1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. חדשות פוליטיקה

סקר: כמה מהחרדים רוצים שייכנסו לממשלה בראשות גנץ

נתונים מעניינים עולים מסקר שנערך עבור 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' - רוב מצביעי 'ישראל ביתנו' (67%) וכמחצית מבוחרי הליכוד (48%) תומכים בכניסת מפלגתם לקואליציה בראשות גנץ - ומה באשר לחרדים? | וגם, ירידה בהערכת הישראלים את מחויבות נשיא ארה"ב לביטחון ישראל

קובי עוזיאלי, ו' חשון תש"פ 04/11/2019 08:48

ומה לגבי יחסי ישראל-ארה"ב בחורי ישיבה בכותל. אילוסטרציה בחורי ישיבה בכותל. אילוסטרציה צילום: אהרן קרון, פלאש 90

מנתוני מדד הקול הישראלי החודשי של מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות ב'מכון הישראלי לדמוקרטיה', שמתפרסם בימים אלה, עולה כי רוב היהודים (60%) מעדיפים ממשלת אחדות, בקרב הערבים העדפה זו שלישית אחרי בחירות חוזרות או הקמת ממשלת מיעוט.

ההבדלים במידת התמיכה בממשלת אחדות לפי מחנה פוליטי הם קטנים, ומדובר תמיד ברוב: 64.5% במרכז, 60% בימין ו-57% בשמאל. מעבר לכך, בעוד שבשמאל ובמרכז ההעדפה השנייה היא ממשלת מיעוט (20% ו-16% בהתאמה) הרי שבימין ההעדפה השנייה היא בחירות חוזרות (20%).

על רקע המגעים להרכבת ממשלה - 92.5% מבוחרי 'העבודה-גשר', 86% ממצביעי 'המחנה הדמוקרטי', 75% מבוחרי 'הרשימה המשותפת' ו-67% ממצביעי 'ישראל ביתנו' תומכים בכניסת מפלגותיהם לקואליציה בראשות יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ. כך גם 49% ממצביעי 'ימינה' ו-48% ממצביעי 'הליכוד'. רק מיעוט קטן בקרב מצביעי המפלגות החרדיות מעוניינים בכך- 32% ממצביעי ש"ס ו-29% ממצביעי יהדות התורה.

מפלגת אווירה?

הציבור הישראלי חצוי בשאלה האם מפלגת 'כחול לבן' תישאר מאוחדת, באם ח"כ בני גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה. 40% סבורים שהסיכויים לכך שהיא תישאר מפלגה אחת - גדולים, לעומת 40% הסבורים שהיא תתפרק. נתון זה מעניין בעיקר לאור תוצאות סקר שנערך לאחר הבחירות באפריל 2019, בו הרוב (55%) העריכו שהמפלגה לא תשרוד. כלומר יש שיפור בהערכת תוחלת החיים של המפלגה החדשה.

יחסי ישראל-ארה"ב

כמחצית מהציבור הישראלי (50.5%) סבורים כי ביטחון ישראל אינו מהווה שיקול מרכזי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעת גיבוש מדיניות החוץ האמריקנית, שעה שרק 35.5% מרגישים שנשיא ארצות הברית עדיין מחויב לביטחונה של ישראל כשיקול מדיני עיקרי. נתון זה מבטא ירידה לעומת סקר קודם שהתקיים בחודש מאי 2017, אז רוב (54%) מהישראלים ציינו כי ביטחון ישראל מהווה שיקול מרכזי במדיניות החוץ של הנשיא טראמפ.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. זה כלל לא מיעוט קטן זה שליש זה המון  (ל”ת)

    חרדי

;