1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. בחירות 2019

לאחר החזרת המנדט > גנץ במתקפה חסרת תקדים נגד נתניהו. צפו

ח"כ בני גנץ שוחח הערב עם נשיא המדינה ועדכן אותו כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה | לראשונה בהיסטוריה מתרחש מקרה כזה, בו המנדט חוזר לנשיא בפעם השנייה | גנץ נשא נאום חריף במיוחד: נתניהו, גם לסבלנות שלנו מול זריעת השנאה יש גבול" וכן, "שחרר את המדינה מעניבת החנק"

ארי קלמן, כ"ב חשון תש"פ 20/11/2019 19:55

היסטוריה בישראל יו"ר כחול לבן בני גנץ יו"ר כחול לבן בני גנץ צילום: אלעד מלכה

לראשונה בישראל המנדט חוזר לידי הנשיא בפעם השנייה: אחרי 28 ימים בהם ניסה להרכיב ממשלה בראשותו וארבע שעות לפני כניסת המועד: יו"ר 'כחול לבן' ח"כ בני גנץ שוחח עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין והודיע לו כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה.

גנץ אמר לנשיא כי הוא מחויב גם ב-21 הימים שנותרו להמשיך ולעשות כל מאמץ בכדי להרכיב ממשלה טובה לאזרחי ישראל. גנץ הודה לנשיא על הסיוע בתהליך וביקש להמשיך ולהיעזר בו גם בהמשך הדרך.

יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ נשא נאום לאחר החזרת המנדט לנשיא ואמר: "בשבועות האחרונים עשינו מאמצים כבירים בכדי להקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית, בדיוק כפי שאזרחי ישראל בחרו. ממשלה שתשרת את כולם – דתיים וחילונים, יהודים וערבים. אלו שהצביעו כחול לבן, ואלו שלא.
אבל הקמת ממשלה אינה רק משימה טכנית של חיבור אצבעות לרוב. הקמת ממשלה היא שליחות ערכית ומוסרית, היא שליחות היסטורית".

צפו בנאום המלא:

"מהיום בו נכנסתי לחיים הציבוריים התחייבתי לא להפנות עורף לערכים הבסיסיים עליהם התחייבתי בפניכם", אמר גנץ בנאום שנשא בבית המפלגה בתל אביב, "לא להפנות גב למוסר האנושי הבסיסי של כבוד לאדם, גם אם הוא יריב פוליטי. ולא לראות בשליחות ההיסטורית כלי להגשמת צרכים אישיים. ב-28 הימים האחרונים הפכתי כל אבן, וסילקתי כל גרגר חול בניסיון להקים ממשלה המביאה למדינת ישראל מנהיגות של כבוד, מנהיגות של מוסר ושל ערכים. מנהיגות שנשכחה".

ובשלב זה עבר גנץ לתקוף את בלוק ה-55 של מפלגות הימין: "מול האבנים שהפכתי בכדי להגיע לאחדות ופיוס, הוצב "בלוק" המתעקש לראות את טובתו האישית של אדם אחד לפני טובתם של החולים השוכבים במסדרונות. מול גרגרי החול שסילקתי הוצבה "חומת מפסידים" המתעקשים למנוע מאזרחי ישראל להקים ממשלה בראשות אלו שניצחו ולצעוד לעידן של שפיות ויציבות פוליטית".

"זהו מהלך מסוכן, ראשון מסוגו בתולדות המדינה, למנוע מאזרחי ישראל במשך למעלה משנה לכונן את השלטון שבחרו בו ברוב קולות ברור ומוחלט, ולהתבצר בממשלת מעבר כבר למעלה משנה".

"מעל חשבונות אישיים וגורל אישי של מנהיג כזה או אחר עומד הריבון, עומד העם, והעם בחר בי ובחבריי להנהגת "כחול לבן" להוביל את ישראל.
מעל העם לא עומד אף ראש מפלגה. לא מפלגה חילונית ולא מפלגה חרדית או ערבית. אין לאף אדם זכות למנוע מהעם את בחירתו, ואין לאף ראש מפלגה זכות לומר לעם: האינטרס האישי שלי קודם לאינטרס שלכם".

"מאז שנכנסתי לחיים הציבוריים הוכחתי שאינני מתקפל מול איומים מכל סוג שהוא. לא איומי בחירות ולא איומים בממשלות אלטרנטיביות. חיי כלוחם וכמפקד לימדו אותי לעמוד זקוף על דעתי ועל שליחותי. שום פיתוי לא קונה אותי ושום איום לא מפחיד אותי. דרשתי מראש המפלגה שהפסיד בבחירות לנהל מולי משא ומתן ישיר, בכבוד ובאופן ענייני. בתגובה, קיבלתי ממנו וממקורביו: גידופים, קריאות נאצה וסרטונים ילדותיים שאינם מתאימים לרוח הישראלית, שלא מתאימים למוסר היהודי, שהם חלק מ"מנת רעל יומית" המוזרקת לחברה הישראלית יום יום, מפלגת אותה ומרעילה אותה, זהו חלק מקמפיין שנאה והסתה שמטרתו להצדיק את ההתבצרות בשלטון מעבר בניגוד לרצון הבוחר".

