1. עמוד הבית
  2. נשים
  3. רוחניות

הפסיכולוגיה של הלכות הגירושין

הפרשה מפגישה אותנו עם רשימה ארוכה של מצוות | זה לא קצת מאכזב לראות שתורת ישראל שמעודדת באופן דרמטי את ערך חיי הנישואין, דווקא היא נותנת פתח לגירושין? צעד הרסני שמביא חורבן לבית ולילדים?! | 100 מילה בפרשה עם אסתי בן מעש

אסתי בן מעש, ט"ו אלול תשע"ט 15/09/2019 00:32

100 מילה בפרשת כי תצא 100 בפרשה פרשת שבוע במאה מילים צילום: באדיבות המצלם

הפרשה מפגישה אותנו עם רשימה ארוכה של מצוות. 74 אם לדייק (!!). הוראות שנוגעות לחיי היומיום הכי פשוטים שלנו, כאלו שכנראה קיימנו אפילו בלי שנשים 💓 גם אתמול והיום ולפני שבוע.

מצוות כמו- השבת אבידה, הימנעות מצער בעלי חיים, הלכות מסחר הוגן, הלכות נישואים וגם. ובאופן די מתמיה- הלכות גירושין.

זה לא קצת מאכזב לראות שתורת ישראל שמעודדת באופן דרמטי את ערך חיי הנישואין, דווקא היא נותנת פתח לגירושין? צעד הרסני שמביא חורבן לבית ולילדים?!

שני טעמים יש בדבר

1. חיי נישואין הם אמנם הפסגה של הקשר האנושי- בבית יהודי מתממשים הערכים הגבוהים ביותר של 'בין אדם לחברו' ועוד. אולם, אם הזוגיות הגיעה למרות הכל למבוי סתום, התורה מאפשרת לבני הזוג להשתחרר מהסבל. אין מצווה לסבול.

2. והטעם העמוק יותר- 'נישואים קתוליים' הם לא רעיון טוב מהסיבה הפשוטה שאין בהם בחירה. כשנמצאים במערכת ללא מוצא, ממילא אין צורך עוד לעבוד ולהשקיע, ומהר מאוד נכנסים לאזור נוחות שבו האגו הוא השולט.

לכן התורה מאפשרת גם מציאות של אקזיט. של יציאה. למען יידעו האיש והאשה שהמשכיות הקשר תלוייה בעבודת המידות שלהם- בכבוד שהם מחליטים להעניק תמיד ללא תנאי, ביכולת לסלוח, באומנות הגישור, בוויתור ובנאמנות.

הלכות הגירושין בעצם אומרים- אם אין בחירה-זה בכי-רע.

הלוואי שנצליח תמיד לבחור בטוב!
שבת שלום
אסתי

מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;