בית פורומים עצור כאן חושבים

זרמים וכתות ביהדות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/6/2013 13:01 לינק ישיר 

נראה לי שהאשכול הזה הוא כסות עדינה למשיכת הפורום לענייני אקטואליה ולשון הרע על חלקים בעם ישראל. תמהני על המנהל ממיאמי שלא נזקק לכך עד כאן.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 13:09 לינק ישיר 

אור עליון
 את הרמבם הזה בקשר אלי כבר הביא חברך דורש.
רבי הילל לא האמין במשיח - ראה גמרא בסנהדרין- חביריו המשיכו לקרא לו רבי. 
אני מאמין כי המשיח כבר בא- וזאת לפי הרמזים שהגמרא אומרת שם בסנהדרין.

מי אדיר

חלילה חלילה לא עלה בדעתי לדבר סרה באנשי חסידות חבד  בעיקר הותיקה, אין עוד חסידות תורמת וחיובית כמוה
האידיאולוגיה היא המשחיתה כל חלקה טובה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 13:55 לינק ישיר 

ירוחם כאן לא הדיון אם אתה מדבר סרה ובמי אתה מדבר סרה, אם בחסידים או באדמו"רים אשר מהם תורת חב"ד. הדיון הוא באשר לכתות ואיפיוני כתות, ציינתי שחב"ד של היום הכי רחוקה מאפיון של כת בהשוואה לשאר הקבוצות החרדיות שם יש מנהיג כריזמטי שהכל סרים למשמעתו ופסיקותיו ואוי לו למי יחרוג. זה הנושא. באשר ל"אידאולוגיה" של חב"ד תמיהני איזה שמץ פסול מצאת במאות כרכי תורת חב"ד לדורותיה הדנים באלפי סוגיות, אך זה כבר נושא לאשכול אחר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 14:13 לינק ישיר 

ירוחםשמ כתב:
אור עליון
 את הרמבם הזה בקשר אלי כבר הביא חברך דורש.
רבי הילל לא האמין במשיח - ראה גמרא בסנהדרין- חביריו המשיכו לקרא לו רבי. 

בס"ד

את פסק החתם סופר גם הביא חברי דורש? או שמא אתה כבר יודע מה פסק החת"ס ("ליובאוויטשער מובהק") על אנשים כמוך ושכמותך? 

חתם סופר יורה דעה שנו- המחזיק בדעת רבי הלל לאחר שכבר פסק הרמב"ם, הרי הוא כופר בתורה כולה.

תוקן על ידי אור_עליון ב- 16/06/2013 14:32:54

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 15:08 לינק ישיר 

מענין מענין שאתה יודע לצטט את החתם סופר,
רצוי מאד שתלמד גם לצטט אותו מה שהוא פסק במס' סוכה- ד"ה אתרוג ככושי- אני מקווה שיש לך את הספר הלא מצונזר על ידי ועד הישיבות.
אגב החתם סופר גם כתב הרבה מאד דברים אחרים שאותם תדחה בשתי ידיים- למשל שבספר הזהר  אולי רק דף אחד כתב רשב"י.

כשלעצמי- כבר כתבתי לך האמנתי בביאת המשיח- עד שגיליתי שהוא כבר כאן מזמן, 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 15:45 לינק ישיר 

כחב"דניקית, אתייחס רק להשוואה בינינו ובין הליטאים שמגדירים אותנו ככת. במגזר הליטאי ושאר חרדים, חיילים חרדים מוכים ומסולקים ממנין. נשים מקבלות צעקות באוטובוס מהדרין. ומי שחורג מהקו המפלגתי ילדיו מורחקים מהמוסדות. גרושות חרדיות מנודות ומחשיבים אותן בדרך כלל לאלו שהורסות את הבית, חושדים בהן בבגידה. זה אצלכם.
אצלינו ב"ה מקבלים את כולם למוסדות, אף אחד לא מבזה אישה בגלל חוסר צניעות, אין קווי מהדרין, גרושות מקבלות חיבוק קהילתי (גם אם לא חיבוק, לא נידוי). ואני מדברת בתור בת להורים גרושים, כך שיש לי מושג בעניין. חיילים מתקבלים בכבוד (מבחינתינו הם שלוחים בצה"ל, מה ההבדל בין הודו לצה"ל?),

