1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

מנדלבליט: "לא הופעלו לחצים על עדי מדינה"

היועמ"ש מנדלבליט מגיב לטענות כי הופעל לחץ על עדי מדינה בתיקי ראש הממשלה נתניהו, ואומר כי הן שקריות • "בדקתי ווידאתי כי חוקרי המשטרה הבהירו היטב לעדי המדינה בכמה הזדמנויות שהם נדרשים לומר רק את האמת ועדותם נמסרה באופן חופשי ומרצון" • מה עם השיחה של אור אלוביץ עם אביו? לדברי היועמ"ש, הוא לא נשלח מטעם המשטרה להשפיע על אביו וכי לא הוקלטו שיחות עם עוה"ד
אלי שלזינגר, י' אלול תשע"ט 10/09/2019 15:51

בתגובה לטענות מנדלבליט/נתניהו מנדלבליט/נתניהו צילום: יונתן זינדל/נועם ריבקין-פנטון, פלאש 90

יומיים לאחר הביקורת החריפה עם חשיפת מנופי הלחץ שהפעילו במשטרה על מנת לשבור את בעלי 'בזק' לשעבר איש העסקים שאול אלוביץ' בכדי שיהפוך לעד מדינה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 4,000, היועץ המשפטי מגיב לדברים וטוען כי הטענות שקריות ואינן נכונות.

"בסוף השבוע האחרון פורסמו בתקשורת טענות שונות כאילו הופעל לחץ על עדי מדינה שלא לומר אמת, וכן טענות בקשר לחקירת החשודים אור אלוביץ' ושאול אלוביץ'. פרסומים אלה יצרו את הרושם כאילו החקירות בתיקים בהם נחקר ראש הממשלה כחשוד בוצעו בצורה מגמתית, ובלא הקפדה נאותה על זכויות הנחקרים" כתב היועץ המשפטי לממשלה.

מדובר בפרסום של עמית סגל בחדשות 12, במסגרת הפרסום נטען שחוקרי משטרת ישראל ורשות ניירות ערך הפעילו על עדים אלה בעודם חשודים לחץ פסול בניסיון לגרום להם להגיד דברים שאינם אמת. עוד נטען, כי היה ניסיון לגרום לשאול אלוביץ', באמצעות בנו אור אלוביץ', לאבד אמון בעורך הדין המייצג אותו ואף להחליפו.

"טענות אלה נתמכו במה שנחזה להראות כציטוטים מדויקים בתוכן ובהקשר של דברים שנאמרו בחקירות" כתב היועמ"ש לראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חמי שפנה אליו בעניין. בפנייתו ליועמ"ש טען, כי "הפעם נחצה כל גבול אפשרי. לא יעלה על הדעת כי המשטרה תנסה לפגוע בזכותו של אדם לייצוג משפטי הולם, ותנסה לגרום לפיטוריו של עורך דין כדי להשיג את מטרותיה. בדרכה אל המטרה המשטרה רמסה ברגל גסה את הזכויות החוקתיות להליך משפטי הוגן תוך פגיעה בחופש העיסוק של עורכי הדין ובעצמאותם".

בתגובה לכך כתב היועמ"ש "מיד לאחר הפרסומים הוריתי לברר את הדברים ולבחון את הנטען אל מול חומרי החקירה הרלוונטיים. לאחר בחינת הדברים עם יחידת הפרקליטות שלוותה את החקירות והיחידות החוקרות במשטרת ישראל, הריני להשיבך כי חומרי החקירה מלמדים כי אין שחר לטענות בפרסומים אודות לחץ שהופעל כביכול על עדי מדינה כדי שימסרו גרסאות שאינן אמת".

באשר לטענה שאור אלוביץ' נשלח להשפיע על אביו להחליף עורך-דין בשליחות המשטרה, "הרי שטענה זו התבססה על ציטוט מהקלטה שבוצעה לאור אלוביץ' ולאביו במהלך החקירה. אלא, שמדובר בציטוט מקוטע שלא משקף נאמנה את פני הדברים. קריאה של כלל חומרי החקירה הרלוונטיים מובילה לתמונה שונה לגמרי" מסביר מנדלבליט.

יתירה מכך הוא מוסיף, "מחומר החקירה עולה בבירור כי הדברים שנטען כי נאמרו מפיו של אור אלוביץ' בשיחה עם אביו שאול אלוביץ' בקשר לעורך דינו של האב, לא נאמרו בהוראת החוקרים או ביוזמתם". ביועמ"ש הבהיר עוד כי "השיחה הנטענת היא מזמן בו הן אור אלוביץ' והן שאול אלוביץ', היו עצורים לצרכיי חקירה בגין חשד לביצוע עבירות שוחד, והם שוחחו ביניהם במתקן משטרתי". היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי "למען הסר ספק, חומרי החקירה מלמדים כי איש לא האזין לשיחת עורך דין עם לקוחו".

