1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. יוסי אסולין

ההצעה המגונה של נתניהו עשויה לעלות לו ביוקר

גל ביקורות חריפות: הטעות הנוראית של נתניהו בהצעה המגונה לגבאי, היא שבשונה מהצעות מגונות שלו בעבר - הפעם מתקיימות בחירות חודשים ספורים אחרי; הציבור לא ימהר לשכוח - הליכוד עשוי לחטוף מכה קשה • טור דעה מאת יוסי אסולין

יוסי אסולין, ז' סיון תשע"ט 10/06/2019 09:58

התופעה שמדאיגה את בלפור תופעה מדאיגה. נתניהו ביום פיזור הכנסת תופעה מדאיגה. נתניהו ביום פיזור הכנסת צילום: רויטרס

בימים האחרונים אנו עדים לתופעה לא בלתי מעניינת: עיתונאים בכירים מהימין האידאולוגי, בעיקר מהימין הדתי, מביעים עמדות ביקורתיות ונחרצות כלפי מדיניותו של ראש הממשלה נתניהו - שלדבריהם לא עולה בקנה אחד עם מדיניות הימין ועם התפישה האידאולוגית של המחנה.

יש שכינו אותו "אבן רחיים על צווארו של הימין", יש שקראו "לחשב מסלול מחדש", ויש שאף הפליגו למחוזות קצת יותר רחוקים והגדירו את התנהלותו "מושחתת" וקראו להחליפו. כל עיתונאי, נימוקיו וסיבותיו עמו. הצד השווה: כל העיתונאים הללו לא העזו לעשות זאת עד כה. בטח לא בערב בחירות. אז מה השתנה? 

דומה כי מה שהפך את הקערה על פיה זו היא הצעתו המגונה של נתניהו לגבאי ערב פיזור הכנסת - שהיא, אם להגדיר במשפט, ביטול כל מה שהיה חשוב לימין בקדנציה הנוכחית תמורת הבטחה לקדנציה נוספת של נתניהו בכיסא העור המפנק.

מה שהופך את הטעות של נתניהו לטעות נוראית, זו העובדה שבשונה מהצעות מגונות שלו בעבר - הפעם מתקיימות בחירות חודשים ספורים אחרי כל הבוקה ומבולקה הזו; הציבור לא ימהר לשכוח.

ולא שלא היו נורות אזהרה בוהקות קודם, היו ועוד איך (ע"ע סבבי המתקפות על העוטף, פרשת המסתננים ועוד). אבל ייתכן כי ההצעה הזו היא בבחינת "הקש ששבר את גב הגמל".

אין לי ספק שסבב (מילה שאוהבים בבלפור) הביקורות הפנימית הללו כנגד המנהיג הבלתי מעורער של הימין (לפחות עד עכשיו), שעוד עשוי רק להתרחב ולפרוש כנפיים - מדאיג מאוד את אנשי ראש הממשלה.

בדיעבד, בלשכת נתניהו ניסו למכור את זה כ"ספין" שנועד להפחיד את ליברמן. אבל מפרטי השיחות שהיו בבלפור בין גבאי לנתניהו, עולה כי המהלך היה סגור מבחינת ראשי הקואליציה, ולולא ההדלפה מבעוד מועד - ייתכן שאף היה היה יוצא לפועל.

הימין יכול לסבול ולתרץ כל מיני מצבים; לומר שמדובר באילוצים וכי 'מה שרואים משם' וכו'; אבל לסבול מצב שבו יחימוביץ' מהשמאל תכהן כשרת המשפטים, או שסתיו שפיר תכהן כשרת החינוך, או לוותר על פסקת ההתגברות שכה נחוצה? זו כבר טעות אחת יותר מידי. טעות שעשויה לעלות לנתניהו במנדטים שיעברו לימין החזק והבטוח.

זה יכול לבוא לידי ביטוי במצביעי ליכוד שיזנחו את המפלגה לטובת מפלגות ימניות יותר, או כאלו שיחזרו להצביע למפלגות ציונות הדתית - כדי לגרום לנתניהו להיות מחויב יותר למחנה האידאולוגי ולימין בכלל. דבר אחד בטוח: בבלפור לא רגועים וינסו לעשות הכל כדי לשקם את התדמית השלילית שנוצרה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ביבי זה לא הליכוד!!! ביבי גמר  (ל”ת)


 2. פרשנות רחוקה...  


 3. צביעות של ביבי  


 4. גם ההצעה למפלגות החרדיות הראה שנתניהו חושב על עצמו  

  חרדי

 5. ביבי הוא אבינו, הוא מלכנו והוא מושיענו.  

  שריר

  • ביבי מלך ביבי מלך ביבי ימלוך לעולם ועד (ל”ת)


 6. טור מצוין. כרגיל  (ל”ת)


 7. טיפשים, ההצעה הייתה ניסיון לחסל את מפלגת העבודה מעצם זה ששקלו את העניין  (ל”ת)

  איציק

 8. ביבי המלך  


  • ביבי הביתה 

   יהודי קלאס

 9. לא יעזור לכם הניסיונות לפגוע ולהשחיר. רק ביבי ודווקא עכשיו ביבי.  (ל”ת)


 10. אסולין  

  משה

 11. כתבה מגוייסת  

  יואב

 12. ליברמן דמות שנויה במחלוקת  


 13. שטויות,תרגיל כדי ללחוץ על דוברמן  (ל”ת)

  מני

;