ועם כל היריבות בין הפלגים עדיין מתחתנים אחד עם השני משיחיסטים ושאינם, בעלי תשובה וחסידים מדורי דורות, אשכנזים וספרדים. תגידו שאני מתגאה ומתנשאת, נכון. גם אצלינו לא חסרות בעיות ואני אישית מכירה קהילה חב"דית ספציפית המתנהלת ככת סביב השליח, וזו קהילה בעייתית. עדיין, אנחנו כחברה פתוחים ומקבלים שונים יותר מכל החרדים. כולל המורה הליטאית שחטפה לי את סידור תהילת ה' כשלמדתי בבית יעקב. 

לניק מי אדיר, צודק אתה כשציינת את הרב גוניות הגדולה בחב"ד, אך האם הגאון ר' זלמן נחמיה גולדברג הוא חב"דניק? לא שמעתי על כך. הרב שטיינזלץ גם הוא לא ממש חסיד במובן הרגיל אם כי כולנו לומדים את ביאור התניא שלו, כמו גם את ביאוריו של ד"ר יחיאל הררי לתניא. כל מי שמבאר תניא מתוך הערכה ואמונה ולא כמחקר אקדמי, לגיטימי בעיני ללמוד את ספריו.

ירוחם כנראה מורעל יתד רק בתחום של שנאת חב"ד. שניים ממכריי עובדים במודיעין עילית ונאלצים להסתיר את הכיפה בהיכנסם לעיר- כיפה עם כיתוב "יחי אדוננו". נדמה לי שהכינוי "כת קנאית" שייך יותר לשונאינו מאשר לנו, כי רק בבני ברק שברו לנו דגל משיח מהרכב, בניגוד לשאר חלקי הארץ בה לאף אחד לא מציק שאנו דוגלים בביאת המשיח.
חלק מהליטאים חושבים שהנצרות המציאה את המשיח. אגלה לכם סוד: גם נתינת טבעת לכלה בעת הנישואין היא מנהג נוצרי, וגם יום מנוחה שבועי הוא מנהג נוצרי. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 15:47 לינק ישיר 

מי אדיר  ספרות חבד על כרכיה היא ההמשך של כתבי שבתי צבי ברעיונותיה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 16:03 לינק ישיר 

כרם
אני מורעל יותר בשנאת -יתד- אני לא שונא את חבד, אני- מצער - למה שהפכו אותה.
לגילוי נאות תקופה מסוימת ניסיתי ללמוד בישיבת חב"ד,  אני לא רגיל לזרוק אבן לבאר ששתיתי ממנה.
ואגלה עוד גילוי קטן,  במשרדי תלויה כבר 25 שנה, תמונה גדולה של הרבי, שקיבלתי אישית ממנו על ידי שליח, כהערכה ,כנראה על משהו.

החברים שלך בקרית ספר- בעייני אנשים מסוימים הכיפות האלה הם כמו ע"ז, כפי שיהודי משיחי היה מחביא את הצלב שלו, כך הם צריכים לעשות, זה לא מפליא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 20:43 לינק ישיר 

ושם אחר ,כאן עוצרים וחושבים זה לא עיתון הפלס, למדת פעם "שפת אמת"? למדת פעם "שם משמואל"? למדת פעם חת"ס על התורה? קראת פעם "מכתב מאליהו"? ועוד מאות מחברים המזכירים בדבריהם את כתבי חב"ד? ידוע לך כמה עשרות פעמים מצטט ה"משנה ברורה" את ראש וראשון למחברי כתבי חב"ד? ידוע לך שה"דברי חיים" ה"אבני נזר" וה"מנחת אלעזר" ועוד ראשי הפוסקים בכל הדורות מזכירים את מחברי כתבי חב"ד בחיל ורעדה? אתה מכיר את הפסוק "והיו מלעיבים במלאכי אלוקים" ומה הגמרא אומרת על כך? אתה מבין שבאמירה שלך אתה מעורר סלידה אצל כל ירא אלוקים ומוסיף עוד הוכחה לכך שהר' שך דירדר דור לשאול תחתית? יש לך בכלל מושג מה אתה שח? פתחת בכלל פעם "לקוטי תורה" או "שער היחוד והאמונה" או "דרך מצוותיך" או "קונטרס עץ חיים" או את "ספרי המאמרים" או "עניינה של תורת החסידות" או "ליקוטי שיחות" או "אגרות קודש" ? מתוך הנחה שאינך חריג הסובל מפיגור הנה לנו ייצוג מוכיח לפרי ביאושים ליטאי מתוצאות חינוכם של הר' שך ונתי גרוסמן. בטוחני שר' חיים וולאז'נער, רבי יושע בער מבריסק, החפץ חיים ושאר הרבנים הליטאים שנודעו כמעיינים בחסידות חב"ד ואף מצטטים ממנה בהערכה מתהפכים בקיברם בראותם איזה שמות נתי עשה בעמרצים הנקראים "ליטאים" בדורינו, צר לי אני מסמיק בשביל הוריך ומוריך....

