתולים את הפרובוסלבים כבר ב-11 יום. בשנת 1800 גדל הפער ל-12 יום, וחג המולד אשר נחגג במזרח חל בלילה שבין ה-5 ל-6 בינואר לפי הלוח המקובל (הלוח הקתולי), בשנת 1900 גדל הפער ביום נוסף, ומאז ועד היום, ועד שנת 2100, הוא נחגג וייחגג בתאריך בלילה שבין 6-7 בינואר.

שנת 1800, היא שנת תק"ס, היתה בראשית התפתחות החסידות, ובשנת 1855, היא שנת תרט"ו, הלך לעולמו מייסד חצר חסידות בעלזא, חצר חסידית שמרנית ואדוקה, המקפידה מאוד על מנהג רבותיה בלי שינוי. העיירה בעלזא שבאוקראינה, שכנה במקום בו נהגו הנוצרים ע"פ מנהגי הכנסייה הפרובוסלבית, ובית שאר מנהגי בעלזא, נהגו גם את הניטל השני. באותה תקופה, המון העם כבר השתמשו בלוח המערבי לציון ימי החודש, והלוח הדתי המזרחי שימש רק לקביעת תאריכי החגים. אי לכך, היה מקובל לומר שחג המולד חל ב-5 בינואר.

בשנת 1900, עם תנועת הלוח ביום נוסף כנ"ל, החלו לחגוג את הכריסטמס ב-6 בינואר, אבל בחצר בעלזא, חצר שמרנית כפי שאמרנו, לא יכלו לקבל את הרעיון. "הרי אבותינו נהגו לעשות ניטל ב-5 בינואר!! וכי מפני שהגויים הרשעים הללו שינו את יום חגם, נשנה גם אנחנו ממנהג אבותינו, ונציין את הניטל על פי החלטותיהם הטמאות?!" כך, בשעה שכל אנשי הקהילות המשיכו לציין את הניטל ולא עסקו בתורה ביום החג הנוצרי, בבעלזא המשיכו שלא ללמוד דווקא ביום הקודם, ב-5 בינואר, כמנהג אבותיהם.

והיום, כותבי קורות הנצרות, מציינים את ה-6 בינואר כחג המולד בכנסייה המזרחית, ואת ה-24 בדצמבר כחג בכנסייה המערבית, ואינם יודעים, שאי שם בירושלים, מתקיים לו מסדר קטן, "המסדר הכנסייתי הפרובוסלבי של חסידות בעלזא", המסדר היחיד בעולם המציין את חג המולד ב-5 בינואר בכל שנה..."  

(ישראל גרינהויז, פ"ב)

* rel="async" class="commentable_item" method="post" data-ft="{"tn":"]"}" action="www.facebook.com/ajax/ufi/modify.php" id="u_0_y" style="margin: 0px; padding: 0px;">דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/1/2016 17:03 לינק ישיר 

.

ספרן,

לא "פתאום" בשנת 1582 גילו הקתולים את הסטיה. הסטיה היתה ידועה מאות שנים, אבל לקח להם זמן רב גם להחליט על פתרון - וגם לבצע אותו.
לקח עוד כמה מאות שנים עד שהוא התקבל ברוב תפוצותיהם. לא כולם אימצו את השינוי מייד.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > התמונה שתפתח את הדיון בליל "ניטל"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 4 5 לדף הבא סך הכל 5 דפים.