1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

הפרקליטים עתרו: אסור להכשיר את חטאי המשטרה

פרקליטיהם של דוברי ראש הממשלה ערערו לבית המשפט בעקבות הטענות על פעולות בלתי חוקיות שביצעה המשטרה ביודעין במהלך חקירת החשדות להטרדת עד המדינה | עורכי הדין מבקשים להימנע מחדירה לטלפונים: "תכתובות רבות של המערערים חוסות תחת שורה של חסיונות"

אלי שלזינגר, ט' חשון תש"פ 07/11/2019 14:32

אל תגעו בטלפונים עופר גולן, יונתן אוריך ועמית חדד עופר גולן, יונתן אוריך ועמית חדד צילום: יונתן זינדל/יוסי זמיר, פלאש 90

פרקליטי דוברי ראש הממשלה, הגישו לפני זמן קצר (חמישי) ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בעקבות מה שנטען כפעולות בלתי חוקיות שביצעה המשטרה ביודעין במהלך חקירת החשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר.

בערעור שהוגש ע"י עו"ד עמית חדד ועו"ד נועה מילשטיין המייצגים את יונתן אוריך ועופר גולן, דוברי ויועצי ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם עו"ד ליאור אפשטיין ועו"ד מאיר ארנפלד המייצגים מעורבים נוספים בפרשה, נחשף כי המשטרה פעלה באופן לא חוקי גם ביחס לטלפונים של מעורבים נוספים בפרשה, נוסף לגולן ואוריך.

עוד ציינו בערער שהוגש כי המשטרה הטיחה בנחקרים מידע שהופק באופן בלתי חוקי במהלך חקירתם. כמו כן נטען כי המשטרה הודתה שהתכוונה מראש לתפוס את הניידים ולחדור אליהם מבלי להוציא צו שופט, וכעת לאחר שנתפסה היא מבקשת מבית המשפט להלבין את פעולותיה.

ביחס לאירוע העומד במרכז החקירה נטען בערעור, כי המעשה בוצע במסגרת קמפיין הליכוד לבחירות האחרונות, יממה לאחר שפורסמו בחדשות ערוץ 12 תמלילים של חקירות פילבר. "פרסומים אלה יצרו סערה תקשורתית ופוליטית בעיצומו של קמפיין בחירות. בתגובה לפרסומים אלה, רצו בקמפיין הליכוד להעלות למודעות התקשורתית אמירות אחרות של פילבר ולכן נשלח הרכב - לא במטרה להטריד עד; אלא במטרה תקשורתית-פוליטית להשמיע בתקשורת את אותן אמירות מזכות כחלק מקמפיין הבחירות של מפלגת הליכוד", נכתב בערעור.

בנוסף נטען בערעור כי עופר גולן ויונתן אוריך "הינם מהאנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה ולבני משפחתו, ומצויים איתו בקשר יום יומי. במסגרת עבודתם, עוסקים המערערים בסוגיות פרלמנטריות שונות, ובשל כך נמצאים בקשר הדוק עם שרים וחברי כנסת. המערערים נמצאים בקשר ישיר ורצוף עם גורמי תקשורת שונים ובכלל זה ראשי מערכות, עורכים, וכתבים ואף מצויים בקשר שוטף עם עורכי דינו של ראש הממשלה. נוכח האמור, תכתובות רבות של המערערים חוסות תחת שורה של חסיונות – חיסיון פרלמנטרי; חיסיון עיתונאי; חיסיון עורך דין-לקוח". טענה זו מגובה בראיות ותקדימים שהובאו בערעור ויובאו בדיון.

בבקשת הערעור נכתב כי לאור הנימוקים המשפטיים והציבוריים הרבים שהובאו בו, בית המשפט מתבקש להימנע מהוצאת צו חדירה לטלפונים הניידים, ולהורות למשטרה לחשוף את תיעוד חקירתו של אוריך שהוקלדה באופן לא חוקי לקבוצה פנימית של המשטרה "השלמות 4000".

לטעמם "יש לדחות את בקשת המשטרה למתן צו חדירה לטלפונים. ההיגיון והצדק מחייבים, כי אם פעולות פוגעניות מצד רשויות החוק מגיעים לפתחו ולידיעתו של בית המשפט כבר בשלב החקירה, על בית המשפט לעצור פגיעות אלה כבר בשלב זה. החלטת השלום מעמיקה בצורה אקטיבית את הפגיעה בזכויות המערערים, ומתירה למשטרה להמשיך ולפגוע בזכותם לפרטיות ולהליך הוגן".

עורכי הדין הודיעו כי באם בית המשפט המחוזי לא יקבל את הערעור של יועצי ראש הממשלה, בכוונתם לפנות לבית המשפט העליון.

שלשום (שלישי) הגיעו שני יועצי ראש הממשלה שעומדים במרכז הפרשה, יונתן אוריך ועופר גולן, למעונו של הגר"ח קנייבסקי בבני ברק. "הם עוזרים לראש הממשלה לכל מיני דברים, גם דברים שקשורים לאידישקייט, ליהדות ולציבור החרדי, מאוד עוזרים. יש להם קירבה והם עוזרים בכל מה שצריך", אמר נכדו של הרב.

הוא הוסיף, "עכשיו המשטרה והפרקליטות תוקפים אותם, מנסים כל מיני דברים להפיל עליהם כדי למנוע מהם להמשיך ולעזור. הם רוצים ברכה שיהיה להם הצלחה שיפטרו מהם". בטרם בירך את השניים, הרב אמר ליונתן אוריך "שיסתפר" כשכוונתו ככל הנראה לבלורית, והוסיף "אבל לא את הפאות...". שר התורה הרב קנייבסקי בירך את אוריך וגולן, יונתן בן זלדה ועופר בן דליה.

ביום שלישי שעבר פורסם בחדשות 12 במסגרת פרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר, כי המשטרה מודה שחוקרת להב 433 לא ביצעה את כל הפעולות הנדרשות, בטרם עשתה שימוש בטלפון של יונתן אוריך.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;