בית פורומים עצור כאן חושבים

על צפנים ופגאניות (על מגן דוד וסמלים אחרים)

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-14/6/2007 20:09 לינק ישיר 

אכן, לו תהיינה.
ברור שאפשר גם במשולשים ישרי זווית, כמו במשולשים עם כל זווית אחרת. שאלתי היתה מדוע הנחת דווקא ישר זווית, ולא האם אפשרי בזווית ישרה.

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/6/2007 11:01 לינק ישיר 

בתור אורח שנהנה לקרוא את הדיונים פה, משהו מפריע לי בדיון הזה - איכשהו הוא נגרר לכיוון מאוד ציני, למרות שהדברים די פשוטים. מי שניסה ובדק, מצא שאכן אפשר לכתוב את אותיות האלפבית במגן-דוד, כולל שלוש האותיות הסופיות שלא מופיעות באיור, וכן שאי-אפשר לכתוב במגן דוד אותיות של כתבים אחרים (קירילי, לטיני, ערבי).

כשאומרים "אפשר לכתוב" יכול להיות לזה רק מובן אחד, וזה שכל קורא עברית מסוגל לקרוא בקלות טקסט שייכתב באותיות כאלה, מכיוון שיש התאמה חד-חד ערכית ברורה בינהן לבין הצורה שלהן בכל גופן אחר.

השאלה היא באמת אם זו תופעה שיש לה משמעות, ואם כן מה היא.

אגב, מומלץ לקרוא את מחקרו של אורי אופיר על מגן דוד:
http://moreshet.co.il/UploadFiles/magenew.doc

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/6/2007 11:22 לינק ישיר 

לדעתי העובדה שאפשר להכניס חלק ניכר מהאותיות הלטיניות גם אם לא את כולם, מספיקה . השאלה כאן הרי היא מה ההסתברות שקבוצה מקרית של אותיות תהיה מסוג האותיות שנכנסות למגן דוד , אם יש קבוצה של 15 אותיות לטיניות כאלה זה אומר שגם קבוצה של 22 היא לא כזה חידוש.

רק בכדי לקבל מושג , ניתן להרכיב 2^18 (שתיים בחזקת שמונה עשרה) סמלים שונים מהמגן דוד , יוניקוד מקודדת כעת כמאה אלף תוים שזה בין 2^16 ל 2^17 , כלומר יש במגן דוד יותר מפי 2. ברור שלא כל הסמלים במגן דוד הם מועמדים לתווים בכתב כלשהו , אבל מצד שני אלפבית אינה קבוצה מקרית מתוך כל התווים שיש , בדרך כלל יש לאלפבית תכונה משותפת כלשהי .

יש להשוות זאת גם לתופעה שכל הספרות נכנסות לתוך הסיפרה 8 (כך גם כמעט כל האותיות הלטיניות) .

לגבי הטרנספורמציות שמשאירות את האות , אני חושב שבאמת מדובר בטרנספורמציות טופולוגיות (כגרף , כאשר כל נקודת חיתוך הוא קדקוד) , עם תוספת תנאי שזוויות חדות נשארות חדות וזוויות קהות נשארות קהות. (ואם מישהו יטען כלפי שטרנספורמציות סיבוב ושיקוף בבירור משנות את האות , התשובה היא שלענייננו זה לא משנה , המגן דוד סימטרי לשיקופים וגם לסיבובים בוויות של pi/3 שלפי הקריטריונים בדיון כאן זה רזולוציה מספיק נמוכה של הזוויות האפשריות, לכן כל צורה שתתקבל על ידי טרנפורמציה כלשהי שעומדת בתנאים האמורים ניתן יהיה לאחר סיבוב ושיקוף להציגו כאות שלכל היותר יהיה עקום קצת).

