1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. פלילים

תיעוד דרמטי: פיצוץ מטען החבלה שפצע שני חרדים בבני ברק

הפיצוץ שאירע לפני כשלושה שבועות באישון ליל בקרית ויז'ניץ, עדיין לא ברור. מי היה היעד וכיצד הגיע המטען לקריה החסידית. בינתיים מתפרסם תיעוד דרמטי ממצלמת האבטחה, שמציג בדיוק את רגע הפיצוץ שהחריד את הקריה • צפו

אלי שלזינגר, י' אב תשע"ט 11/08/2019 21:57

האברך עף מההדף זרית פיצוץ מטען החבלה בבני ברק זרית פיצוץ מטען החבלה בבני ברק צילום: המצלם

שלושה שבועות לאחר פיצוץ מטען חבלה בליל שישי בשיכון ויז'ניץ בבני ברק, נחשף תיעוד וידאו ממצלמת אבטחה שמתעד את השניות הדרמטיות.

בתיעוד נראים שני האברכים, האחד חסיד והשני ליטאי, עומדים בסמיכות לגדר, כשהאברך הליטאי ניגש לבדוק מהי תכולת השקית שנפלה ולפתע היא מתפוצצת וכתוצאה מההדף, הוא נופל ארצה.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי האברך הליטאי איבד את הראייה באחת מעיניו וסובל מבעיות שמיעה בשני אוזניו. לעומתו, האברך החסידי נפצע באורח קל. 

נזכיר, כי לפני כשבועיים הבאנו כאן ב'בחדרי חרדים', את עדותו הדרמטית של האברך החסידי שנראה בתיעוד הנוכחי, ר' הרשי, שנפצע קלות באירוע, הוא שחזר את מציאת החפץ על הכביש, הגילוי והחששות, ורגעי הפיצוץ. ר' הרשי סיפר כי באותו הערב התפלל ערבית בבית הכנסת 'בית הלל', המוכר גם כשטיבלעך של ויז'ניץ ברחוב גבעת פנחס בבני ברק. "בעיקול בין הבית של האדמו"ר לחנות הגפן, הבחנתי על הכביש בנרתיק קטן שנראה כמו גרב, משהו מוזר. דחפתי את זה קצת עם הרגל והרגשתי שזה כבד".

ר' הרשי, החליט להרים את החפץ שנמצא על הכביש צמוד ל'במפר', והתחיל למשש. בשיחה הוא מתאר "מצד אחד הרגשתי כדור גדול ומהצד השני משהו שמרגיש כמו טלפון קטן. החלטתי לפתוח ולראות מה יש בפנים. אני פותח את הנרתיק והוצאתי את המכשיר" מתאר ר' הרשי. "ראיתי מסך גדול שהוא דולק, מסך דיגיטלי ועליו מוצג שעון אנולוגי עם מחוגים, אולי זה טלפון, לא יודע".

לאחר שהוציא את מה שנראה כמו טלפון, הבחין בחוטי ברזל בצבע שקוף-צהוב מבצבצים מתוך הבד. "הנחתי את זה מיד על גדר סמוכה, חשדתי שמשהו אינו כשורה". בעודו עומד במקום וחושב מה לעשות, חלף במקום אברך ליטאי חשוב, "שאלתי אותו אם לא נראה לו חשוד, אולי מטען חבלה, אבל הוא ענה לי בביטול 'מה כבר יכול להיות בבני ברק, אין פה פצצות' והתחיל לבחון את החפץ החשוד שאספתי מהכביש".

כבר למחרת הפיצוץ, פרסמנו ב'בחדרי חרדים' שמדובר ככל הנראה במטען חבלה תקני לכאורה, שנפל מרכב ב'במפר', ור' הרשי מאשר שאכן מצא את המטען על פסי האטה. "שמעתי הרבה שמועות, לא יודע איך זה הגיע לכביש, אבל היה נראה שזה נפל בטעות ולא הונח שם או נזרק". מאחר וחשש שמדובר במטען חבלה, מה שהתברר למפרע כנכון, התרחק קצת מהגדר תוך שהוא שלף את הטלפון שלו. עוד השיב כי ייתכן שבתוך ה'גרב' היו גם מגנטים שהוצמדו לרכב, אך אינו יכול לומר זאת בוודאות.

"עמדתי במרחק של כשני מטרים והתחלתי לחייג למשטרה. במקביל האברך הליטאי התקרב עוד יותר". בשיחה ל'בחדרי חרדים', ר' הרשי שעמד עם הפנים לכיוון הגדר, אינו זוכר האם כבר לחץ על כפתור החיוג או שזה היה רגע לפני, "שמעתי פיצוץ מטורף ומאותו רגע ראיתי שחור בעיניים, לא ראיתי אור. הרגע הראשון חשבתי לעצמי, הנה, אני בחיים, ומיד רצתי למרחק של כ-10 מטר, התיישבתי על המדרכה".

