1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. בחירות 2020

נתניהו בהצהרה היסטורית. מתקפה גם מימין: ספין פוליטי זול. צפו

ראש הממשלה מסר הערב הצהרה מיוחדת שבוע לפני הבחירות, אולם הוא סופג בעקבותיה מתקפות גם מימין וכמובן גם משמאל | מפלגת 'ימינה': "מדובר בספין פוליטי זול שנועד לקושש קולות ותו לא" | 'כחול לבן': "שמחים שנתניהו התעשת ואימץ את תכנית כחול לבן" | ומי המברכים

ארי קלמן, י' אלול תשע"ט 10/09/2019 18:19

מי מברך ומי תוקף בנימין נתניהו בהצהרה מיוחדת בנימין נתניהו בהצהרה מיוחדת צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב בשעה 18:00 להצהרה אותה כינה 'מיוחדת', לאחר שמדוברות 'הליכוד' יצאה הודעה לקראת ההצהרה תחת הכינוי "דרמטית", מה שישר גרר ספקולציות בקרב עיתונאים וגולשים, במה מדובר. היו כאלה שאף הרחיקו לכת וניחשו כי נתניהו יודיע כי זו לו הקדנציה האחרונה בראשות הממשלה. אולם לבסוף, דקות לפני ההצהרה דלף הנושא והוא "החלת ריבונות על בקעת הירדן".

נתניהו פתח ואמר, "הנשיא טראמפ אמר שאחרי הבחירות הוא יציג את תכנית השלום שלו, מיד אחרי הבחירות, אפילו כמה ימים אחרי הבחירות, וזה ממש מעבר לפינה. זה מציב בפנינו אתגר גדול וזה מציב בפנינו גם הזדמנות גדולה. זאת הזדמנות היסטורית, שעת כושר חד פעמית להחיל את הריבונות הישראלית על ישובינו ביו"ש וגם על אזורים חשובים למורשתנו ועתידנו.

השאלה החשובה ביותר שעומדת לפנינו בבחירות הללו הוא מי יעמוד במו"מ מול הנשיא טראמפ, מי יגייס אותו לצידנו, מי יהיה רה"מ הבא של מדינת ישראל- אני או גנץ ולפיד.

גנץ ולפיד אמרו שיעקרו שמונים אלף מתיישבים. אצלי אף אחד לא ייעקר. גנץ ולפיד אמרו שצריך ליישם את לקחי ההתנתקות במקומות אחרים, אצלי לא תהיה עוד התנתקות. להפך. אני מאמין שבזכות הדרך שלי, הניסיון המדיני שלי והיחסים האישיים שלי עם הנשיא טראמפ ועם רבים ממנהיגי העולם אוכל להבטיח את התתישבות בלב מולדתנו ואת האינטרסים הבטחוניים החשובים לעתידנו.

אזרחי ישראל, אני מאמין שהדמוקרטיה מחייבת שאציג בפניכם לפני הבחירות ולא אחריהן את מה שאני מתכוון לעשות אם תבחרו בי ולכן כשברור שתכנית טראמפ כנראה תבוא לפיתחנו מהר מאוד, בזמן הקרוב ביותר, אני מבקש לקבל מכם מנדט ברור להכיל את הריבונות הישראלית על כל הישובים.

מתוך כבוד לנשיא טראמפ או מתוך אמונה גדולה בידידותינו, אני אמתין עם החלת הריבונות עד הצגת התכנית המדינית של הנשיא. ככל שניתן הדבר אני רוצה להכיל ריבונות בישובים ואזורים אחרים בתיאום מירבי עם ארה"ב. כמובן שהדבר יחייב הקמת קואליציה שמחויבת לעקרונות הללו, זה יחייב גם היערכות בטחונית מתאימה, אבל יש מקום אחד שבו ניתן להכיל את הריבונות הישראלית מיד לאחר הבחירות. אם אקבל מכם, אזרחי ישראל, מנדט ברור לעשות זאת.

בחודשים האחרונים הובלתי מאמץ מדיני, ובימים האחרונים בשלו התנאים המדיניים לכך. היום אני מודיע על כוונתי להכיל עם הקמת הממשלה הבאה את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. זה יהיה הצעד הראשון אם אקבל את אמונכם. עכשיו למה הדבר כ"כ חשוב? כי זהו הגבול המזרחי של מדינת ישראל.

יחד עם רמת הגולן שהנשיא טראמפ הכיר בריבונותינו בה אחרי שיחותי איתו, זהו קיר המגן המזרחי שמבטיח שלעולם לא נחזור להיות מדינה ברוחב של כמה קילומטרים, ולצורך זה צה"ל חייב לשבת בכל בקעת הירדן ולא רק ברצועה צרה ליד המים, ציר פילדלפי צר שאי אפשר להגן עליו, אלא בכל בקעת הירדן במובן הרחב של המילה. אבל כדי שצה"ל ישב שם תמיד הכרחי שבקעת הירדן תהיה בריבונותנו לעד. זהו החזון בעבורו אני מבקש את אמון הבוחר.

כפי שקיבעתי את גבול הביטחון המדיני שלנו מול סיני בהקמת גדר הביטחון שם, כפי שקיבעתי את אחיזתנו ברמת הגולן בהשגת ההכרה האמריקנית, כך אני מבקש לעשות מול בקעת הירדן. המפה שאני מציג כאן מבוססת על השטח שמערכת הביטחון הגדירה פעמיים, ב-2014 ושוב ב-2017, כמעניק ביטחון מירבי לישראל. המפה הזאת מבטיחה עומק אסטרטגי לישראל ושטחים שונים כלפי מזרח.

יחד עם החלת הריבונות בכנסת הבאה אביא לממשלה הבאה תכנית נרחבת לחיזוק ההתיישבות היהודית בבקעת הירדן ופיתוח התשתיות שם. אני רוצה להדגיש שוב, אנחנו מדינה דמוקרטית, לא אעשה שום דבר בלי לקבל מנדט ברור מהציבור, ולכן אזרחי ישראל אני מבקש מכם מנדט ברור לעשות את המעשה הזה.

יש פה הזדמנות יחודית וחד פעמית לעשות משהו שיש עליו הסכמה רחבה ולהביא גבולות קבע בטוחים למדינת ישראל. זה יבטיח שיו"ש לא תהפוך לעזה, ושכפר סבא נתניה ותל אביב לא יהפכו לישובי עוטף יו"ש.

אף ראש ממשלה לא הביא מפה כזו בפני הבוחר. היא מגדירה את גבולנו המזרחי, היא ברורה והגיונית. לא הייתה לנו הזדמנות כזאת מאז מלחמת ששת הימים וספק אם תהיה בחמישים השנים הבאות. לכן אני פונה אליכם אזרחי ישראל, למען הדורות הבאים, תנו לי את הכוח לפעול למען בטחון ישראל, תנו לי את הכוח לקבוע את גבולות ישראל. תודה רבה", כך נתניהו.

והתגובות במערכת הפוליטית:

במפלגת 'ימינה' לא התלהבו מהצהרה ולא מחאו לה כפיים. "נתניהו הסביר הערב מדוע חייבים להצביע ימינה ולא לליכוד. בגלל תכנית ביבי-טראמפ שמאפשרת החלת ריבונות אך ורק על היישובים היהודים בלבד ביו״ש תוך הפקרת המרחבים שסביבם. כך מזמין נתניהו את גנץ לממשלה", קובעים ב'ימינה' ומוסיפים, "רק ימינה גדולה וחזקה תוודא ששטחי C לא יופקרו".

"וביחס לבקעת הירדן", הם אומרים, "אנו קוראים לנתניהו עוד הערב להעביר החלטת ממשלה כפי שהוחלה הריבונות על ירושלים. אין צורך בחקיקה. אנו נתייצב מיידית להצביע בעד. אחרת ידע כל עם ישראל כי מדובר בספין פוליטי זול שנועד לקושש קולות ותו לא".

בתגובה להודעת ראש הממשלה, מ'המחנה הדמוקרטי' נמסר בתגובה: "כל מהלך חד צדדי של סיפוח פוגע בביטחון המדינה ומונע את חידוש המומ להסדר. מוזר שחשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים נזכר במהלך כל כך דרמטי פחות משבוע לפני הבחירות. נתניהו שוב מספסר בדברים רציניים על מזבח הישרדות אישי. כמו כל הבטחה ריקה של נתניהו היא נאמרת תחת אזהרה."

