ישיבת 'דרך השם' משנה את יעודה והופכת לישיבה מן המניין • חשיפה

ישיבת 'דרך השם' משנה את יעודה והופכת לישיבה מן המניין • חשיפה
יקי אדמקר, בחדרי חרדים, י"ד אייר תשע"ב 06/05/2012 16:17

הגר"צ גרינבוים. צילום: ישראל ברדוגו הגר"צ גרינבוים. צילום: ישראל ברדוגו


האם הישיבה האחרונה בתחום הטיפול בנוער הנושר משנה את פניה?

ל'בחדרי חרדים' נודע כי ישיבת דרך ה' בראשותו של הגר"צ גרינבוים שינתה את יעודה והפכה לכמעט-ישיבה-מן-המניין. הישיבה שנפתחה לפני מספר שנים והתחילה את דרכה בשכונת הר-נוף בירושלים נתנה מענה במהלך השנים לבחורים שנפלטו ממסגרות ישיביתיות וזכתה גם לגיבוי של גדולי ישראל.

עם השנים הפכה הישיבה לסיפור הצלחה של ממש. אלא שבתחילת זמן קיץ האחרון, לפני שבועיים שינתה הישיבה את יעודה. ראש הישיבה והצוות הרוחני בה החליטו על שינוי מגמה. הישיבה תהפוך לבחורי ישיבות מן המניין המתקשים במסגרות לימוד רגילות.

במה דברים אמורים?

הבחורים בישיבה שרובם לבשו עד כה בגדים צבעונים קיבלו הוראה כי מעתה ואילך יהיה עליהם להופיע במסגרת הישיבה ומחוצה לה בלבוש שחור לבן כנהוג בעולם הישיבות בכל הארץ. בנוסף לכך, יהיה על הבחורים ללבוש כובע וחליפה במהלך תפילת שחרית, מנחה וערבית.

אם עד כה בחורים רבים בישיבה הקדישו את רוב שעות היממה לעבודה מחוץ לשערי הישיבה ובשעות הערב או הבוקר השתתפו בשיעורים שנמסרו על ידי הרבנים בישיבה, מעתה ואילך יהיה על הבחורים להשתתף לכל הפחות ב-2 סדרים ביום. כמו כן, נאסר על הבחורים השימוש במכשירים טכנולוגיים מתקדמים ובניהם גם סמארט-פונים שחדרו לעולם הישיבות ומהווים פגיעה רוחנית קשה.

בתחילת הזמן אף עברה הישיבה מהעיר העתיקה שם התמקמה לאחרונה לשכונת גבעת שאול בירושלים.

כתוצאה מהשינוי הדרמטי שעברה הישיבה נאלצו בחורים רבים שהתחייבו למקומות עבודתם לעזוב את הישיבה. אחד מהם אמר ל'בחדרי חרדים': "הישיבה הייתה עבורי כמין בית רוחני ללא לחץ רוחני גדול מידי. חבל שהשינוי גרם לי ולעוד חברים נוספים לעזוב, הישיבה הייתה התקווה הרוחנית האחרונה שלנו".

גורם בהנהלת הישיבה אישר בשיחה עם 'בחדרי חרדים' את הפרטים וציין כי הסיבה לשינוי היא הנסיון של ראש הישיבה להעביר את המסר לבחורים כי ישיבה היא קודם כל ישיבה ולאחר מכן משמש מוסד שעוזר לבחורים שנפלטו ממסגרות אחרות. הגורם אף ציין כי אחת הסיבות לשינוי הוא המכשירים הטכנולוגיים שחדרו לאחרונה לישיבה והוו פגיעה רוחנית קשה בבחורים.

יצוין, כי בשנה שעברה הודיעה ישיבת 'שערי יושר', החלוצה בישיבות לנוער נושר הודעה דומה על שינוי פניה של הישיבה. הבחורים בישיבה קיבלו הוראה ללבוש בגדי שחור לבן, נאסרה עליהם היציאה לעבוד ועוד שורת תקנות ארוכה שהוכיחה את עצמה במהלך השנה האחרונה.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;