1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

"רבין יצא משם בוכה וכל השכנים צעקו לו בוגד, בוגד, בוגד"

רק לפני כמה ימים ציינו 25 שנים לחטיפת ורצח החייל נחשון וקסמן הי"ד בידי מחבלים • בראיון שהעניקה אמו - אסתר וקסמן למעריב היא מגוללת את הרגעים הקשים בחייה • היא סיפרה כי "יהודה ביקש מכולם לצאת מהחדר, כולל מהרמטכ"ל דאז אהוד ברק, שהיה אצלנו בבית"

קובי ברקת, כ"א תשרי תש"פ 20/10/2019 10:43

25 שנה לרצח נחשון וקסמן מתוך סרטון החטיפה נחשון וקסמן מתוך סרטון החטיפה צילום: צילום מסך

רק לפני כמה ימים ציינו 25 שנים לחטיפת ורצח החייל נחשון וקסמן הי"ד בידי מחבלים.

וקסמן עלה על טרמפ לאחר שהמחבלים התחזו לדתיים, ואז נחטף. הוא צולם כשאקדח צמוד לרקתו, מבקש מראש הממשלה יצחק רבין שישחרר את השייח' אחמד יאסין הנוסף ל-200 אסירים ביטחוניים נוספים, על מנת שלא יוצא להורג.

ביום שישי, 14 באוקטובר 1994, שעות ספורות לפני מועד פקיעת האולטימטום שקבעו המחבלים, פרצו כוחות מטכ"ל לתוך הבית שבו הוחזק. הכוח חיסל את המחבלים, אך וקסמן נהרג כשהוא כפות בידיו וברגליו. 12 מלוחמי הסיירת נפצעו, ומפקד החוליה סגן אלוף פורז, שפרץ בראש הכוח, נפל.

בראיון לעיתון מעריב מספרת אסתר וקסמן אמו של נחשון על הימים הקשים בחייה.

לדבריה, רבין הגיע לביתם לפני הלוויה של נחשון. "רבין אמר: 'אני לוקח את כל האחריות עליי'. הוא בא אלינו במוצאי שבת, קצת לפני שקברנו את נחשון. יהודה ביקש מכולם לצאת מהחדר, כולל מהרמטכ"ל דאז אהוד ברק, שהיה אצלנו בבית. בעלי רצה להיות לבד בחדר עם רבין.

הוא אמר לו: 'אתה אחראי, לא הכנת את הפעולה טוב, לא עשית כל מה שיכולת'. רבין יצא משם בוכה. התביישתי קצת. רבין יצא מהבעל שלי בוכה, לקח את האחריות, ואני יודעת שהוא הרגיש רע מאוד. כשהוא יצא מהבית, השכנים צעקו: 'בוגד, בוגד'. מאז הרצח רבין התקשר אלינו בכל ערב שבת וחג. היינו ביחסים קרובים מאוד איתו".

בראיון שנתן בעבר יהודה וקסמן אביו של נחשון לעיתון ישראל היום, הוא אמר כי "נחשון היה בן 19, סמל התמימות. הוא רצה לשמור על מדינת ישראל, עם ישראל ותורת ישראל, על המסורת העתיקה שלנו, ומצא את מותו בידי חוליית מחבלי חמאס. הוא לקח את הדברים כהווייתם, כמו שאמרו לו. הוא שירת בלבנון במשך חצי שנה, מול החיזבאללה, ונתן את העבודה הטובה ביותר שהוא יכול היה לעשות".

"בזמן שנחשון נחטף הגיעו אנשים רבים לכותל, מכל העדות, דתיים וחילונים, והתפללו להצלתו. הייתה אחדות מאוד גדולה בעם. זה מה שהייתי רוצה שהמנהיגים שלנו ילמדו מזה, שחייבים להתאחד כדי להקים ממשלה בזמן הקרוב, לזכור את התקופה של נחשון".

הוא דאג להביר כי בנו נחשון, "היה שבוי ויחידה של סיירת מטכ"ל יצאה להציל אותו בלי לשאול אם הוא שייך למפד"ל או למפלגה אחרת. הם היו מוכנים למסור את נפשם כדי להציל חייל ישראלי, ולא משנה מאיפה או למי הוא שייך. איכשהו, אחרי 25 שנה התופעה הזו, של ערבות הדדית ומסירות נפש, חייל אחד למען השני, נחלשה. אנחנו מפורדים, בסכנה גדולה לקיומנו בארץ".עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כשרואים בסירטונים את רבין מדבר, מבינים איזו אבידה איבד כל עם ישראל.  


  • אלטלנה??? (ל”ת)


 2. מתגעגעים לרבין, לא היה ולא יהיה כמותו.  (ל”ת)

  דנה

  • ממש לא מתגעגעים אליו. 

   אברהם

  • בהחלט 


  • שמאלני סתום (ל”ת)

   אחד

  • שמאלני סתום (ל”ת)


  • שמולאני סתום (ל”ת)


 3. "שתולים" בבית ה  

  דוד

  • תתפלא...  

   בני

 4. אני לא מתגעגע הכרתי הרבה אנשים שכבר לא איתנו בגלל הסכם מטופש  (ל”ת)

  יוסף

  • טיפש (ל”ת)

   יעל

  • וואלה? מכיר את ההוא מהסכם וואי?  

   ארז

 5. יצחק רבין היה המנהיג הגדול ביותר של עם ישראל בעת החדשה  

  יובל

  • בששת הימים ה' הציל אותנו למרות רבי ובן גוריון לא בזכותם. רבין, להזכירך, התממוטט בתחילת המלחמה וחזר לעצמו לאחר שלושה ימים. הוא לא ניהל אותה. (ל”ת)


  • מדובר על אותו רבין שאני חושב עליו? 

   NG

 6. לא נסלח ולא נשכח פושעי אוסלו לדין  (ל”ת)

  יוסי

 7. כל המציל נפש אחת הציל עולם ומלואו  

  אמת

  • אין פודים את השבויים ביותר מכדי דמיהם. אם היו משחררים את המחבלים- הרבה מאיתנו לא היו היום. צא וראה את מעשי משוחררי עסקת שליט. (ל”ת)


 8. ברק פיקד וכשל  


 9. רבין בגדולתו  


 10. לא נשכח ולא נסלח  

  אור

  • לא שוחרר שום מחבל עבור וקסמן 

   NG

;