1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

השופט זעם: הוכפל עונשו של אח המחבל מברקן

הוחמר עונשו של אמג'ד נעאלווה, אחיו של המחבל שביצע את הפיגוע בברקן בו יחזקאל וזיו חג'בי וקים לבנגרונד הי"ד • בית המשפט גזר עליו שנתיים מאסר בפועל וקנס בגובה 70 אלף שקלים על אי מניעת הפיגוע ושיבוש הליכי חקירה

אלי שלזינגר, ט"ז אלול תשע"ט 16/09/2019 09:53

ידע שאחיו החזיק בנשק היורה באזור התעשייה ברקן נמלט היורה באזור התעשייה ברקן נמלט

בית המשפט הצבאי לערעורים במחנה עופר דחה אתמול (ראשון) את ערעורו של אמג'ד וליד סלימאן נעלווה, אחיו של המחבל אשרף נעלווה שרצח את קים לבנגרונד-יחזקאל הי"ד וזיו חג'בי הי"ד באזור התעשייה בברקן לפני כשנה.

אמג'ד הורשע בבית משפט הצבאי שומרון באי מניעת עבירה בכך שידע שאחיו מחזיק בנשק לא חוקי, אך לא עשה את המוטל עליו על מנת למנוע את העבירה. בנוסף, הורשע אח המחבל בשיבוש הליכי משפט משום שלאחר הפיגוע דאג להעלים את מכשיר ההקלטה ממצלמות האבטחה סביב בית המחבל, במטרה למנוע מהצבא לקבל מידע על המחבל ושותפיו בזמן שהמחבל נמלט חמוש מכוחות הביטחון.

בגזר דינו הראשון נגזרו עליו 12 חודשי מאסר בפועל אשר היו אמורים להסתיים בחודש הקרוב. התביעה הצבאית הגישה ערעורים על קולת העונש, ומנגד הוגש ערעור מצד המחבל כנגד הרשעתו באי מניעת החזקת נשק ועל חומרת עונשו. אתמול בבית המשפט הצבאי לערעורים השיג השופט יאיר תירוש בחריפות על החלטת בית המשפט הצבאי קמא, וקבע כי העונש שגזר על אח המחבל אינו מבטא את חומרת המעשים באופן קיצוני.

השופט אמר כי בימ"ש הצבאי שומרון אינו נתן ביטוי בענישה לכך שלאורך התקופה שלאחר הפיגוע ניסה אח המחבל להעלים ראיות ולשבש את פעולות צה"ל, ביודעו שאחיו הנו מחבל מסוכן המסתובב בחופשיות. עוד קבע בימ"ש הצבאי לערעורים כי מתחמי הענישה שקבע בימ"ש הצבאי שומרון הנם רחוקים מחומרת האירוע ומחומרם מעשיו של הנאשם.

יש לציין כי השופט שדן בערעור תקף בחריפות וגינה את טענות אח המחבל בערעורו, לפיהן היה קורבן למעשי אחיו ואינו אשם בדבר. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המלווה את משפחות הנרצחים לבנגרונד ויחזקאל מסר בתגובה לפסק הדין "בית המשפט פסק פסק דין חשוב בעניינו של אח המחבל שרצח את זיו וקים זיכרונם לברכה. בית המשפט פסק שגם מול המעטפת של המחבלים צריך להגביר את ההרתעה".

לדברי עו"ד בלייכר, אח המחבל שהורשע באי מניעת אחזקת נשק ושאחרי הפיגוע הרצחני ניסה לשבש את החקירה ולמנוע את המעצר של המחבל ושל השותפים שלו - קיבל על זה רק שנת מאסר אחת והיה צריך להשתחרר בימים אלה. "בית המשפט הכפיל את עונשו, ורק בגלל שזו ערכאת ערעור אי אפשר היה למצות את מלא העונש. בית המשפט גם פסק לו 70,000 ש"ח קנס", הוסיף בלייכר.

"יש כאן בעצם אמירה שהדרך למנוע את הטרור זה להרתיע את המעטפת ואת אלה שהיו שותפים לזה או שהיו יכולים למנוע את זה" אמר בלייכר. "אין ספק שהמגמה הזו של החמרת הענישה כלפי המחבלים וכלפי הסייענים היא תוצאה של מאבק ממושך של המשפחות השכולות שמגיעות לדיונים, יושבות עם התובעים הצבאיים ומדרבנות אותם להילחם בטרור יותר ויותר".

עו"ד בלייכר שיבח את התביעה הצבאית "יישר כח לתביעה הצבאית שלקחה את התיק הזה ברצינות והביאה לתוצאה החשובה הזו. אנחנו בטוחים שהמשפט הזה יהיה קריאת כיוון לשאר העונשים של המחבלים והסייענים להחמרת הענישה ומיגור הטרור. ככה גם לגבי אביו ואמו של המחבל, שאמו הורשעה באי מניעת הפיגוע ואביו שעוד מעט יורשע, אנחנו מקווים שהם ישבו הרבה שנים בכלא והורים של מחבלים אחרים שיתכוונו לבצע פיגוע יירתעו מהעונש שיוטל על ההורים הללו וימנעו את הפיגוע הבא".

לאחר הדיון אמר רפי לבנגרונד, אביה של קים הי"ד כי "אמנם אנחנו לא כל כך מרוצים מהעונש, אך זה הרבה יותר טוב ממה שבית המשפט בסאלם קבע. השופט הדגיש ששנת המאסר הנוספת מגיעה לו כעונש על מעשיו ולא כנקמה ושום דבר אחר. הוא שיבש מהלכי משפט, החביא את המכשיר וידאו ועוד כל מיני מעשים שהוא עשה. הוא נשפט על זה שהוא לא מנע רצח, לא קשור למה שאח שלו עשה או דברים אחרים, הוא נשפט על מעשיו. אולי זה ילמד את האחרים שלא כדאי לשבת בשקט ולפני הרצח להודיע. כי אחרי הרצח זה מאוחר מידי. אני חושב שהוא היה צריך לקבל לפחות 5 שנים אבל הוא קיבל 4 שמתוכן שנתיים על תנאי. גם הקנס שהוא קיבל הוא מועט מידי וחלש מידי, לא זה ירתיע מחבלים אבל זו בהחלט התקדמות".

המחבל נעאלוה ביצע את פיגוע הירי באזור התעשייה ברקן בו רצח את קים לבנגרונד-יחזקאל (29) הי"ד וזיו חג'בי (31) הי"ד ופצע ישראלית נוספת באורח בינוני. כזכור, המחבל אותר לאחר מאמץ מודיעיני ומבצעי מתמשך של שב"כ, ימ"מ וצה"ל, ונהרג במהלך ניסיון מעצרו.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. לא יכול להיות, חייבים לפטר דחוף את השופט הזה, הוא מגלה שנאה ועוינות כלפי ערבים צדיקים......  (ל”ת)

    לב יהודי

    • תגובה ללב יהודי 


  2. מערכת המשפט בזיון .  

    ציוני

;