1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

לראשונה: הקהילה החרדית בהונגריה זכתה להכרה רשמית

ממשלת הונגריה חתמה היום (שני) על הסכם מיוחד עם איגוד הקהילות היהודיות החרדי, במסגרתו קיבלה הקהילה היהודית החרדית מעמד מיוחד והכרה רשמית • עד היום, רק הזרם הנאולוגי-רפורמי בהונגריה נהנה מהכרה ממסדית רשמית ועמה מתקציבים ממשלתיים ישרים, בעוד הקהילה החרדית לא זכתה להכרה

יענקי פרבר, כ' חשון תש"פ 18/11/2019 23:30

לא רק הניאולוגים ראש ממשלת הונגריה עם הרב הראשי ראש ממשלת הונגריה עם הרב הראשי

ממשלת הונגריה חתמה היום (שני) על הסכם מיוחד עם איגוד הקהילות היהודיות עמי"ך (EMIH) החרדי, במסגרתו קיבלה הקהילה היהודית החרדית מעמד מיוחד והכרה רשמית מיוחדת ע"י המדינה, לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה. בכך תוקן עוול של עשרות שנים במהלכן רק הזרם הנאולוגי-רפורמי בהונגריה נהנה מהכרה ממסדית רשמית ועמה מתקציבים ממשלתיים ישרים, בעוד הקהילה החרדית לא זכתה להכרה. חוסר השוויון הלך והחריף עם השנים, כאשר הקהילה החרדית המובלת על ידי חב"ד, הולכת וגדלה כל העת. ההסכם נחתם ע"י סגן ראש ממשלת הונגריה ז'ולט שמיין, והרב הראשי של איגוד הקהילות היהודיות (EMIH) הרב שלמה כובש, שהפך בעקבות חתימת ההסכם למייצג רשמי של הקהילה היהודית בפני השלטונות.

את המעמד החשוב כיבדו בנוכחותם הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול רבי דוד לאו, אב בית דין הבד"ץ דקהילות החרדים דבודפשט הרב ברוך אוברלנדר, מר שאנדור שארקאדי נשיא הקהילה, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב אריה גולדברג ,רבני ונכבדי הקהילה. לפני טקס החתימה נפגשו אנשי EMIH עם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן.

בית הכנסת הניאולוגי בהונגריה 

לפי ההערכות, חיים היום בהונגריה קרוב למאה אלף יהודים ובכך היא הקהילה השלישית בגודלה באירופה.

לאחר החתימה על ההכרה הרשמית ציין הרב שלמה כובש כי "זהו יום חשוב לקהילה היהודית האורתודוקסית בהונגריה שזכתה היום לצדק היסטורי. במשך מאות שנים הייתה הקהילה היהודית האורתודוקסית בהונגריה אחת החשובות והמשפיעות ביותר בעולם והיא זו שעיצבה במידה רבה את העולם היהודי האורתודוקסי כפי שאנו מכירים אותו כיום. אנו שמחים שהממשלה בחרה להעמיק את הקשר עם EMIH ובכך הכירה בהישגים שלנו ובעובדה שמדובר באחת הקהילות היהודיות התוססות ביותר במרכז אירופה.

בית כנסת בהונגריה

הודות לפעילות הענפה של קהילתנו 70% מבאי בית הכנסת הם כאלה שההורים שלהם היו פחות דתיים מהם. הקהילה היהודית בהונגריה היום מורכבת מכאלה שבעשרים שלושים שנים האחרונות חזרו לשורשים שלהם לרוח ישראל סבא. ההסכם שנחתם היום מסמל אבן דרך משמעותית בתקומתה של הקהילה היהודית ההונגרית שכמעט נמחקה במהלך השואה".הרב הראשי לישראל, הגאון הרב דוד לאו אמר לאחר החתימה, "אני מרגיש במעמד ההיסטורי הזה שאנחנו עושים צעד גדול לקראת העתיד של שלום ואחדות. בחתימה הזאת באים ומכריזים: בזכות העבר המשותף של יהדות הונגריה עם המדינה, חותמים היום הצדדים על הסכם שמצד אחד יבטא את שמירת העבר ובאותו זמן יתרום לחינוך של הדור העתיד לאחדות והכרת הטוב. אין לי ספק שבעקבות ההסכם החדש תתחזק עוד יותר הקשר בין מדינת הונגריה לקהילה היהודית המקומית וגם למדינת ישראל."

עוד הוסיף הרב הראשי "זכתה ממשלת הונגריה לדעת להעריך בצורה הטובה ביותר את הקהילה היהודית הגדולה בראשותו של הרב שלמה כובש. אין ספק כי בחיבור הגדול אשר היום קיבל מעמד רשמי יצאו נשכרים הן הקהילה החשובה והן ממשלת הונגריה בראשותו של ראש הממשלה מר ויקטור אורבן. אנו מתפללים ומייחלים כי איגוד הקהילות היהודיות ימשיכו בפועלם החשוב להרבות תורה ויהדות בכל רחבי הונגריה ולהביא את דבר ה' לכל יהודי ויהודי כפי שהם עושים במשך שנים רבות. אני בטוח שאזרחי הונגריה היהודים יהיו אזרחים טובים יותר כשכל אחד צועד עם ערכי העבר שלו. תוך כבוד לערכי העבר של זולתו".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. משה דגן נדחף לכל מקום, בושה לא יודע מילה באנגלית ממש בושות רחמנות על הרבנים  

    האיש הלא נכון במקום הנכון

;