י"ב אייר התשפ"ד
20.05.2024
צפו בקליפ

מוטי ויזל, 'נשמה' ודודי לינקר מרגשים בנוסח ויז'ניצאי

הנוסח הויז'ניצאי העתיק והידוע, שיסודו בהררי קודש ומיוחס לקדושי ואבות שושלת ויז'ניץ המעטירה, ממחישה את פירוש המילים הנשגבות, ובתפילתם של אמן הרגש, מוטי ויזל, עם מקהלת נשמה ודודי לינקר, מקבלת משמעות עוצמתית ומרטיטה שלא תשאיר עין יבשה • צפו

מוטי ויזל, 'נשמה' ודודי לינקר מרגשים בנוסח ויז'ניצאי
מוטי ויזל ודודי לינקר צילום: עטיפת הקליפ

אמן הרגש, הזמר מוטי ויזל, בליווי מקהלת היוקרה, 'נשמה', וילד הפלא דודי לינקר, מצליחים להרעיד את אמות הסיפים בביצוע נוגע ואדיר ללחן הקדוש והמיוחד של תפילת ימים נוראים שבא לידי ביטוי בקליפ יוצא דופן.

מדובר באחד הנוסחים היותר מרגשים של אחד משיאי רגעי ההוד בתפילת הימים הנוראים, שמגיע בתפילת "עוד יזכור לנו אהבת איתן", הנאמרת ברוב רגש ורטט על ידי מיליוני יהודים בבתי הכנסת ברחבי העולם. התפילה שמתחילה בבקשה "מלוך על כל העולם כולו בכבודך", מהווה את תמצית הימים הנוראים - המלכת מלכו של עולם ותחינה בפני אדון כל "וידע כל פעול כי אתה פעלתו ויבין כל יצור כי אתה יצרתו... ה' אלוקי ישראל מלך!"

הנוסח הויז'ניצאי העתיק והידוע, שיסודו בהררי קודש ומיוחס לקדושי ואבות שושלת ויז'ניץ המעטירה, ממחישה את פירוש המילים הנשגבות, ובתפילתם של אמן הרגש, מוטי ויזל, עם מקהלת נשמה ודודי לינקר, מקבלת משמעות עוצמתית ומרטיטה שלא תשאיר עין יבשה.

לפני כשנה נחשף ויזל אל הלחן הקדוש כאשר ידידו, הזמר אהרלה סמט, שר אותו בקעמפ בחו"ל, ומיד הרגיש את החום החסידי שמופץ מהלחן. "הרגע המיוחד הזה לא עזב אותי, ומילא אותי בתחושה מרוממת בכל פעם ששרתי אותו", הוא מספר. "שרתי את הקטע בקבלות פנים וחופות שאני עורך, והקהל פשוט שתה בצמא כל שניה מהשיר. הבנתי שיש פה משהו עוצמתי".

הבחירה במקהלה שתלווה את מוטי הייתה טבעית וברורה. ויזל פנה אל איציק פילמר, מנצח מקהלת נשמה, בהצעה להקליט ולצלם קליפ שיחבר את הציבור הרחב לתפילה קדושה זו. במטרה להגיע למקום הגבוה ביותר בעולם הרגש והנגינה, הם הצליחו לתפוס את ילד הפלא, דודי לינקר, רגע לפני שפרש בר"ח אלול האחרון אל היכל התורה בישיבה קדושה.

שילוב הקולות של כולם - הרגש, ההגשה וההרמוניה, אכן מביא תוצאה מדהימה. קולו המיוחד של מוטי ויזל עם עוצמות הרגש ויכולות ההגשה הידועות שלו, הליווי המקצועי והמרגש של חברי נשמה בניצוחו של איציק פילמר, ובתוספת קולו המרטיט של דודי לינקר, מביאים לתוצאה חד משמעית אותה ניתן להגדיר כאמור במילה אחת – מרטיט.

הקליפ צולם ברובו במתחם ארבעת בתי הכנסת הספרדיים ברובע היהודי, כאשר הקו המנחה של אווירת בית הכנסת עם הניחוח העתיק והנוסח המשתפך נשמרים לכל אורך הדרך. כך גם אפילו הפרודוקטים שנבחרו, היו במקומות היוקרתיים ביותר.

החזן והמקהלה עטופים בטליתות מוכספות ובקיטל לבן וצח כשעל מלאכת ה"עטיפה", שכוללת את העטרה המיוחדת והמרהיבה שנתפרה לקיטל של בעל התפילה, וכן נרתיק השופר היפהפה שנראה בקליפ, אחראיים 'מלכות ירושלים', מפעל המייצר למעלה מ- 20 שנה מגוון תשמישי קדושה רקומים, בשלל סגנונות ובעיצובים החדשים והיפים ביותר. גם את המחזורים המיוחדים שאיתם מתפללים ויזל, וחברי מקהלת נשמה, הם חיפשו במשך זמן עד שמצאו את שביקש לבם. 'יוקרה שבעור' – המייצרים בין היתר, כריכות עור ייחודיות לספר קודש ולמוצרי יודאיקה, הגשימו את הסלוגן שלהם, הופכים כל חלום למציאות, והכינו עבור הקליפ מחזור מיוחד עשוי עור ופרווה אמיתית במראה אמנותי ויוקרתי, בניחוח עתיק מקדמת דנא.

אי אפשר שלא לשים לב כי גם את האנשים שהובילו מקצועית את השיר, בחרו בהתאמה. את כל הליווי המוזיקלי עשה המעבד והקלידן, ארי פרקש, ועל המיקס, עד לתוצאה השלמה ביותר, אחראי חיים מוזס. "אין ספק כי השילוב של מקצועיות, לב, נשמה וסיעתא דשמיא מעל הכל – הביאו אותנו לתוצאה היפה ביותר כפי שאתם יכולים לראות", מסכם ויזל.

קרדיטים:
'מלוך' – נוסח ויז'ניץ: מוטי ויזל, איציק פילמר, מקהלת נשמה, דודי לינקר | הפקה וייצוג מקהלת נשמה: נטע לוין | תסריט, בימוי והפקה: צבעים תקשורת – שיפי חריטן | עריכת וידאו: הרשי סגל | צילום: רוני נתן | צילום חוץ: יצחק קלמן | צילום ברכת הבנים: שמוליק וינרייך p360 | לוקיישן: מתחם ארבעת בתי הכנסת הספרדיים ברובע היהודי | נשפן קלרינט: אברימי קלצקין | ליווי מוזיקלי: ארי פרקש | מיקס: חיים מוזס | הקלטה: אולפני טנור מיכאל צי | קיטלך/נרתיק לשופר: מלכות ירושלים | מחזורים: יוקרה שבעור/שבח | עיצוב גרפי: יונתן בנעט.

מוטי ויזל דודי לינקר מקהלת נשמה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד