י' סיון התשפ"ד
16.06.2024
ומה לגבי יחסי ישראל-ארה"ב

סקר: כמה מהחרדים רוצים שייכנסו לממשלה בראשות גנץ

נתונים מעניינים עולים מסקר שנערך עבור 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' - רוב מצביעי 'ישראל ביתנו' (67%) וכמחצית מבוחרי הליכוד (48%) תומכים בכניסת מפלגתם לקואליציה בראשות גנץ - ומה באשר לחרדים? | וגם, ירידה בהערכת הישראלים את מחויבות נשיא ארה"ב לביטחון ישראל

סקר: כמה מהחרדים רוצים שייכנסו לממשלה בראשות גנץ
בחורי ישיבה בכותל. אילוסטרציה צילום: אהרן קרון, פלאש 90

מנתוני מדד הקול הישראלי החודשי של מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות ב'מכון הישראלי לדמוקרטיה', שמתפרסם בימים אלה, עולה כי רוב היהודים (60%) מעדיפים ממשלת אחדות, בקרב הערבים העדפה זו שלישית אחרי בחירות חוזרות או הקמת ממשלת מיעוט.

ההבדלים במידת התמיכה בממשלת אחדות לפי מחנה פוליטי הם קטנים, ומדובר תמיד ברוב: 64.5% במרכז, 60% בימין ו-57% בשמאל. מעבר לכך, בעוד שבשמאל ובמרכז ההעדפה השנייה היא ממשלת מיעוט (20% ו-16% בהתאמה) הרי שבימין ההעדפה השנייה היא בחירות חוזרות (20%).

על רקע המגעים להרכבת ממשלה - 92.5% מבוחרי 'העבודה-גשר', 86% ממצביעי 'המחנה הדמוקרטי', 75% מבוחרי 'הרשימה המשותפת' ו-67% ממצביעי 'ישראל ביתנו' תומכים בכניסת מפלגותיהם לקואליציה בראשות יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ. כך גם 49% ממצביעי 'ימינה' ו-48% ממצביעי 'הליכוד'. רק מיעוט קטן בקרב מצביעי המפלגות החרדיות מעוניינים בכך- 32% ממצביעי ש"ס ו-29% ממצביעי יהדות התורה.

מפלגת אווירה?

הציבור הישראלי חצוי בשאלה האם מפלגת 'כחול לבן' תישאר מאוחדת, באם ח"כ בני גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה. 40% סבורים שהסיכויים לכך שהיא תישאר מפלגה אחת - גדולים, לעומת 40% הסבורים שהיא תתפרק. נתון זה מעניין בעיקר לאור תוצאות סקר שנערך לאחר הבחירות באפריל 2019, בו הרוב (55%) העריכו שהמפלגה לא תשרוד. כלומר יש שיפור בהערכת תוחלת החיים של המפלגה החדשה.

יחסי ישראל-ארה"ב

כמחצית מהציבור הישראלי (50.5%) סבורים כי ביטחון ישראל אינו מהווה שיקול מרכזי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעת גיבוש מדיניות החוץ האמריקנית, שעה שרק 35.5% מרגישים שנשיא ארצות הברית עדיין מחויב לביטחונה של ישראל כשיקול מדיני עיקרי. נתון זה מבטא ירידה לעומת סקר קודם שהתקיים בחודש מאי 2017, אז רוב (54%) מהישראלים ציינו כי ביטחון ישראל מהווה שיקול מרכזי במדיניות החוץ של הנשיא טראמפ.

המכון הישראלי לדמוקרטיה סקר פוליטי דונלד טראמפ בני גנץ

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד