1. עמוד הבית
  2. מחשבים ואינטרנט
  3. אונליין

חרדה: "אם תענו, חמאס יירה לכם על הבית"

"אם תענו לשיחות מאזורי החיוג הבאים, חמאס יירו לכם על הבית" • את ההודעות הללו קיבלו היום עשרות אלפי אזרחים • מי עומד מאחורי ההודעות, והאם הן אמיתיות?

אלי שלזינגר, י"ד חשון תש"פ 12/11/2019 13:47

האמת מאחורי ההודעות סמארטפון פתוח על טלגרם סמארטפון פתוח על טלגרם צילום: unsplash

משיחות טלפוניות מפיקוד העורף ועד החמאס שמתקשר כדי לזהות תנועה של אנשים. מכתבי השרשרת מופצים ברבים ומטילים פחד על הציבור וקיים חשש שיהיה מי שינצל זאת.

בעקבות השינוי במצב הביטחוני החל מהבוקר, הציבור חושש וצורך מידע הן בחדשות, באתרי האינטרנט ואין לשכוח את הרשתות החברתיות.

מכתבי שרשרת מופצים כמו אש בשדה קוצים מה שעלול להוביל לשתי תוצאות: לחץ ציבורי וניצול רע של המצב.

דובר צה"ל הוציא הודעה כי בשעות האחרונות הופצו הודעות שקריות בהן נמסרות הוראות לציבור בשם צה"ל. "נבקשכם לגלות אחריות ולהימנע מהעברת כל דיווח לא רשמי ולא אחראי שלא נמסר כהודעה רשמית מצה"ל נמסר.

אחת ההודעות שמופצות בתפוצה רחבה החל מהבוקר היא כי תושבי רמת גן והסביבה קיבלו שיחות טלפון מגורמים אשר טוענים כי הם מטעם פיקוד העורף.

בשיחה טענו המתקשרים כי "פיקוד העורף מעוניין להחזיר את ערכות המגן לאזרחים וכי לשם כך יש צורך לאמת פרטיים אישיים".

זו הודעת הוואטספ המופצת בכדי להזהיר אנשים מפני שיתוף פעולה:

הודעת הוואטספ: מתחזים לפיקוד העורף

הודעה נוספת שמופצת ברשתות החברתיות כביכול הודעה מצה"ל והיא מזהירה מפני שיחות נכנסות בעלות קידומת 000, 099 או 059. כאן הטענה היא כי זהו מבצע חדש של חמאס במטרה לאתר מקומות במפה כדי שיוכל לשגר לשם רקטות ולפגוע במטרות.

הודעה ברשתות החברתיות שמזהירה מפני מענה לשיחות טלפון מהחמאס

אמיר כרמי, מנהל הטכנולוגיות בחברת אבטחת המידע ESET מוסר: " ברגע זה ידוע לנו על שני מכתבי שרשרת שרצים בעיקר בהודעות בקבוצות וואטסאפ, אחד אודות שיחות שמגיעות כביכול מפעילי חמאס והשני אודות שיחות שמגיעות כביכול מפיקוד העורף. שניהם מכתבי שרשרת שרצים כבר מספר שנים, והם נועדו לנצל את המערכה הביטחונית הנוכחית ואת תחושת הדחיפות שהיא יוצרת אצל אזרחי ישראל.

יש לנסות ולהימנע מלהעביר ידיעות חדשותיות שאינן מאומתות ברשתות החברתיות.

במקרה של מכתב השרשרת שמזהיר בפני שיחות שבהן מתחזים לנציגי פיקוד העורף יש בכך לפחות חיזוק המודעות לקיום אפשרות זו, שהיא בהחלט קיימת. חשוב לשמור על עירנות בתקופה זו להונאות שמנצלות את תחושת הדחיפות שמלווה את כולנו בהקשר המערכה הביטחונית".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. שבוע טוב??????????????????  

    שאלתיאל

;