1. עמוד הבית
  2. מוזיקה
  3. מוזיקה

הלחן של ר' שלמה קרליבך בעקבות מקרר התופת

להקת הילדים 'פרחי ירושלים' מבצעים עם רבי שלמה קרליבך ז"ל שיר שהלחין כמחווה למנהל הלהקה חנן אביטל שנפצע בפיגוע מקרר התופת בכיכר ציון בירושלים לפני 45 שנים ורק בימים האחרונים נודע לו כי הולחן עבורו | צפו 

אליעזר חסיד, י"ט אלול תשע"ט 19/09/2019 12:39

סיפורו של שיר שלמה קרליבך עם חנן אביטל שלמה קרליבך עם חנן אביטל צילום: מתוך הקליפ

ומה סיפור השיר? ביום שישי, כ"ה בתמוז תשל"ה לפני כארבעים וחמש שנים, בסביבות השעה 9:30, הוצב בכיכר ציון מקרר על ידי מחבל פלסטיני, המקרר עורר את חשדם של מספר אזרחים, אך כשפתחו את דלתו הוא נמצא ריק, משום שהמטען, שהורכב משתי פצצות מרגמה, הוסתר בדפנות המקרר.

אזרחית שחייגה למוקד 100 של המשטרה התקשתה להשיגה. כחצי שעה לאחר מכן בסביבות השעה 10:00, התפוצץ המקררר וגרם ל-13 הרוגים וכ-70 פצועים, ארבעה ימים לאחר הפיגוע הקטלני נותרו בבתי החולים 21 פצועים שניים מהפצועים מתו מפצעיהם האנושים ובכך עלה מניין הנספים בפיגוע ל-15 הי"ד. 

חנן אביטל, כיום מנצח מקהלת 'פרחי ירושלים', היה חייל שעבר במקום כשהמקרר התפוצץ, הוא הוגדר כפצוע קשה. בעודו שוכב בבית החולים במשך כשנה, החל לחפש את המשמעות האישית לחייו והחליט שהמוזיקה שהוא כל כך אוהב חייבת להיות הסיבה שבגללה הוא חי. בניסים גדולים זכה לצאת מזה, לחזור לחיים ולהקים את להקת הילדים 'פרחי ירושלים' שזכתה להצלחה מסחררת במשך שנים ארוכות עד היום.

באותה תקופה שררה ידידות נפלאה בין חנן לרבי שלמה קרליבך ז"ל. אביטל היה מתלווה אליו למופעים כשהיה בארץ ושתה בצמא את דברי החוכמה שלו. כשקרליבך שמע על הפיגוע הקשה, הוא הגיע לבקר את חנן בבית החולים ולכבודו הלחין שיר שבוצע באחר מערוצי הטלוויזיה, שם סיפר קרליבך שהוא חיבר את השיר לרפואת ידידו: חנן בן לידיה.

מסתבר שבמשך השנים חנן כלל לא ידע שהשיר שכל כך אהב הולחן ובוצע בשבילו, רק לפני כחודשיים הוא קיבל סרטון ששלח לו אחד מידידיו, אותו סרטון מערוץ הטלוויזיה. חנן התרגש עד דמעות מהשיר הנוגה והביצוע המיוחד ומיד לקח את להקת הילדים 'פרחי ירושלים' לאולפן ההקלטות, שם הקליטו ביצוע שמצטרף למקור והופך להיות מרקם מדהים של סיפור על חברות, אמונה וניסים, בעיבוד חדש.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.