בית פורומים עצור כאן חושבים

חשיבותה של האינטראקציה בין ההלכה למציאות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/9/2011 15:01 לינק ישיר 

נראה לי שהדיון התרחק מן הנושא העקרוני שהצביע עליו מיכי. כלומר החובה ואולי הזכות לעשות משהו כדי לתקן עיוות מסויים שזיהה, לדעתו (כמובן, עוד מסכימים איתו, כמוני) אצל כמה ממורי הדרך של הציבור החרדי.

כל השאר ראוי לדיון אחר, כגון האם החברה החרדית זקוקה לתיקון ומהו. (וגם אני הסבתי קצת את הדיון).

אני ממליץ לצבי, ששמח על "התחממות הדיון", לפתוח אשכול בנושא זה ואת הנוכחי נשאיר רק לנושא המסויים של מיכי, הנתק שיש או עלול להווצר בין הלכה למציאות בשטח.

שומר פיו ולשונו - שומר מצרות נפשו < type="text/">document.write("");

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/9/2011 11:58 לינק ישיר 

מיכי
אני חושב שלקחת את התאוריה קצר מדיי.
זה לא הגדולים הספונים באהלה של תורה, זו חברה שלימה שזה שני דורות ספונה בתוך עולם מנותק מהמציאות. זה שאלה הם הגדולים לא בא מתוך כפיה מבחוץ בצורה של הטלת מנהיגים תלושים על ידי פרנסים סוררים. אלא אלה הם פני החברה עצמה.

כך שאי אפשר להיות חרדי וגם להיות מחובר לעולם העשיה, מי שרוצה ליישב בין הדברים אין לו אלא לצאת ולחפש חברה אחרת שתתאים להשקפת עולמו.
אני לא אנתרפולוג, אבל הערכתי את החברה כאחד שחי בתוכה היא שאין לה תקנה מהסיבה שציינתי לעיל, היא כל כך תלושה מהמציאות שהתאמתה לעולם המעשה ולמרחב האנושי תהיה שוות ערך להתפרקותה המוחלטת, ולכן זה לא יקרה כל כך מהר, וכשזה יקרה זה יהיה כואב מאד.

כך שבכל מקרה ההיטפלות לגדול זה או אחר מיותר לגמרי. פני הגדול כפני הדור.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/9/2011 12:24 לינק ישיר 

תשרת
האם החזון איש, לדוגמא, לא יצר חברה חרדית? האם הרב שך לא עיצב אותה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/9/2011 14:09 לינק ישיר 

בקשר למה שטענתי שבעצם מי שלא טוב לו בחברה החרדית יכול לעבור לציבור הדתל"י,למעשה,כבר כשכתבתי היה לי טענה נגד זה,וכעת אני מעלה אותה.

יש בעיה אחת וזה הבעיה של ההתחלנות שקימת בציבור הדתל"י יותר מהציבור החרדי,עכשיו, אם זה היה הפרש לא גדול מהציבור החרדי,זה לא היה כ"כ טענה,כי ,נניח שבחברה החסידית היה פחות יציאה בשאלה,[לא יודע אם זה נכון] האם זה אומר שלכן כל ליטאי צריך להיות חסיד בודאי שלא,אם הוא חושב שדרכו היא יותר נכונה הדרך הישרה שילך בדרך שנראית לו לנכון ,אבל הענין הוא שההפרש בין החרדים לדתל"י בענין הזה הוא ענק
.
עכשיו,האמת שיש תשובה על בעיה זו של ההתחלנות, שהציבור הדתל"י הרי מחולק לכמה קבוצות, כך שזה לא נכון לקחת סקרים שנעשים על החברה הזו של אחוזים של יציאה בשאלה ולראות את כולם כלולים בזה, יש קבוצות חזקות שבהם אחוזי ההתחלנות לא גבוהים, למעשה הייתי אומר יש קבוצות שאפשר לומר לגביהם אותו דבר כמו שטענתי לגבי חסידים וליטאים, מי שנראה לו שהדרך הנכונה זה הקבוצה הדתלי"ת שנראית לו, זה שבכמה אחוזים בודדים יש יותר יציאה בשאלה לא אמור להפריע לו.

אבל כאן יש שיקול ,שנכון שיש מספר קבוצות בציבור הדתל"י, אבל בס"ה יש מאחד בינהם, ומי שנמצא בקבוצה מסוימת יכול לא בקושי גדול למוא את בניו או נכדיו בקבוצה שבהם אחוזי החילון כבר מעוררים דאגה, וזה השאלה,נכון,יתכן אדם שיטען אם היתי יכול  להבטיח שבני ונכדי יהיו בקבוצה שבהם אחוזי החילון לא בהפרש משמעותי מהציבור החרדי, בסדר,  זה לא צריך להדאיג אותי, אבל איך אני יכול לדעת מה יהיה.

האמת,אני חושב שאדם שמחנך את בניו כמו שצריך יכול להניח שבניו ונכדיו ילכו בדרך שהוא חינך אותם,לגבי הנינים לא יודע עד כמה צריך לדאוג, הרי אם דברי הגמ' בע"ז ששית אלפי שני הוי עלמא זה כפשוטו, נראה לי שהנינים שלנו כבר יתקרבו לסוף האלף, ואז יבוא משיח ויגאלנו מההתלבטיות האלו.

בכלל,נראה לי שמבחינה הלכתית יש גדר שמבדיל בין נכד לנין לגבי החובה על החינוך שלהם,יש לזה מקורות שונים,כמובן שאדם צריך לשאוף שכל זרעו וזרע זרעו עד עולם יהיו עובדי ה' ומקימי מצותיו,אבל נראה לי שיש חובה מיוחדת על דאגה על חינוך הבנים והנכדים. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/9/2011 14:26 לינק ישיר 

קסת
מאיזו חברה יצאו החילונים של היום?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/9/2011 14:57 לינק ישיר 

בעל
אני חושב שהשאלה מי הקים את החברה, חוץ מזה שהיא לא מאד רלוונטית להיום, התשובה עליה גם לא מאד ברורה. הדמויות הללו היו מאד מרכזיות, אבל התהליכים החברתיים הם של המון העם שעד היום בחלקו הגדול שואף לבידול וניתוק מהעולם.

עובדה היא שמרבית הגדולים שתגדיר אותם כקיצונים, כשהם באים במגע עם קהל שפוי הם יודעים טוב מאד להתאים את עצמם לא פחות מפוליטיקאי בעל תכונות של זיקתיים.
.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/9/2011 15:06 לינק ישיר 

תשרת
היכן אם כן הצבע האמיתי?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/9/2011 15:24 לינק ישיר 

בעל
אני מאמין שכל רב והמוטיבציה שלו. אני רק טוען שהם יותר סימפטום והשתקפות מאשר בעיה לעצמה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > חשיבותה של האינטראקציה בין ההלכה למציאות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
לדף הקודם 1 2 3 4 5 6 סך הכל 6 דפים.

2009 © כל הזכויות שמורות לבחדרי חרדים. קטגוריית אקטואליה וחדשות: עשרות פורומים הכוללים חדשות נעייס, מה קורה בחצרות חסידים, חדשות מחסידויות שונות בארץ ובעולם, דיונים בנושאי אקטואליה, פוליטיקה, בטחון ועוד.