1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

בדקה ה-90: שטיינמץ ובן דוד ביקשו הבהרה מבית המשפט ונדחו

מפיקי האירוע בחיפה הודיעו בשעה האחרונה על ביטול סופי של הקומזיץ בהשתתפות מוטי שטיינמץ ומרדכי בן דוד • הזמרים פנו לביהמ"ש על מנת לקבל הבהרה ונדחו • המפיקים ניסו לארגן ההופעה באופן פרטי למרות אי מימון העירייה - אולם לדבריהם מרכז הקונגרסים התעמר בהם

אלי שלזינגרכ"ה אב תשע"ט 26/08/2019 09:56

"התעמרות בחרדים" בן דוד ושטיינמץ בן דוד ושטיינמץ צילום: יח"צ שירה ויעקב נחומי, פלאש 90

‏לאחר סירוב מרכז הקונגרסים לקיים את ההופעה לגברים בלבד ללא מימון העירייה, מוטי שטיינמץ ומרדכי בן דוד ביקשו לפני שעה קלה (שני) מבית משפט המחוזי לקבל הבהרה בעניין.

"כבוד בית המשפט מתבקש להבהיר, האם ניתן לקיים את האירוע המתוכנן במימון פרטי", ובכך לוותר על המימון הציבורי. בקשת ההבהרה נשלחה לבית המשפט לאחר שעו"ד יגאל ויינשטיין פנה לעו"ד שירי ויצמן, היועצת המשפטית של המת"מ - שם סירבו לקיים את ההופעה ללא הבהרת ביהמ"ש.

השופט אברהם אליקים דחה את הבקשה בטענה כי "הדיון הסתיים בפסק דין, אין הליך של הבהרות לאחריו".

מוקדם יותר היום הודיעו מפיקי האירוע בחיפה על ביטול סופי של הקומזיץ בהשתתפות מוטי שטיינמץ ומרדכי בן דוד. בהודעה של מפיקי האירוע נמסר: ״למרות הצעת השופט שנבצע את האירוע במימון פרטי, החליטה הנהלת מרכז הקונגרסים להתעמר במגזר החרדי ובציבור רוכשי הכרטיסים ולא לאפשר את קיום האירוע גם במימון פרטי״.

מוקדם יותר היום התראיין שלום וגשל, מפיק האירוע, לרדיו קול חי ואמר: "הגעתי להבנה עם מ.ב.ד. ומוטי שטיינמץ שיופיעו בחינם, כדי לא לפגוע בציבור שרכש כרטיסים. ביהמ"ש פסק נגדנו רק כי אנחנו חרדים". 

אלא שכאמור, לבסוף הוחלט שלא לקיים את האירוע, זאת בשל "התעמרות" במגזר החרדי מצד הנהלת מרכז הקונגרסים בחיפה, כך לדברי וגשל.

"למרות הצעת השופט שנבצע את האירוע במימון פרטי, החליטה הנהלת מרכז הקונגרסים חיפה, להתעמר במגזר החרדי ובציבור רוכשי הכרטיסים, ולא לאפשר את קיום האירוע גם במימון פרטי".

כזכור, אתמול הורה השופט אברהם אליקים על ביטול ההופעה של מוטי שטיינמץ ומרדכי בן דוד לגברים בלבד, בעקבות העתירה שהגישה שדולת הנשים. הסיבה המרכזית לביטול: ‏"זו לא היתה הפרדה מגדרית, אלא הופעה לגברים בלבד".

השופט קובע בהחלטתו כי "אין בפסק דין זה להביע עמדה לגבי אופן התמיכה באירוע זה או אחר, אין כל מניעה לתמוך גם באירועים לציבור החרדי ומוטב כי עיריית חיפה תלמד את הנחיות היועמ"ש ותפעל בהתאם".

חבר הכנסת אורי מקלב מ'יהדות התורה' אמר בעקבות ביטול האירוע: "הציבור החרדי נרדף על ידי מפלגות וארגונים שונים. בית המשפט היום נותן את הלגיטימציה לארגוני שנאה אלו, הצביעות זועקת לשמים כאשר אומרים חייה ותן לחיות אך בהתנשאות ורודנות מתערבים פעם אחר פעם בנעשה בציבור החרדי,עד אשר לא מאפשרים לציבור החרדי לחיות באורח חייו ואמונתו".

לדברי מקלב, "לקחת ציבור שלם להכפישו ולהכותו על ידי שלילת זכויות אלמנטריות, דחקים אותו לפינה תוך עלילות שווא דבר זה לא יצליח, זהו חלק ממסע השמצות והכפשות כנגד הציבור החרדי. רוב רובו של הציבור בישראל מכיר את הציבור החרדי ואת ערכיו, חסדיו ועקרונותיו, ומוקיע החלטות מסוג זה. דברים אלו לא ישבור את רוחנו ולא ישנה את השקפתנו והליכותינו. אנחנו לא נשיר את השירים שלנו במחתרת".

