1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

לא יכולתי להחזיק מעמד וממש פרצתי בבכי

לא עזרו כל הסבריי על שש השנים הנפלאות שהוא חי בהם טוב עם אשתו ועל חמש הילדים שיש לו. ושתמיד עם מי שהוא יתחתן יש התמודדות וקשיים • ליבי צעק להשם תוך כדי תהליך: אבא תזכה אותי לעזור למשפחה הזו לא חבל על המשפחה הזו. תן לי את המילים הנכונות בפה

מרדכי רוט, עלומים, ט"ז תמוז תשע"ט 19/07/2019 10:09

על סף גירושין זוג חרדים. אילוסטרציה זוג חרדים. אילוסטרציה צילום: Sebi Berens/Flash90

לפני מספר חודשים קיבלתי שיחת טלפון, "תשמע" אומרת לי האישה מעבר לקו, "אני פונה אליך כמפלט אחרון לפני גירושין. אני ובעלי נשואים יחד זה תשע שנים ויש לנו חמישה ילדים ברוך השם. שש השנים הראשונות שלנו היו טובות וחלקן היו אפילו נפלאות. בעלי הוא עד היום אברך כולל, אדם ממש ירא שמים".

"לפני כשלוש שנים התחילו הסדקים בחיינו המשותפים. אני לא יכולה להצביע לך בדיוק מה הייתה הסיבה לכך, אולי מצב כלכלי קשה שהיינו בו במשך שנה והיה לי עם זה מאוד קשה. אולי טרגדיה קשה שפקדה את משפחתו של בעלי. בקיצור, אינני יכולה להצביע מאיפה הכול התחיל. אבל התחלנו אט אט פחות ופחות להסתדר והתחלנו לריב יותר ויותר. לפעמים בחיים אתה נכנס לתוך ביצה אבל אתה לא מבין עד כמה היא עמוקה ומסוכנת".

היא המשיכה וסיפרה ואני מאזין בקשב, "המריבות העמיקו יותר ויותר אבל כבר היינו בתוך הביצה ולא היה לכל אחד מאיתנו מספיק שכל כדי לעצור אותן. התחלנו לחפש וגם מצאנו את הדברים השליליים שיש בשני והתחלנו להעביר ביקורת זה על זה, שהייתה כמובן הרבה פעמים גם פוגעת מאוד אחד בשני. וכאשר פוגעים בך כבר קשה מאוד לעצור את הגלגל המידרדר לתהום, וממילא, כל הכבוד והערכה ההדדיים ששררו כל השנים, הולכים ומתמסמסים לאיטם".

ואז זה הגיע: "לפני מספר חודשים בעלי אמר לי: 'עזבי אני לא רואה פתרון למצב בינינו בואי נתגרש ונגמור את הסיפור, את תהיי מרוצה כולם יהיו מרוצים וחסל כל מה שקורה בינינו'".

"אני זוכרת שלא הגבתי מילה באותו הרגע, רק באותו הלילה בכיתי כמו שלא בכיתי כל חיי. מה קרה לנו עד לאיזה מצב הגענו", היא משחזרת באוזניי.

"ממש בכיתי לבורא עולם שיוציא אותי ואת בעלי מהבור שהגענו אליו. למחרת ניגשתי לבעלי ואמרתי לו: 'תשמע אני חושבת שאנחנו צריכים ללכת לטיפול זוגי בכל זאת יש לנו חמישה ילדים, שש שנים חיינו יחד נפלא משהו קרה לנו אנחנו לא מצליחים לעצור את זה, אנחנו פשוט חייבים עזרה'".

האישה ממשיכה ומספרת, "'עזבי", הוא ענה לי, 'חבל על הזמן ועל הכסף, אני לא מאמין לכל המטפלים - חוץ מלקחת כסף הם לא יודעים לעשות כלום'. ושוב הוא אמר: 'בואי נתגרש'. באותו הרגע כבר לא יכולתי להחזיק מעמד וממש התפרצתי בבכי ואמרתי לו: 'אני יודעת שנאמרו ונעשו דברים קשים בין שנינו בשנים האחרונות אבל בוא בבקשה נעשה שינוי, בוא נלך לטיפול, לפחות ננסה'".

"לאחר מסכת שכנועים הוא הסכים ללכת לטיפול זוגי. לא יודעת מה נכנס בו אבל הוא הלך לטיפול הזוגי רק כדי שהמטפל ישכנע אותי שאנחנו חייבים להתגרש, לא עזרו כל הסברי המטפל שלא מתגרשים בגלל כאלו דברים שיש בינינו".

"אלו דברים שאפשר לסדר ולטפל בהם, יש לך חמישה ילדים ואישה שמוכנה לעשות שינוי למען הזוגיות הזו", אמר לו המטפל, "לא מפרקים את החבילה על דברים כאלה'. אך בעלי נשאר לעמוד על שלו, 'בואי נתגרש'".

"המטפל הזוגי אמר לי שאני אפנה אליך היות והוא לא הצליח לשכנע את בעלי שלא להתגרש".

