י"ד סיון התשפ"ד
20.06.2024
פרסום ראשון • לא יורד מסדר היום

תקיפתו האלימה של יענקי: פרקליט הצמרת יגיש תביעה אזרחית

פרסום ראשון: אם מי מכם חשב שלמרות התיעוד המזעזע שהדיר שינה מעיני רבים, הסיפור יטואטא אל מתחת לשטיח ויעלם, מסתבר שלא | ל'בחדרי חרדים' נודע כי הערב נפגש אביו של הנער עם פרקליט הצמרת, והשניים סיכמו על הגשת תלונה למח"ש וכן תביעה אזרחית נגד המשטרה

תקיפתו האלימה של יענקי: פרקליט הצמרת יגיש תביעה אזרחית
עו"ד עמית חדד, יענקי רוזנברג ואביו ברוך צילום: רפאל מזרחי וכאן 11

כשבועיים לאחר מעצרו האלים של יענקי רוזנברג (23) בעל מנת משכל גבולית, אביו צפוי בימים הקרובים להגיש תלונה במחלקה לחקירת שוטרים, שם כבר נערכת בדיקה בעניין מאז התקרית שעוררה הדים רבים, כך נודע ל'בחדרי חרדים'.

היה זה בערב ל"ג בעומר, כאשר שוטרים פעלו לאיתור מדורות העלולות לסכן חיי אדם. בשלב זה לא ברור איך התקרית החלה, אך המעצר של יענקי תוך הפעלת כוח, שתועד מכמה זוויות בוידאו, תוך שדם ניגר מפניו של יענקי, גרם לתסיסה רבה בקרב מכריו של יענקי, אך לא רק. ישראלים רבים מכל המגזרים והזרמים שצפו בתיעודים הזדעזעו.

"הוא חינוך מיוחד, תעזבו אותו" נשמעת קריאה של אחד האזרחים לעבר השוטרים עם מעצרו של יענקי, "תקליט שאמרנו שהוא חולה, הוא חולה נפש". יענקי בעצמו, לאחר המעצר בעודו נתון בידי השוטרים, נשמע זועק "אני חינוך מיוחד, אני 'שיח סוד', מאמי אני רוצה הביתה". גם כאשר אחד השוטרים ניגש ומדובר איתו, יענקי אומר "אני שיח סוד, אתה לא קולט?". כשהוא מובל לניידת, יענקי ממשיך לבכות "מאמי. איפה הארנק שלי? תביא לי את פנחס".

מעצר יענקי רוזנברג הלוקה בשכלו בשכונת מקור ברוך בירושלים

לטענת המשטרה, כחצי שעה קודם מעצרו, במהלך פעילות המשטרה לאכיפה של הקמת מדורות מסוכנות, "נתקלו השוטרים באלימות מצד עשרות מתפרעים שכללה זריקות אבנים, חפצים ותקיפת שוטרים", דבר שעד כה לא פורסם תיעוד לדבר. לטענת השוטרת, שהייתה בלבוש אזרחי, יענקי דחף והפילה ארצה, וכחצי שעה מאוחר יותר, כך לטענתה, זיהתה את מי שתקף אותה ויענקי נעצר.

הזעקה "מאמי, הם עושים לי" בזמן ששני שוטרים אוחזקים בו כשידיו אזוקות, והפנייה הנואשת של יענקי כלפי מי שצילם את הסרטון "תציל אותי", גרמו לרבים לחוש כעס שאף אחד לא הבין בשלב מוקדם יותר שמדובר באדם מיוחד. אפילו יאיר לפיד שחיבתו לחרדים ידועה, כתב בטוויטר: "זה סרטון מזעזע שפוצע את הלב ומרתיח את הדם. המשטרה חייבת לבדוק את העניין הזה בדחיפות".

בבוקר ל"ג בעומר כאשר הרשת החלה לגעוש בעניין, החליטו במחלקה לחקירת שוטרים לפתוח בבדיקת האירוע, והמזכרים אותם רשמו השוטרים בתום האירוע, הועברו לידי חוקרי מח"ש. ברוך רוזנברג, אביו של יענקי, אמר כבר בשבוע שעבר ל'בחדרי חרדים' כי בכוונתו להגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה.

הערב (שלישי), כך אנו מפרסמים לראשונה ב'בחדרי חרדים', ברוך רוזנברג אביו של יענקי, נפגש עם פרקליט הצמרת עו"ד עמית חדד, שמייצג גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפגישתם בקומה ה-22 במגדל אמות השקעות בת"א, הוחלט כי חדד יגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה בשמו של יענקי, בעל מנת משכל גבולית.

עו"ד עמית חדד. צילום: רפאל מזרחי

סיום הבדיקה במח"ש התעכבה עד כה, זאת מאחר ויענקי טרם הגיע עם הוריו למסור לחוקר מיוחד את גרסתו, מה שיאפשר להתקדם בחקירה. במהלך הפגישה שנערכה כאמור הערב, האב קיבל ייעץ משפטי מעו"ד חדד, ובימים הקרובים הוא צפוי להגיש תלונה יחד עם בנו במחלקה לחקירת שוטרים, כדי לקדם את החקירה שלהם בעניין זה.

ברוך, אביו של יענקי אמר ל'בחדרי חרדים' הערב בסיום הפגישה, כי עד כה נמנע מלהגיש תלונה למח"ש למרות שידע כי זה מעכב את התקדמות החקירה. "רציתי שזה יוגש בליווי משפטי, וכל עוד לא חתמתי עם עורך דין, לא התלוננתי. בעז"ה בימים הקרובים עו"ד עמית חדד יטפל בעניין בצורה מיטבית ומקצועית".

המעצר של יענקי שתועד בוידאו, נראה רע. תחילה, שוטר מג"ב צועד לעבר יענקי ומאחוריו שוטרת בלבוש אזרחי, זו שדיווחה כי הוא תקף אותה. לאחר דו שיח קצרצר, השוטר תופס בידו של יענקי שמתנגד נחרצות ויורד לכביש. המג"בניק רץ לעברו בסיוע של שוטרים נוספים והם תופסים את יענקי שנשאר שכוב על הכביש.

אזרחים תיעדו את יענקי שוכב על שפת המדרכה כשמפניו ניגר דם, וארבעה שוטרים משתלטים עליו. בסרטונים כאמור, נשמעים קריאות שונות לעבר השוטרים על מוגבלותו של יענקי. לאחר כדקה, מרימים את יענקי על רגליו ומובילים אותו לעבר ניידת המשטרה. שם הוא נשאר להמתין עד שהאפוטרופוס מגיע לאסוף אותו.

ברוך, אביו של יענקי רוזנברג בראיון ל'כאן 11'

האם שוטר משך באוזנו של יענקי כאשר עמד ליד הניידת וסביבו רק שוטרים? במשטרה טוענים כי הוא רק "משך לו את הווסט, כדי להצמיד אותו לניידת", גם אם נצא מנקודת הנחה שזה נכון, לא ברור מה היה הצורך הדחוף הזה. כאמור, בימים הקרובים אביו של יענקי יגיש תלונה במח"ש ובהמשך אף תוגש תביעה אזרחית.

ממשטרת ישראל נמסר: "במהלך פעילות המשטרה לאכיפה של הקמת מדורות העלולות לסכן חיי אדם בשטחים אסורים בשכונת מקור ברוך בירושלים, נתקלו השוטרים באלימות מצד עשרות מתפרעים שכללה זריקות אבנים, חפצים ותקיפת שוטרים".

"מבירור ראשוני עלה שבמהלך הפעילות תקף צעיר את אחת השוטרות. במהלך המעצר החשוד התנגד, התפרע ונפצע בפניו. מיד לאחר מעצרו ועם בירור מוגבלותו החליט קצין המשטרה שנכח בשטח על שחרורו לאלתר והוא טופל במקום ע"י מד"א". יחד עם זאת הוסיפו כי "נסיבות האירוע נבדקות ע"י מח"ש ויתוחקרו במלואן ע"י המשטרה ובמידת הצורך ינקטו צעדים מתאימים יופקו הלקחים הנדרשים בהתאם".

עו"ד עמית חדד המחלקה לחקירת שוטרים אלימות שוטרים מנת משכל גבולית יענקי רוזנברג

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 20 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד