1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

הרבי מצאנז העיד: "ראיתי ספרדים שעולים בכישרון על האשכנזים"

בעל ה'שפע חיים' מצאנז זצ"ל, שהיום מציינים 25 שנים להסתלקותו בסערה השמימה, הקים בסיום המלחמה עשרות בתי מחסה ליתומים, בתי חינוך ישיבות ובכך הקים את עולם התורה אחרי השואה | 'בחדרי' על הקשר מיוחד שהיה לרבי עם יהדות מזרח ובראשם עם מרן הגר"ע יוסף זצ"ל 

משה ויסברג, ט' תמוז תשע"ט 12/07/2019 09:59

"אני רוצה שהרב עובדיה יבוא" הרבי השפע חיים והגר''ע יוסף זצ"ל הרבי השפע חיים והגר''ע יוסף זצ"ל צילום: ארכיון צאנז

היום (שישי) ט' תמוז, מציינים בעולם החסידות חצי יובל, להסתלקותו של האדמו"ר ה'שפע חיים' מצאנז קלויזנבורג זצ"ל ששיכל את כל ילדיו בשואה האיומה, עלה לארץ והקים עולה של תורה וחסידות.

הרבי זצ"ל היה מראשוני הפעילים למען הציבור הספרדי והיה זועק ומתריע על נגע האפליה והגזענות כלפי בני עדות המזרח. קשר ייחודי היה בין האדמו"ר למרן הראשון לציון הגר"ע יוסף זצ"ל.

לרגל יומא דהילולא, ערכו בעיתון 'הדרך' ביטאונה של תנועת ש"ס, ראיון עם נאמן בית אדמו"רי צאנז, הרה"ח רבי בן ציון רייך, שהיה גם ממקורביו של הגר"ע יוסף זצ"ל, שסיפר על הקשר המיוחד בין גדולי ישראל.

בראיון לעורך אברהם דוב גרינבוים ושמעון ליברטי, חשף הרב רייך, התבטאות נדירה של ה'שפע חיים' כלפי הגר"ע: "כשחנכו את הבניין החדש של בית החולים לניאדו בנתניה, שהרבי הקים, הרבי הזמין את מרן למעמד חנוכת הבית. באותה תקופה מרן עוד היה הרב הראשי, והיו מי שאמרו לרבי שאולי כמה גורמים שמתנגדים לרבנות הראשית לא ירצו לבוא למעמד והרבי הגיב בחריפות: 'שלא יבואו, אני מעדיף שהרב עובדיה יבוא'. מרן הקדים להגיע למעמד ונכנס לחדרו של הרבי, והם שוחחו יחד זמן ארוך. זאת הייתה ככל הנראה הפגישה פנים אל פנים הראשונה ביניהם".

עוד הוא מסר בראיון, "בתשמ"ג היה היסוד של מפעל הש"ס, שהרבי ייסד ועשו מעמד אדיר בהשתתפות כל גדולי הדור מכל החוגים. מחמת שהשתתפו עשרות רבנים, עשו חלוקה שמכל חוג יישא דברים אחד מגדולי הדור, כך למשל ה'פני מנחם' מגור נשא דברים בשם קהילות החסידים והגאון רבי משה שמואל שפירא בשם ראשי הישיבות הליטאים וכמובן מרן נשא דברים כמיצגה של יהדות ספרד. במפעל הש"ס ובכולל ש"ס למדו יחד כולם מכל המגזרים ומכל החוגים, זאת תמיד הייתה השיטה של הרבי. בנוסף, מרן הרב עובדיה הגיע כמה פעמים לקריית צאנז ומסר שיעורים בישיבה ובבית המדרש הגדול בקריה".

הרב רייך מסביר כי, "הרבי מאוד העריך את כוחו של מרן שהצליח להחזיר מאות אלפים לכור מחצבתם וזאת על ידי לימוד תורה, על ידי שכיתת את רגליו מעיר לעיר וממקום למקום להפיץ תורה. זאת הייתה גם הדרך שהרבי אחז שכך צריך לקרב ולהחזיר בתשובה, רק באמצעות לימוד תורה וכשהוא ראה את הדרך שמרן פועל בה ועושה גדולות ונצורות, מה שאין הפה יכול לספר, הוא מאוד העריך את זה".

