1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. ערוץ הכנסת

דרישה: לפתוח בחקירה פלילית נגד יאיר לפיד

עתירה הוגשה לבג"צ כנגד היועץ המשפטי לממשלה וכנגד פרקליט המדינה בדרישה להורות להם להשיב על הדרישה לפתוח בחקירה פלילית כנגד יאיר לפיד בחשד לשוחד • מגיש העתירה: "חשש למשוא פנים"

ארי קלמן, כ"א סיון תשע"ט 24/06/2019 17:53

בחשד לשוחד לפיד לפיד צילום: Tomer Neuberg/Flash90

ארגון לביא למינהל תקין, הגיש היום (שני) באמצעות עו"ד יצחק בם עתירה לבג"צ כנגד היועץ המשפטי לממשלה וכנגד פרקליט המדינה בה הוא מבקש כי יורה ליועמ"ש ולפרקליט המדינה להשיב על הדרישה לפתוח בחקירה פלילית כנגד ח"כ יאיר לפיד בחשד לשוחד ועבירות נוספות.

"בית המשפט הנכבד מתבקש להורות למשיבים 1 ו-2, היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, לבוא וליתן טעם מדוע לא ישיבו בתשובה מנומקת לפניות העותרים אליהם בנוגע לבקשת העותרים להורות על פתיחה בחקירה כנגד המשיב 3, ח"כ יאיר לפיד, בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט", נכתב בעתירה.

"על פי המידע שהעבירו העותרים למשיבים 2-1, במהלך שנת 2014 מר לפיד, שהיה אז שר האוצר, נפגש פעמים רבות עם המשיב 4 (ארנון מוזס, המו"ל של עיתון "ידיעות אחרונות") מבלי שהפגישות האלה תועדו ביומנו. בפגישות בין לפיד ומוזס נדון אופן הסיקור של המשיב 3 (יאיר לפיד) בעיתונו של המשיב 4 (מוזס), כאשר במקביל סיעתו של ח"כ לפיד בכנסת, בה הוא שלט שליטה מוחלטת, תמכה וקידמה חוק שנועד להטיב עם העיתון "ידיעות אחרונות" על-ידי פגיעה במתחריו. העותרים ביקשו כי תיפתח חקירה בעניין. אף על פי כן, המשיבים 2-1 לא השיבו לפניות העותרים עד כה", הוסיפו העותרים בבג"צ.

בעתירה התייחס עו"ד בם גם לחקירות רה"מ בנימין נתניהו "משגילו זריזות ביחס לחשדות נגד ראש הממשלה, התמהמהות של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי בתגובתם לפנייה ביחס למידע אודות פגישות בין לפיד למוזס שנעלמו מן היומן, עלולה להתפרש כמשוא פנים ונטיית חסד ללפיד. עקרון השוויון צריך לבוא לידי ביטוי לא רק בפן המהותי אלא גם במידת הזריזות שמגלים היועץ המשפטי ופרקליט המדינה בטיפול בעניינים בעלי מאפיינים דומים. משהזדרזו לפרסם כתב חשדות ביחס לנתיהו ערב הבחירות הקודמות, התמהמהות בתשובתם לפניות הנוגעות ללפיד נגועה באבק של משוא פנים", נכתב.

בגוף העתירה הזכירו העותרים כי המשנה ליועמ"ש דינה זילבר הוציאה בעניינו של לפיד הנחיות וזאת בעקבות חשש לניגוד עניינים "התהייה מתעצמת ואף נצבעת בגוונים אפלים אם לוקחים בחשבון, כי ב-12 ביוני 2014 הוציאה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ייעוץ), עו"ד דינה זילבר, חוות דעת למניעת ניגוד עניינים ביחס לשר (דאז) לפיד.

באותה חוות דעת עו"ד זילבר עמדה על כך שקיימת זיקה בעלת אופי כללי בין לפיד ל-"ידיעות אחרונות" (באותה עת בת הזוג של מר לפיד עבדה ב-"ידיעות אחרונות" וכמה מספריו הוצאו בהוצאת "ידיעות").

עו"ד זילבר חיוותה דעתה כי הזיקה הקיימת בין "ידיעות אחרונות" למשרד האוצר הנה על רקע מודעות המתפרסמות בעיתון והמליצה, כי לפיד יימנע מלהשתתף באופן אישי בהחלטה על זהות העיתון בו יפורסמו מודעות מטעם משרדו. קיומה של זיקה המצריכה הסדר ניגוד עניינים בין השר לבין המו"ל של "ידיעות אחרונות" מגבירה את החשד ביחס לכשרות הפגישות המרובות, שבהן נדון אופן הסיקור של פעילותו של השר ואשר לא הופיעו ביומנו", נכתב תוך שחוות הדעת של זילבר צורפה לעתירה.

מעו"ד יצחק בם אשר הגיש את העתירה בשם ארגון לביא נמסר: "אנו מצפים מהיועץ המשפטי לממשלה ומפרקליט המדינה לגלות מידה שווה של זריזות בטיפול בעניינים בעלי מאפיינים דומים. משהזדרזו לפרסם כתב חשדות ביחס למר נתניהו ערב הבחירות הקודמות, התמהמהות בתשובתם לפניות הנוגעות ללפיד מעלה חשש למשוא פנים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. בין כך מקומו בכלא  

  יצחק

  • מתי הוא אמר את זה? 

   משעמם לי

 2. ממתי לךבגצ אכפת ממוסר וצדק?  

  אסתי

 3. שרלטן  

  מאיר

 4. אף אחד לא יגע בו בלפיד  

  בוזגלו

 5. בג"צ לא יעשה כלום - אולי יברבר - והתיקשורת תשתוק - לכן יהיה על הפייסבוק לפרסם  (ל”ת)

  אילה

  • תמימות נאיביות או טיפשות 

   יוס

 6. לא ביבי לא חוקרים  (ל”ת)

  יגאל

 7. לפיד מוזס זה מהחונטה  (ל”ת)

  ישראל היום

 8. חכמי חלם  

  יוסף