תוקן על ידי מציץ_ונפגע ב- 15/06/2007 11:24:45

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/6/2007 11:27 לינק ישיר 

אורח,
אכן משעשע. כעת סוף סוף ניתן להיישיר מבט מול הדגל, ולדמוע קלות, ואף למסור את הנפש למענו. כי ישראל נקראו שושנה, והמנורה היתה במשכן, וגם בגלל שהם שואפים לשבע שעות עבודה, וביעקר בגלל שבן גוריון וחבריו החליטו שמגן דוד יהיה עליו.
נדמה לי שברמת ספקולציה כזו ניתן לשייך את המגן דוד לכל שבט אפריקאי ששם שושנים באגרטל כל ערב שבת, או לקבוצת ילדים שמשחקים ג'ולים וחופרים בור משושה. העובדה שמתחת לנרות במשכן היו צורות שושנה, שדומות למגן דוד (לפי זיהוי של פליקס) רחוקה מלהסביר את הניכוס שלו כסמל יהודי מובהק.
והעובדה שישראל קרויים שושנה, נכונה גם ל'אפרים' (הבן יקיר לי אפרים), ולעוד מאה אלף כינויים אחרים.
הזיהוי של נשר עם רומי הוא חד משמעי, שכן ברור שזה היה סמלם. העובדה שהיתה צורה דומה למגן דוד בקני המנורה רחוקה מלהוות נימוק משכנע להיותו סמל יהודי מובהק.
העובדה שבמנורה של טיטוס ציירו את המנורה ולא את סמל המגן דוד (שאתה צריך להוציא אותו מחישובים של היקף מעגל), ובשום מקום זה לא מופיע כסמל.
המוטיבציה הלאומית (המצחיקה למדיי) שמוצגת בתחילת המאמר מעידה על תוכנו כאלף עדים. זה מזכיר לי הצעה שקיבלתי פעם להשתתף ב'מחקר' מטעם 'ערכים' על גיל העולם ואופן היווצרותו. כמובן שאמרתי להם שבד"כ אני נכנס למחקרים שבהם אנו מחפשים את התוצאה הלא ידועה. אני לא נוהג להיכנס למחקר שמטרתו להגיע לתוצאה ידועה מראש.

באשר לעובדות,
הרי הוא אשר קבעתי בתחילת דבריי. העובדות נראות נכונות, וכנראה שאין להן כל משמעות דתית. ניתן לדון כאן במשמעות המתמטית של העניין, אך אני רואה שלזה לא מצטרפים כאן. זה הכל.
הציניות היא רק כלפי הניסיונות הנואלים להשתמש בעובדות מתמטיות כהוכחות לאמיתות התורה ולקיומו של הקב"ה. וכלפי זה היא אכן מוצדקת.

באשר לשאלת הסמל וקדמותו בהקשר הישראלי האידיאולוגי, היא נראית לי דבילית למדיי. מי שמחליט להתגייס לצבא ולמסור את נפשו, לא עושה זאת ולא אמור לעשות זאת בגלל שמגן דוד הוא השושנה שהיתה תחת הנרות במשכן, גם אם פליקס צודק, ולא עבור סמלים בכלל. מי שמוסר את נפשו על סמלים, עתיקים או חדשים, הוא טמבל, ועבור אחד כזה לא שווה הטירחה לחפש הצדקה מסוגים אלה.

אני מאד לא אוהב את המילה שהופיעה בראש ההודעה שלך, אבל לולא דמיסתפינא הייתי מיישם אותה על הכותב הנכבד דנן. הדרך הרצינית היחידה להתייחס למוטיבציות של הכותב ושל זמיר כהן היא בציניות.

מיכי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/6/2007 12:11 לינק ישיר 

בהמשך לדברי הקודמים , דרוש אמנם הבהרה מדויקת מה פירוש קבוצה מקרית של אותיות (=מהי השערת האפס) . אם קבוצה מקרית פירושה לבחור באופן מקרי לחלוטין מתוך 100 אלף אותיות או אפילו מתוך קבוצה קטנה יותר ,יתכן באמת שאפשר לשלול טענת מקריות כזאת , לדוגמה אם ההסתברות שאות מקרית תיכנס למגן דוד היא שלוש מתוך ארבע , יש הסתברות נמוכה למדי (פחות מ0.005) שקבוצה מקרית בת 22 אותיות תכיל רק כאלה , בעוד אין שום חידוש בכך שבקבוצה אחרת בת גודל דומה רק כשלושת רבעי פלוס מינוס מהאותיות יהיו מהסוג הזה . כמובן , איני יודע מהי ההסתברות שאות מקרית תיכנס למגן דוד , אבל אני מניח שהוא לא קרוב כל כך ל1 , כך שבהחלט ניתן לטעון שיש איזה מאפיין של האותיות האשוריות שגורם שכולם ייכנסו למגן דוד.

השערת אפס יותר טובה תהיה שמדובר בבחירה מקרית של אותיות מתוך קבוצה מצומצמת בהרבה המאופיינת  על ידי איזה תכונה שיש לאותיות אשוריות בגלל הטכנולוגיה שלה וכדומה . אז גם ההסתברות יכולה להיות גבוהה יותר ובעיקר ההתפלגות תהיה שונה מאד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/6/2007 12:57 לינק ישיר 

.