העתירה הוגשה על ידי שדולת הנשים, מאחר ומדובר בהופעה לגברים בלבד - ללא נשים. במהלך הדיון שנערך מוקדם יותר היום, השופט אליקים אברהם, סגן נשיא בית המשפט המחוזי חיפה, ביקר בחריפות את מגישות העתירה, שדולת הנשים, על כך שהעתירה הוגשה באופן מזלזל ולא מכובד וללא הגהות. "לא ייתכן שמציינים בעתירה תאריך שגוי של האירוע", כפי שפרסמנו בשבוע שעבר מפיו של נשיא בית המשפט רון שפירא".

עוד אמר השופט לשדולת הנשים כי "בגלל שהגשתם את העתירה כל כך מאוחר וללא נתונים. אלא אם כן אתם אומרים אותנו לא מעניין מה יאמר השופט אנחנו רוצים את התקשורת". עוד הוסיף השופט: "מרדכי בן דוד הגיע במיוחד מארה"ב ואתכם זה לא מעניין?".

השופט שאל את עו"ד שדולת הנשים, "מה הקשר שלכן למישהו שאולי נפגע? אתן נמצאות כאן כעותרת ציבורית, מבלי שיש בסיס לכך". השופט תמה מול נציגי השדולה, מה המעמד שלהן לטעון בדיון.

השופט אליקים שאל את שדולת הנשים "האם הייתה פניה ספציפית אליכן, של אשה מסוימת באירוע הזה?". נציגת השדולה השיבה כי הייתה פניה מעו"ד שפנתה אליה אשה מסוימת בנידון, אך השופט לא הרפה והמשיך להקשות "מדוע לא צרפתן את עוה"ד או את אותה פונה, כמו שעשיתן בעפולה".

בעתירה נכתב כי ההופעה צפויה להיערך ביום רביעי 28/08, בעוד שבמודעה על האירוע נכתב כי ההופעה תתקיים ביום שני 26/08. "מעבר לטענה שאולי תעלה בעניין טעות סופר, מעורר קושי דיוני ומהותי בשים לב לסמיכות המועד", אמר בשבוע שעבר השופט רון שפירא, במיוחד כאשר מדובר בדיון במהלך פגרת הקיץ של בתי המשפט.

בדיון שנערך, ציין השופט אליקים כי העתירה שהוגשה מתייחסת להפרדה בין גברים לנשים וההדרה, בעוד הנושא הנדון הוא מימון האירוע על ידי העירייה - ולא ההתערבות לחרדים בתחומם.

השופט רמז ששינה את דעתו לאחר שקרא את התשובה שהגיש עו"ד ויינשטיין, מייצגם של האמנים מרדכי בן דוד ומוטי שטיימץ. עו"ד ויינשטיין ציין כי מתחילת שנת 2019, עיריית חיפה קיימה כ-800 אירועים שונים. ביקשתי לראות את זה בדיוק בגלל היועמ"ש, הפרופורציות. אם עיריית חיפה עושה לכל מגזר את האירוע המיוחד שלה, למה שהחרדים לא יקבלו" אמר השופט.

עם זאת אמר גם "אני לא אתן יד שכספי ציבור יממנו פגיעה בנשים, אם אכן ישנה כאן פגיעה בנשים". קודם לכן בירר עם העותרות למה למרות שלדברי השדולה יש אשה שנפגעה מההדרה, למה היא לא צורפה לבקשה.

לקראת סוף הדיון, השופט אמר לנציגת העירייה "נתתי לכם הכי הרבה זמן, אולי בגלל שמצבכם הכי קשה", ומדבריו בשלב זה נשמע כי דעתו היא שאין לקיים את ההופעה במתכונתה הנוכחית.

לפני שיצא להפסקה לקראת כתיבת ההחלטה, אמר השופט "חרדי שרוצה אירוע פוגעני, שיתכבד ויממן זאת בעצמו" אמר השופט.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. סיפורי סבתא של שלום וגשל ושות' , אין בעיה שאתה לא עושה אירוע כפסיקת בית המשפט אבל למה להתל בציבור במשך יום שלם ולזרות חול בעיניים כאילו המופע כן הולך להתקיים  (ל”ת)

  יוני

 2. בחרתם בענת קליש. תאכלו אותה  

  מיכי

  • שהרב חיים קנייבסקי שליט"א תומך בעמדת מנדלבליט (ל”ת)

   דבריך הם הוכחה

  • מתנגד לקיום המופע בחיפה-כיוון שבבחירות לעיריית חיפה הרב 

   זו היא ההוכחה שהרב קנייבסקי שליט"א

 3. תגובה  

  שלום

 4. כפיה חילונית  

  צורי

 5. בושה  

  שלי

 6. לכבוד כבוד השופט.  

