1. עמוד הבית
 2. רכב ותחבורה
 3. תחבורה

סיוט בדרכים: כך מזלזלים בנוסעים מהכותל • תמונת מצב

כתב 'בחדרי חרדים' עשה את ליל מוצ"ש, עם הנוסעים הממתינים מחוץ לכותל המערבי - לאוטובוס שייקח אותם חזרה לביתם, נתקל במחזה מביש והחליט להציף אותו כדי להביא לפתרון •  נוסע בן 80 ל'בחדרי': "המציאות רק הופכת לקשה יותר" • דובר 'אגד': "אילוצים של ביטחון" • מעקב

ארי קלמן, ג' אב תשע"ט 04/08/2019 19:44

"הצעירים דחפו אותי, זה פשוט בושה" התחבורה מהכותל התחבורה מהכותל צילום: ארי קלמן

אתם רוצים לצאת לתפילה בכותל? אם אתם לא מקושרים, תחשבו על זה פעמיים, כי הדרך לשאת תפילה חרישית מול שריד בית מקדשנו כרוכה בסבל נוראי, מצריכה מכם להתאזר בעצבי ברזל, עם המלצה אולי לוותר הפעם על התפילה שמלווה בקשיים.

את המחזה שתקראו עליו בשורות הבאות, אנחנו רואים מידי שבוע, כותב השורות נוהג לפקוד את הכותל המערבי מידי מוצאי שבת (אל תדאגו הוא מגיע רגלית) והמחזה חוזר על עצמו מידי ערב ולא רק בצאת השבת. העומס הינו בעיר במוצאי שבתות של הקיץ, אז מגיעים מאות לכותל המערבי.

מהתיעודים שאספנו אמש (מוצ"ש), עולה שורה של בעיות שגורמות לעומס רב בקרב פוקדי הכותל המערבי, כאשר במשטרה, במשרד התחבורה ובחברת 'אגד' מודעים לקהל הרב שמגיע מידי ערב וכל שכן במוצאי השבת ונתקלים בעומס הרב שנוצר בתחנת האוטובוס.

מרבית האוטובוסים שעולים כדי לאסוף את הנוסעים, הינם אוטובוסים רגילים (לא דו מפרקיים) שלא מצליחים להכניס את מאות הנוסעים שמצטברים כל כמה דקות בתחנה העליונה מחוץ לשער הכניסה לכותל המערבי. מה שמביא לתיעודים חמורים, בהם נראים הנוסעים שמשלמים מחיר מלא עבור הנסיעה ונראים כסרדינים בקופסת השימורים.

בעיה נוספת היא תדירות האוטובוסים העולים לרחבה, כתב 'בחדרי חרדים' נאלץ להמתין קרוב ל-30 דקות לאוטובוס הבא, כשהוא סוף סוף נראה מרחוק, לאכזבת ההמונים, הוא היה אוטובוס מקוצר, המכיל כ-40 מקומות ישיבה, כשחלק ניכר מהנוסעים, ביניהם מבוגרים ומשפחות עם ילדים שאין בכוחם להידחף בעומס, נותרו מאחור עד שיגיע לאוטובוס הבא, כשתקווה בליבם שהוא יהיה גדול מספיק בכדי לקלוט את הנותרים, אך לאכזבתם, עד שהגיע הבא - גם הוא קצר מלהכיל, שער הכניסה התמלא שוב בנוסעים חדשים.

בעיה נוספת היא, שמשיקולי אבטחה ובעקבות המיקום הצר, לא כל אוטובוס זכאי להעלות לכיכר מחוץ לכותל, ושוטרי המרחב הניצבים בשער האשפות מכוונים את התנועה ופועלים כדי להשאיר תמיד את הציר פתוח מסיבות ביטחוניות, כאשר הנוסעים שממתינים, לא מודעים לכך, האם האוטובוס יעלה לאסוף אותם או שמא ימשיך לדרכו, כך זה בגשם או בשמש, ללא ידיעה שהאוטובוס ממשיך לדרכו. אין מי שמתחשב ומעדכן.

כאמור, העומס ידוע לכל, אך הפתרון מתמהמה מלהגיע, חברת 'אגד' ידועה כמי שיודעת להביא פתרונות לשעות העומס, כמו ימי חול המועד, תשעה באב, ערבי סליחות או הילולא במירון ועוד, וכך גם משרד התחבורה יודע להיערך למצבי עומס, מה שמוביל לשאלה מדוע היא בוחרת להתעלם מהבעיה הקשה הזו.

בתחנה אומר לנו אחד הנוסעים, שנראה נושק לגיל הגבורות: "אני נמצא כאן כבר שנים ארוכות מידי ערב, כמו שאתה רואה, אני לא צעיר ולא קל הנסיעה הזו. מדברים על פתרון כבר שנים, אבל המציאות רק הופכת לקשה יותר, הבעיה היא בעיקר הזלזול של 'אגד', של ליצמן, של מקלב ושל הנציגים כולם - הנה על האוטובוס הזה לא הצלחתי לעלות כי הצעירים דחפו אותי, זה פשוט בושה".