בעודו יושב על המדרכה ואט אט המסך השחור שראה החל להתפוגג, הפנה מבט לעבר מקום הפיצוץ, "ראיתי מרחוק את האברך הליטאי נעמד, מרים את ידיו וצעק משהו. לא ממש שמעתי ברור כי השמיעה שלי נפגעה, אבל אחרי זה אמרו לי שהוא צעק ממש חזק "שמע ישראל". לאט לאט אנשים התחילו להגיע לאזור הפיצוץ, צעקתי להם שיטפלו בו, עוד לא הבנתי בכלל שאני פצוע".

במהלך השיחה הטלפונית עם 'בחדרי חרדים', ר' הרשי מבקש מספר פעמים לחזור על השאלות תוך שהוא מתנצל, "הפגיעה היחידה שעדיין נותרה בי, שמיעה חלשה שב"ה הולכת ומשתפרת. יש גם קצת כאבים". הניצול אינו מפסיק להודות על הנס, "אם זה היה מתפוצץ כמה שניות לפני, בזמן שהחזקתי את המטען, אני לא רוצה לחשוב מה יכול היה לקרות". ר' הרשי בן 47, אב לעשרה ילדים שמחציתם כבר נישאו. "בשבת אמרתי לילדים שלי שהם זכו במתנה, אבא בחיים. לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם לא הייתי מניח את המטען על הגדר או לא מתרחק ממנו".

בשלב זה, כונני 'איחוד הצלה' שהיו באיזור ושמעו את הפיצוץ, החלו לטפל באברך הליטאי. "אני לא הרגשתי פצוע, הייתי עדיין בהלם. אבל החובשים שראו אותי יושב הבינו שנפגעתי והכניסו גם אותי לאמבולנס. תוך כדי שאני יושב בפנים, התחלתי להרגיש שיש לי דם ביד שמאל ובבית החזה, כך גם החלו להופיע כאבים. במשך התברר כי בחסדי שמים זה היה רק רסיסים חיצוניים".

ר' הרשי שהגיע באותו יום שקיימנו את השיחה - לבקר את הפצוע השני בבית החולים, מספר, "מדובר באברך חשוב מאוד, מתברר שבאותו היום הוא עשה סיום על מסכת עירובין". בשיחתם, סיפר האברך הליטאי כי מיד לאחר הפיצוץ, "הוא התכווץ על הרצפה, כמה שניות אחרי הוא התגלגל על המדרכה תוך כדי התרחקות מהגדר. הוא נפגע קשה, לא ראה בכלל בעין בגלל רסיס שנכנס, כל פלג גופו העליון נשרף, מלא כוויות ורסיסים". עוד סיפר "היום הוא צפוי להשתחרר, מקווה שהוא יהיה בריא לגמרי בעזרת השם".

לאחר טיפול רפואי, ר' הרשי שוחרר לביתו כבר ביום שישי אחר הצהריים. "בשבת התפללתי בנדבורנא חדרה, שם עליתי לתורה ובירכתי ברכת הגומל ברוב עם, לאחר מכן ערכתי קידוש קטן בבית, להודות להשם על הנס הגדול". לשאלת 'בחדרי', הוסיף "אל תדאג, בהמשך אעשה קידוש גדול". ר' הרשי לומד בכולל, שם גם הביא 'תיקון'. "באופן מפתיע, בדיוק בתקופה זו אנחנו לומדים בכולל את הנושא של ברכת הגומל. מסתבר כי פעם בחודש אני יכול לברך 'ברוך שעשה לי נס' בשם המלכות, אם אני לא עובר במקום הפיצוץ שלושים יום".

מאז הפיצוץ, חוקרי המשטרה בתחנת בני ברק בפיקודו של סנ"צ יאיר ויצנברג, מנסים לברר מי הם אותם שני אנשים שמטען החבלה הוצמד אל רכבם. במשטרה סירבו בשלב זה להתייחס לפרטי החקירה, האם הצליחו לזהות את לוחית הזיהוי של הרכב וכן על זהותם של היושבים בו - שחייהם ניצלו כתוצאה מאי האטה ב'במפר'.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אם לא ברור מי הניח את המטען . . .  

  חרדון

 2. איפה ונשמרתם ? לגעת בחפץ חשוד ?  (ל”ת)


  • טקט בחיים זה מאוד חשוב... 

   "לכל זמן ועת"