1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

המעצרים ב'שובו בנים' - השופט שחרר, המשטרה הגישה ערר

לאחר שהבוקר נעצרו כמה מתלמידי הרב ברלנד, בחשד להלבנת הון וקבלת דבר במרמה, התקיים דיון בהארכת מעצרם. למרות טענות החוקר כי קיים "חשש לשיבוש הליכי חקירה ממשי" וגם "מסוכנות מאוד גבוהה", השופט הורה לשחררם למעצר בית, אולם השחרור מעוכב עקב כך שהמשטרה הגישה ערר

אלי שלזינגר, ד' כסלו תש"פ 02/12/2019 21:01

"נאסף חומר רב כלפי המשיבים" חרדים עצורים חרדים עצורים צילום: פלאש 90

בית משפט השלום בירושלים דחה את בקשת המשטרה להאריך בשבעה ימים את מעצרם של חמישה מתוך ששת החשודים שנעצרו לפנות בוקר, תלמידי הרב ברלנד מקהילת 'שובו בנים', בחשד שהיו מעורבים בקבלת דבר במרמה, הלבנת הון ועוד, כפי שפורסם הבוקר (שני) לראשונה ב'בחדרי חרדים'.

מדובר בחקירה שהתנהלה באופן סמוי במשטרה מאז ינואר 2019, כאשר במהלך הזמן הזה חוקרי הימ"ר נדרשו להוכיח היקף דפוס פעולה פלילי. מאז, התקבלו מספר תלונות שעיבו את תיק החקירה, ולטענת המשטרה, "הראו למעשה על דפוס פעולה שחיזק חשד והביא לפעולה שדורשת זמן וניתוח גורמים נוספים ואנשי מקצוע שהשתתפו במבצע".

החוקר רס"מ אסף דהאן אמר בדיון שנערך בבית משפט השלום בירושלים, כי מדובר בפרשייה רבת היקף עם מספר רב של מעורבים בהיקפים גדולים של כסף. במהלך החיפושים בבתי החשודים, נתפס כסף והמחאות כספיות, אך מהפרטים שנמסרו ל'בחדרי חרדים' עולה כי לא מדובר בסכומים משמעותיים.

"מדובר למעשה בקהילה של מספר מעורבים אשר מקורבים לרב ברלנד, אמר החוקר לשופט, והציג מספר אירועים שבהם קיבלו לכאורה החשודים כסף, תוך הבטחות שווא ועושק. "עד כה נאסף חומר רב כלפי המשיבים. חלק מהמשיבים שומרים על זכות השתיקה ולא משתפים פעולה בחקירה, מדובר במבצע ברמה מחוזית שבמהלכו נחקרו כמה משיבים שנחקרו חקירה ראשונית, החשש לשיבוש הליכי חקירה ממשי פה. מה גם שמהתיקים שהצגתי ניתן ללמוד על מסוכנות מאוד גבוהה מעצם הטעיית הציבור, עושק וכן התחכום" אמר.

עו"ד כרמלי שמייצג חלק מהחשודים אמר כי "מהבקשה עולה ריח קשה של מעצר שכל מטרתו היא להלחיץ מי מהחשודים או לגרום לו לומר דברים שהמשטרה רוצה בהם עקב חוסר יכולתם לקדם חקירה מזה חודשים ארוכים למקומות אליהם היא מצפה להוביל את החקירה ולא מצליחה".

בתום הדיון המשטרה הסכימה לשחרר את אחד החשודים עקב מצבו הפיזי, אך דרשו להאריך את מעצרם של יתר החשודים. השופט דב פלוק אמר "שוכנעתי כי קיים חשד סביר שהמשיבים ביצעו את העבירות המיוחסות להם". למרות זאת, לא השתכנע כי הם חייבים להישאר מאחורי סורג ובריח והחליט לשחררם בתנאים מגבילים הכוללים מעצר בית עד ליום ראשון הבא, "ניתן למלא את מטרת המעצר של מניעת שיבוש וסיכון גם באמצעות חלופה" אמר.

חוקר המשטרה ביקש מהשופט לעכב את שחרור חמשת החשודים בתנאים מגבילים, מעצר בית, הפקדה וערבות, עד להגשת ערר לבית משפט המחוזי. עורכי הדין של החשודים התנגדו לכך, אך השופט דב פלוק נעתר ודחה את שחרורם עד למחר (שלישי) בשעה 11:00 בבוקר.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לפחות אתם הגונים בסיקור הפרשיה  

  צרעת שחין

 2. להלן תגובת הרב ברלנד מהדקות האחרונות  

  חוקר פרטי חרדי

  • בהחלט זה הסגנון המאפיין אותו 

   חבר מהמקווה

  • תזכיר לי מה העונש של מי שמבזה צדיקים??? להזכירך, אין שום בית דין שפסל אותו, כך שהלכתית, הוא מוחזק כשר לחלוטין. ביזית תלמיד חכם. חזור בתשובה. (ל”ת)


 3. למה לשים תמונת אילוסטרציה כה מגעילה ???????????  

  יהודי טוב

 4. אין כלום כי לא היה כלום  (ל”ת)


 5. איפה הבית דין ?  

  אפרים חשין