מטעם 'כחול לבן' נמסר, "תושבי בקעת הירדן אינם ניצבים בסרט תעמולה של נתניהו. כחול לבן הצהירה כי בקעת הירדן היא חלק ממדינת ישראל לעד. נתניהו הוא זה שרקם תכנית לוויתור על בקעת הירדן ב-2014. אנו שמחים שנתניהו התעשת ואימץ את תכנית כחול לבן להכרה בבקעת הירדן. היחסים של מדינת ישראל וארה"ב מבוססים על אינטרסים וערכים משותפים והם חזקים מכל ראש ממשלה. הספינים של נתניהו על אזרחי ישראל יסתיימו ב-17.9".

יו"ר 'העבודה-גשר' ח"כ עמיר פרץ הגיב להצהרת נתניהו ואמר: "אנחנו מחכים ליום שבו ביבי יעשה ספין בנושא מצב החירום החברתי ביוקר המחיה. אנחנו מציעים להחיל את הריבונות על מעמד הבניים הקורס ועל מאות אלפי ילדים מתחת לקו העוני. ביבי אחוז פחד להפסיד בבחירות כי הוא יודע שבני בגין היה הסמפטום לעזיבת עשרות אלפי מצבעי ליכוד בשבועות האחרונים אל העבודה גשר. ביבי רואה את עצמו. אנחנו רואים בני אדם לפני הכל".

מאידך, ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין מסר בתגובה להודעת נתניהו: "אני מברך על הודעת ראש הממשלה נתניהו, זהו ציון דרך חשוב, ואני מקווה שההודעה תיושם בהקדם. המפלגות החרדיות נאבקות זמן רב למען הסרת החסמים להתפתחות ביתר עילית. ההצבעה עבורן היא הערובה להמשך הדאגה לשלושת השלימויות, שלמות התורה, העם והארץ, הנשמר באמצעות שגרירים נאמנים אלו".

גם מועצת יש"ע בירכה על הודעתו של ראש הממשלה: "מדובר במהלך חשוב מאוד שההתיישבות ציפתה לו מאז הקמתה. אירוע היסטורי לאחר יובל שנים עם בשורה חסרת תקדים למדינת ישראל - ריבונות היא חזון ההתיישבות והעתיד להעמקת הנוכחות שלנו באזור. מועצת יש"ע מברכת את ראש הממשלה על ההכרזה ההיסטורית, אשר מציבה את ההתיישבות כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

ממפלגת 'עוצמה יהודית' מסרו בתגובה להצהרת נתניהו כי יחיל ריבונות לאחר הבחירות: "אנו מברכים את ראש הממשלה על ההצהרה החשובה ומקווים כי ראש הממשלה יקבל את ההחלטה הנכונה להקים ממשלת ימין חזקה – מהלך שיתאפשר רק עם כניסת עוצמה יהודית לכנסת. עוצמה יהודית תדאג ליישומה בפועל של ההצהרה מיד לאחר הבחירות ותתרגם אותה למעשים".

יו"ר 'הרשימה המשותפת' ח"כ איימן עודה על הצהרת הסיפוח של נתניהו: "זה לא רק ספין בחירות. חזון האפרטהייד של הימין מורכב משני מהלכים מקבילים - מחיקת מעמדם האזרחי של הערבים בישראל וסיפוח השטחים. הם לא רוצים להפוך את הגדה המערבית לחלק ממדינת ישראל, הם רוצים להפוך את מדינת ישראל לשלוחה של הגדה המערבית. מיעוט של אזרחים יהודים ששולטים ברוב של נתינים פלסטינים נטולי זכויות."

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת הגיב להצהרת ראש הממשלה ואמר, "על פי החוק הבינלאומי, סיפוח הוא פשע מלחמה. חייבים לסיים את הסכסוך על בסיס שתי המדינות וגבולות 1967 ולא למשוך אותו לעוד 100 שנים. אני גר בבקעת הירדן. נתניהו רוצה שהנכדים שלי יחיו בין חומות"

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. "להחיל" (את הריבונות) עם ח', ולא כפי שכתבתם  (ל”ת)

    דבש, ירושלים

  2. אם גנץ ולפיד יבחרו  

    חיים