מכאן עבר גנץ למתקפה חריפה שנשא אי פעם נגד יריבן הפוליטי יו"ר 'הליכוד': "נתניהו צריך לזכור: בישראל- עדיין יש דמוקרטיה, גם אם היא פחות מדברת אליו. היה עליו להפנים שתוצאות הבחירות מחייבות אותו לנהל משא ומתן ישיר, ללא בלוקים וללא גדרות הפרדה. אלו מהווים ניסיון בוטה ואלים למנוע מהבוחר את הכרעתו הדמוקרטית. רוב העם הכריע בעד ממשלת אחדות ליברלית בראשות כחול לבן. רוב העם בחר להחליש את כוחם של הקיצוניים ורוב העם בחר ללכת בדרך שונה מזו שנתניהו הנהיג בשנים האחרונות".

"אני לא מוכן לשתף פעולה עם ניסיון להפוך את רוב העם לבן ערובה של קומץ קיצוניים", הבהיר יו"ר 'כחול לבן', "אני לא מוכן להיות שותף לכפיית אג'נדה קיצונית על רוב העם שבחר אחרת. ואינני מוכן גם לקבל דה לגיטימציה של אף ציבור בישראל".

לדבריו שהועברו בשידור חי בערוצי הטלוויזיה, "הייתי נכון לפשרות מרחיקות לכת כדי לכונן ממשלה יציבה ומאחדת. לו הייתם יודעים את עומק הנכונות ייתכן וחלקכם אף היה כועס עלי אבל טובת ישראל לפני הכל. מעל כל שיקול אחר. גם היום אני פונה שוב לנתניהו: ישראל חשובה וחזקה ממך. בחירת אזרחי ישראל חשובה וחזקה מכל בלוק ומכל גדר הפרדה פוליטית".

הוא שב והזהיר את נתניהו, "קמפיין השנאה שאתה מלבה כבר גרם לאסון כבד בעבר, והניסיון לשסות איש באחיו לא יצליח לך. לא נאפשר לך להצית מלחמת אחים. נתניהו, גם לסבלנות שלנו מול זריעת השנאה יש גבול".

"נותרו כעת 21 ימים כדי לממש את ההכרעה הדמוקרטית. אלו 21 ימים גורליים שבהם תיבחן הדמוקרטיה הישראלית במבחנה החשוב ביותר.
גם בימים אלו אעמיד את עצמי ואת לוח הזמנים שלי למשא ומתן ישיר, ענייני ומהיר כדי לכונן ממשלה שתוציא את ישראל מהשיתוק הטוטאלי שכפו עליה "בוני הבלוקים". שתוציא אותה מהשיתוק הבטחוני, המדיני, מהפקקים האיומים. שתוציא את החולים מהמסדרונות ואת התעשיה מהמיתון המאיים להשתלט עליה".

"נתניהו - המדינה היא לא שלך. המדינה גם לא שלי. המדינה היא של אזרחיה. שחרר את המדינה מעניבת החנק, וכנס למשא ומתן ישיר כעת. אתה מוליך אותנו להתנגשות מסוכנת שבסופה מחיר היסטורי כבד שאתה ורק אתה, תהיה אחראי לו".

יו"ר 'כחול לבן' גנץ ציטט, "שלמה המלך אמר בספר מִשְלֵי: "בְּאֵין חָזוֹן יִפָּרַע עָם". עם ישראל זקוק למנהיגות עם חזון ולא למנהיגות עם חסינות. מנהיגות שסוללת כבישים לטובת העם, ולא מסלול עוקף חקירות לטובת עצמה. מנהיגות בעלת חזון חברתי לעבוד למען העם. מנהיגות שאינה שקועה בבוץ המשפטי שלה עצמה, אלא שקועה כל כולה בטובת העם. ואם בסופו של יום נידרדר בגללך לבחירות, אזרחי ישראל מימין ומשמאל, שנמאס להם מהמצב הקיים ילכו איתנו, אנחנו ננצח ונרכיב ממשלת פיוס לאומית רחבה וחזקה. בסופו של יום - השפיות תנצח", כך גנץ.

בתוך כך, נפתח הליך שנקבע בחוק יסוד הכנסת והוא מגיע לראשונה לשימוש כאשר 21 הימים הקרובים צפויים להיות דרמטיים ביותר במערכת הפוליטית כאשר במהלכם יכול כל ח"כ מבין 120 הנבחרים להרכיב ממשלה אם יגייס סביבו 61 ח"כים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. והבלוק שלך עם לפיד?? אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה  


 2. לא הבנתי, כחול לבן זה לא בלוק? מה בדיוק הוא מקשקש!?  (ל”ת)


 3. יישר כוח! גנץ אני איתך!  (ל”ת)


 4. שקרן וחלש עומד בראש מפלגה של מסיתים ושונאי חינם ואומר שנאת חינם  (ל”ת)

  צוחק מהטיפש

 5. גועללל  

  מיכמיך

 6. פקקקקקקקקקקקקקקההההה...  

  איתן

 7. גנץ הנואם  

  איתמר