1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. מושג יהודי

"וילך חרנה": ביקור מרתק בחרן המקראית

בפתח פרשתנו השבוע מסופר על יעקב אבינו שברח מבית הוריו בבאר שבע לעבר חרן, לאחר שבפרשה הקודמת לקח את הברכות מאחיו עשיו שביקש להורגו על כך | החוקר יצחק כרמלי מתאר את חרן של ימינו 

יצחק כרמלי, ח' כסלו תש"פ 06/12/2019 13:50

בימים ההם בזמן הזה יצחק כרמלי בחרן המקראית יצחק כרמלי בחרן המקראית צילום: יצחק כרמלי

13 ק"מ בלבד מצפון לגבול מה שהיה פעם סוריה, באיזור הכורדי שבדרום מזרח טורקיה, היא ממוקמת. חרן.

הממצאים שהתגלו שם, חלקם פזורים בשטח עד היום בין בתי הכפר העני - הנושא עד היום את השם המקראי חרן, מוכיחים בוודאות כי זהו המקום לשם ברח יעקב בברחו מפני עשיו אחיו, שם רעה את צאן לבן, שם גם נישא לרחל ולאה.

ביקרתי במקום מספר פעמים, בכל פעם זה להתרגש מחדש.

ביטוי לתיאורו של יעקב המשקף את מזג האויר השורר בחרן המדברית, חורב - ביום, קרח - בלילה, מצאתי בצורה ובשיטת הבניה המאוד יחודית לחרן, כדוגמתה אין בשום מקום אחר בעולם.

הבתים בחרן עשויים מבוץ המורכב מגללי סוסים ופרות, -מסתבר שמשמשים כחומר בידוד מצויין - הבידוד הזה עוזר -בעיקר - להתמודד עם תנאי הקור הפוקדים את לילות חרן.

צורת הבתים הנבנים בצורת חרוט, נועדה גם היא כדי להתמודד עם מזג האוויר המדברי החם. המבנה החרוטי והגג השפיצי נועדו לשבור את קרני השמש ובכך להקל על החום.

פטנט נוסף יחודי גם הוא לחרן, הם אלו אותם מיטות מוגבהות, הנראות כבמה ממש, הנבנות מחוץ לבתים ובגובה של מטר מעל הקרקע.

תפקיד הגובה נועד לברוח מהקרקע היונקת חום במהלך היום ופולטת אותו במהלך הלילה. בנוסף, המיטות הגבוהות נועדו להבריח את הלן במיטה, מזוחלים הרוחשים על גבי הקרקע, המצויים שם בשפע.

יצחק כרמלי
עיתונאי וחוקר תפוצות ישראל

להזמנת הרצאות בליווי שיקופיות וסירטונים: 0506925413

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;