1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. תנצב"ה

חמש שנים אחרי שהתמוטט: הנגיד מאנטוורפן נפטר

אחד מגדולי מחזיקי התורה בדורנו, הרב ברוך אשר רייכמן, התמוטט לפני חמש שנים בעת ששהה במסגרת עסקיו במילאנו שבאיטליה והיה במצב קשה בכל השנים • הבוקר השיב את נשמתו ליוצרה

משה ויסברג, ו' כסלו תש"פ 04/12/2019 10:40

מגדולי בעלי הצדקה ר' ברוך אשר רייכמן ז"ל ר' ברוך אשר רייכמן ז"ל צילום: ארכיון הרב שוומנפלד

הלם בעולם התורה ובאנטוורפן שבבלגיה בפרט: הנגיד המפורסם רודף צדקה חסד הרב ברוך אשר רייכמן ז"ל הלך לעולמו בגיל 60, חמש שנים אחרי שהתמוטט לפתע בעת ששהה באיטליה.

ר' ברוך אשר רייכמן, הידוע כמחזיק תורה גדול ועל דלת ביתו באנטוורפן התדפקו מידי יום משולחים, להם היה נותן בחפץ לב לכל מקרה של חסד כידו הטובה עליו, וכמו כן לחסידויות גדולות - התמוטט בחודש סיון תשע"ה בעת ששהה לצורך עסקיו במילאנו באיטליה.

הוא עבר אירוע לבבי, והוא פונה לבית החולים באיטליה - שם אושפז כשהוא מורדם ומונשם. רבים התפללו לרפואת ברוך אשר בן פייגא, אך למגינת לב הוא נפטר שבועיים לאחר שבתו הצעירה התחתנה. 

פטירתו הכתה הלם וזעזוע את הציבור החרדי בבלגיה, הוא היה מגדולי בעלי הצדקה וחסד שבאירופה; אדם שכל כולו היה צדקה וחסד ללא פרסום, והכל לשם שמים. החזיק בסתר משפחות רבות שמטה לחמם נשבר, וכמו כן תמך באופן קבוע באלמנות ויתומים רבים, ללא שמישהו ידע. 

עם גאב"ד אנטוורפן הגאון רבי אהרן שיף. צילום: ארכיון הרב מרדכי זאב שוומנפלד

באנטוורפן מספרים ל'בחדרי חרדים' על ר' ברוך אשר רייכמן שהיה נותן צדקה בסתר לאלמנות ויתומים, כל מי שפנה אליו ברחוב קיבל סכום הגון, היה מקושר לחצר חסידות בעלזא ותרם את בית המדרש 'בית גדליה' של החסידות בבית שמש על שם אביו ז"ל שהיה השוחט של הקהילה החרדית.

כשהיו מקרים קשים באנטוורפן היה מסתובב עם רבני העיר הגר"ח קרייזוירטה זצ"ל והגרד"מ ליברמן אב"ד שומרי הדת והיה מגייס מגבירים נוספים באומרו: "אני נתתי כך וכך, תתרמו גם אתם".

לפני שבועיים התקיימה חתונת בתו באנטוורפן מבלי שיכל להשתתף, לחתונה הגיע מהארץ באופן מיוחד הרה"צ רבי ישכר דב רוקח בן האדמו"ר ממכנובקא בעלזא שבא להוקיר טובה למשפחה.

במשך כל השנים לא היה ילד באנטוורפן שלא ידע להתפלל לרפואתו של ר' ברוך אשר בן פייגא, אך למגינת לב נפטר לבית עולמו. 

הותיר אחריו את רעייתו שתחי' ובנו היחיד ר' משה רייכמן הממשיך את מפעלותיו של אביו.

מסע הלוויה היום בשעה 13:00 בצהריים מבית הקהילה 'מחזיקי הדת' באנטוורפן לבית החיים פיטע שבהולנד שם ייטמן.

תהא נשמתו צרורה בצרור החייםעוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הנגיד מאנטוורפן  


 2. יהא זכרו ברוך מבנים אשר  (ל”ת)


 3. איש יקר שעשה כל כך הרבה צדקה וחסד תנחומים לבנו המיוחד ר משה  (ל”ת)

  אחד שיודע

 4. מסכנה מרטין  

  דוד

  • בקלויזנבורג (ל”ת)

   ישיעה

 5. אחד האנשים שאפשר להגיד עליהם שאמר מעט ועשה הרבה  

  צדיק וטוב לו

;