1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

ראש המוסד: "הזדמנות חד פעמית לשלום אזורי"

התבטאות מפתיעה: ראש המוסד בכנס הרצליה - "המוסד מזהה היום הזדמנות נדירה להגיע להבנה אזורית שתביא להסכם שלום כולל. חלון הזדמנויות אולי חד פעמי" • סיקור מלא

אלי שלזינגר, כ"ח סיון תשע"ט 01/07/2019 13:08

התבטאות מפתיעה ראש המוסד יוסי כהן ראש המוסד יוסי כהן צילום: גלעד קוולרצ'יק

ראש המוסד יוסי כהן דיבר בכנס של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה ואמר כי "בזמן האחרון נוצרו יחסים קרובים עם רוסיה, גם כאשר האינטרסים אינם עולים בקנה אחד. יש פוטנציאל גדול לאזור כולו בקשרים המחודשים בין ישראל לרוסיה" הוא אף דיבר על מדיניות קידום הנשים בארגון ואמר: "אני תקווה שבעתיד נראה ראשת מוסד".

ראש המוסד סיפר בפתח דבריו כי מחר יוענק לצוות מיוחד של המוסד פרס בטחון ישראל על השגתו של ארכיון הגרעין של איראן. "בסרטי ג'ימס בונד אחד מציל את העולם ברגע האחרון, במוסד זו מלאכה של אנשים רבים העובדים בהתמדה כתף אל כתף. בשיאו של המבצע, ברגע מותח במיוחד ואחרי כמה לילות בלי שינה, בשעות האחרונות של ה-31 בינואר 2018, דווח לנו שיש בכספת בטהרן גם דיסקים. הורנו להביא גם אותם ונגלה לנו אוצר שלם. הובאו מחדר הכספות בטרהן 55 אלף דפים וקבצים. תמונות וסרטונים שמתעדים את השקר האיראני. הפרס שניתן למוסד זה לא רק על איראן אלא גם על ההשפעה על תהליכים מדיניים מורכבים.

ראש המוסד התייחס לאיום האיראני הכולל באזור ואמר כי: "בשבועות האחרונים התחוללה שורה של התקפות על מתקני דלק ומיכליות, הדיון בשאלה מי אחראי להתקפות הוא דיון חיוני, אבל אני אומר בוודאות כי איראן עומדת מאחורי התקפות אלו - הן אושרו על ידי ההנהגה האיראנית והוצעו לפועל על ידי משמרות המהפכה. איראן ממשיכה לראות בטרור כלי השפעה לגיטימי".

לדברי, "המוסד ואגף המודיעין לוקחים חלק עמוק בחשיפת מזימות איראניות ופועלים שכם אל שכם עם ארגוני המודיעין המובילים בעולם. להבערת האש במפרץ הפרסי מצטרף משהו חמור בהרבה - איראן מגדילה את היקף הפקת האורניום. הדרג המדיני הנחה להאיץ את הייצור בצנטריפוגות".

הוא המשיך וסיפר כי "את ארכיון הגרעין לא שמרנו לעצמנו אלא שיתפנו אותו עם מרבית סוכנויות הביון ולגורמי מחקר על מנת שיתרשמו הם ללא פרשנות וללא מתווכים. אחד הצוותים שנחשף הוא צוות אמריקאי באפריל השנה. הם פרסמו דוח עם תוצאות דומות לנו -מהמסמכים מאשרים כי בכירים איראנים החליטו בסוף ה-90 לפתח נשק גרעיני. איראן קיבלה עזרה ממספר לא מבוטל של מדענים זרים".

"המבצע הוא חלק מתכנית גדולה של המוסד כנגד תכנית הגרעין האיראני. בכל רגע נתון בהתאם יכולה איראן לחדש את הפרויקט. גם שההסכם בתוקף איראן מאיימת להפר אותו. לא ההסכם, אלא הנחישות היא המחסום בין איראן לפצצה".

כהן התייחס גם לאינטרסים האיראניים בסוריה ולבנון: "ההתבססות האיראנית בסוריה מתסיסה את כל האזור. לא נוכל להסכים כי סוריה תהיה מחנה לוגיסטי להתבססות האיראנית. המוסד מזהה שינוי מגמה, איראן וחיזבאללה מבקשות להעביר את הבסיסים לצפון סוריה. מדינת הארזים היא מדינה ששבויה בידי טרור. לבנון הופכת לאתר איראני התקפי כנגד ישראל ובעת מלחמה עלולה לבנון להיפגע. אחד מהיעדים המרכזיים של המוסד הוא לצמצם עד כמה שניתן את השפעת איראן על האזור".

אולם במקביל כהן דיבר גם על אפיק חיובי ועל הזדמנות חד פעמית שמזהים כעת בארגון: "למוסד תפקיד לזהות הזדמנויות לשלום. כדי להעצים את כוחנו בהשפעה בנושא שלום, הקמנו יחידה חדשה שתעבוד בדיוק בשביל זה. המוסד מזהה היום הזדמנות נדירה להגיע להבנה אזורית שתביא להסכם שלום כולל. חלון הזדמנויות אולי חד פעמי".

ראש המוסד סיכם בכך שהתייחס לקידום נשים בארגון ולשילוב מגזרים שונים כגון אוכלוסייה חרדית בפעילות הארגון: "אנו זקוקים היום לנשים יותר מתמיד בכל התפקידים והדרגים. אני תקווה שבעתיד נראה ראשת מוסד. 40% אחוז מהמשרתים במוסד הן נשים. אנו משלבים במוסד גם חרדים ואנו מתכננים לשלבם בכל תחומי העשייה של הארגון".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;