ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
נטולים אג'נדה פוליטית

עורכת העיתון: "זהו איום דרמטי על הדמוקרטיה"

באופן מפתיע, העיתון הכלכלי הישראלי 'גלובס', צירף למנויים מוסף העוסק בנושא אמון הציבור במערכת אכיפת החוק, זאת על רקע הפרסומים המטרידים בעניין חקירתו של ניר חפץ | העורכת הראשית של העיתון פרסמה טור בו כתבה: "לפני כשנתיים, החלטנו להתעלם ככל יכולתנו מהתיוג האוטומטי של כל סוגיה כשמאל וכימין. "גלובס" הוא עיתון נטול אג'נדה פוליטית מובהקת במוצהר" 

עורכת העיתון: "זהו איום דרמטי על הדמוקרטיה"
נתניהו נואם בוועידת 'גלובס' בדצמבר 2018 צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

באופן מפתיע עיתון 'גלובס' המושתת על דיווחים כלכליים, צירף בשבוע האחרון למנויים - מוסף העוסק בנושא אמון הציבור בשלטון החוק, סקרי אמון לצד טורים וכתבות בנושא מבכירים בעולם המשפט הישראלי. העורכת הראשית של העיתון נעמה סיקולר אף כתבה בעצמה טור, בו הסבירה לקוראים, "מה לעיתון כלכלי ולגיליון שלם על אמון בשלטון החוק?". בטורה היא דורכת על כמה נקודות הנחשבות לרגישות בעולם התקשורת, ללא חשש.

בטורה כותבת סיקולר, "חשבנו כבר לפני כמה חודשים שהנושא בוער ודורש דיון מקיף ומסודר שלא נובע מאג'נדת "ימין" או "שמאל". במקרה יצא שהגיליון מתפרסם דווקא בשיאו של דיון ער ויצרי בסוגיה הזו, בתום שבוע של דיון ציבורי בפרטים מתוך חקירות עד המדינה ניר חפץ".

"אז למה בכל זאת לפרסם גיליון שלם על אמון במערכת המשפט ובמוסדות שלטון החוק?", שואלת ועונה העורכת הראשית, "כי לא הכול זה תיקי נתניהו".

"כי אמון במערכת המשפט הוא גם נושא כלכלי ועסקי ולא רק פוליטי. כי אנחנו כופרים לחלוטין במחשבה שאם נטאטא בעיות ולא נעורר בהן שיח, הן ייעלמו מהעולם. כי תחושות הבטן הראשוניות שלנו מגובות בסקר רחב-היקף שבוצע עוד לפני "פרשת הטרדת עד המדינה". כי חוסר אמון במערכות שלטון החוק הוא לדעתנו איום דרמטי על הדמוקרטיה".

היא מזכירה ומציינת כי ב"שבועות האחרונים שמעתי לא פעם שפרסומים שלנו לגבי ליקויים במערכת המשפט הם צודקים ונכונים, אבל "למה לפרסם דווקא עכשיו?", "למה לספק תחמושת לראש הממשלה?", "את הביקורת עדיף להשמיע בשיחות פרטיות, ואם חייבים לפרסם אז אחר כך". מתי זה אחר כך? אחרי הבחירות. אחרי ההכרעות. אחרי הרכבת ממשלה. אחר כך".

ובקטע הבא היא מפתיעה באומרה, "מאז תחילת דרכנו ב"גלובס" המתחדש, לפני כשנתיים, החלטנו להתעלם ככל יכולתנו מהתיוג האוטומטי של כל סוגיה כשמאל וכימין. "גלובס" הוא עיתון נטול אג'נדה פוליטית מובהקת במוצהר, וממילא אין לנו שום שאיפה להמליך או להפיל ראשי ממשלה, ואנחנו גם לא מתיימרים לחשוב שיש בכוחנו לעשות זאת".

"לא הכול זה נתניהו. כי לתפיסתנו זה באמת בעייתי כאשר המשטרה והפרקליטות מפעילות באופן מופרז כלים שנולדו למלחמה בפשע המאורגן (חילוטים) בעבירות צווארון לבן".

המוסף המיוחד

לדברה, "כל אחד מאיתנו יכול לדמיין מה היה קורה אם היה נקלע שלא בטובתו לחקירה, וההודעות הפרטיות שלו בטלפון היו הופכות ללא שום תנאי להפקר. כי הדי ציפוף השורות בפרשת רות דוד עוד לא שככו. כי יש יותר מדי אנשים בישראל שבאמת מאמינים שרומן זדורוב חף מפשע. כי ריח הריקבון מהחיסול הממוקד לשופטת הילה גרסטל שניסתה להטמיע ביקורת על הפרקליטות עוד נישא באוויר, ואפילו היא כבר צעקה "המלך הוא עירום".

"בעיית חוסר האמון היא לא רק תולדה של כשלים, עיוותים או מדרון חלקלק. היא גם בעיה של אופי השיח. אג'נדות פוליטיות ואינטרסים אישיים מלבים ומקצינים את חוסר האמון, ופועלים כיום בעיקר בשירות האינטרס האישי של ראש הממשלה. שתי מערכות בחירות ברצף גם לא ממש הועילו. זה נכון גם שמחקרים שונים מהשנים האחרונות מלמדים על ירידה כללית, עולמית באמון במוסדות, לא רק באלה הקשורים לשלטון החוק".

העורכת הראשית של 'גלובס' ממשיכה וכותבת, "אין לנו ספק שהרוב המוחלט של האנשים שעובדים במערכות אכיפת החוק עושים עבודתם נאמנה ובאמונה, ללא מניעים נסתרים וביושר. ועדיין 44% מהציבור, כך על פי סקר "גלובס" ומכון "שילוב", איבדו אמון במערכות החוק בשנה האחרונה, ו-34% מהנשאלים לא מאמינים לבתי המשפט, למשטרת ישראל או לפרקליטות. 71% מהנשאלים בסקר שלנו מאמינים שכל פרסום רשמי של המדינה צריך להכיל את אזכור חזקת החפות שלפיה אדם חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו (כפי שאנחנו נוהגים ב"גלובס", בינתיים לבדנו). אומנם זה צעד פשוט בדרך להגברת האמון, אבל אפילו הוא לא קורה".

"אם נטאטא את בעיית חוסר האמון, היא לא תיעלם. ומזל שגם אי אפשר להוציא בעניינה צו איסור פרסום. סוגיית חוסר האמון במוסדות שלטון החוק היא בעיה אמיתית כואבת ומפלגת, ולשיטתנו דיון עליה יכול גם להתניע תיקון. זו הסיבה שאנחנו בוחרים להקדיש היום גיליון שלם לטיפול בנושא", מסיימת העורכת.

דבריה של העורכת הראשית עוררו עניין רב בברנז'ה העיתונאית וכן ברשתות החברתיות, חלק תמכו וחלק ביקרו.

 

גלובס ניר חפץ בנימין נתניהו תיק 4000 אמון הציבור

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד