1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. בחירות 2019

האם הבחירות יבוטלו? היוזמה החדשה שעשויה לטרוף הקלפים

יוזמה חדשה שנשמעת כמו תסריט משוגע; יש מי שמנסה לעצור את מערכת הבחירות ולהשאיר את הכנסת הנוכחית על כנה | נתניהו וגנץ לא מעורבים והדיבורים מתנהלים על ידי גורמים בשתי המפלגות • יש מי שמשתעשעת ברעיון שאין לו התייחסות חוקתית ומתרוצצת בין המפלגות

קובי עוזיאלי, כ' סיון תשע"ט 23/06/2019 21:17

ההיתכנות אינה גבוהה נתניהו, לפיד וגנץ נתניהו, לפיד וגנץ צילום: נועם ריבקין-פנטון, פלאש 90

זה נשמע תסריט משוגע, כאילו שכל מה שחווינו כאן בחודש האחרון לא משוגע מספיק; גורמים בשתי המפלגות הגדולות בודקים, ביחד ולחוד, את האפשרות לבטל את החוק לפיזור הכנסת, ולהמשיך בכנסת הנוכחית בלי צורך ללכת שוב לקלפי בי"ז באלול תשע"ט, כך מדווח הפרשן הפוליטי עמית סגל ב'חדשות 12'.

לדבריו, אם 80 חברי כנסת יצביעו בעד ביטול פיזור הכנסת, אז החוק שעבר לפני שלושה שבועות מתבטל ואיתו מערכת הבחירות כולה.

ברור שהשלב השני בתכנית כזו הוא ממשלת אחדות עם 'כחול לבן', כך מדווח סגל, כשגישושים ברוח זו כזכור כבר היו ביום פיזור הכנסת. אז יאיר לפיד שלל על הסף אבל רוב צמרת 'כחול לבן' דווקא הייתה - ועודנה מוכנה לשקול שותפות עם נתניהו בנסיבות מסוימות. עם זאת עדיין אין 80 תומכים למהלך.

נזכיר, 'הליכוד' ו'כחול לבן' וכן 'כולנו' של משה כחלון שהצטרף לליכוד, מונים יחדיו 74 ח"כים,ועל כן יש צורך לגרד עוד שישה לפחות ממפלגות אחרות שיתמכו במהלך שכזה.

הבעיה העיקרית, שאין היתכנות כזאת בחוק הבחירות. כלומר, שום התייחסות באשר לאופציה שכזו. 

יש מי שמנסה לקדם את המהלך במלוא המרץ. מדובר בחגית מיכל רוזנבוים, שהייתה מועמדת מטעם 'הליכוד' לתפקיד מבקר המדינה, שמסתובבת בין מפלגות 'הליכוד', 'כחול לבן' ו'העבודה' עם פארשמות משלה, לפיה גם 61 חברי כנסת מספיקים כדי למנוע בחירות.

סגל ציין בדיווח כי גם בנימין נתניהו וגם בני גנץ אינם מעורבים במגעים וכי לא ברור מה הסיכויים של היוזמה להבשיל, אבל מהעובדה שכבר שבועיים בשתי המפלגות הגדולות דמויות דומיננטיות עוסקות בה, אפשר להבין עד כמה הם מבינים שיש להם הרבה מה להפסיד בבחירות האלה.

מבחינת המפלגות החרדיות ואולי גם איחוד מפלגות הימין, זו תהיה מכה קשה. שכן במידה והתרחיש הזה יתממש, הרי שהחרדים יחוו שוב בגידה מנתניהו שיעדיף את לפיד וגנץ על פניהם ויותיר אותם באופוזיציה. 

מ'כחול לבן' נמסר בתגובה לפרסום: "יש רק אפשרות אחת לביטול הבחירות - נתניהו יתפנה לטפל בענייניו המשפטים וכחול לבן תוביל ממשלה רחבה".

יאיר לפיד הוסיף בציוץ בטוויטר וכתב, ‏ההסבר היחיד לניסיון הפתטי של ביבי למנוע את הבחירות ברגע האחרון - הוא מבין שהוא הולך להפסיד.


הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. פייקניוז  

    שלמה

  2. נתניהו תכנן לפגוע בעם ישראל ובארץ ישראל מיד אחרי הבחירות .  


  3. האם כסף ואדמה עדיף על תורת ישראל  

    דודי