כאמור, האדמו"ר ה'שפע חיים', פעל רבות למען בני עדות המזרח. בשנת תשכ"ג, הקים האדמו"ר ישיבה לצעירים ספרדים בקריית צאנז, בשם ישיבת מהרש"ד, בה למד גם במשך תקופה יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי.

בנאום שנשא בי' אדר תשכ"ד, פרש הרבי בהרחבה את דעתו בנושא: "יש להקדיש תשומת לב למצב הספרדים ובני עדות המזרח שעזבום לנפשם. בפקידות הגבוהה אין להם חלק ונחלה ומכל משרה מכובדת הם מרוחקים. נזכרים בהם רק כשרוצים להעבירם על אורח חייהם ואין זה פלא שלבושתנו יהדות אלג'יריה פנתה עורף לארץ ישראל ובחרה להגר לצרפת בטענות של אפליות בין - עדתיות. אני משוכנע שרק מי שקשור לתורת ה' משוחרר מכל דעה קדומה הנוהגת אצל הגויים ביחס לצבעו של בן אדם. והניסיון הוכיח מכמה וכמה מדינות שרק ב"שמע ישראל" אפשר לאחד את כל שבטי ישראל כאיש אחד ובלב אחד".

הרבי אף שיתף מההיכרות שלו עם בני עדות המזרח. "אני מכיר באופן אישי מתוך עבודתי בשטח לימוד התורה לבני עדות המזרח, שלמענם הקמנו ישיבה בקרית צאנז. ונוכחתי שיש להם כישרונות מזהירים. ראיתי בחורים ספרדים העולים בהרבה בכישרונותיהם ותכונותיהם על האשכנזים".

"לדאבוננו גם חלק מיהדות החרדית לקוי ביחסו כלפי היהדות הספרדית. וזה לדעתי משגה חמור והרבה תוצאות קשות נובעות מכך. ואדרבה, יש לקרבם בחבה ליהדות ולתורה, באחווה ורעות ולסייע להם בכל האפשרות".

"הספרדים הם הם דור העתיד. הילודה אצלם בעליה ברוך ה', ואילו הגויהודים (כך כינה הרבי את פורקי העול והלוחמים נגד הדת) עושים תעמולה למען צמצום הילודה בקרב היהודים ח"ו, מלבד שזה נגד תורתנו הקדושה אין הם מתחשבים גם עם הסכנה הנשקפת מזה לישוב היהודי ח"ו, לנוכח העובדה שבני המיעוטים מתרבים בקצב מהיר, וכבר התריעו על דבר זה גם מנהיגים חילוניים. עלינו להכניס את אחינו הספרדים במסגרת תורנית נאותה ולחנך אותם לבל יסטו מאורח חייהם המסורתי, ולשמור על אורח חייהם משנות דור ודור".

הקשר בין ה'שפע חיים' והגר"ע המשיך גם לאחר פטירת הרבי, עם בנו ממשיך דרכו האדמו"ר מצאנז שליט"א. פחות מחודשיים קודם פטירתו של הגר"ע באלול תשע"ג, הגיע האדמו"ר לביקור במעונו של הגר"ע, שהעלה על נס את דמותו של אביו ה'שפע חיים' והתבטא: "לאביכם לא היה הבדל בין העדות, הוא אהב את הספרדים, הוא היה רבי ספרדי".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. דבר פשוט  

  משכיל

 2. אני ח"ו לא מזלזל במה שהאדמור הק' אמר אבל אותי למדו שלא גדלים מכישרון אלא מעמל והתמדה נטו  (ל”ת)


  • אתה טיפש או מטומטם? אולי שניהם!! 


 3. היה לו קשר מיוחד עם הגאון ר' ציון לוי זצ"ל מפנמה  

  yaacov

 4. כותרת גזענית ומזעזעת  

  זאדק

  • לגמרי. מה יהיה (ל”ת)


  • אידיוט. הוא דיבר לאשכנזים שפשוט לא הבינו שיש כאן חבר'ה שעולים עליהם (ל”ת)


 5. בעל מחדש כזה לא היה מימות משה רבינו  

  יאיר

  • של נעליך מעל רגליך כשאתה מדבר על ענק התורה הזה 


 6. ואני ראיתי אשכנזים שאפילו יותר כשרוניים מהספרדים  

  בוטי

;