(אפשר היה להמשיך, אך דומני שחוסר הטעם מספיק עבור 9 האותיות הראשונות)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/6/2007 15:10 לינק ישיר 

מואדיב

איקון ירוק

אבל זו ראיה לזמיר כהן, כפי שאתה מבין לבד. הרי יש בטומאה כנגד הקדושה, ובצלב הקרס נגד המגן דוד...

גילוי למי שאינו יודע: המשפט האחרון שלי נכתב בציניות, והוא בא להראות כי מה שלא ניתן להראות במתמטיקה אפשר "להציל" על ידי הרמנויטיקה (=פרשנות).

מיכי

תמונה שווה אלף מילים, אז השירטוט של מואדיב הוא מועמד טבעי לקבלת איקון ירוק גם אם תשובותיך (ושל מציץ ואחרים) ראויות לזה גם כן. (קח כמה שאתה רוצה, תגיד להייד פארק שירשמו בחשבון שלי. סמיילי).

אני קורא בענין את הדיון על המטמורפוזות האפשריות של אותיות, נושא מתמטי, ועל הקשר בין המציאות הפיזיקלית והטכנולוגית שאיפשרה את התפתחותן, נושא היסטורי. והחלק שלא טופל כמעט, פרט להערתו של מבקר-לעיתים (שצריך להגיע לעתים הרבה יותר קרובות!) על הקשר בין צורות הסמלים בתודעה האנושית לבין משמעויות שיש מקום לייחס להם.

לצערי, חוסר הידע הנורא שלי במתמטיקה מאפשר לי בקושי לעקוב אחרי הדברים, כל שכן לתרום תרומה. אין לי אלא ללמוד ממך, ממואדיב, מציץ וכל השאר.

(אולי אפשר להוסיף תמיד בסוגרים הערות ביאור למי שאינו מתמצא? זה מיועד לא רק למתמטיקאים ברמת הדוקטורט...).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2007 00:33 לינק ישיר 

אגב, בספרו של אנדרה נהר "דוד גנז וזמנו" טוען המחבר שמצבתו של דוד גנז היא המצבה היהודית הראשונה הנושאת את סמל המגן דוד ולא כסמל השתייכות לאומי אלא כרמז לשם הנפטר ולספרו "מגן דוד" על התכונה כאשר הסמל מסמל לדידו של רבי דוד גנז את מדע התכונה הבנוי על גיאומטריה, "מדידת המשולשים", ועל מסירת תצפיות אסטרונומיות מדור לדור (השורש מג"ן במובן של מסירה "אשר מגן צריך בידיך") 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2007 00:42 לינק ישיר 

לדעתי התרגיל האחרון של מואדיב מזעזע! 

גם אם הוא בא לנמק טענה נכונה, לא זו הדרך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2007 00:54 לינק ישיר 

מה רע בתרגיל של מואדיב? לדעתי הוא מוצלח במיוחד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2007 01:13 לינק ישיר 

לא הבנתי מה יש בכך שהסמל צויר כבר קודם בתרבויות שונות בכדי לגרוע משייכותו של הסמל ליהדות. הרי לא מדובר בצורה שכ"כ מסובך לצייר והיא בהחלט סימטרית ונאה. חוסר ראיות ארכיאולוגיות מהווה ביסוס מוצדק ללעג ? (כאלו חסרות גם לסמלים אחרים)

זמיר כהן נשען על מסורת. מסורת שהתקבלה מכאלה שלא חשודים על ע"ז.

הניסיון של מואדיב רק מחזק את זמיר כהן. לא ניתן לכתוב שם כמה אותיות (סמ"ך, למ"ד ועוד).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2007 01:28 לינק ישיר 

ואם נסגור את הצלב קרס (כך שיהפוך לריבוע עם X בתוכו) ניתן יהיה לכתוב גם את האותיות סמ"ך ולמ"ד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2007 02:03 לינק ישיר 

אבגד

מסורת?

מהי המסורת בדיוק?

ממי קיבלנו אותה?

שומר פיו ולשונו - שומר מצרות נפשו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2007 08:11 לינק ישיר 

מבן גוריון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2007 08:20 לינק ישיר 

מאבותיו. די בכך שהדור הקודם לו החזיק בארון הספרים כמה שמקדשים את הסמל ליהדות.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > על צפנים ופגאניות (על מגן דוד וסמלים אחרים)
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 4 5 ... 8 9 10 לדף הבא סך הכל 10 דפים.