  נתי

  • נתי יקירי  


 7. מי שרוצה שינוי במצב חייב להצביע נעם!  (ל”ת)


  • ותקבלו שינוי לרעה. (ל”ת)

   יפת

 8. כבר שנים שיש ממשלה ימנית והמצב הדתי מדרדר בבחירות הקרובות רק נעם!!!  

  יהודה

 9. רק נעם!!!  (ל”ת)


 10. בקטטע מדינה  

  מירו

 11. מונעים אירועים אצל חרדים כנגד נמנעים פסטיבלים בשדרות  (ל”ת)

  צ

 12. הזויייי  (ל”ת)


 13. חייבים לצאת לרחובות ולמחות. בושה. בושה  (ל”ת)


 14. השאלה היא האם ציבור הנשים אהבים גם לשמוע את הזמרים האלה או לא.כי אם אהבים אז למה רק לגברים?ואם לא אז רק לגברים.  (ל”ת)

  פיה

  • בדיוק! למה לא מתייחסים לזה? 

   נועה

  • יש מספיק הופעות שהם גם לנשים וגם לגברים 

   r

  • נועה,כאישה אני מזדהה איתך, נכון לגמרי, נשים לא צריכות להיות זרוקות בפינה, ואם זה המוזיקה שהן שומעות תמיד מותר להן גם ללכת להנות מזה ולא רק כשיש את ההופעות האלה בבתי מלון שעושים רק לנשים בעלות אמצעים... (ל”ת)

   חרדית

 15. פסק דין והבהרות  

  משקיף אום

 16. בין משפט גובה לעוול  

  אנונימי

 17. ווואלה מדינאציונית  (ל”ת)


 18. תצביעו ג ותמשיכו לאכול קש  

  מוישי

 19. כואב  


  • הדעה שלו לא נחשבת בבתי המשפט אפילו אם הוא הרוב במניין 

   מי שעוסק ברמאויות בענייני כספיםם

 20. כנסו  

  ישראלה

 21. כל הכבוד,לבית המשפט הקיצוניים השתלטו על חיינו ויפה שעה אחת קודם  (ל”ת)

  יוני

  • משהו משהו 


 22. מקום המשפט - שם הרשע  

  ריקי

 23. כתבה כאורך הגלות  

  חיים

 24. שיעשו הופעה באיזה מקום עם שידור חי לכל מי שרוצה לצפות בשיא לייב וכדו'  


 25. מלחמה שלא קשוררה לדת רק להקצנת בלוי  (ל”ת)


  • שדולת הנשים  


 26. בית משפט  


  • רצים לשנות את החוק? תלכו לכנסת, אבל מה לעשות שיהדות התורה 

   תפקיד בית המשפט לשמור על החוק

  • תזהר מהכעס שזה כמו עבודה זרה והיא רודפת אותך. (ל”ת)

   חורי

 27. צוחק מי שצוחק אחרון  

  יגאל שילה הארכיאולוג

 28. עד לאן  


  • בהתנחלויות זה לעולם לא יקרא (ל”ת)

   תעבור לגור ביהודה ושומרון

 29. המופע החרדי בחיפה  

  חיים

 30. סיסמא חדשה מבית היוצר של שדולת הכופות - "איש בכפייתו יחיה"...  


 31. מעז יצא מתוק  

  צבי

 32. דגל התורה אפס מעשים ים דיבורים  (ל”ת)

  משה וייס

 33. כאשר פרסמו רעיון ברדיו בזמן חג הפסח ששמרה את המופלטות המוכנות בחג  

  זה הכל התחיל לצאת משליטה

 34. בארצות הברית אתם יכולים לזמר בנפרד. אבל במדינת ישראל שזה כאילו מדינה של יהודים, שם לא יתאפשר. בושה וחרפה.  (ל”ת)


 35. הם עכשיו יביאו על עצמם כפייה דתית. פגעתם בעצב רגיש מדי.  (ל”ת)

  רונן

 36. אנטישמים.  


 37. אל מי עובדים  

  צבע

  • אל דאגה תהיה הופעה במקום ההופעה הזאת (ל”ת)

   מימי

 38. שדולת הנשים  

  יהודי

 39. מנדלבליט צודק: הפרדה -כן. הדרה-לא.  


 40. מצוין  

  שמואל

  • צודק למה אין עזרת נשים בטיש? 

   חחחח

 41. כפייה חילונית  

  מירי

 42. השתגעתם?!  

  ישיבשר

;