1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

אולי אתם יכולים להצטרף: תביעה ייצוגית נגד בזק בינלאומי

המועצה הישראלית לצרכנות תהיה תובעת בשם לקוחות כנגד 'בזק בינלאומי' בעניין הפרת חובת משלוח הודעה על סיום עסקה לתקופה קצובה

קובי עוזיאלי, ט"ז חשון תש"פ 14/11/2019 08:13

"פרקטיקה פסולה ומנוגדת להוראות הדין" הלוגו של בזק בינלאומי הלוגו של בזק בינלאומי צילום: יח"צ

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את החלפת התובע הייצוגי בתובענה ייצוגית שאושרה כנגד חברת בזק בינלאומי בע"מ, ונתן הסכמתו כי המועצה לצרכנות תייצג את הצרכנים בעניין.

בשנת 2015 הוגשה תובענה ייצוגית נגד 'בזק בינלאומי', בה נטען כי החברה לא מיידעת את הצרכנים על מועד סיום תקופת הטבה ועלות השירות לאחר חידוש ההתקשרות, אלא מסתפקת במשלוח הודעה לתיבת דואר אלקטרוני אותה היא מקימה עבור הצרכן, וזאת מבלי שהצרכן נתן הסכמתו לכך וכלל אינו מודע לקיומה של תיבת הדואר כאמור.

הצרכן שלא מקבל את ההודעה על סיום ההטבה שנשלחה לאותה תיבת דואר, מחויב בסכומים גבוהים ורק לאחר ביצוע החיובים הללו, מגלה כי הסתיימה תקופת ההטבה. צרכנים רבים כלל לא שמו לב להעלאת תעריפים והמשיכו לשלם מחיר גבוה יותר במשך שנים.

חברי הקבוצה שבשמה תנוהל התובענה הייצוגית הינם: כל לקוח שבזק בינלאומי התקשרה עמו בהסכם לתקופה קצובה, ואשר בתום התקופה הקצובה גבתה ממנו מחיר גבוה יותר עבור השירותים המסופקים לו על פי ההסכם, כל זאת מבלי שהלקוח קיבל על כך הודעה מראש ובכתב כנדרש על פי חוק הגנת הצרכן ומבלי שנתן למשיבה הסכמה לקבלת הודעות ועדכונים באמצעות דואר אלקטרוני, מיום 15.6.2015 ועד ליום 25.7.2019.

בהחלטתו קבע בית המשפט כי גם אם הצרכן זכר והיה מודע לסיום מועד ההטבה, אין הדבר גורע מחובתה של החברה ליידע אותו, וכי לצורך פתיחת תיבת דוא"ל, ומשלוח הודעות ועדכונים לתיבת הדוא"ל כאמור, עליה לקבל הסכמתו של הצרכן.

יש לציין שהוגשה בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון על החלטת האישור.

עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות אומר בתגובה: "המועצה לצרכנות סבורה כי פתיחת תיבת דואר אלקטרוני הנשלטת על ידי בית העסק, ללא בקשה של הצרכן ושימוש בתיבה זו לצורך משלוח הודעות צרכניות ללא ידיעתו וללא הסכמתו מראש, הנה פרקטיקה פסולה ומנוגדת להוראות הדין, אשר מסכלת את מטרת החוק – לאפשר לצרכן לכלכל את צעדיו בתום תקופת ההטבה או בתום תקופת ההתקשרות ולהחליט אם הוא מעוניין להמשך ההתקשרות בתנאים חדשים או לחילופין, לעבור לספק מתחרה בתנאים טובים יותר. המועצה תייצג את ציבור הצרכנים בהליך הייצוגי נגד בזק בינלאומי ותפעל להשבת הסכומים שנגבו שלא כדין".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.