"תשמע אני מכירה את בעלי, הוא אדם ירא שמים, הוא גם איש טוב במהות שלו. אני לא זורקת עליו את כל האשמה במריבות שהיו לנו יחד, שנינו אשמים. אבל פשוט נכנסה בו התעקשות להתגרש והוא לא מוכן לרדת מזה".

"תדבר עם בעלי", אמרה לי האישה בבכי מאחורי הקו, "שהבית שלנו יינצל".

הוא הגיע אליי לאחר יומיים, היה נראה אברך רציני. התחלנו לדבר ולשוחח ולאט לאט התחלתי לדבר איתו על חיי הנישואין שלו.

''תשמע מרדכי'', הוא אומר לי, ''אני אין לי כוחות נפש לכל הסיפורים האלו. בשביל מה יש להתמודד, אין לי כוח לכל הטיפולים האלו או שזה יעזור או שלא. ובכלל הספיקו לי כל המשפטים שאשתי אמרה לי בשלוש השנים האחרונות וזה לא סותר את העובדה שגם אני לא דיברתי לאשתי בצורה יפה ואף פגעתי בה. ואז הוא אמר את משפט המחץ הבא: 'מספיק ראיתי את ההורים שלי רבים כל־כך הרבה שנים ולא חיים טוב יחד, לא רוצה לעבור את זה שוב עם אשתי'''.

לא עזרו כל הסבריי על שש השנים הנפלאות שהוא חי בהם טוב עם אשתו ועל חמש הילדים שיש לו. ושתמיד עם מי שהוא יתחתן יש התמודדות וקשיים ואם הוא לא ילמד להתמודד עם זה עכשיו אז תמיד הוא לא יידע להתמודד. כמה שניסיתי להסביר שמה שהוא ראה אצל ההורים שלו זה משהו אחר ואין מה להשוות בין שניהם, לא עזר.

פשוט לא עזר כלום. ליבי צעק להשם תוך כדי תהליך: אבא תזכה אותי לעזור למשפחה הזו לא חבל על המשפחה הזו. תן לי את המילים הנכונות בפה.

כותב השורות, מרדכי רוט

ואז שאלתי אותו: "תגיד לי אתה מאמין באלוקים? אתה מאמין שאלוקים ברא את כל העולמות כולם והוא מחיה אותם בכל רגע ורגע? אתה מאמין שהשם משגיח על כל פרט ופרט בעולם והכול מכוון בהשגחה פרטית והכול לטובה?"

הוא הסתכל עליי במבט תמה, ''תגיד לי למה אתה חושב שאני מוסר את עצמי ויושב ולומד בכולל יום שלם... בוודאי שאני מאמין שיש בורא שנתן את התורה. הכול בסדר איתך"? הוא שאל אותי.

עניתי לו: "תקשיב אתה מאמין שהשם מלך העולם והוא עושה את הכול והוא משגיח על הכול, אבל זה שבורא עולם בחר לך את אשתך שדווקא היא תהיה אשתך ואיתה תחיה את חייך ואיתה תעבור את תיקון נשמתך שאתה צריך לעבור בעולם הזה, בזה אתה לא מאמין".

"אתה חושב שסתם התחתנת עם אשתך? הקדוש ברוך הוא חשב שהאישה הזו היא הכי טובה בשבילך! זה שיש לך התמודדויות וקשיים אז תתמודד, אבל מבורא עולם אי אפשר לברוח מהתמודדות, אם השם נותן לאדם קושי אי אפשר לברוח ממנו".

אז נכון שאני מבין מאוד את הקושי שלך שנמאס לך להתמודד אבל אתה בתור יהודי מאמין, צריך להאמין שזו אשתך שבורא כל העולמות שלח לך, ובפרט שגם אמר לך מטפל זוגי שאין שום סיבה שתתגרש מאשתך בגלל הטענות שלך, אין לך שום סיבה מוצדקת.

אם בורא עולם נתן לך את האישה הזו סימן שזו הכי טובה לך, וזה מה שרוצה מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא ממך.

הוא הסתכל עליי בעיניים מופתעות - הוא לא ציפה לשמוע שיחת מוסר. אבל האדם שהיה מולי היה באמת כן ואמיתי וירא שמים. הוא רק אמר לי: "אתה צודק אני צריך לחשוב טוב טוב על מה שאמרת לי".

נפרדנו לשלום וקבענו להיפגש שוב.

פגשתי יהודי שאינו שומר תורה ומצוות לפני תקופה והוא שאל אותי: "תגיד לי מרדכי איך האמונה באלוקים עוזרת לך בחיי הנישואין שלך?"

עניתי לו כך: "אצלכם מי שיש לו בעיות עם אשתו הוא חושב, אני אעזוב את מה שיש לי ואני אחפש משהו אחר יותר טוב. ואז כשגם זה לא טוב אז אתם מתגרשים שוב ומחפשים משהו יותר טוב".

אנחנו (מי שחי כך) גם אם קצת קשה לו, הוא לא בורח מהתמודדות עם אשתו כי הוא יודע שזו האישה שאלוקים בחר עבורו וזו האישה הכי טובה שיכולה להיות עבורו. אנחנו מאמינים בהשגחה פרטית שהכול מכוון והכול לטובה. וגם אם יש קושי אנחנו מתמודדים כי זה התיקון והייעוד שלנו. ואי אפשר לברוח מהשם יתברך".

פעם סיפרה לי אישה אחת שהיא החליטה להתגרש מבעלה מכל מיני סיבות ולא עזרו כל ניסיונות הרבנים והיועצים שהסבירו לה שלא מתגרשים בגלל כאלו טענות. הם צריכים ללכת לטיפול, בסדר, אבל לא להתגרש. היא סיפרה שהיא בכל אופן כבר פנתה לרבנות ועזבה את הבית. "היה זה חודש לפני שהייתי צריכה לקבל את הגט", סיפרה "נסעתי ברכב ועשיתי תאונה, קיבלתי שתי פריצות דיסק צווארי ופריצת דיסק אחת בחוליות הגב התחתון. רק מי שעבר פריצת דיסק יכול להבין איזה ייסורים איומים אלו".

"לא יכולתי להזיז את הצוואר שלי ובקושי שיכולתי ללכת, קיבלתי זריקות ולקחתי משככי כאבים חזקים מאוד ללא הפסקה. האורתופד המליץ לי על פריצת הדיסק בגב התחתון לעשות ניתוח, אין דרך אחרת את חייבת את הניתוח, אף טיפול לא יעזור לך, פסק בפסקנות".

"כשחזרתי מהאורתופד הייתי שבורה לרסיסים אמרתי להשם למה אתה עושה לי את זה? למה זה מגיע לי? בכיתי להשם שעה שלמה ברציפות שירפא אותי מהדבר הזה כי הרגשתי שהכאבים הללו פשוט מוציאים אותי מדעתי".

"ואז", היא מספרת, "נפלה לי הארה, את רוצה לברוח מהתמודדות מול בעלך את רוצה להתגרש, אי אפשר לברוח מהשם יתברך. כמה וכמה רבנים ויועצים אמרו לך שאל תעשי את זה, ואת בחרת לעשות הפוך".

"ברחתי מהתמודדות קיבלתי התמודדות אחרת. הבטחתי להשם שאני מבטלת את הפנייה לרבנות ואני אחזור לבעלי ואנסה בעזרת הבורא כן להתמודד".

אותה אישה אמרה לי שהיה לה פשוט נס. האורתופד אמר לה שהוא לא רואה דרך אחרת רק ניתוח בגב התחתון, ואחרי חודש עברו לה כל הכאבים דרך פיזיותרפיה פשוטה, "למדתי שמהשם אי אפשר לברוח".

אז להאמין בהשם שהכול לטובה ושהשם יעזור זה לא רק בפרנסה, זה גם לחיות ולהאמין שעם מי שהתחתנתי זה מה שהשם בחר עבורי וזה הכי טוב עבורי, להאמין שהילד שיש לי זה השם הביא לי, וכך בכל דבר ודבר בחיים.

חשוב לי רק להדגיש שכמובן שיש מקרים שצריך להתייעץ ולראות מה קורה ומה לעשות, אבל הרבה מאוד מקרים של גירושין, לא היו קורים אם היינו מאמינים באמונה שלמה, שעם מי שאני חי עכשיו בורא עולם הביא לי וזה הכי טוב עבורי, ולא האישה או גבר אחר זה טוב עבורי.

כמובן שמה שאמרתי לאותו אברך, זה לא תהליך טיפולי רגיל שאני עושה עם אנשים אחרים, אבל השם סובב שאני יגיד לו את מה שאמרתי לו על האמונה, אז בגלל המסר החשוב שבסיפור הבאתי את הסיפור הזה.

האברך שבראשית הכתבה התקשר אליי לאחר שבוע ואמר לי: "מרדכי אתה צודק, אני לא מתגרש מאשתי. החלטתי להמשיך לחיות עם האישה שבורא עולם בחר עבורי ופשוט להמשיך את התהליך עם המטפל הזוגי שלנו".

שנזכה בעזרת השם לחיות באמונה שלמה תמיד שכל מה שקורה פה בעולם הכול בהשגחה פרטית מכוונת ומדוקדקת והכול לטובה.

שבת שלום לכל עם ישראל היקרים.
לתגובות: machon.rot@gmail.com

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. רוב מי שהתחתנו פעם שנייה אומרים ש  

  משה

  • לא מדוייק 

   יוסף

  • מדויק 


 2. ישר כח על הפוסט הנפלא  

  דור2000

 3. אם נכיר את מקומינו כנשיים ותפקידנו כנשים ונדע איך משם לכבד הבעל  

  חלי

  • ישר כח על מידת האמת (ל”ת)


  • כגברים יתנהגו כמו גברים 

   אני

 4. מעניין.... אדם "חכם" אמר לי פעם: נשים לעולם לא ישתנו  (ל”ת)

  מבולבל

 5. ציפי  


 6. ישר כח!! מדהים!  

  ריקי

;