בנוסף, לפי היועמ"ש, נבדקו גם הטענות ביחס לגיוס עדי המדינה בתיק, "ונחה דעתי כי חוקרי המשטרה הבהירו היטב לעדי המדינה, ובמספר הזדמנויות, כי הם נדרשים לומר אך ורק את האמת. גם דברים אלה מתועדים כדבעי בחומרי החקירה המלאים, ונחה דעתי כי הדברים שמסרו עדי המדינה נמסרו באופן חופשי, ומרצון. כידוע, תנאי לחתימת הסכם עד המדינה הוא אמירת אמת בלבד".

היועץ המשפטי לממשלה כתב כי חקירה יעילה, מעצם טיבעה כרוכה בחדירה מעמיקה אל תוך רשות הפרט, בהעמדה במצבים מביכים, ביצירת מורת רוח ועגמת נפש ובהתמודדות פיזית ונפשית עם חוקר המבקש לחשוף את האמת, גם אם הדבר כרוך בהכבדה על הפרט הנחקר. דברים אלה נכונים, "ואולי אפילו ביתר שאת, ביחס לחקירת תיקים מורכבים מהסוג נושא פנייתך".

בתוך כך, החלטה של חשוד, שותף לדבר העבירה, להפוך להיות עד מדינה, כשמשמעות הדבר היא למסור גרסה המפלילה את שותפו לעבירה, אינה החלטה פשוטה עבורו. משיקולים אחרים, גם החלטת רשויות האכיפה להתקשר עם חשוד בהסכם עד מדינה היא אינה החלטה פשוטה. החלטות אלה תלויות בנסיבות רבות, אך בעיקר הן תוצר של עבודת חקירה מאומצת, ויש לראות את הדברים גם על רקע זה.

"בדיקת חומרי החקירה שנערכה לנוכח הפרסומים מהעת האחרונה" מבהיר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, "שבה אפוא ומלמדת על כך שחקירת התיקים בהם נחקר ראש הממשלה כחשוד בוצעה מתוך מטרה אחת ויחידה: הגעה לחקר האמת. עם זאת יודגש, כי ככל שיימצא שבמסגרת הטיפול בתיקים אלה בוצעה פעולה לא כשורה, הדבר יבחן ויטופל כנדרש".

בשולי המכתב הוסיף מנדלבליט: "ולאחר שאמרתי כל אלה, אוסיף את המובן מאליו: כל טענה שיבקשו עורכי הדין של ראש הממשלה לטעון, לרבות טענות אודות התנהלות החקירה, תשמע בלב פתוח ובנפש חפצה בהליכי השימוע ותיבחן בכובד ראש כמקובל. שלא בשולי הדברים, מובן שיש לנהוג משנה זהירות בכל הקשור לפרסומים חלקיים של חומרי חקירה, אשר באופן טבעי עלולים ליצור תמונה שגויה".

תגובת פרקליטיו של ראש הממשלה להודעת היועץ המשפטי לממשלה: הפרסומים האחרונים בתקשורת הם רק קצה הקרחון. חומר החקירה המלא חושף הפעלת לחץ אלים וחסר תקדים כלפי עדי מדינה ובני משפחותיהם. מתברר שאיימו על עדי מדינה שהמשפחה שלהם תתפרק ולחצו עליהם להחליף את עורכי הדין שלהם.

הודעת היועמ"ש עומדת בסתירה גמורה לעדויות המפורשות בעניינים אלה. כשהאמת תתברר, מי ייתן את הדין?

היועץ ציין בתגובתו שיש לנהוג משנה זהירות בכל הקשור לפרסומים חלקיים של חומרי חקירה, אשר באופן טבעי עלולים ליצור תמונה שגויה. במשך שלוש שנים, ערב ערב, מפרסמים הדלפות לא חוקיות וחלקיות נגד ראש הממשלה נתניהו - ורק עכשיו נזכר היועמ״ש לצאת נגד הדלפות?עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שקרן בן שקרן, עצם מעצמה של הדיפ שטייטל.  

  ברוך

 2. מנדבליט חלאס עם השקרים !! תבדוק מי מדליף !!!  

  דפנה

 3. בדיקת היועה"מש  

  איציק

;