1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

נאסרה כניסת ר' שלום מרדכי רובשקין למדינה

האסיר הידוע ר' שלום מרדכי רובשקין, היה אמור לדבר בפני קהל חרדי בעיר מנצ'סטר השבוע, אך הרשויות בבריטניה מסרבים להכניסו למדינה | גורמים בקהילה היהודית מנסים לסייע לו 

יענקי פרבר, כ"א אייר תשע"ט 26/05/2019 20:19

דרמה בממלכה רובשקין בדרכו למנצ'סטר רובשקין בדרכו למנצ'סטר צילום: באדיבות המצלם

האסיר המפורסם ר' שלום מרדכי רובשקין שריצה שמונה שנות מאסר בארצות הברית לאחר שהואשם בעבירות צווארון לבן, ניסה להכנס למנצ'סטר - בריטניה, אך כניסתו נאסרה.

אל פי הדיווח באתר Yeshiva world news, רשויות ההגירה בבריטניה סרבו לאפשר את כניסת ר' שלום רובשקין היום אחר הצהריים. רובשקין כבר נמצא מעל חמש שעות בשדה התעופה, ועסקנים מנסים לסייע לו להכנס למדינה.

רובשקין מאז שחרורו המפתיע, נוהג להסתובב בעולם היהודי ולספר על מאסרו ובכך לחזק יהודים, בימים שני ושלישי השבוע, היה אמור רובשקין לדבר בעיר מנצ'סטר, באירועים שפורסמו ברחבי הקהילה היהודית המקומית.

מסתבר שאדם אחד או שניים בקהילה הודיעו לרשויות כי לרובשקין יש רקע פלילי, וכך נמנעה כניסתו. הרשויות בבריטניה אינם רואים בעין יפה מישהו שריצה עונש מאסר וכעת נואם בפני אנשים וככל הנראה בשל כך החליטו לסכל את כניסתו.

כזכור כפי שדווח ב'בחדרי חרדים', בתחילת חודש ינואר השנה, האסיר החרדי המפורסם ר' שלום מרדכי רובשקין מארה"ב, ששוחרר לפני כשנה וחצי על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לאחר שריצה שמונה שנות מאסר מתוך 27 שנים שנגזרו עליו, ושחרורו היה אחד הניסים הגלויים בהיסטוריה של היהדות החרדית בארצות הברית, הגיע לאנגליה לסדרת הרצאות בנושא 'אמונה ובטחון'.

מספר פעילים שהיו חלק מהחברה החרדית, החליטו להלחם נגד נאומו של רובשקין בבתי ספר, לטענתם "רובשקין הוא עבריין מורשע, וילדים לא צריכים לשמוע אותו, הוא צריך להישאר בשקט ובפרופיל נמוך".

הפעילים ארגנו עצומות בפייסבוק, והחלו להפעיל לחץ על מוסדות חינוך שבהם הוא אמור לנאום. הלחץ השפיע ומוסד בו היה צפו להתקיים כנס לכבודו, נכנע ללחץ וביטל את הגעת רובשקין לתוככי המוסד. מנגד מוסדות החינוך האחרים בסטאמפורד היל, בגולדרס גרין, ובגייטסהד, לא ביטלו והודיעו למארגנים שהם לא נכנעים למארגני העצומות, ורובשקין יתקבל בברכה בשעריהם.

שלום מרדכי רובשקין אב ל-10 ילדים, בן 57, חסיד חב"ד, ניהל את המשחטה הכשרה הגדולה בעולם, בעיירה פוסטוויל שבמדינת איווה בארה"ב, עד שב-12 במאי 2008 פשטו מאות שוטרים בליווי מסוקים על המפעל שלו בחיפוש אחר עובדים זרים שלא כחוק.

בפשיטה הגדולה שסוקרה בכלי התקשורת כאחת הפשיטות הגדולות שידעה ארה"ב, נעצרו כארבע מאות עובדים שנחשדו כשוהים בשטח ארה"ב בניגוד לחוק. קרוב ל-300 עובדים הועמדו לדין על זיוף מסמכי הגירה. בספטמבר 2008 הוגש נגד רובשקין כתב אישום בגין העסקה ביודעין של שוהים בלתי חוקיים. האישומים בפרשה זו נזנחו, לאחר שרובשקין נידון ל-27 שנות מאסר על הונאה והלבנת הון. משפט נוסף, שעסק בהעסקת קטינים בניגוד לחוק הסתיים בזיכויו של רובשקין. האישומים נגד המפעל, שכבר עבר לבעלות חדשה, הסתיימו בהרשעתו.

עורכי דינו של רובשקין לא התייאשו וב-30 בינואר 2014 הגישו ערעור חדש לבית המשפט הפדרלי בניו יורק המבוסס על כך שהיו פגמים חמורים בהליך השיפוטי, ובעיקר, בשל העובדה שהשופטת רייד שחרצה את דינו, הייתה צריכה לפסול את עצמה מההרכב שדן בתיק, לאחר שהייתה שותפה במשרד עורכי דין שטיפל בתביעה נגדו.

יותר מ-100 אנשי ממשל, שכללו בתוכם פקידים במשרד המשפטים, תובעים, שופטים וחוקרים לשעבר, הביעו את דעתם על כך שהראיות נגד רובשקין אינן בפורפורציה.

יותר מ-30 חברי קונגרס מכהנים כתבו מכתבים למשרד המשפטים בארה"ב ודרשו לבדוק את המקרה לעומק, לטענתם, נפלו פגמים לאורך המשפט של רובשקין.

"התובעים לשעבר מנוסים ופקידים במשרד המשפטים רואים את המקרה הזה ככתם על מוסד שנוצר כדי לקיים את החוק", כתב פיליפ היימן, סגן היועץ המשפטי לממשלה בממשל קלינטון, במאמר שפורסם בסוף השנה שעברה ב"וושינגטון פוסט" . "אם המנהיגות של מחלקת המשפטים תסרב לפעול, אני מקווה שהנשיא אובמה יסלח לרובשקין ויסיים את הטרגדיה הזאת". הוסיף פיליפ.

כאמור, אובמה סרב לחון את רובשקין, אך בחסדי השם הנשיא טראמפ שיחרר אותו.

כאמור לאחר שמונה שנים רובשקין שוחרר לחופשי, והיהדות החרדית בארה"ב ובישראל יצאה מגידרה בחגיגות שנמשכו ימים ארוכים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. האנטישמים של לונדון...  (ל”ת)


 2. מהכתבה ניתן להבין שאנשים מהקהילה הלשינו במנצ'שסטר עליו. אם זה נכון זה חמור ביותר  

  שמעון

 3. בכל מקום  


 4. רובשקין  

  מוטי לנדאו

 5. מצויין. יש לעצור את חילול השם שבפסטיבל רובשקין.  (ל”ת)


  • קבל השכלה 

   שטויות

  • איזה חילול ? (ל”ת)


 6. איזה דרום אמריקה??? מפגרים!  (ל”ת)

  חזקי

 7. המוסר לא חרדי. הוא רק רוצה להקים בית דין חרדי  (ל”ת)

  From Manchester

 8. הפסטיבל סביבו יצא מכל פרופורציה  

  ישראל

 9. שיבוא לנאום בארץ, יזכה לכבוד מלכים.  

  שריר

 10. הבהרת הדברים  


 11. מה אפשר לצפות ממרובעים?  (ל”ת)


 12. הוא יכול לנאום בווידאו קונפורנץ  (ל”ת)


 13. העסקנים של יפן שמתקינים...  

  וויס

 14. מצטרפים לאנטישמיות  


 15. רובשקין  

  Dav

  • אתה תביא נאצים להרצות אצלך דפוק (ל”ת)


 16. בגדול הם צודקים . לא מדובר פה בצדיק הדור  (ל”ת)

  חיים דרוק

 17. תתביישו לכם הבנאדם סבל בשביל כל עם ישראל להתמודד בגבורה.אני עם האתר הכופר הזה סיימתי.צריך לחסום אתכם בפילטרים  (ל”ת)