1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

מנדלבליט וניצן נגד אוחנה: "דברים חמורים שמעוותים את המציאות"

מנדלבליט וניצן מגיבים לדברי שר המשפטים במליאת הכנסת: "פרסומים שונים נסמכים על טענות שנכללו בכתבי הטענות המפורטים שהוגשו ע"י באי-כוחו של נתניהו במסגרת הליך השימוע. למרבה הצער, כתבי הטענות הללו הופצו לאחרונה בקרב גורמים שאינם קשורים להליך הפלילי"

אלי שלזינגר, ח' חשון תש"פ 06/11/2019 18:22

"פרסומים מגמתיים וחלקיים" ניצן ומנדלבליט בכנס, הבוקר ניצן ומנדלבליט בכנס, הבוקר צילום: ליאב פלד

שעות לאחר הנאום של שר המשפטים אמיר אוחנה במהלכו המשיך במתקפה שלו נגד עובדי משרדו ואף חשף איך חוקרי המשטרה הפעילו לחץ פסול ובכך לכאורה גרמו לניר חפץ לחתום על הסכם עד מדינה, היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הגיבו על דבריו.

"היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה דוחים בכל תוקף את דברי שר המשפטים, אותם קרא מן הכתב מעל במת הכנסת" נכתב בהודעה מטעם משרד המשפטים. "בין היתר טען כי מתבצעים פשעים חמורים בזדון וכי ראשי המערכת 'מגוננים על עבריינים' ו'מאפשרים לריקבון להשתלט'".

לדברי מנדלבליט וניצן, "דברים אלו חמורים ביותר ומעוותים את המציאות. עבודה עצמאית, מקצועית, א-פוליטית ובלתי תלויה של מערכת אכיפת החוק ללא מורא ותוך הקפדה על עיקרון השוויון בפני החוק - של כל אדם, היא הערובה היחידה שתבטיח הגנה על הציבור. זוהי חומת המגן של אזרחי המדינה מפני עבריינים, מפני הפשיעה ומפני השחיתות. דבר לא ירתיענו מלהמשיך למלא את תפקידנו".

"דברי שר המשפטים בכנסת הם חלק משורה של פרסומים מגמתיים וחלקיים מהימים האחרונים, שיש בהם כדי להטעות את הציבור" נכתב בהודעה, "פרסומים אלו יוצרים רושם שגוי לגבי העובדות ולגבי סדר השתלשלות הדברים במהלך החקירה".

עוד הוסיפו כי "פרסומים שונים נסמכים על טענות שנכללו בכתבי הטענות המפורטים שהוגשו על-ידי באי-כוחו של ראש הממשלה במסגרת הליך השימוע שמתקיים כמקובל בפני היועץ המשפטי לממשלה בתיקי החקירה של ראש הממשלה. למרבה הצער, כתבי הטענות הללו הופצו לאחרונה בקרב גורמים שאינם קשורים להליך הפלילי, כולל בתקשורת".

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הוסיפו כי "מדי יום אנו עדים לפרסום פומבי של טענות כאלה ואחרות מתוכם, מתוך ידיעה ברורה שהתביעה לא תוכל להתייחס לפרסומים סלקטיביים אלה, שכן הדבר יפגע בתקינות הליך השימוע. אנו לא נאפשר כל פגיעה בקיום הליך השימוע, והוא ימשיך להתנהל כסדרו".

בהודעה הזכירו כי בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות את הכללים בעניינו ולקיים "שימוע פומבי" נדחתה, נוכח העובדה שמדובר בהליך משפטי מקצועי שבו נבחנות טענות הסנגורים בפני היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה וצוותם ולנוכח הרצון להימנע מ"קרקס תקשורתי".

"כעת אנו עדים בדיוק לכך - לניסיון לא ראוי ופסול לקיים את השימוע בזירה התקשורתית, בניגוד לכללים הנהוגים בכל תיק ותיק". עוד כתבו "אנו נמשיך להקפיד ולנהל את ההליך המשפטי בחדרי הדיונים בלבד. הדיונים הללו מתנהלים באופן יסודי ומעמיק, ובמסגרתם נבחנות כל טענותיהם של הסנגורים שהוצגו בשימוע, לרבות הטענות הנוגעות לחקירתם של עדי המדינה. אנו מחויבים באופן מלא להקפדה על זכויות חשודים ונחקרים, ולהקפדה על מקצועיות. לפיכך, וכפי שכבר הבהרנו, ככל שיתברר כי נעשו פעולות חקירה לא תקינות או לא כשרות, הדבר יטופל כנדרש".

במהלך נאומו, התייחס שר המשפטים אמיר אוחנה לפרסום של עמית סגל אתמול ושלשום בחדשות 12, על השימוש באמצעים פסולים על ידי חוקרי המשטרה, עוד בטרם חתם ניר חפף על הסכם עד מדינה. השר אמר כי "מביאים אישה צעירה שאין לה שום קשר לחקירותיו של רוה"מ ושואלים אותה סדרה של שאלות חודרניות ופולשניות" אמר אוחנה, ובכך לכאורה השתמש בחסינותו.

"לאחר שסוחטים ממנה כמו מלימון את כל המידע, ואני מזכיר היא איננה חשודה בדבר, הם מפגישים ביניהם במקרה במסדרון ואומרים לו 'ניר אנחנו יודעים הכול אנחנו נפיל על המשפחה שלך פצצה'" פירט שר המשפטים אוחנה. מכאן ואילך הוא פירט את הפרסום של סגל, לפיו "או אז ניר נכנע חותם על הסכם עד מדינה והוא מוסר למשטרה גרסה. הגרסה נבדקת ומתבררת כשקרית, או אז הוא מוצא החוצה יחד עם אחד החוקרים, הם הולכים לפרק זמן שאיננו מתועד ואיננו יודעים מה היה בשיחה הזו, ואז הוא חוזר ומוסר גרסה מלאה תפורה מתאימה אחד לאחד לנתונים שבידי החוקרים".עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. על ההדלפות שהיו נגד ביבי שי ניצן לא מזדעק שהם חלקיות ומגמתיות ובאו מבאי כחם של אנשי השמאל אשר רומסים כל מי שלא חושב כמוהם  (ל”ת)


 2. מי עדיין מאמין לשני פורעי החוק השקרנים הללו.  (ל”ת)

  אזרח

 3. גם הדיווחים על רצח רבין חלקיים ומגמתיים ובעיקר - שקריים  (ל”ת)

  ה

 4. לא יאומן ממש לא יאומן. דבר יום ביומו הפרקליטות או המשטרה או שניהם ביחד מדליפים  


 5. בהתנהגותך אתה עשוי לקעקע את יסודות הדמוקרטיה.  

  שר המשפטים

 6. פרקליטות  

  נלסון

;