תוקן על ידי מי_אדיר ב- 16/06/2013 20:58:55

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 20:50 לינק ישיר 

בחזרה לנושא המקורי -
דיון בהגדרת כתות נמצא כאן בבלוג של תומר פרסיקו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 22:21 לינק ישיר 

בס"ד ירוחם, גם אם אדחה בשתי ידי את הטענה שספר הזוהר לא נכתב בידי רשב"י לא אהיה כופר בכל התורה. וגם אם אגור בחוץ לארץ. לעומת זאת אנשים כמוך שלא מאמינים במשיח ולא מצפים ומתפללים לבואו בכל יום, כופרים בתורה ובמשה רבינו. ההגדרה היא מאוד ברורה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 23:31 לינק ישיר 

לא רוצים

אני כותב את המילים האלו לאחר קריאת העמוד הראשון של האשכול, וזה לאחר שהוא קיים כבר ארבעה עמודים.

אני מרשה לעצמי לכתוב מה שיופיע רק בעמוד הרביעי בסוף כי התפעלתי מאד ממה שכתבת. חידשת לי דבר שלא ידעתי. והוא נראה לי בעל חשיבות רבה. כל כך חשוב, עד שאני מרשה לעצמי להעיר על כך בתוך האשכול ולא במכתב אישי.

וכמובן, אם איני מטרים מה שייכתב לקמן אך לא ראיתי בינתים, הרי אנו, כחברה דתית או חרדית, איננו מעוניינים להעניק כרטיס יציאה מן היהדות ההלכתית. האם זה הופך את היהדות ההלכתית לכת?

שומר פיו ולשונו - שומר מצרות נפשו < type="text/">document.write("");

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/6/2013 23:53 לינק ישיר 

יש לשים לב לדברי עמלקניק לעיל. הרי יש כאן הרבה ביקורת על קבוצות בחברה הדתית. חלקן אינן מוכרות לי (ישיבות הקו של הר המור) וחלקן מעט מאד. ביקורת זו גם גררה את מי אדיר (וכרם נבות ואחרים) לגונן על חבד מפני האשמה בכיתתיות. ואכן, לפי ההגדרות שכתב מיכי אין לנו אלא להסיק שחבד אינה כת.

(שימו לב, כתבתי שחבד אינה כת! זאת למרות התנגדותי הגדולה לדעות ואמונות המובעות כבר בתניא!).

הסיבה שבכל זאת יש להשאיר את האשכול היא שהדיון בקבוצות כאלו, גם אם הוא מצביע על נקודות כואבות, מאפשר לנו ביקורת עצמית. אותה ביקורת שמסייעת למה שיכול להתפתח ככת לחזור לעבר השפיות.

אני מבקש להזכיר הערה חשובה של ויטגנשטיין המאוחר. יש מושגים שהתחום שעליהם הם מצביעים הוא תחום משפחתי. במובן זה שיש חלק מהמאפיינים שחלים על כל מי שייחשב לחבר בתחום, אבל לא כולם. ואין צורך שכל המאפיינים יחולו כדי שנסכים, וזה יהיה נכון, שהאובייקט שייך לקבוצה (בלשון תורת הקבוצות).

אני חושב שלא הסברתי את עצמי. אנסה שוב.

מיכי העלה את השאלה מהי כת ואיך מזהים אותה. והנה, המונח "כת" מצביע על תופעות חברתיות של התאגדות בני אדם שיש לה מאפיינים שליליים.

ניתן לדון על רבות מן הקבוצות שהוזכרו כאן אם הן כתות.

חלק מן המאפיינים אינם מתאימים לחלק מן הקבוצות, אבל מי שרואה בהן משהו שלילי, יוכל עדיין לטעון שהן שייכות למשפחת הכתות גם אם לא כל הקריטריונים חלים עליהן. זה הרעיון של ויטגנשטיין כפי שהבנתיו, והוא רב חשיבות.

(זאת למשל בניגוד לגישה אפלטונית שתסבור שרק מה שמגשים את האידיאה של כת הוא כת).

סבורני שלפי המאפיינים שהוזכרו כאן, ולפי ידע כללי ואישי, יתכן שנגלה שתי קבוצות או תת קבוצות.

א. קבוצות שהן כתות אבל הן אינן מזיקות.

דוגמא: המורמונים. מערכת האמונות שלהם שגויה (אני מקוה שלא אצטרך להסביר למה...) אבל בניגוד לרושם המתקבל לגביהם מקריאת הספר הראשון בתולדות שרלוק הולמס, כמדומה שהיום בני קבוצה זו הם אנשים טובים ותורמים. אני מציין שאיני מכיר אותם אישית ויודע עליהם מעט מאד, אבל כמדומה שהם נחשבים לאנשים מוסריים ותורמים גם אם יש להם אמונות חריגות גם עבור החברה הנוצרית.

נא לתקנני אם אני טועה, אבל זה רק מראה שהיות כת אינו בהכרח מוביל לתוצאות רעות.

אולי צריך לעדן את המונח כת, או לחלק בין סוגי כתות?

ב. יש קבוצות חברתיות שיש בהן חסרונות. זה נכון, לדעתי כמובן, ביחס לחבד וביחס לכל קבוצה שמנהלת את חייה סביב אמונות שגויות ומזיקות - לדעתי - שמוצגות כחלק מהיהדות. (אני משער שרוב ממערכת האמונות שנקראות היום "יהדות" פסול בעיני...). אבל לא כל קבוצה שנאמנה לעקרונות אמונה שגויים ואף מזיקים היא כת.

העולם הוא מורכב מאד. טרואיזם אבל דבר חשוב לזכור בהקשר זה.

אז מה כן? יש עדיין קבוצות שקל יותר לזהותן ככתות, גם בגלל היבטים בעייתיים ומסוכנים שלהן. והדוגמא של הכת של "לב טהור" כפי שהיא מוצגת היא אופיינית.

סקרן

ברוך הבא לפורום!

שומר פיו ולשונו - שומר מצרות נפשו < type="text/">document.write("");

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2013 00:12 לינק ישיר 

מי אדיר למרות דבריך שהם כקריאת התוכי וצפצוף הזרזיר, למרות ששיננתי את כל הספרים שרשמת אף על פי כן התניא הוא המשך משנתו של שבתאי צבי שאת משנתו אתה לא למדת ולכן אינך יודע להשוות כל הגדולים שציינת בלי כל הוכחה לא מעלים ולא מועילים  גם אהרון הכהן עשה את העגל

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/6/2013 00:31 לינק ישיר 

מיימוני
העניין הוא לא היהדות ההלכתית. בכל העולם המערבי אפשר לצאת ולהכנס לדתות, זה מוגדר בחופש הדת. כך שהשאלה היא לא יהדות הלכתית כן או לא, ובואו נזכור שגם בתוך היהדות ההלכתית יש הרבה מאוד רבדים. אלא אם כשאתה אומר יהדות הלכתית אתה מתכוון לחברה מאוד ספציפית ואז יכול להיות שנגדיר אותה ככת.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > זרמים וכתות ביהדות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 4 5 6 לדף הבא סך הכל 6 דפים.

2009 © כל הזכויות שמורות לבחדרי חרדים. קטגוריית אקטואליה וחדשות: עשרות פורומים הכוללים חדשות נעייס, מה קורה בחצרות חסידים, חדשות מחסידויות שונות בארץ ובעולם, דיונים בנושאי אקטואליה, פוליטיקה, בטחון ועוד.