1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

עו"ד רוני פאלוך: עקיפה מסוכנת בניגוד לחוק

עו"ד רוני פאלוך - מומחה לדיני תעבורה, מפרט עבור גולשי 'בחדרי חרדים' מה אסור ומה מותר כשיוצאים לעקיפה בכביש • וגם, כך תתנהגו במקרה וקיבלתם דו"ח 

עו"ד רוני פאלוך, ג' כסלו תש"פ 01/12/2019 17:35

"לא להתווכח עם השוטר" עו"ד רוני פאלוך עו"ד רוני פאלוך צילום: באדיבות המצלם

החוק מגדיר מקרים רבים בהם העקיפה אסורה ומסוכנת. עם זאת ישנם מספר מקרים בולטים עליהם ניתנים גם מרבית הדוחות: עקיפה בדרך לא פנויה, עקיפה כאשר שדה הראייה מוגבל או חסום, ועקיפה על קן הפרדה רצוף (פס לבן). 

עקיפה בדרך לא פנויה

כאשר לנהג יש שדה ראיה חופשי ופתוח של התנועה שמולו, וכשרואה בנתיב הנגדי מתקרב רכב, מתעלם מכך ועדיין יוצא לעקיפה. מדובר בעבירה מסוכנת ביותר שתביא בוודאות גדולה להתנגשות חזיתית, בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לעבירה זו. זוהי החמורה שבעבירות העקיפה, ועליה עונש מינימום של שלושה חודשי פסילה בפועל. קצין משטרה יכול לתת עליה פסילה מנהלית של 30 יום במקום.

עקיפה בשדה ראייה מוגבל או חסום

ביציאה לעקיפה במצב בו "הראות לקויה או שדה הראייה חסום או מוגבל" עקב תוואי הכביש ותנאי השטח או מזג האוויר, כך שלא ניתן לראות אם הנתיב הנגדי פנוי במידה שמאפשרת עקיפה. לרוב זהו סעיף העבירה שניתן כאשר נהג עוקף במקום ללא שדה ראייה מספיק ומגלה שהדרך אינה פנויה, זוהי עבירה פחות חמורה מעקיפה בדרך לא פנויה, ואינה גוררת עונש מינימום של פסילה, שכן היא מעידה על רשלנות אבל לא על נהיגה תוך ידיעה ברורה של הסכנה ואדישות אליה. בסבירות פחות גבוהה מאשר עקיפה בדרך לא פנויה.

חציית קו הפרדה רצוף

עקיפה במקום שיש בו קו הפרדה רצוף הוא עבירה, ללא קשר לשיקולים נכונים או לא נכונים מאחורי סימון קן רצוף באותו קטע כביש. מספיק שיוכיח השוטר שהנהג חצה פס הפרדה רצוף כדי שתתקיים הרשעה. גם עבירה זו יכולה להביא לפסילה מנהלית.

קיים גם סעיף בחוק שהוא שילוב של שני הסעיפים האחרונים - “עקיפה מסוכנת בקו הפרדה רצוף" –ומאפשר פסילה מנהלית, אך אינו מחייב עונש מינימום של פסילה.

עקיפה מימין

העקיפה מימין אסורה ומסוכנת מכיוון ששדה הראייה של נהג הרכב הנעקף הינו מוגבל בכיוון זה. עקיפת רכב מצד ימין מותרת רק כאשר הרכב הנעקף פונה שמאלה או מאותת על כוונה לפנות שמאלה; בפנייה שמאלה אל כביש חד סטרי; או כשהעוקף נמצא בנתיב שמיועד לפנייה ימינה בלבד. המשותף למקרים אלה הוא שקטן הסיכוי שהרכב הנעקף יסטה לפתע שמאלה מבלי להסתכל היטב.

  • עקיפה בקרבת מעבר חצייה
  • העקיפה אסורה סמוך למעבר חציה שמסומן על הכביש או על ידי תמרור, הן כשמתקרבים אליו והן אחרי שעוברים אותו. אותו הדבר אמור בעקיפה בסמוך למסילת ברזל.
  • עקיפה בצומת
  • עקיפה בתוך צומת, או עקיפה שמסתיימת בתוך צומת. האיסור אינו חל כשיש יותר מנתיב אחד באותו כיוון נסיעה, או כשעוקפים רכב דו גלגלי, בעל חיים או עגלה רתומה לבעל חיים.

איך להתנהג במקרה וקיבלת דו"ח?

באם הדוח יגיע לבית המשפט, ייבחנו בדיון פרטים שונים כגון: המרחק בין הרכב העוקף לבין השוטר, רוחב הכביש והשוליים, שדה הראייה במקום, אופן עריכת הדוח ועוד. וזהו תפקידו של סניגור יעיל, לאתר "כשלים בראיות"..

למשל, לרוב נרשמים דוחות על עקיפה על ידי שוטרים בניידות סמויות שנעקפים על ידי הנהג המואשם. ייתכן שיתפתחו במקרה זה נסיבות המביאות לכך שהשוטר נעשה מעורב רגשית בדוח ואם ניתן להראות זאת בבית המשפט, הדבר עשוי להביא להקלה בעונש ואולי אף לזיכוי.

בשעת רישום הדוח מומלץ לא להתווכח עם השוטר, להיות אדיב ולא להעיר הערות שירשמו בדוח ויביאו לאנטגוניזם מצד השוטר ומצד השופט שידון בעבירה. מצד שני, יש להימנע מלומר כל דבר שעלול להתפרש כהודאה באשמה. כדאי לצלם את זירת האירוע כעדות לבית המשפט.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;