רון רטנר, דובר 'אגד' מסר ל'בחדרי חרדים' כי "אגד מעניקה עדיפות בכל תחום לקווי הכותל. קווי הכותל הם קווי דגל של אגד ובהתאם לכך גם ההתייחסות המועדפת. בהפעלת הקווים לכותל וממנו אגד תלויה ומתואמת עם גורמי הביטחון והגורמים האחרים הכרוכים בכך. אגד תמשיך לייעל את השרות לכותל ככל שניתן בהתאם לאילוצי הביטחון, השטח הגיאוגרפי ועוד".

נציין כי גם בשעות שעמדנו במקום, שוטרי המחוז סייעו לסדר הציבורי וסייעו לנוסעים הרבים שעמדו מחוץ לרחבת הכותל ומבדיקה קלה גילינו כי אין כל מגבלה מבחינת המשטרה לגודל האוטובוסים ולתדירות הגעתם לכותל ומטרתם היא לפזר את המתפללים באופן מהיר ביותר, תוך שהיא דואגת לשלומם ולביטחונם.

'בחדרי חרדים' פונה בזאת לנציגות החרדית בכנסת, בממשלה ובמועצה, שבענו מסיורים ומדיונים - הביאו לציבור פתרון שיביא סוף לסבל. בנוסף, מתפללים או תושבים שנחשפו לסיפורים ולתיעודים מהעומס ברחבת הכותל מוזמנים לפנות למייל האדום של האתר כדי שנוכל להציף את הנושא עד לפתרון המיוחל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. תחבורה ציבורית  

  יעל

  • הכותל מספר אחד ! 


  • אין שני לכותל. זה קבוע כך 


 2. הבעיה בנוסעים  


  • איך אפשר להאשים 


  • מי הרגיל אותנו לדחוף? 

   אלי

  • למרבה הצער אני מבינה אותם 


 3. סוף סוף  

  חני

  • מי הרגיל אותנו לדחוף? 

   אלי

 4. בושה וחרפה לכל האחראים  

  סלבה

 5. הצעירים לא חושבים שצריך לכבד זקנים?  

  שפ

 6. זה קשור לעומס של השבת של ביאלא בני ברק  

  mmmmm

 7. תרוצי אגד!  

  אלי

 8. סוף סוף מישהו מדבר על הנושא האקוטי כל כך.  (ל”ת)


 9. אמת. הדחיפות הנוראות וחסרות ההתחשבות של הנוסעים החרדים גרמו לי להפסיק להגיע לכותל כמו בעבר  

  יעקב

  • טמבל 


 10. התעללות של ממש. קשה להבין מי נהנה מהסבל של מאות המתפללים זקנים ונשים עם ילדים.למה?  (ל”ת)


  • זו חוצפה  (ל”ת)


 11. גם בשכונת רמות מצב התח"צ קטסטרופלי  (ל”ת)

  יוסף

 12. תחבורה לכותל וחזרה  

  חיים מלמדים אותנו

 13. אגד בזיון של חברה ,מזלזלת בנוסעים כבר 50 שנים !!  (ל”ת)

  בזיון

  • תלוי איזה אוכלוסיות  (ל”ת)


 14. כל המקום אשר אזכיר את שמי אבוא אליך וברכתיך.  

  שריר

  • תגיד את זה לנשות הכותל (ל”ת)

   אמר הפרובוקטור

 15. הספיק לי פעם אחת להידחק כדי לחשוב פעמיים על הביקור הבא...  

  בועז

 16. מי יתן שמישהו יעשה סדר בנידון  

  אוהב את הכותל

  • האדמה מלאה בעתיקות 


  • שאלה מצויינת. פעם היה חניון גבעתי, היום הוא אתר עתיקות 


 17. זה לא רק במוצ"ש  


 18. הזילזול בכותל  


 19. כמו לפני חמישים שנה הצבור  

  יורם

 20. לשקר ולתירוצים אין רגליים,והראיה אין קווי לילה לכותל  

  מבקר תח''צ

 21. אם בגלל הדחיפות מישהו חושב פעמים אם ליסוע זה לא מראה על הקשר החזק שלו לקב''ה  (ל”ת)


  • סליחה!!!!!!! 


 22. גם 163 לקבר רחל  


 23. צריך להציב שם סדרנים ולהוציא יותר אוטובוסים בתדירות גבוהה.  (ל”ת)

  מרים

 24. מזעזע מזעזע -איפה נסחרי הציבור הדתיים  


 25. תירוצים לא חסר  


 26. יש מישהו אחד שיכול לעשות למען המתפללים